مقالات

تمیز کردن دیوار گچی با ساده ترین روش

تمیز کردن دیوار گچی

همانطور که می‌دانید دیوار‌های ساختمان‌ها در مرحله آخر ساخت با گچ پوشانده می‌شوند. شما می‌توانید دیوار گچی منزل خود را برای زیبایی بیشتر و سهولت در تمیز کردن آن رنگ یا کاغذ دیواری کنید. اما اگر در حال حاضر دیوار خانه شما هنوز نقاشی یا کاغذ نشده‌ است؛ تا آخر این مقاله با ما همراه باشید چرا که قصد داریم طریقه تمیز کردن دیوار‌های گچی را به شما عزیزان در این مقاله آموزش دهیم. در واقع تمیز کردن دیوار‌های گچی تفاوت خیلی زیادی با دیگر دیوارها ندارد، اما نکته مهم حفظ بافت دیوار در هنگام شست و شو آن است.

چگونه دیوار گچی را تمیز کنیم

تمیز کردن دیوارهای گچی ، شامل چند روش مختلف برای لکه‌های متفاوت است. در اولین آموزش طریقه تمیز کردن گرد و غبار و لکه‌های سبک را به شما عزیزان آموزش می‌دهیم.

در مرحله اول، برای غبار روبی دیوار گچی، ما به جاروبرقی نیاز داریم. از قسمت اتصالات مختلف جاروبرقی، برس مخصوص تمیز کردن گرد و غبار را برداشته و روی لوله جارو نصب نمایید و آن را از باله به پایین روی تمام دیواری که قصد تمیز کردن آن را دارید بکشید.

دقت کنید که عمل برس کشی دیوار با جاروبرقی را خیلی آرام و با حوصله انجام دهید. به هیچ وجه نباید برش را به دیوار فشار دهید. در صورتی که مشاهده کردید دیوار‌های شما با این کار به اندازه کافی تمیز شده است، دیگر نیازی به انجام مراحل بعدی را نخواهید داشت.

برای این که کار تمیز کردن دیوار‌های گچی به نحو احسن انجام شود، باید یک مرتبه برس را از چپ به راست روی دیوارحرکت دهید و یک بار هم از بالا به پایین این کار مجددا انجام دهید. نکته مهم در مورد جارو این است که حتما دقت کنید که قبل از انجام  این کار کیسه جابرقی باید کامل خالی و تمیز باشد.

پس از اتمام کار با جاروبرقی و برس کشیدن دیوار، به مقداری اسفنج نیاز داریم. مناسب‌ترین وسیله برای تمیز کردن دیوار گچی به منظور آسیب ندیدن بافت آن، اسنفج است. اسفنج را در آب گرم غوطه ‌ور نمایید تا کاملا خیس شود. بعد آن را فشار دهید تا آب اضافی داخل اسفنج خارج بشود. در صورتی که اسفنج نداشتید، می‌توانید از یک حوله نرم نیز استفاده کنید. هر بخش از دیوار را مثل برس کشیدن، اسفنج بکشید. ینی یک بار اسفنج را از چپ به راست و یک بار هم از بالا به پایین بکشید تا تمام دیوار کاملا تمیز شود.

توجه داشته باشید که باید برای تمیز کردن دیوار‌های گچی آن را تقسیم بندی کرده و پس از تقسیم هر قسمت، یک بار اسفنج را بشویید تا آب کثیف آن خارج شود و بعد دوباره به کار خود ادامه دهید.

شیوه‌های تميز كردن چدن اجاق گاز را در این بلاگ مشاهده نمایید

نکته

برای حفظ سلامت و تمیز ماندن دست‌های خود در طی شست و شو دیوار، از دستکش پلاستیکی استفاده کنید و همچنین روی زمین، یک حوله یا روزنامه پهن کنید تا آب اضافه و کثیف اسفنج روی زمین نریزد.

نکته

نود درصد مواقع با انجام این دو مرحله دیوار شما تا حد رضایت بخشی تمیز خواهد شد. اما اگر مشاهده کردید که هموز دیوار کمی کثیف است؛ مقدار خیلی کمی از مواد شوینده را به آب گرم اضافه کنید. اما در نظر داشته باشید که احتمال این که مواد شوینده به رنگ دیوار شما صدمه بزند، وجود دارد.

در مرحله آخر تمیز کردن دیوار‌های گچی خشک کردن دیوار‌ها است. پس از اتمام کار شست و شو یک حوله نرم برداشته و تمام دیوار را خشک کنید. بهتر است برای حفظ بیشتر بافت دیوار حوله را روی دیوار قرار داده و به آن فشار کوچکی وارد کنید تا رطوبت دیوار جذب حوله بشود.

در صورتی که قصد دارید به شکل اصولی سرامیک منرل خود را تمیز کنید، بلاگ تمیز کردن سرامیک به شما در این زمینه کمک خواهد کرد

تمیز کردن دیوار گچی

پاک کردن لکه‌های سر سخت دیوار‌های گچی

برای پاک کردن لکه‌های سیاه از روی دیوار گچی مجبور به استفاده از مواد شوینده هستیم. برای این کار بهتر است از یک شوینده ملایم و یا یک شونده خانگی استفاده کنید. روش تهیه یک محلول تمیز کننده خانگی قوی، به این شکل است که یک فنجان آمونیاک را با نصف لیوان سرکه سفید و یک چهارم لیوان جوش شیرین مخلوط کرده و آن‌ها داخل یک گالن آب بریزید.

پس از تهیه محلول خانگی، ابتدا مقداری از آن را روی قسمت کوچکی از دیوار که در دید نباشد امتحان کنید. چنانچه علائم تغییر رنگ دیوار را مشاهده نکردید، می‌توانید از محلول برای کل دیوار‌های منزل خود استفاده نمایید. در صورتی که متوجه تغییر رنگ دیوار شدید، از محلول دیگری استفاده کنید. دلیل این اتفاق این است که رنگ‌های مختلف، نسبت به برخی از شوینده‌ها حساسیت بیشتری  دارند و به برخی دیگر حساسیت ندارند. برای مثال، رنگ‌ پلاستیک نسبت به شست و شو با آب حساسیت زیادی از خود نشان می‌دهد.

بعد از این متوجه شدید دیوار منزلتان به چه ماده شوینده‌ای واکنش نشان نمی‌دهد، یک اسفنج نرم را برداشته و آن را به محلول مورد نظر آغشته کنید. آب اضافی اسفنج را با فشردن دهید آن خارج کنید. البته همانطور که گفتیم، برای این کار می‌تونید از یک حوله نرم هم استفاده کنید. اسفنج را روی لکه قرار داده و خیلی آرام با حرکت دایره‌ای اقدام به تمیز کردن لک روی دیوار نمایید. این روش برای از بین بردن لکه‌های چای و قهوه بسیار کارآمد است و در صورتی که مقداری از لکه روی دیوار باقی ماند، باید آن را چند بار تکرار نمایید.

اما اگر لکه روی دیوار گچی همچنان پابرجا بود، در این صورت باید برای پاک کردن آن از محلول قوی‌تر و غلیظتری استفاده نمایید. البته فراموش نکنید که این حتما قبل از استفاده از این مواد، آن‌ها روی قسمت از دیوار امتحان کنید.

ما به شما استفاده از خمیر جوش شیرین را توصیه می‌کنیم. برای تهیه این خمیر نیاز داریم به جوش شیرین و آب. این دو ماده را به مقداری با هم مخلوط کنید که یک خمیر تقریبا غلیظ به دست آید. خمیر را روی اسفنج بمالید و بعد آن را روی لکه‌ها بکشید تا کاملا پاک شود.

در مرحله آخر هم به کمک یک پارچه نرم و یا یک اسفنج خشک، دیوار‌هایی را که شستید را خشک نمایید. فراموش نکنید که این کار را آرام و با حرکات ضربه‌ای کوچک انجام دهید.

برای تمیز کردن مبل پارچه‌ای، بلاگ بهترین روش های تمیز کردن مبل پارچه ای را مطالعه کنید

پاک کردن لکه‌های سر سخت دیوار‌های گچی

تمیز کردن مداد رنگی از روی دیوار گچی

برای تمیز کردن دیوارهای گچی که با مداد رنگی توسط کودکان نقاشی شده است؛ باید ابتدا تکه‌های بزرگی از مداد رنگی که روی دیوار باقی مانده است را از آن جدا کنید. برای این کار می‌توانید از یک چاقو کمک بگیرید. هنگام کار با چاقو باید بسیار دقت کنید که دیوار را خراش ندهید و به آن آسیبی وارد نکنید.

پس از اتمام کار با چاقو از یک مداد پاک کن کمک بگیرید و تمام قسمت‌هایی که خط خطی شده است را با مداد پاک کن، تمیز نمایید. با این کار دیوار شما تا حد زیادی پاک خواهد شد. اما برای پاک کردن آخرین آثار به جا مانده از مداد رنگی روی دیوار، یک اسفنج نرم را با آب داغ خیس کرده و بعد آب اضافی آن را بگیرید. سپس اسفنج را با حرکات دایره‌ای روی لکه‌های مداد رنگی بکشید تا کاملا محو شود.

در مرحله آخر هم طبق معمول از یک حوله نرم استفاده کرده و دیوار را خشک نمایید.

برای تمیز کردن مبل مخمل، بلاگ بهترین روش‌های تمیز کردن مبل مخمل را مطالعه نمایید

تمیز کردن مداد رنگی از روی دیوار گچی

تمیز کردن ماژیک از روی دیوار گچی

برای پاک کردن لکه ماژیک و یا لکه جوهر برخی از خودکار‌ها ابتدا باید قسمت لک شده را با استفاده از دستمال مرطوب مخصوص کودک تمیز کنید. این کار را به آرامی و با انجام حرکت دایره‌ای انجام دهید. در مرحله بعدی از اسپری مو کمک گرفته و آن را روی لک دیوار اسپری می‌کنیم. بعد یک حوله کاغذی و یا یک پارچه نرم و تمیز را برداشته و آن را به صورت دورانی روی لکه می‌کشیم. بسته به این که لکه چقدر سرسخت باشد، باید یک یا چند باید این فرآیند را تکرار نمایید.

در صورتی که هیچ یک از مراحل قبل موثر واقع نشد، برای تمیز کردن دیوار‌های گچی می‌توانید از خمیر دندان استفاده کنید. به این شکل که یک لایه نازک از خمیردندان را روی لکه قرار دهید و 10 دقیقه صبر کنید. بعد با یک پارچه مرطوب و نرم دیوار را تمیز کرده و در نهایت خشک نمایید.

برای پاک کردن لکه خون از روی اجسام، توصیه می‌کنیم بلاگ روش های ساده و خانگی برای پاک کردن لکه خون را مطالعه نمایید

تمیز کردن ماژیک از روی دیوار گچی

کلام آخر

از این که تا پایان مقاله با ما همراه بودید از شما سپاس گزاریم و امیدواریم که اطلاعات بسیار مفیدی در رابطه با تمیز کردن دیوار‌های گچی در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم.

به عنوان نکته پایانی باید یاد آوریم کنیم که برای این که نتیجه خوبی از تمیز کردن دیوار‌های گچی منزلتان حاصل شود باید در انجام دو مرحله دقت کنید. اول این حتما قسمتی از دیوار را که در دید نیست ( دیوار اتاق خواب و یا دیواری که با مبل یا بوفه پوشش داده می‌شود) با محلول شوینده‌ای که دارید امتحان کنید و بعد اقدام به شست و شو کامل نمایید و دوم این که حتما و حتما پس از شست و شو دیوارها، آن‌ها را خشک نمایید.

در صورتی که سوالی در این زمینه برای شما بدون پاسخ باقی ماند، در قسمت نظرها آن را برای ما به ثبت برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *