مقالات

اصول و استانداردهای چیدمان میز ناهار خوری

چیدمان میز ناهار خوری

زمانی که بخواهید چیدمان میز ناهار خوری را به بهترین شکل طراحی کنید، باید با اصول اولیه آن آشنایی داشته باشید. در بسیاری از موارد چیدمان میز به فرهنگ و سلیقه‌ی افراد بستگی دارد. زمانی که به طراحی میز غذاخوری فکر کنید، قادر خواهید بود تا با انتخاب بهترین شیوه، میزغذاخوری را تزئین کنید.

چیدمان زیبای میز ناهار خوری باعث می‌شود تا لذت غذای سرو شده چند برابر شود. در این مقاله قصد داریم تا به اصول و استاندارد‌های چیدمان میز ناهار خوری بپردازیم.

اصول چیدمان میز ناهار خوری

در وهله اول باید به دنبال انتخاب میز مناسب برای محیط آشپزخانه خود باشید. در نظر گرفتن فضای موجود باعث می‌شود تا یک میز متناسب با فضای درونی آشپزخانه خود خریداری کنید. پس از یک انتخاب هوشمندانه جهت چیدمان میز ناهار خوری ، کافی است یک رومیزی مناسب استفاده کنید. رومیزی می‌تواند از جنس نخی باشد چرا که دارای دوام بیشتری نسبت به سایر جنس‌هاست. از عوامل مهم دیزاین میز ناهار خوری توجه کردن به چیدمان کارد، قاشق و چنگال است.

چیدمان میز ناهار خوری

برای بسیاری از خانم‌های کدبانو چیدمان میز ناهار خوری نمایان‌گر سلیقه‌ی آنان در طراحی است. اصلی‌ترین مواردی که در میز ناهار خوری برای چیدن وجود دارد شامل بشقاب، لیوان، قاشق، چنگال و نمک‌پاش است. برای چیدن اصولی میز ناهار خوری کافی است وسایل خود را از کل به جزء بچینید. این کار باعث می‌شود تا تزیین میز ناهار خوری را به بهترین شکل انجام دهید.

برای آشنایی با انواع سبک های دکوراسیون داخلی ، این بلاگ را مطالعه کنید تا بتوانید با انواع سبک برای چیدمان، آشنا شوید

برخی از اصول کلیدی در زمان تزئین میز ناهار خوری وجود دارد که در ادامه به مهم‌ترین آن اشاره خواهیم داشت:

در نظر گرفتن چیدمان بشقاب‌ها

اصول چیدمان میز ناهار خوری نشان می‌دهد که رعایت کردن نظم چیدن بشقاب‌ها می‌تواند چیدمان میز ناهار را منحصر به فرد نماید. بشقاب‌ها باید دقیقا روبروی هر صندلی قرار بگیرند و از لبه میز فاصله‌ای حدود 2.5 سانتی‌متری داشته باشند. اگر قرار باشد میز غذاخوری را برای پذیرایی از مهمان‌ها بچینید، بهتر است بشقاب‌های گود را درون بشقاب‌های تخت قرار دهید.

برای ایجاد نمای ظاهری بهتر، کافی است فضای وسط میز را برای قرار دادن ظرف غذاهای اصلی خالی بگذارید. رعایت کردن نکات گفته شده در زمان چیدمان بشقاب باعث می‌شود تا نمای ظاهری میز شما بسیار درخشان باشد. حال نوبت به چیدن بشقاب سالادها می‌رسد که در این میان می‌توانید آنها را درون بشقاب اصلی یا در سمت چپ بشقاب غذاخوری قرار دهید.

در نظر گرفتن چیدمان لیوان‌ها

به صورت کلی چیدمان لیوان‌ها نقش زیادی در نظم میز ناهار خوری دارند، از این رو افراد متناسب با سلیقه خود می‌توانند بهترین دیزاین را انتخاب کنند. محل قرارگیری لیوان در سمت راست و بالای بشقاب‌ها باعث ایجاد یک جلوه مناسب بر روی میز می‌شود. اگر قصد پذیرایی از مهمان‌های رسمی را دارید، بهتر است برای هر مهمان دو لیوان در نظر بگیرید. این کار باعث می‌شود تا فرد بتواند متناسب با نیاز خود، نوشیدنی‌های مختلف را میل نماید.

چیدمان میز ناهار خوری عروس نیز به مانند نکات گفته شده در بالاست و با توجه به این که وسایل و جهیزیه عروس از کیفیت بالایی برخوردار است، رعایت کردن اصول بیان شده می‌تواند نمای ظاهری میز غذا خوری را دو چندان نماید.

وارمر قوری شیشه ای محصول پیشنهادی کالامان به شما عزیزان، تزیین میز ناهار خوری می‌باشد

چیدمان کارد، قاشق و چنگال

موارد دیگری که برای میز غذاخوری و چیدمان آن از اهمیت زیادی برخوردار است، در نظر گرفتن فضا برای قرارگیری کارد، قاشق و چنگال است. کارد را باید به گونه‌ای بر روی میز قرار دهید که لبه تیز آن به سمت بشقاب باشد. در صورتی که بخواهید نظم و زیبایی محیط را حفظ کنید، کافی است کارد، قاشق و چنگال را به ترتیب در کنار یکدیگر قرار دهید. در اصول چیدمان میز ناهار خوری قرار گیری قاشق در سمت راست بشقاب می‌تواند تاثیرگذاری بیشتری بر روی طراحی میز داشته باشد.

چیدمان میز ناهار خوری

چیدمان کاسه ماست و ترشی

برای قرارگیری کاسه ماست و ترشی و سایر ظروف دیگر بهتر است لوازم مورد نظر خود را بین لیوان و بشقاب قرار دهید. این اصول شاید به ظاهر ساده برسند اما در عمل می‌توانند جلوه زیبایی به میز ناهار خوری ببخشند. با استفاده از همین نکات می‌توانید چیدمان مناسبی داشته و آن را برای سلیقه‌های مختلف به یک شکل اجرا کنید. در صورتی که بخواهید طراحی میز را برای مراسم‌های خودمانی انجام دهید، می‌توانید به نکات گفته شده پایبند نباشید.

برای آشنایی با اصول دکوراسیون و چیدمان اتاق خواب کوچک ، این بلاگ را مطالعه کنید تا ایده‌های جذابی را به ذهن خود بسپارید

قرارگیری دستمال سفره بر روی میز

برای مراسم‌های رسمی و مهمان‌های ویژه، بهتر است یک دستمال سفره مناسب داخل هر بشقاب قرار دهید. این کار باعث می‌شود تا بتوانید سلیقه‌ی خود را به معرض نمایش بگذارید. قرارگیری دستمال سفره در سمت چپ بشقاب و زیر چنگال نیز می‌تواند یک ایده جذاب برای تزئین میز غذاخوری باشد. از نظر زیباشناسی رعایت کردن هر یک از اصول گفته شده باعث بهبود چیدمان میز شما می‌شود.

استفاده از عناصر تزئینی

برای این که بتوانید میز غذاخوری خود را از لحاظ بصری بسیار چشم نواز کنید، می‌توانید از عناصر تزئینی مختلف نظیر گلدان و شمعدان استفاده کنید. قرارگیری این عناصر می‌تواند جذابیت میز را به شکل قابل توجهی افزایش دهد. همچنین به کار گیری سبد گل یا میوه برای تزئین میز غذاخوری توصیه می‌شود.

چیدمان میز ناهار خوری

سالاد خوری و چنگال طرح پرنده جهت تزیین میز ناهارخوری، پیشنهاد کالامان به شما عزیزان است

جمع بندی

بسیاری از افراد به چیدمان میز غذاخوری خود اهمیت می‌دهند و همواره در تلاش‌اند تا بتوانند هارمونی و نظم محیط آشپزخانه را حفظ کنند. دکورهای مختلفی برای تزئین میز غذاخوری وجود دارد که بر اساس سلیقه افراد قابل انتخاب است. در این مقاله سعی شده است تا چیدمان میز ناهار خوری استاندارد بیان شود. رعایت کردن هر یک از نکات گفته شده در چیدمان میز غذاخوری به عنوان یک اصل کلی است که باعث افزایش زیبایی میز می‌شود.

شما متناسب با فرهنگ و سلیقه‌ی خود می‌توانید در هر یک از بخش‌های چیدمان میز غذاخوری تغییرات مختلفی را اعمال کنید. استفاده از مدل و سبک‌های جدید باعث ایجاد جلوه درخشان در محیط آشپزخانه خواهد شد. اگر بخواهید یک میز غذاخوری زیبا داشته باشید، از چه ترکیب‌هایی استفاده خواهید کرد؟ می‌توانید با توجه به سلیقه و ایده‌های خود، نظرات ارزشمندتان را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

چیدمان بشقاب در اصول چیدمان میز ناهارخوری چگونه است؟

بشقاب‌ها باید دقیقا روبروی هر صندلی قرار بگیرند و از لبه میز فاصله‌ای حدود 2.5 سانتی‌متری داشته باشند. اگر قرار باشد میز غذاخوری را برای پذیرایی از مهمان‌ها بچینید، بهتر است بشقاب‌های گود را درون بشقاب‌های تخت قرار دهید.

چیدمان کارد و قاشق و چنگال در اصول چیدمان میز ناهارخوری چگونه است؟

کارد را باید به گونه‌ای بر روی میز قرار دهید که لبه تیز آن به سمت بشقاب باشد. در صورتی که بخواهید نظم و زیبایی محیط را حفظ کنید، کافی است کارد، قاشق و چنگال را به ترتیب در کنار یکدیگر قرار دهید. قرار گیری قاشق در سمت راست بشقاب می‌تواند تاثیرگذاری بیشتری بر روی طراحی میز داشته باشد.

چیدمان کاسه ماست و ترشی در اصول چیدمان میز ناهارخوری چگونه است؟

برای قرارگیری کاسه ماست و ترشی و سایر ظروف دیگر بهتر است لوازم مورد نظر خود را بین لیوان و بشقاب قرار دهید. این اصول شاید به ظاهر ساده برسند اما در عمل می‌توانند جلوه زیبایی به میز ناهار خوری ببخشند.

1 دیدگاه در “اصول و استانداردهای چیدمان میز ناهار خوری

  1. فاطمه گفت:

    سلام.پارچ آب و نوشیدنی بهتره وسط میز باشه یا همه ی نوشیدنی هارو یک سمت و گوشه ی میز بزاریم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *