مقالات

تمیز کردن پارکت با ساده ترین روش

تمیز کردن پارکت

این روزها استفاده از پارکت چوبی برای پوشش کف منازل، محل کار و … بسیار متداول شده است. چرا که پارکت جلوه بسیار زیبایی را برای منزل و یا محل کار ایجاد می‌کند. علاوه بر زیبایی، پارکت به عنوان عایق صدا و حرارت نیز کاربرد دارد. اما نگهداری و تمیز کردن پارکت ، نسبت به سایر کف پوش‌ها مثل سنگ و سرامیک متفاوت است و نیاز به دقت بیشتری دارد.

 در ادامه این مقاله قصد داریم تا اطلاعات خوبی در رابطه با تمیز کردن پارکت ، برق انداختن آن و نحوه نگهداری کف پوش در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. پس اگر کف پوش منزل شما پارکت است و یا این که تصمیم دارید کف خانه خود را پارکت کنید، حتما تا انتها این مقاله با ما همراه باشید.

پاک‌ کننده خانگی برای تمیز کردن پارکت چوبی

به طور کلی سه نوع پاک کننده خانگی برای تمیز کردن پارکتچوبی وجود دارد. این سه نوع عبارتند از: پاک‌ کننده کلری، پاک‌ کننده دو قسمتی یا پروکساید و اسید اگزالیک. در ادامه در مورد هر کدام بیشتر توضیح خواهیم داد.

پاک ‌کننده کلری

 برای پاک کردن رنگ‌ها و لکه‌های ایجاد شده ناشی از مواد خوراکی مثل چای، آب میوه‌های مختلف و حتی لکه خون می‌توانید از این نوع پاک کننده خانگی برای کفپوش منزل خود استفاده کنید. این پاک کننده بسیار رقیق بوده و برای تمیز کردن پارکت نیاز است تا چند بار محل مورد نظر را تمیز کنید تا لکه کاملا از بین برود. در صورتی که با لکه سر سختی مواجه شدید می‌توانید از کلر مخصوص استخر که غلیط تر است استفاده کنید.

اگر می‌خواهید دیوار گچی را تمیز و پاکیزه کنید، توصیه می‌کنیم نگاهی به بلاگ تمیز کردن دیوار گچی بیاندازید تا با راه و چاه آن آشنا شوید

پاک ‌کننده پروکساید یا دو قسمتی

 این پاک کننده علاوه بر این که لکه‌ها را خیلی خوب از بین می‌برد، همچنین می‌تواند پارکت منزل شما را به خوبی برق بیندازد. در صورتی که اقدام به تمیز کردن پارک با پاک کننده کلری کردید اما نتیجه‌ای حاصل نشد، حتما از پاک کننده دو قسمتی استفاده کنید. مشاهده خواهید کرد که تمام لکه‌ها به خوبی پاک خواهند شد.

پاک‌ کننده اسید اگزالیک

 از این پاک کننده اغلب برای از بین بردن لکه‌های ناشی از آهن یا زنگ زدگی استفاده می‌کنند. علاوه بر این اسید اگزالیک می‌تواند لکه‌های آب باقی مانده روی پارکت چوبی را هم از بین ببرد. اگر حیوان خانگی دارید، پیشنهاد می‌کنیم حتما مقداری اسید اگزالیک در منزل داشته باشید. چرا که این ماده به خوبی ادرار باقی مانده روی پارکت چوبی را پاک کرده و آن را ضد عفونی هم می‌کند.

نکته

 برای تمیز کردن پارکتچوبی منزل خود، از اسید اگزالیک خالص استفاده کنید و تا حد امکان آن را با آب قاطی نکنید.

برای پاک کردن اصولی کف سرامیکی ، بلاگ تمیز کردن سرامیک را مطالعه نمایید

مراحل تمیز کردن پارکت منزل

قبل از گفتن مراحل تمیز کردن پارکتلازم است دو نکته مهم را بدانید. اول این که اگر بدانید که لکه‌ی روی پارکت منزل شما دقیقا در اثر ریختن چه ماده‌ای به وجود آمده است، بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید که از چه ماده پاک کننده‌ای برای از بین بردن آن باید استفاده کنید و به این ترتیب نتیجه بهتری حاصل خواهد شد.

نکته دوم هم این می‌باشد که برای شست و شوی پارکت اول از پاک‌ کننده کلری استفاده کنید اگر لکه پاک نشد، به سراغ اسید اگزالیک بروید. در صورتی که اسید اگزالیک هم کار ساز نبود، در نهایت از پاک کننده دو قسمتی استفاده کنید.

اکنون به مراحل تمیز کردن پارکت می‌پردازیم.

  1. در قدم اول مواد‌ پاک ‌کننده‌ را روی یک دستمال پارچه‌ای بریزید. مقدار این ماده باید به اندازه‌ای باشد که پارچه را تقریبا خیس کند. بعد پارچه را روی لکه مورد نظر خود بکشید.
  2. مقدار مناسب برای استفاده از پاک‌ کننده کلری، یک پیمانه کلر است که با آب داغ ترکیب شده باشد. برای لکه‌های سر سخت‌تر که از بین نمی‌روند از یک پیمانه کلر استخری را استفاده کنید. اغلب دستورالعمل ترکیب مواد شیمیایی مثل کلر یا اسید اگزالیک روی بسته ‌بندی آن درج شده است حتما قبل از استفاده از محصول، آن را مطالعه فرمایید.
  3. برای تمیز کردن پارکت چوبی با برس، از برسی با الیاف مصنوعی استفاده کنید. چرا که اگر برسی که از آن می‌خواهید استفاده کنید دارای الیاف طبیعی و یا فلزی باشد، با مواد پاک کننده کفپوش واکنش نشان خواهد داد.
  4. در هنگام تمیز کردن پارکت منزل، مواد پاک‌ کننده را روی سطح مورد نظر به خوبی پخش کنید. بعد از آن، اگر در زمان انجام کار هوا گرم بود، روی پارکت یک پارچه بیندازید تا مواد به سرعت خشک نشوند. پس از ریختن مواد پاک کننده روی پارکت ۲۰ دقیقه صبر کنید و بعد شروع به تمیز کردن آن کنید.
  5. بعد از پاک شدن لکه‌ها صبر کنید تا پارکت خشک شود و بعد جوش شیرین را با آب داغ مخلوط کرده و محلول مورد نظر را به وسیله یک پارچه روی پارکت بکشید تا ماده شیمیایی باقی مانده روی سطح پارکت از بین برود.
  6. بعد از این مرحله برای برق انداختن پارکت، روی آن را با آب مقطر بشویید.
  7. مقدار آبی که برای تمیز کردن پارکت با پاک‌ کننده کلری لازم است، نصف پیمانه آب و نصف پیمانه سرکه سفید است. همچنین اسید اگزالیک هم به دو قاشق سوپ خوری جوش شیرین و یک چهارم لیوان آب نیاز دارد تا از بین برود.
  8. در نهایت اجازه دهید تا پارکت چوبی بیست و چهار ساعت در معرض هوا قرار بگیرد. همچنین شما می‌توانید از سمباده برای صاف کردن چوب استفاده کنید تا سطح پارکت کاملا یکدست بشود.
تمیز کردن پارکت

بلاگ بهترین روش های تمیز کردن مبل پارچه ای به شما در پاک کردن هر نوع لکه ای که بر روی مبل پارچه ای افتاده باشد، راهنمایی خواهد کرد

چگونگی تمیز کردن پارکت

قبل از تمیز کردن پارکت چوبی منزل، ابعاد جایی که می‌خواهید آن را با پاک‌ کننده خانگی کفپوش تمیز کنید را حتما در نظر بگیرید. همچنین هر نوع پاک‌کننده را هم مد نظر قرار دهید. چرا که هر پاک کننده‌ای روی چوب تاثیر می‌گذارد و ممکن است کمی آن را مستهلک ‌کند. به یاد داشته باشید که فیبرهای چوبی تضعیف شده با مواد شیمیایی نسبت به پاک‌ کننده خانگی و ساییدگی، حساسیت بیشتری دارند.

انتخاب فضای کافی برای برق انداختن کفپوش چوبی کار شما را خیلی راحت‌تر خواهد کرد؛ در واقع  شست و شوی پارکت در یک قسمت خاص از منزل، هم آسیب کمتری به پارکت چوبی وارد می‌کند و هم کار شما را برای برق انداختن پارکت ساده‌تر خواهد کرد.

بعد از تمیز کردن پارکت منزل و برق انداختن آن دقت کنید که حتما مواد پاک‌ کننده را کاملا از سطح پارکت بردارید. چرا که باقی ماندن مواد پاک کننده روی کف پوش، باعث استهلاک آن خواهد شد.

تمیز کردن پارکت

طی زمین شوی اسپری دار وسیله ای با کاربری آسان جهت تمیز کردن کف پارکت

نکات ایمنی برای تمیز کردن پارکت

برخی از لکه‌ها ظاهر پارکت را تغییر چندانی نمی‌دهند. به عبارت بهتر زیاد به چشم نمی‌آیند. در این موارد فکر کنید که آیا واقعا از بین بردن این لکه و برق انداختن کف پوش ضرورت دارد؟ اگر ضرورت نداشت بهتر است از تمیز کردن آن صرف نظر کنید.

قبل از تمیز کردن تمام قسمت‌های پارکت، یک قسمت کوچک که در دید نباشد را انتخاب کرده و پاک کننده مورد نظر خود را در آن قسمت امتحان کنید. در صورتی که مشکلی به وجود نیامد، می‌توانید به شست و شوی کامل پارکت منزل خود بپردازید.

به خاطر داشته باشید که چوب درختان سرخ، گیلاس، سدر و اقاقیا اغلب واکنش خوبی به پاک‌ کننده‌های خانگی نشان نمی‌دهند. اگر چوب ماهاگونی را برای پارکت منزل خود انتخاب کرده‌اید، باید توجه داشته باشید که رنگ خاص این چوب وجه تمایز آن از سایر چوب‌ها است و برق انداختن این چوب کار درستی نخواهد بود. همچنین در صورت انتخاب چوب بلوط برای پارکت نباید از مواد ضد عفونی کننده برای آن استفاده کنید. چرا که ممکن است در اثر شست و شو پارکت با مواد ضد عفونی کننده رنگ آن تغییر کند.

برای تمیز کردن پارکتخانه و شست و شوی آن تا جایی که امکان دارد مقدار خیلی کمی از پاک‌ کننده کفپوش استفاده کنید. چرا که بیشتر چوب‌های به پاک‌ کننده‌ها واکنش خوبی نشان نمی‌دهند. برای مثال چوب گردو در برخورد با مواد پاک کننده شیمیایی به رنگ سبز، تغییر رنگ خواهد داد.

توجه به دستورالعمل نوشته شده روی بسته بندی پاک ‌کننده‌های کفپوش از مهم‌ترین نکاتی هستند که در  حین تمیز کردن پارکت خانه و ضدعفونی کردن آن باید به آن توجه کرد. در واقع شرکت‌های تولید کننده‌ مواد پاک‌ کننده، روش استفاده از محصول را روی بسته‌ بندی آن شرح می‌دهند تا با مطالعه آن بتوانید بهترین نتیجه ممکن را از تمیز کردن کفپوش خود به دست بیاورید بدون این که به پارکت آسیبی وارد کنید.

تا کنون مواردی که ذکر شد در جهت حفظ سلامت پارکت و چوب آن بود. اما باید حتما توجه کنید که شما به عنوان کسی که می‌خواهید پارکت منزل خود را تمیز کنید، باید مواظب سلامت خود هم باشید. به یاد داشت باشید که در هنگام تمیز کردن پارکتبا مواد شیمیایی حتما از دستکش‌های مخصوص استفاده کنید و در حین کار عینک بزنید تا چشم و دست خود را در هنگام کاردر امان نگه دارید.

هنگام تمیز کردن پارکت خانه، تهویه هوا را روشن کنید و یا پنجره‌ها را کاملا باز کنید، از وجود کودکان و حیوانات در زمان شست و شو خودداری کنید.

در حین تمیز کردن پارکت با انواع پاک کننده‌ها بهتر است علاوه بر دستکش و عینک از ماسک هم استفاده کنید تا بوی تند و بخارهای سمی حاصل از مواد شیمیایی آسیبی به ریه‌‌های شما عزیزان وارد نکنند.

دقت کنید که در همگام برق انداختن پارکت چوبی ماده پاک کننده با پوست‌ بدن شما تماس پیدا نکند و در صورت برخورد حتما آن را با آب سرد بشوید و بعد از مواد خنثی‌ کننده استفاده کنید.

اگر برای تمیز کردن پارک خانه لازم شد تا از برس استفاده کنید، حتما بعد از تمام شدن کارتان برس را دور بیندازید و یا آن را خیلی خوب بشویید و بگذارید تا کاملا خشک شود.

حتما دقت کنید که بعد از تمیز کردن پارکت باید دستان خود را با آب و صابون بشویید و بعد اقدام به انجام سایر کار‌های خود کنید. حتی اگر دستکش به دست داشته باشید باز هم شستن دست‌ها بعد از اتمام کار ضروری است.

تمیز کردن پارکت

محصول طی مپ پد جادویی میکروفایبر ، وسیله ای کاربردی جهت تمیز کردن کف پارکت و یا سرامیکی

کلام آخر

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بسیار سپاس گزاریم و امیدواریم که اطلاعات مفیدی در رابطه با تمیز کردن پارکت در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم.

به عنوان نکته پایانی باید تاکید کنیم که برای تمیز کردن پارکت منزل خود سه اصل را فراموش نکنید. اول این که تا حد امکان از مواد پاک کننده شیمیایی استفاده نکنید. دوم این که در هنگام تمیز کردن از ماسک، دستکش و عینک کمک بگیرید و در نهایت اجازه دهید کفپوش کاملا خشک شود و بعد از آن مجددا استفاده نمایید.

امیدواریم توانسته باشیم با این مقاله، شما را در این امر، یاری کرده باشیم. در صورتی که سوالی برای شما وجود داشت، می‌توانید در قسمت نظرها آن را برای ما به ثبت برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *