مقالات

آشنایی با انواع سبک های دکوراسیون داخلی

سبک های دکوراسیون داخلی

اگر قصد دارید بهترین دکوراسیون را برای منزل خود انتخاب کنید، باید اطلاعات خود را درباره انواع سبک های دکوراسیون داخلی افزایش دهید. در سال‌های اخیر با توجه به پیشرفت طراحی و روی کار آمدن طرح‌های جدید، بسیاری از طراحان از شیوه‌های حرفه‌ای برای نمای داخلی ساختمان استفاده می‌کنند.

انتخاب سبک های دکوراسیون داخلی بستگی به سلیقه‌ افراد دارد. از انواع سبک دکوراسیون منزل می‌توان به مدل‌های مدرن، مینیمال، اسکاندیناوی، صنعتی و غیره اشاره کرد. در صورت تمایل با شناخت سبک‌های مختلف دکوراسیون داخلی منزل همراه ما باشید.

آشنایی با سبک های دکوراسیون داخلی

زمانی می‌توانید بهترین دکوراسیون داخلی را انتخاب کنید که شناخت خود را نسبت به سبک‌‌های طراحی دکوراسیون داخلی منزل افزایش دهید. در این بخش قصد معرفی بهترین سبک‌های طراحی داخلی را داریم تا متناسب با نیاز خود بتوانید انتخاب هوشمندانه‌ای داشته باشید:

 

مقاله پیشنهادی : ایده‌ها و ترفند‌های چیدمان آشپزخانه

 

 • سبک دکوراسیون مدرن

یکی از سبک‌های ساده و پرطرفدار امروزی طراحی مدرن است که با خطوط صاف و منظم و همچنین پالت رنگی ساده دیده می‌شود. این سبک از دکوراسیون باعث ایجاد حس سادگی در افراد خواهد شد. از ویژگی‌های دکوراسیون مدرن می‌توان به صاف و براق بودن طراحی اشاره کرد. طراح در اجرای این سبک همواره از اشکال هندسی مختلف مانند دایره استفاده می‌نماید. این اشکال می‌تواند نشان دهنده سر سخت بودن طرح مدرن باشد.

اگر بخواهید یکی از بهترین سبک های دکوراسیون داخلی را انتخاب کنید، کافی است با انتخاب یک مجموعه طراحی معتبر، بتواند سبک دکوراسیون مدرن را برای منزل خود اجرا کنید.

سبک های دکوراسیون داخلی

 • سبک دکوراسیون امروزی

یکی دیگر از سبک‌های طراحی ساختمان، طرح امروزی است که بسیار شبیه به سبک مدرن است. طراحی امروزی به نسبت طراحی مدرن از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار است و به طراح این آزادی عمل را می‌دهد که بتواند از خطوط خمیده در طراحی استفاده نماید. سبک دکوراسیون امروزی به شکل خودمانی بوده و باعث ایجاد فضای دلنشین خواهد شد. اگر به دنبال یکی از سبک های دکوراسیون داخلی امروزی هستید باید بدانید که این طراحی می‌تواند باعث افزایش حس صمیمیت در بین اعضای خانواده شود.

 • سبک دکوراسیون مینیمال

طراحی مینیمال یکی از طرح‌های پرطرفدار داخلی است که از محبوبیت زیادی در بین خانواده‌ها برخوردار است. در طراحی مینیمال از پالت‌های رنگی معمولا خنثی استفاده می‌شود و در این سبک هیچ گونه لوازم پر زرق و برقی دیده نمی‌شود. در طراحی مینیمال، طراح همواره سعی می‌نماید تا از رنگ سفید به عنوان یکی از رنگ‌های پرکاربرد استفاده نماید.

واژه مینیمال نشان دهنده سادگی و حذف عناصر شلوغ در طراحی است. استفاده از تضاد رنگ‌ها باعث می‌شود تا بتوانید یک طراحی زیبا و بی آلایش را اجرا کنید. در صورتی که به رنگ بندی محیط حساس هستید می‌توانید به دنبال انتخاب طرح مینیمال باشید.

سبک های دکوراسیون داخلی

 • سبک دکوراسیون صنعتی

یکی از سبک های دکوراسیون داخلی منازل امروزی، سبک صنعتی است. این طرح الهام گرفته شده از سبک‌های دوره انقلاب صنعتی بوده و حس ناتمام بودن را به افراد القا می‌نماید. در طراحی سبک صنعتی، استفاده از آجر و یا چوب در ظاهر دکوراسیون بسیار مرسوم است. استفاده از مبلمان چرم در طراحی صنعتی به عنوان یک بخش کلیدی و مهم محسوب می‌شود. اگر بخواهید از حس نوستالژیک زمان گذشته برای طراحی منزل خود استفاده کنید، انتخاب سبک صنعتی مناسب است.

 

مقاله پیشنهادی : چند ایده برای چیدمان انواع گل در خانه‌های امروزی

 

 • سبک دکوراسیون قرن بیستم

یکی دیگر از سبک های دکوراسیون داخلی که مورد توجه بسیاری از افراد قرار دارد، طرح قرن بیستم است. در این سبک به صورت معمول شاهد برخی از عناصر مینیمال خواهیم بود. طراحی قرن بیستم میلادی، با عنوان Mid-Century Modern یاد می‌شود و طرح اصلی آن مربوط به اواسط دهه 1900 میلادی است. این طرح نیز با توجه به ترکیب سبک‌های مختلف می‌تواند برای دکوراسیون داخلی بسیار جذاب باشد.

 • سبک دکوراسیون اسکاندیناوی

مدل اسکاندیناوی یکی از طرح‌های مورد پسند افرادی است که قصد دارند تا سبک زندگی خود را به مانند مردم اروپا ساده انتخاب کنند. در سبک اسکاندیناوی، مبلمان استفاده شده به عنوان یک اثر هنری ساده است و ترکیب رنگ‌های به کار گرفته شده در این سبک از نوع چوب بوده و نورپردازی طبیعی در آن اجرا می‌شود. اگر بخواهید یکی از سبک های دکوراسیون داخلی مناسب را انتخاب کنید باید شناخت خود را نسبت به این طرح‌ها افزایش دهید. در طرح اسکاندیناوی، ویژگی‌های سبک مینیمال به صورت مدرن‌تر اجرا می‌شود که این امر مورد پسند بسیاری از خانواده‌ها قرار دارد.

سبک های دکوراسیون داخلی

 • سبک دکوراسیون سنتی غربی

در این طرح می‌توان مبلمان مجلل با تعداد زیادی از لوازم فانتزی و تزئینی را مشاهده کرد. استفاده از چوب‌های با رنگ تیره، پالت‌های رنگی شلوغ و تنوع بافت‌های مختلف در این سبک دیده می‌شود. اگر از طرح‌های شلوغ با بهره‌گیری از رنگ‌بندی مختلف خوش‌تان می‌آید، می‌توانید این سبک را برای طراحی داخلی دکوراسیون منزل خود انتخاب کنید.

 • سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه

یکی از سبک های دکوراسیون داخلی که مورد توجه خانواده‌های ایرانی قرار دارد، طرح سنتی خاورمیانه است. در این طراحی هیچ یک از اجزای دکوراسیون داخلی به صورت کامل اجرا نخواهد شد. از ویژگی‌های دکوراسیون سنتی خاورمیانه می‌توان به پالت‌های رنگی تند همراه با نقش‌های اسلامی اشاره کرد. طراح در طراحی این سبک از بالشتک‌های طرح سنتی استفاده می‌نماید و با به کار گیری طرح مبلمان سنتی می‌تواند یک طراحی زیبا را ایجاد کند.

 • سبک دکوراسیون انتقالی

شاید به جرات بتوان گفت که یکی از سبک های دکوراسیون داخلی محبوب در بین مردم، سبک انتقالی است. این طرح مابین طراحی دکوراسیون سنتی و مدرن قرار دارد. دکوراسیون انتقالی به نوعی یک تعادل بین طرح‌های مدرن و سنتی ایجاد می‌نماید. در این طرح می‌توان از مواد استفاده شده در سبک مدرن استفاده کرد و در کنار آن طراحی سنتی را به کار گرفت. در طراحی انتقالی از پالت‌های رنگی نسبتا خنثی استفاده می‌شود که باعث جذابیت و ایجاد صمیمت خواهد شد.

 

مقاله پیشنهادی : راهنمای طراحی و دیزاین اتاق خواب دخترانه

 

 • سبک دکوراسیون فرانسوی

طراحی داخلی منزل زمانی می‌تواند جذاب و مورد پسند شما باشد که بتوانید اطلاعات خود را در زمینه سبک های دکوراسیون داخلی افزایش دهید. طراحی به سبک فرانسوی به گونه‌ای است که در آن از رنگ‌های گرم و ملایم استفاده می‌شود. در این طراحی از مصالحی مانند سنگ و آجر استفاده شده و ظروف تزئینی چینی و روتختی سنگین به چشم می‌خورد. استفاده از فرش در سبک فرانسوی دیده می‌شود که می‌تواند جذابیت محیط را افزایش دهد.

سبک بوهمیان

 • سبک دکوراسیون بوهمیان

یکی از سبک‎‌های داخلی پرطرفدار، سبک بوهمیان است که قوانین خاصی نداشته که این امر به طراحان این آزادی عمل را می‌دهد که بتوانند متناسب با نیاز خانواده‌ از طرح‌های متفاوت استفاده کنند. سبک بوهمیان با نام سبک کولی‌وار نیز شناخته می‌شود و پر از طرح‌ها و رنگ‌های متنوع است. استفاده از رنگ بندی شلوغ در کنار ایجاد یک فضای دلنشین باعث می‌شود تا بتوانید احساس آرامش زیادی در محیط داخلی منزل داشته باشید.

 • سبک دکوراسیون روستیک

روستیک یا روستایی یکی از سبک های دکوراسیون داخلی است که از عناصر طبیعی استفاده می‌شود. در این طراحی از عناصر مختلفی مانند چوب و سنگ استفاده شده که باعث ایجاد یک محیط روستایی متفاوت می‌شود. طراحی داخلی روستیک بسیار صادقانه بوده و باعث می‌شود تا سبک زندگی قدیمی را به خاطر بیاورید. بهره‌گیری از فلز‌های زنگ زده و چوب‌های پوسیده می‌تواند باعث ایجاد یک محیط روستایی نوستالژیک شود.

 • سبک دکوراسیون شبی شیک

از ویژگی‌های قابل ذکر این طرح می‌توان به وجود مبلمان قدیمی، پارچه‌های گل‌دار و لوسترهای درخشان اشاره کرد. تا حدود زیادی می‌توان گفت که این سبک به مانند سبک بوهمیان است اما تفاوت‌هایی در آن دیده می‌شود. در این طراحی از رنگ‌های مختلف با طیف روشن استفاده می‌شود که این امر باعث جذابیت دکوراسیون داخلی خواهد شد. سبک های دکوراسیون داخلی متنوع است که هر کدام از ویژگی‌های مخصوص به خود بهره می‌برند. اگر بخواهید بهترین سبک را انتخاب کنید، باید بتوانید شناخت خود را نسبت به سبک‌های طراحی افزایش دهید.

سبک هالیودی

 • سبک دکوراسیون هالیودی

طراحی هالیودی یکی از طراحی‌های باشکوه است که از ویژگی‌های مختلفی برخوردار است. این سبک دارای مبلمان باشکوه بوده و از عتیقه‌جات گران‌بها استفاده می‌شود. پالت‌های رنگی به کار گرفته شده در این طرح بسیار خیره کننده است که از رنگ‌های مختلفی مانند بنفش، قرمز و فیروزه‌ای استفاده می‌شود. قرارگیری عکس بازیگران هالیود می‌تواند باعث ایجاد یک محیط خیره کننده در دکوراسیون داخلی شود.

 • سبک دکوراسیون ساحلی

یکی از سبک های دکوراسیون داخلی که بسیار پرطرفدار است، طرح ساحلی است که از مناطق آمریکا گرفته شده است. در دکوراسیون ساحلی از رنگ‌های خنثی استفاده می‌شود. بهره‌گیری از الگوهای آبی و سفید برای ایجاد یک مدل ساحلی مناسب است. هدف از اجرای دکوراسیون ساحلی ایجاد حس آرامش در افراد است.

 • سبک دکوراسیون ایران باستان

در این سبک یادآوری طرح‌های دوره هخامنشی از اهمیت زیادی برخوردار است. استفاده از سنگ مرمر با دیواره‌های داخلی و خارجی، حکاکی‌های هخامنشی و استفاده از تندیس‌های قدیمی به عنوان طرح‌های غالب این سبک شناخته می‌شود. همچنین وجود ستون‌های بلند و قاب‌های مرمری می‌تواند جذابیت طرح ایران باستان را افزایش دهد.

 

مقاله پیشنهادی : دکوراسیون و چیدمان اتاق خواب کوچک

 

 • سبک دکوراسیون مونوکروم

سبک های دکوراسیون داخلی متناسب با نیاز هر فرد انتخاب می‌شوند. طرح مونوکروم تنها از یک رنگ استفاده شده و ساده‌ترین پالت رنگی را داراست. با وجود رنگ‌بندی ساده می‌توانید چیدمان دکوراسیون داخلی خود را به آسانی انجام دهید. در استفاده از این طرح قادر خواهید بود تا برای هر یک از اتاق‌های خود از یک رنگ مجزا جهت جلوگیری از یکنواختی استفاده کنید.

جمع بندی

یکی از موضوعات مهم برای بسیاری از افراد، انتخاب هوشمندانه سبک های دکوراسیون داخلی است. در این مقاله سعی شده است تا به صورت کامل سبک‌های داخلی منزل بیان شود. اگر بخواهید از یکی از طرح‌های داخلی بیان شده استفاده کنید، باید ابتدا نیاز و سلیقه‌ی خود را در نظر بگیرید. هر یک از طراحی‌های بیان شده از یک سری ویژگی‌های کلیدی مختلف برخوردار است که باعث تمایز آن نسبت به سبک‌های دیگر می‌شود.

اگر از بین مدل‌های طراحی دکوراسیون داخلی منزل بخواهید یک سبک را انتخاب کنید، انتخاب‌تان کدام است؟ در صورت تمایل می‌توانید نظرات ارزشمند خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *