مقالات

چیدن آشپزخانه ساده با چند ترفند جذاب!

چیدن آشپزخانه

دیگر به مانند زمان‌های گذشته آشپزخانه تنها مکان پخت و پز غذا نیست و توجه کردن به چینش آشپزخانه از اهمیت بسیاری برخوردار است. امروزه بسیاری از خانواده‌های ایرانی به محیط آشپزخانه به عنوان یک فضای مشترک برای استراحت و دورهم بودن اعضای خانواده نگاه می‌کنند. این موضوع باعث شده است تا چیدن آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

وجود ایده و ترفند‌های مختلف باعث خواهد شد تا آشپزخانه به یک مکان دنج و گرم برای اعضای خانواده تبدیل شود. در این مقاله قصد داریم تا در مورد ایده‌ها و ترفند‌های چیدمان آشپزخانه مطالب جالب توجهی را با شما در میان بگذاریم. اگر به چیدن آشپزخانه خود اهمیت می‌دهید و می‌خواهید از ایده‌های جدید استفاده کنید بهتر است تا پایان همراه ما باشید.

اهمیت استفاده از دکوراسیون متنوع برای آشپزخانه

طراحی داخلی ساختمان‌های امروزی به گونه‌ای است که آشپزخانه تنها محل غذاخوری نیست و می‌تواند برای دورهمی خانوادگی مورد استفاده قرار بگیرد. در آشپزخانه امروزی علاوه بر پخت و پز غذا می‌توان به تماشای تلویزیون، گشت و گذار در اینترنت و انجام کارهای روزمره مشغول شد لذا چیدن آشپزخانه به شکل منحصر به فرد می‌تواند بسیار مهم باشد.

با توجه به اهمیت فضای آشپزخانه در وضعیت زندگی امروزی، اولین قدم برای داشتن یک آشپزخانه مناسب توجه کردن به طراحی و چیدمان آن است. برای ایجاد یک فضای مناسب باید بتوانید ضمن شناخت محیط آشپزخانه از ایده‌های نوین استفاده کنید. در ادامه با بررسی دکوراسیون مدرن و سنتی، برای اشپزخانه کوچک و ساده ایرانی طرح‌های جالبی را جهت چیدن آشپزخانه ارائه خواهیم داد.

چیدن آشپزخانه

چیدن آشپزخانه ساده ایرانی

افرادی که به دنبال چیدن آشپزخانه به سبک ایرانی هستند باید بتوانند شناخت خود را نسبت به اصول اولیه این نوع از آشپزخانه‌ها افزایش دهند. ساده‌ترین راه برای چینش دکوراسیون آشپزخانه ساده ایرانی استفاده از وسایل تزئینی سنتی است. دکوراسیون آشپزخانه ایرانی ساده با بهره‌گیری از عناصر سنتی می‌تواند فضای نوستالژیک را در آشپزخانه ایجاد نماید.

برای بهره‌گیری از دکوراسیون آشپزخانه ساده ایرانی بهتر است از ظروف قدیمی برای چیدن آشپزخانه استفاده کنید. ظرف‌های سنگی و مسی به عنوان یکی از گزینه‌های‌ مناسب جهت طراحی داخلی آشپزخانه مورد توجه خانم‌ها قرار دارند. قرار دادن شیشه‌های ترشی و مربا نیز در کنار قفسه‌های آشپزخانه باعث ایجاد یک طرح سنتی خواهد شد. هر کدام از موارد گفته شده می‌تواند به نوبه‌ی خود باعث ایجاد یک فضای دل‌نشین در آشپزخانه شود.

چیدمان آشپزخانه

9 ترند دکوراسیون اتاق خواب پسرانه در سال 2021 بلاگی در جهت چیدمان اتاق خواب پسرانه

دکوراسیون آشپزخانه کوچک

طراحی اشپزخانه کوچک از دیدگاه زیبایی و کارکردی قابل بررسی است. به دلیل این که اشپزخانه کوچک دارای فضای کمی برای چینش لوازم آشپزخانه است، بهتر است از ایده‌های خلاقانه جهت چینش منحصر به فرد استفاده کنید. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که نمی‌توان دیزاین اشپزخانه کوچک را به خوبی طراحی کرد اما با داشتن طرح‌های خلاقانه این کار امکان پذیر است.

برای چیدن آشپزخانه کوچک بهتر است ابتدا کابینت‌های شیشه‌ای انتخاب شود تا فضای آشپزخانه بزرگ‌تر از حد معمول به نظر برسد. در صورت انتخاب کابینت چوبی، در نظر گرفتن رنگ روشن برای کابینت می‌تواند باعث چشم نواز شدن محیط داخلی شود. در صورتی که در چیدمان آشپزخانه کوچک بخواهید لوازم و وسایل خود را درون کابینت قرار دهید می‌توانید با ایجاد قفسه‌های دیواری فضای بیشتری را به آشپزخانه خود هدیه دهید.

برای انتخاب طرح آشپزخانه کوچک بهره‌گیری از ایده‌های خلاقانه باعث می‌شود تا با داشتن فضای محدود بتوانید میز ناهارخوری مناسبی را برای آن در نظر بگیرید.

چیدن آشپزخانه ساده

برای چیدمان اصولی یخچال، بلاگ آشنایی با چیدمان یخچال به شیوه مؤثر را از دست ندهید

چیدمان آشپزخانه سنتی

یکی از نکات کلیدی در زمان چیدن آشپزخانه به شکل سنتی بهره‌گیری از لوازم قدیمی است. طراحی دکوراسیون سنتی با استفاده از ظروف چینی رنگی امکان پذیر است. اگر بخواهید با ورود به آشپزخانه یک محیط سنتی را به خاطر بیاورید بهتر است از باکس‌های شیشه‌ای دیوارکوب رنگی استفاده کنید. قرارگیری کمد شیشه در گوشه‌ای از آشپزخانه به ایجاد طرح‌های سنتی کمک خواهد کرد.

قرارگیری قوری و سماورهای قدیمی نیز به عنوان یکی دیگر از ایده‌های چیدن آشپزخانه به سبک سنتی است. همچنین در صورت امکان برای چیدن آشپزخانه به سبک قدیمی بهتر است از کوزه در کنار و گوشه آشپزخانه استفاده کنید.

خلاقیت اشپز خانه کوچک قدیمی

دکوراسیون آشپزخانه مدرن

برای داشتن آشپزخانه مدرن در ابتدا باید پس از تعیین فضای داخلی، بتوانید کابینت‌های باکیفیت را انتخاب کنید. دیزاین اشپزخانه مدرن زمانی می‌تواند به صورت مدرن باشد که از لوازم و وسایل الکتریکی جدید در طراحی استفاده شود. ایده‌های زیادی در چیدن آشپزخانه به سبک مدرن وجود دارد که از مهم‌ترین آن می‌توان به انتخاب کف پوش چوبی، انتخاب کابینت مناسب، بهره‌گیری از لوازم مدرن و فرش زیبا اشاره کرد.

طرح آشپزخانه مدرن می‌تواند با ترکیب سبک‌های مختلف طراحی ایجاد شود. طراحی اشپزخانه مدرن شامل نورپردازی و تهویه منحصر به فرد است. زمانی که لوازم مورد نیاز خود را خریداری کنید، بهتر است محل قرارگیری هر کدام را به صورت دقیق شناسایی کرده تا یک طرح مدرن را در آشپزخانه اجرا کنید.

چیدن اشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه پنجره ‌دار

دیزاین اشپزخانه پنجره‌ دار به گونه‌ای است که از نور کافی و بی‌نظیر برخوردار است، از این رو دست افراد خانواده برای انتخاب دکوراسیون مختلف باز است. در آشپزخانه‌های دارای پنجره می‌توانید از سبک طراحی سلطنتی و مدرن استفاده کنید. بر اساس نیاز خود قادر خواهید بود تا چیدن آشپزخانه را آغاز کرده و متناسب با روحیات خود، یک طراحی دل‌نشین ایجاد کنید.

چیدمان آشپزخانه

چند ایده جالب برای چیدمان لیوان و فنجان در کابینت را در راستای جزئیات چینش آشپزخانه، مطالعه نمایید

چیدمان آشپزخانه بدون کابینت

برای چیدن آشپزخانه بدون کابینت به شکل دلخواه در این وضعیت باید بتوانید با کمی تدبیر و برنامه ریزی، لوازم خود را به شکل اصولی درون آشپزخانه قرار دهید. استفاده از چرخ دستی آشپزخانه باعث ایجاد یک فضای شیک برای آشپزخانه بدون کابینت خواهد شد. در این صورت می‌توانید لوازم و وسایل خود را روی آن قرار دهید و به دلیل متحرک بودن این وسیله قادر خواهید بود تا به راحتی آن را جا به جا کنید.

استفاده از قفسه مجزا و بهره‌گیری از کشوهای موجود در آشپزخانه نیز به عنوان راهکارهای مناسب برای قرارگیری لوازم و وسایل درون آشپزخانه بدون کابینت است.

ترفند چیدمان اشپزخانه

چیدمان وسایل برقی در آشپزخانه

تنوع لوازم و وسایل برقی مورد استفاده در آشپزخانه بالا است، از این رو چیدمان وسایل برقی از اهمیت زیادی برخوردار است. لوازم برقی موجود در آشپزخانه به چند دسته مختلف تقسیم بندی‌ می‌شوند که برخی از آنها پرکاربرد و برخی دیگر کم‌کاربرد هستند. چیدن آشپزخانه با توجه به لوازم برقی پراستفاده باید صورت بگیرد.

اگر دارای فضای بزرگی برای قرارگیری لوازم هستید، می‌توانید متناسب با نیاز خود چیدمان وسایل برقی را انجام دهید، در غیر این صورت بهتر است وسایل ضروری را بر روی سکوی آشپزخانه قرار داده و سایر لوازم را درون قفسه جایگذاری کنید.

برای چیدمان اصولی میز نهار خوری، می‌توانید سری به بلاگ استانداردهای چیدمان میز ناهار خوری بزنید

چیدن وسایل آشپزخانه

چیدمان روی جزیره یا اپن آشپزخانه

در طراحی‌های اولیه محیط داخلی آشپزخانه، اپن به عنوان یک طراحی شگفت انگیز برای خانواده‌ها محسوب می‌شد اما امروزه طراحی جزیره از طرفداران بیشتری برخوردار است. در آشپزخانه‌های کوچک استفاده از طراحی میز جزیره می‌تواند کاربردی‌تر باشد. چیدمان لوازم آشپزخانه در این سبک از طراحی‌ها بسته به اندازه محیط آشپزخانه دارد.

خانم‌های خانه‌دار متناسب با سلیقه‌ی خود می‌توانند چیدن آشپزخانه را به سبک دلخواه‌ خود انجام دهند تا یک محیط دل‌نشین را برای اعضای خانواده ایجاد نمایند.

چیدن دکور اشپزخانه

چیدمان آشپزخانه عروس

یکی از مهم‌ترین نکات برای چیدن آشپزخانه عروس ، توجه کردن به نوع کابینت و قفسه‌های آشپزخانه است. چینش جهیزیه عروس درون کابینت و قفسه‌ها می‌تواند شکل و شمایل محیط داخلی آشپزخانه را به شکل قابل توجهی زیبا نماید. یخچال عروس و سایر تزئینات مرتبط با آن نیز به عنوان یکی دیگر از بخش‌های جذابیت محیط داخلی آشپزخانه است.

انتخاب هارمونی مناسب برای چینش لوازم و جهیزیه عروس می‌تواند بر اساس اندازه داخلی و رنگ محیط آشپزخانه اتخاذ شود. برای این که محیط آشپزخانه بیش از اندازه شلوغ به نظر نرسد بهتر است به دنبال استفاده از تم‌های روشن باشید. ترکیب کردن تم سفید و قرمز و یا سبز و زرد می‌تواند باعث ایجاد جلوه زیبا در آشپزخانه شود.

یکی از ایده‌ها و ترفندهای کاربردی برای چیدن آشپزخانه عروس، انتخاب مدل عروسکی است که با استفاده از تم سفید و صورتی قابل انجام است. در این نوع طراحی، کابینت به رنگ سفید بوده و پرده آشپزخانه دارای رنگ صورتی ملایم است. سایر لوازم نیز به شکل اصولی در محیط آشپزخانه قرار می‌گیرند.

ایده‌های دیگر برای چیدمان آشپز خانه

استند نگهدارنده بشقاب 12 عددی محصول پیشنهادی کالامان، جهت چیدن منظم آشپزخانه ایرانی

ایده‌های دیگر برای چیدمان آشپزخانه

ایده‌های فراوانی برای چیدن لوازم مختلف آشپزخانه به شکل استاندارد وجود دارد که توجه کردن به فضاهای موجود می‌تواند باعث ایجاد یک محیط دل‌نشین در آشپزخانه شود. در هنگام چیدن آشپزخانه کافی است به فضاهای نگهدارنده توجه داشته باشید. استفاده از کوچک‌ترین فضاها و ترکیب رنگ‌بندی مناسب به نوبه‌ی خود باعث ایجاد یک محیط شاد خواهد شد.

یکی از نکات کلیدی در هنگام چیدمان آشپزخانه این است که محل یخچال فریزر و مواد خشک را نزدیک پیشخوان در نظر بگیرید تا دسترسی آسان‌تری به لوازم ضروری داشته باشید. از انواع چیدمان‌های مورد استفاده خانواده‌های ایرانی در آشپزخانه می‌توان به چیدمان خطی، چیدمان ال شکل، راهرویی و غیره اشاره کرد. در نهایت تصمیم نهایی چیدن آشپزخانه متناسب با نیاز خانواده و سلیقه‌ی بانوی خانه انجام می‌شود.

جمع بندی

آشپزخانه به عنوان قلب تپنده محیط داخلی خانه است که به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های داخلی شناخته می‌شود. طراحی آشپزخانه برای خانم‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. خانم‌های با سلیقه، بر اساس نوع آشپزخانه خود می‌توانند از ایده‌ها و ترفندهای بیان شده در این مقاله جهت چیدن آشپزخانه استفاده کنند.

رعایت کردن استانداردها و اصول چیدمان استاندارد باعث ایجاد تغییرات مثبت در محیط داخلی آشپزخانه خواهد شد. در هنگام چیدن آشپزخانه فارغ از کوچک یا بزرگی آن، مهم است که به چیدمان اجاق گاز، یخچال و سینک توجه کنید. استفاده از فضاهای خالی موجود در محیط آشپزخانه باعث می‌شود تا زیبایی در طراحی را به ارمغان بیاورید.

نقش کابینت و قفسه‌ها و همچنین انتخاب رنگ‌بندی مناسب آن در داشتن یک محیط دل‌نشین و شاد بسیار زیاد است. اگر قصد دارید تا آشپزخانه‌ای زیبا و با طراحی جذاب داشته باشید بهتر است به ایده‌های بیان شده در بالا توجه کنید تا بتوانید در نهایت یک طراحی عالی را برای آشپزخانه منزل خود انتخاب و اجرا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *