مقالات

بهترین روش های تمیز کردن مبل پارچه ای برای انواع لکه‎‌ها

تمیز کردن مبل پارچه ای

مبلمان خانگی این روزها دیگر تبدیل به عضو ثابت هر خانه و کاشانه‌ای شده است. اگر آدم خاطره بازی هستید که حتماً به مخده و تشک برای نشستن علاقه دارید و اگر دوست دارید آسایش بیشتری داشته باشید و هم‌زمان با مد روز همراه شوید از انواع مبلمان به‌ویژه مبلمان پارچه‌ای برای راحتی خود و اعضای خانواده‌تان استفاده می‌کنید. ازآنجایی‌که برای ماندگاری هر وسیله باید آداب نظافت آن را بدانیم، تمیز کردن مبل پارچه ای هم قلق خاص خودش را دارد.

کافی است قلق آن را پیدا کنید تا این وسیله صامت خانگی تبدیل به یکی از دوست‌داشتنی‌ترین‌های خانه شما شود. در ادامه پیشنهاد می‌کنیم با چند نمونه از روش‌های شستشوی مبلمان پارچه ای بیشتر آشنا شوید.

آداب تمیز کردن مبل پارچه ای قبل از شستشو چیست؟

بله! شاید کمی عجیب و خسته‌کننده به نظر برسد ولی زمانی بهترین نتیجه را می‌گیرید که یک سری ریزه‌کاری قبل از انجام عملیات اصلی را در نظر داشته باشید. این آداب شامل موارد زیر هستند:

 • سطح مبل را تمیز کنید:

با جارو گرد و غبار و هر خرده‌ریز نشسته روی مبل باید گرفته شود. همچنین تمام قسمت‌ها و شیارها را جارو بکشید و از تمیز شدن قسمت زیرین تشک و بالشتک‌ها مطمئن شوید.

 

⇐ برخی اوقات برای تمیز کردن مبلمان یک جاروی سبک با جابجایی آسان بسیار کارساز است. جاروی شارژی نیاز یک خانه می‌باشد. برای خرید آن می‌توانید مقاله ” بهترین جارو شارژی ” را مطالعه نمایید.

 

 • از برس استفاده کنید:

این کار شبیه به برس کشیدن فرش برای گرفتن مو و بیرون دادن ذرات نشسته بین درزهای مبل است. بیشتر از اینکه بخواهید با خشونت این کار را انجام دهید بهتر است آرام و با دقت برس بکشید تا جایی از چشمتان دور نماند.

 • برای گرفتن مو و کرک از غلتک استفاده کنید:

این مرحله آخر برای شستشوی مبلمان پارچه ای است. البته یک سری از جاروبرقی‌ها قطعات مخصوصی برای کرک گیری دارند ولی پیشنهاد می‌کنیم برای گرفتن نتیجه بهتر از این وسیله استفاده کنید.

 • تمیز کردن قسمت‌های دیگر:

از دسته‌ها و سایر بخش‌های غیر پارچه ‌ای مبل غافل نشوید. بی‌احتیاطی در استفاده از محلول‌های پاک‌کننده شیمیایی ممکن است باعث لکه‌دار شدن پارچه مبل شود. در این مورد دقت لازم را به خرج دهید و ابتدا محلول را روی دستمال موردنظر اسپری کنید.

تمیز کردن مبل پارچه ای

 

 • به جنس پارچه مبل توجه کنید:

همان‌طور که نوشتیم تمیز کردن مبل پارچه ای قلق خاص خودش را دارد و این در مورد هر جنسی متفاوت است. عموماً روی مبل، جنس پارچه و دستورالعمل استفاده از شوینده مناسب چاپ‌شده است. در غیر این صورت حتماً در مورد روش شستشوی مبل پارچه ای خود از فروشنده راهنمایی‌های لازم را بگیرید.

 

◄◄ مهم: داخل دستورالعمل دوخته‌شده به مبل معمولاً یک سری علائم اختصاری گنجانده‌شده است. با به خاطر سپردن این علائم می‌توانید با خیال راحت و متناسب با جنس پارچه‌ای که دارید آن را تمیز کنید:

 • W: استفاده از شوینده‌های مایع با بخارشی مجاز است.
 • Ws: استفاده از شوینده‌های مایع با بخارشوی و همچنین استفاده از شوینده‌های خشک مجاز است.
 • S: فقط از شوینده‌های خشک استفاده کنید.
 • O: ساخته‌شده با مواد ارگانیک. فقط از آب سرد برای شستشوی مبلمان پارچه ای استفاده کنید.
 • X: استفاده از مواد شوینده مجاز نیست. کافی است فقط از جارو یا برس استفاده کنید. در غیراینصورت فقط با شامپوهای ویژه.

 

انواع روش شستشوی مبل پارچه ای کدام است؟

برای شستشوی مبلمان پارچه ای با مواد شوینده عموماً دو روش مطمئن وجود دارد:

 • شست‌وشو با شوینده شیمیایی و شامپو فرش
 • شست‌وشو با جوش‌شیرین

 

⇐ لکه ها همیشه آزار دهنده هستند، چه روی مبلمان و چه روی لباس. برای دانستن بهترین راه‌کارها برای از بین بردن لکه لباس مقاله ” از بین بردن لکه چربی کهنه روی لباس ” را مطالعه نمایید.

 

تميز كردن مبل پارچه اي با شامپو فرش و شوینده‌های شیمیایی

لازم است پیش از شروع کار از بی لکه بودن سطح مبل مطمئن شوید؛ لکه چربی یا روغنی نباید وجود داشته باشد و اگر هست با شامپوهای مخصوص آن‌ها را بردارید.

تميز كردن مبل پارچه اي با شامپو فرش

آزمایش شوینده: بهتر است جانب احتیاط را نگه‌دارید و قبل از شستشوی کل مبلمان، بخشی از پارچه مبل را با شوینده یا شامپوی موردنظر خیس کنید. بعد از 10 دقیقه با هوله کاغذی روی قسمت شامپو زده فشار بدهید، اگر رنگ پارچه به هوله نفوذ نکرد می‌توانید با خیال آسوده از شوینده استفاده کنید.

محلول شوینده و آب: در این مرحله یک پیمانه از شوینده یا شامپو را با یک پیمانه آب ترکیب کنید و اجازه بدهید چند ثانیه بگذرد.

استفاده از بخارشی: محلول آماده‌شده را درون مخزن بخارشی بریزید و سر بخارشوی را به شیلنگ و شیلنگ را به دستگاه وصل کنید.

پخش کردن شوینده روی مبل: با فشار دادن دکمه دستگاه، محلول روی مبل پخش می‌شود. توجه داشته باشید همچنان که سر بخارشی را همه جای مبل می‌چرخانید، دکمه را نگه‌دارید. برای انجام این مرحله لازم نیست شتاب‌زده عمل کنید. تميز كردن مبل هاي پارچه اي باید با نوازش و آرامش همراه باشد.

با رها کردن دکمه بخارشی و حرکت سر دستگاه روی مبل، شوینده اضافه سطح مبل به‌تدریج جمع می‌شود. اگر احساس می‌کنید باز هم نیاز به شستشو دارد یک‌بار دیگر این کار را تکرار کنید.

◄◄ مهم: نباید چیزی از شوینده روی مبل باقی بماند. در غیراینصورت خطر تغییر دائمی رنگ پارچه، مبلمان شما را تهدید می‌کند. همچنین نیازی نیست از وسیله اضافه‌ای برای خشک‌کردن مبل استفاده کنید؛ وسیله شما با جریان هوا خشک می‌شود.

تمیز کردن مبل پارچه ای با شوینده‌های خشک

تمیز کردن مبل پارچه‌ ای با شوینده های خشک

در ترکیب این نوع شوینده، آب وجود ندارد و به همین دلیل معروف است به شوینده خشک و البته ازجمله پاک‌کننده‌های قوی شمرده می‌شود. لازم است در زمان استفاده از این شوینده نکات زیر را رعایت کنید:

 • به دلیل قدرت بالای بو و بخار این ماده، حتماً پنجره‌ها را باز یا تهویه خانه را روشن کنید.
 • یک‌بار دیگر تکرار می‌کنیم هرگز شوینده‌های شیمیایی را مستقیم روی مبل نریزید. با توجه به برچسب دستورالعمل مبل، می‌توانید برای شستشوی مبلمان پارچه ای خودتان اقدام کنید.
 • لازم نیست پارچه آغشته به شوینده را روی مبل بکشید بلکه باید پارچه را روی نقطه موردنظر قرار دهید و بردارید. فراموش نکنید که تمیز کردن مبل پارچه ای شکیبایی می‌خواهد و حرکت گذاشتن و برداشتن پارچه آغشته به شوینده خشک را باید در تمام قسمت‌های مبل تکرار کنید.
 • پاک‌سازی لکه‌های قدیمی و مقاوم نیاز به چند بار انجام دادن این مرحله دارد.
 • مرحله پایانی جمع‌کردن باقی‌مانده شوینده از سطح مبل است. پس توجه داشته باشید که به دلیل احتمال تغییر رنگ پارچه، تمام ترکیب را با پارچه تمیز نیمه مرطوب بردارید. تکرار این کار برای اطمینان از پاک شدن کامل شوینده لازم است.

تميز كردن مبل پارچه اي با جوش شیرین

این روش شست‌وشو ازجمله ترفندهای خانگی پاک‌سازی مبلمان پارچه‌ای است که نسبت به تميز كردن مبل پارچه اي با شامپو فرش و انواع شوینده‌های شیمیایی، خطر به‌مراتب کمتری برای سلامت وسیله دارد و همچنان ازجمله روش‌های مؤثر برای تميز كردن مبل هاي پارچه اي به‌حساب می‌آید.

این ماده غذایی پرکاربرد در آشپزخانه به‌راحتی جای ویژه‌ای برای لکه بری و پاک‌سازی مبلمان خانه شما پیدا می‌کند. کافی است ادامه مقاله را باحوصله بخوانید.

 • لکه بری مبل با استفاده از جوش شیرین

لکه‌های روی مبل، سطحی و شبیه گردوغبار هستند؟ جوش‌شیرین بهترین راهکار است که بعد از یک ساعت گذاشتن روی نقطه موردنظر می‌توانید آن را با جاروبرقی، بردارید.

تمیز کردن مبل پارچه ای با جوش شیرین

 • پاک‌سازی با محلول جوش شیرین و سرکه

محلولی از سرکه و جوش‌شیرین آماده کنید و اجازه بدهید کمی با هم استراحت کنند. لازم است تا محلول آماده‌شده را به‌تدریج روی بخش‌های کثیف و لکه‌دار مبل بریزید و به مدت چهار ساعت یا یک شبانه‌روز صبر کنید. برای تمیز کردن نهایی حتماً با جاروبرقی تمام محلول را از روی مبل جمع کنید.

 • پاک‌سازی با محلول جوش شیرین و مواد ضدعفونی‌کننده

یک ترکیب از الکل سفید، جوش‌شیرین و مقداری سرکه سفید و ضدعفونی‌کننده صنعتی آماده و بعد از اسپری روی مسواک یا برس فرش، آن را روی بخش‌های لکه‌دار و کثیف مبل بکشید. توجه داشته باشید که این روش فقط برای تمیز کردن مبل پارچه ای توصیه می‌شود.

همچنین در صورت نداشتن الکل سفید می‌توانید کمی جوش‌شیرین را روی لکه بریزید و بعد از اسپری سرکه سفید روی آن، سطح را با برس فرش یا مسواک شست‌وشو دهید.

 • تميز كردن مبل پارچه اي با جوش شیرین و صابون مایع

بعد از انجام آداب تمیز کردن قبل از شستن مبلمان پارچه‌ای که ابتدای مقاله برایتان نوشتیم، تمام سطح مبل را با جوش‌شیرین بپوشانید. جالب است بدانید که جوش‌شیرین نه‌تنها باعث تمیزی می‌شود که بوی بد مبل را هم می‌گیرد. قبل از رفتن به مرحله بعد، سطح را با جاروبرقی، کاملاً تمیز کنید.

حالا محلولی از چهار لیوان آب و سه قطره صابون مایع آماده کنید و با پارچه کتان روی مبل بکشید. کار تمیز کردن مبل پارچه‌ ای با کشیدن یک دستمال نیمه مرطوب تمام می‌شود.

 • تميز كردن مبل پارچه اي با جوش شیرین و مایع ظرف‌شویی

تميز كردن مبل پارچه اي با جوش شیرین و مایع ظرف‌شویی

محلولی از جوش‌شیرین و سرکه سفید و یک قاشق مایع ظرف‌شویی لازم دارید تا طبق روش قبل، نتیجه لازم را بگیرید. ناگفته نماند که این روش حریف سخت‌ترین لکه‌های نشسته روی مبلمان پارچه‌ای است.

 

⇐ پس از تمیز شدن مبلمان استفاده از کوسن زیبا و راحت در زیبایی منزل شما بسیار کمک می‌کند. برای شناخت انواع کوسن به مقاله ” کوسن چیست ”  مراجعه نمایید.

 

سخنی برای شما

با توجه به اینکه این روزها تمیز کردن مبل پارچه ای با شوینده‌های شیمیایی و انواع شامپو طرفدار بیشتری دارد و بسیاری از مصرف‌کننده‌ها از این روش برای شستشوی مبلمان پارچه ای استفاده می‌کنند، با این اوصاف لازم دیدیم تا روش‌های سنتی خانگی را یک‌بار دیگر در این مقاله یادآوری کنیم تا جایگاه ارزشمند موادی که کاربرد همیشگی در زندگی روزانه همه ما دارند همچنان محفوظ بماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *