مقالات

بهترین روش‌های تمیز کردن مبل مخمل

تميز كردن مبل مخمل

تميز كردن مبل مخمل نسبت به سایر پارچه‌های در نظر گرفته شده برای مبل‌ها دشوارتر است، چرا که علاوه بر اهمیت کیفیت تمیز شدن مبل، انتخاب روش‌های تمیز کردن مبل که بافت مخمل را از بین نبرد نیز مهم خواهد بود. پر واضح است که احتمال ایجاد هر گونه لکه بر روی مبل مخملی وجود دارد اما اگر راه‌های پاک کردن لکه را به طور دقیق ندانید و یا حتی نتوانید به خوبی روش‌های در نظر گرفته شده را اجرا کنید، به طور حتم در مدت زمان کوتاهی، مخمل مبل را از بین خواهید برد، مخصوصاً اینکه مبل‌های مخملی سفید رنگ، نسبت به سایر رنگ‌ها به مراقبت و تمیز کردن بیشتری نیاز دارند.

حال اگر در منزل‌تان مبلمان مخمل دارید و یا به تازگی تصمیم گرفته‌اید که از این جنس پارچه برای مبل‌‌تان استفاده کنید، مقاله امروز ما را مطالعه کرده تا روش‌های حرفه‌ای تميز كردن مبل مخمل را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

نکات مهم قبل از تمیز کردن مبل مخمل

معمولاً بر روی همه‌ی مبل‌ها برچسب‌هایی قرار داده شده است که خریداران باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشند چرا که در آن دستورالعمل‌های مهمی به جهت شستشوی صحیح مبل مخملی درج شده است. در ادامه به طور خلاصه و البته مفید به ذکر مواردی خواهیم پرداخت:

 • حرف W: اگر چنین حرفی بر روی راهنما یا برچسب یک مبل مخملی درج شده باشد، به این معناست که اجازه تمیز کردن آن با آب را ندارید و اگر توجه‌ای نکنید، مبل مخمل آسیب خواهد دید.
 • حرف S: حک شدن چنین حرفی در برچسب مبل مخمل نشانه‌ی این است که به هیچ عنوان نباید مبل را با آب تمیز کنید. در واقع برای این منظور باید از محلول‌هایی بهره ببرید که فاقد آب هستند.
 • حرف WS: وجود این حرف دست شما را برای استفاده از هر گونه مواد پاک‌کننده برای تميز كردن مبل مخمل باز نگه می‌دارد.
 • حرف X: به صاحبان مبل‌های مخمل تأکید می‌کند که فقط اجازه‌ی بکارگیری از برس‌های کاملاً نرم و البته جاروبرقی برای تمیز کردن مبل دارند.

 

مقاله پیشنهادی : بهترین راه‌کارها برای از بین بردن لکه چربی لباس

 

بهترین روش‌های تميز كردن مبل مخمل

حال با فرض اینکه می‌توانید در خانه و با استفاده از روش‌های مختلف، مبل مخمل را از هر گونه لک و کثیفی پاک کنید، به سراغ معرفی روش‌های تمیز کردن مبل جنس مخمل می‌رویم:

 • بکارگیری از آبلیمو و جوش شیرین

مهم نیست که چه لکه‌ای بر روی مبل مخمل ایجاد شده است. اولین کاری که باید انجام دهید، تمیز کردن محل لکه با استفاده از یک پارچه تمیز است. این کار به منظور خشک نشدن لکه انجام می‌شود و بسیار ضروری است. حال می‌توانید با کمک جوش‌ شیرین و نصف فنجان آبلیمو که با یکدیگر مخلوط شده‌اند، نسبت به تميز كردن مبل مخملي اقدام کنید. توصیه می‌کنیم برای بهتر تمیز شدن لکه مقدار آبلیمو را بیشتر کنید. البته توجه داشته باشید که به هیچ عنوان پارچه را به فشار بیش از اندازه روی مبل نکشید تا بافت آن دچار مشکل نشود.

تميز كردن مبل مخمل

 • بکارگیری از آب و صابون

در بعضی از موارد برای برطرف کردن لکه‌های مبل مخمل، فقط باید از آب و صابون بهره برد. قدرت پاک‌کنندگی صابون بر هیچکس پوشیده نیست، لذا حتی می‌توانید از این روش بعنوان اولین راه تميز كردن مبل مخمل استفاده کنید. برای انجام آن نیز دردسر خاصی ندارید و فقط کافی است که یک محلول با آب و صابون تهیه کنید و سپس با بکارگیری از یک پارچه‌ی بدون پرز نسبت به تمیز کردن لکه مبل اقدام نمایید. تنها نکته‌ای که در این روش باید دقت کنید این است که اگر لکه از بین نرفت، برای انجام دفعات بعدی چند دقیقه‌ای فاصله بیندازید تا آسیبی به بافت مخمل وارد نشود.

 • بکارگیری از شامپو فرش

تميز كردن مبل مخمل با شامپو فرش از جمله قدیمی‌ترین روش‌های پاک کردن لکه از مبل است و اکثراً در مواقعی استفاده می‌شود که لکه‌ی ایجاد شده، خشک شده است و با استفاده از دیگر روش‌ها قابل تمیز شدن نباشد. برای استفاده از این روش نیز می‌توانید پس از تهیه شامپو فرش و یک پارچه‌ی تمیز، کمی از محلول را به پارچه اسپری کنید و بعد اقدام به تمیز کردن لکه نمایید. دقت کنید به دلیل آنکه لکه خشک شده است، می‌توانید کمی فشار را نیز چاشنی کار کنید. البته مراقبت باشید که به مبل صدمه‌ نزنید.

 • بکارگیری از بخارشو

گاهاً ممکن است که بر روی مبل مخمل استراحت کنید و این موضوع باعث چین‌خوردگی‌هایی می‌شود که اصولاً خانم‌های خانه را کلافه می‌کند. حتماً که نباید لکه‌ای روی مبل باشد تا تصمیم به تمیز کردن آن بگیریم. خب! راه حل چیست؟ کاملاً ساده می‌توانید از بخارشو بهره ببرید. برای این منظور کافی است که بخارشو را در کمترین درجه حرارت قرار داده و یک برس نیز برداید و سپس از یک طرف مبل شروع به استفاده از این دستگاه در جهت خواب مبل کنید. خواهید دید که در عرض چند ثانیه تميز كردن مبل مخمل سفید به پایان خواهد رسید.

تميز كردن مبل مخمل

 • بکارگیری از جاروبرقی

یکی از دلایل کثیف شدن مبل‌های مخملی گرد و خاک است. اگر به مدت طولانی اقدام به تمیز کردن مبل نکنید، به طور حتم با حجم زیادی از کثیفی روبرو خواهید شد. حال با توجه به اینکه این نوع کثیف شدن مبل مخملی چندان سفت و سخت نیست، می‌توان آن را با استفاده از جاروبرقی حل و فصل کرد. البته نحوه‌ی بکارگیری از این وسیله نیز مهم است. بعنوان مثال شاید بهتر باشد که بیش از اندازه دهانه‌ی جاروبرقی را به مبل نزدیک نکنید و البته با فشار ملایمی نسبت به برطرف کردن گرد و خاک و کثیفی مبل اقدام کنید. تميز كردن مبل مخمل با این روش از عهده‌ی همه‌ بر می‌آید و کار چندان پیچیده‌ای نیست.

 

مقاله پیشنهادی : بهترین مارک بخارشوی کدام است؟

 

 • بکارگیری از محلول‌های ضدعفونی کننده

موادهای ضدعفونی کننده معمولاً برای مواقعی استفاده می‌شوند که لکه ایجاد شده بر روی مبل روزها روی آن ماندگار بوده و کاملاً خشک شده است که از این رو مطمئناً به سادگی از بین نخواهند رفت. حال در این‌گونه مواقع کافی است که از بازار محلول‌های ضدعفونی کنند‌ه‌ی قوی تهیه کنید. با در اختیار داشتن این‌گونه تمیزکننده‌ها و با توجه به اینکه دستورالعمل استفاده از هر یک بر روی بسته خریداری شده وجود دارد به راحتی می‌توانید نسبت به تميز كردن مبل مخمل اقدام کنید.

البته توصیه می‌کنیم قبل از خرید و استفاده از هر گونه محلول ضدعفونی کننده، درباره‌ی کیفیت و اثربخشی آن تحقیق کنید تا درصد آسیب به مبل مخملی را به صفر برسانید.

 • بکارگیری از دستگاه‌های شستشو مبل

اما گاهاً استفاده از روش‌های عنوان شده در این مقاله، کمکی برای حذف لکه‌ی روی مبل مخملی نمی‌کند. حال سوال اینجاست که چگونه و با چه روشی می‌توان نسبت به تميز كردن مبل مخمل اقدام کرد؟ پر واضح است که در چنین مواقعی باید دست به دامان شرکت‌هایی شد که از دستگاه‌های شستشوی مبل استفاده می‌کنند.

حتی شاید این روش بهترین راه تمیز کردن مبل هم باشد، چرا که در شرکت‌ها افراد متخصص و با دانش که جنس‌های پارچه‌های مختلف مبل را نیز به خوبی می‌شناسند، فعالیت دارند و بر اساس مبل در اختیار، بهترین روش را برای برطرف کردن انواع لکه انتخاب می‌کنند. البته ناگفته نماند که برای دریافت چنین سرویس‌هایی، ابتدا از سابقه‌ی شرکت‌ها مطلع شده و رضایت مشتریان گذشته‌ی آن را نیز مورد بررسی قرار دهید تا نتیجه‌ی نهایی کار کاملاً مطابق با میل‌تان باشد.

راهنمای افزایش عمر مبل مخمل

در کنار اینکه باید از وسایل و محلول‌های مناسب به جهت پاک کردن مبل مخمل استفاده کرد، رعایت یکسری نکته‌ی مهم نیز ضروری است که هر کدام مستقیماً در افزایش طول عمر مبل مخمل نقش خواهند داشت. حال با هم به این موارد با اهمیت می‌پردازیم:

 • پاک کردن مبل‌های مخملی که از الیاف طبیعی تهیه شده‌اند، باید با مشورت افراد متخصص انجام شود.
 • تميز كردن مبل مخمل با استفاده از انواع شوینده با حرارت بالا اشتباه است. این می‌تواند به پارچه مخمل صدمه وارد کند و در بعضی از مواقع نیز سبب کم رنگ شدن یا به طور کل تغییر رنگ پارچه می‌شود.
 • بکارگیری از آب داغ به جهت پاک‌سازی آلودگی‌های روی مبل توصیه نمی‌شود.
 • استفاده از دستگاه‌های بخارشو ابتدا باید از یک گوشه‌ی مبل آغاز شود تا اگر پارچه‌ی مبل نسبت به بخارشو واکنش نشان داد، از ادامه کار صرف نظر شود.
 • نباید تميز كردن مبل مخمل را به دفعات در طول یک روز یا هفته انجام داد چرا که پارچه مخمل از حساسیت زیادی برخوردار است و ممکن است رنگ و روی آن برود.
 • برای افزایش طول عمر مبل مخمل آن را تا حد امکان از تابش مستقیم نور خورشید، دور نگه دارید.

تميز كردن مبل مخمل

 

نتیجه گیری نحوه تميز كردن مبل مخمل

در این مقاله سعی کردیم تا بهترین راه‌های تميز كردن مبل مخمل را با شما عزیزان به اشتراک گذاریم. با این حال به یاد داشته باشید استفاده از روش‌های جدید اگر چه ممکن است نتایج بهتری داشته باشد اما یک ریسک محسوب می‌شود. بنابراین حتی اگر قصد بکارگیری از روش‌های جدید را دارید، ابتدا در یک گوشه‌ی مبل که به آن صورت در دید نیست، امتحان کنید و در صورتی که واکنش خاصی مشاهده نکردید، از روش در نظر گرفته شده بهره ببرید. ضمناً اگر در گذشته با موادهای دیگری نسبت به تميز كردن مبل مخمل استفاده کرده‌اید ما را از طریق بخش نظرات سایت در جریان قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *