مقالات

شیوه‌های تميز كردن چدن اجاق گاز

تميز كردن چدن اجاق گاز

زمانی که در طول روز از اجاق گاز برای پخت انواع غذاهای خوشمزه استفاده می‌کنید، باید هر چند وقت یک بار به فکر تمیز کردن آن باشید. اجاق گاز کثیف و آلوده علاوه بر داشتن ظاهر نامناسب، باعث ایجاد آلودگی در هنگام پخت غذا می‌شود. اجاق گاز موجود در منزل دارای بخش‌های مختلف است که تمیز کردن هر بخش از اهمیت زیادی برخوردار است. تميز كردن چدن اجاق گاز دارای سختی بیشتری نسبت به سایر بخش‌های گاز است.

جمع شدن انواع آلودگی بر روی اجاق باعث می‌شود تا نتوانید به شکل دلخواه‌ ظاهر آشپزخانه خود را تزئین کنید. برای این که بتوانید آشپزخانه تمیز و چشم‌نوازی داشته باشید، کافی است به نظافت وسایل موجود در این محیط اهمیت دهید. در این بخش به شیوه‌های اصولی تميز كردن چدن اجاق گاز می‌پردازیم.

نکات مهم قبل از تمیز کردن چدن اجاق گاز

زمانی که بخواهید با سرعت بالا و به شکل اصولی، لوازم و وسایل موجود در آشپزخانه را تمیز کنید، لازم است که به یک سری نکات کلیدی توجه داشته باشید. هر کدام از وسایل موجود در اجاق گاز در صورت جداسازی باید به صورت کامل جدا شوند تا به سهولت بتوانید بخش‌های مختلف این وسیله کاربردی را تمیز کنید. در صورتی که قصد تمیز کردن چدن گاز را دارید بهتر است نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • در وهله اول جداسازی بخش‌های مختلف گاز از اهمیت زیادی برخوردار است. این امر باعث می‌شود تا دسترسی بهتری به بخش‌های داخلی اجاق داشته باشید.
  • زمانی که در حال پخت مواد غذایی هستید، پس از آلودگی بهتر است در همان لحظه با یک دستمال مرطوب، آلودگی‌های ایجاد شده را تمیز کنید. این کار باعث جلوگیری از آلودگی‌های بیشتر بر روی اجاق می‌شود.
  • استفاده از یک دستمال تمیز و با کیفیت برای پاک کردن بخش‌های خشک مواد غذایی ریخته شده بر روی گاز باعث می‌شود تا بدون ایجاد خط و خش بتوانید گاز را تمیز کنید.
  • قبل از تميز كردن چدن اجاق گاز کافی است اجازه دهید تا اجاق به شکل کامل سرد شود.
  • برای این که بتوانید طول عمر محصول خریداری شده را افزایش دهید و از ایجاد آلودگی‌های زیاد جلوگیری کنید، بهتر است در طول هفته از مواد شوینده استاندارد برای تمیز کردن گاز استفاده کنید.

تميز كردن چدن اجاق گاز

شیوه‌های تميز كردن چدن اجاق گاز

برای این که بتوانید چدن گاز را به خوبی تمیز کنید، می‌توانید با استفاده از 4 روش کلیدی بیان شده در زیر، به این کار اقدام کنید. هر روش بسته به نیاز شما قابل انتخاب است. تميز كردن چدن اجاق گاز زمانی می‌تواند باعث رضایت شما شود که به نکات گفته شده در این بخش توجه داشته باشید. از مهم‌ترین شیوه‌هایی که برای تمیز کردن چدن گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد به شرح زیر است:

 

محصول پیشنهادی : دستکش سیلیکونی اسکاچ دار

 

  • شستن چدن اجاق گاز با جرم گیر

شاید بتوان گفت که یکی از ساده‌ترین شیوه‌های شستن چدن گاز با جرم گیر استفاده از جرم‌گیر است. جرم‌گیر باعث می‌شود تا به آسانی بتوانید چربی و کثیفی‌های موجود بر روی چدن را از بین ببرید. در ابتدا بهتر است شبکه‌های چدنی گاز را به آرامی جدا کرده و در یک مکان مناسب قرار دهید. با استفاده از یک اسفنج مرطوب آلودگی‌های بزرگ را از روی بخش چدنی پاک کرده و سپس از جرم‌گیر استفاده کنید.

زمانی که جرم‌گیر را برای شستشوی چدن گاز استفاده می‌کنید، بهتر است پس از ریختن جرم‌گیر، یک ساعت صبر کنید تا محلول موجود بتواند آلودگی‌ها را به خوبی از هم تجزیه نماید. پس از گذشت یک ساعت اگر متوجه شدید که چربی‌ها به صورت کامل از روی چدن به خوبی جدا شده‌اند، در این زمان بهتر است آبکشی را انجام دهید.

برای آبکشی کافی است از آب گرم استفاده کنید تا تاثیرپذیری کار افزایش پیدا نماید. دقت کنید که برای بخش‌های صاف اجاق گاز از اسفنج‌های نرم استفاده کنید تا نتیجه بهتری دریافت کنید. تمیز کردن چدن اجاق گاز با استفاده از جرم‌گیر بسیار ساده است و نیاز به زمان زیادی نخواهد داشت.

در مجموع می‌توان بیان کرد که این شیوه برای حالت‌هایی مناسب است که سطح گاز دارای آلودگی‌های زیاد و چربی‌های خشک شده است. استفاده از شیوه جرم‌گیری را در طول هفته تکرار کنید تا به مرور به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید.

شستن چدن اجاق گاز با جرم گیر

  • تميز كردن چدن اجاق گاز با سرکه

یکی دیگر از ترکیباتی که می‌تواند برای رفع آلودگی چدن گاز مؤثر باشد، سرکه است. بهتر است یک ظرف مناسب تهیه کرده و سرکه را درون آن ریخته و به شکل اسپری بر روی صفحه گاز اسپری کنید. پس از این کار کافی است چند دقیقه صبر کنید تا چربی‌های موجود در اجاق گاز به خوبی با سرکه ترکیب شوند. سپس یک دستمال مرطوب و تمیز تهیه کرده و به آرامی بر روی نقاط مورد نظر بکشید.

استفاده از ترکیب آب گرم و سرکه می‌تواند برای تمیز کردن بخش‌های داخلی گاز بسیار مؤثر باشد. در پایان بهتر است چند قطره مایع ظرفشویی بر روی سطح گاز ریخته و با یک دستمال تمیز، بخش‌های دارای چربی را تمیز کنید. این شیوه زمانی مؤثر است که اجاق گاز دارای سطح چربی کمی باشد. استفاده از شیوه تميز كردن چدن اجاق گاز با سرکه به صورت روزانه توصیه می‌شود.

  • پاک کردن چدن اجاق گاز با لوله باز کن

برخی از روش‌های تمیز کردن اجاق گاز به صورت علمی و برخی دیگر به صورت تجربی است. استفاده از شیوه‌های تجربی نظیر لوله باز کن نیز می‌تواند شما را در پاکیزگی محیط آشپزخانه کمک نماید. تميز كردن چدن اجاق گاز با لوله بازکن جزو روش‌های تجربی است که زمان زیادی را از شما نخواهد گرفت. برای انجام این شیوه کافی است محلول لوله باز کن تهیه کرده و بر روی سطوح مختلف گاز بریزید. این کار باعث می‌شود تا پس از گذشت چند دقیقه، سطح گاز براق و تمیز شود.

با توجه به این که بسیاری از اجاق گازهای امروزی دارای طراحی و ساختار پیشرفته هستند، بهتر است در هنگام پاك كردن چدن اجاق گاز با لوله باز کن دقت زیادی به خرج دهید تا اجاق گاز دچار مشکل نشود.

 

محصول پیشنهادی : دستمال وایت اند وایت

 

  • شستن اجاق گاز با پودر صابون

یکی از دم‌ دستی‌ترین موادی که از آن می‌توان برای براق کردن اجاق گاز استفاده کرد، صابون است که با توجه به خاصیت تمیز کنندگی که دارد، مورد استقبال خانم‌ها قرار گرفته است. برای تميز كردن چدن اجاق گاز ، کافی است مقداری پودر صابون تهیه کرده و بر روی نقطه مورد نظر بریزید. با استفاده از یک حوله تمیز و آب گرم می‌توانید نقطه دارای پودر صابون را به آرامی فشار دهید تا چربی‌های موجود در آن بخش از بین بروند.

اگر در زمان تمیز کردن اجاق گاز، ظرف دارای قابلیت اسپری ندارید، کافی است از یک دستکش مناسب استفاده کنید. برای تاثیرگذاری بیشتر پودر صابون کافی است 10 الی 15 دقیقه صبر کنید تا نتیجه بهتری دریافت کنید.

شستن اجاق گاز با پودر صابون

چند وقت یک‌بار اجاق گاز را تمیز کنیم

حال که با شیوه‌های مختلف تميز كردن چدن اجاق گاز آشنا شدید، بهتر است در مورد فواصل زمانی تمیز کردن گاز، اطلاعات خود را افزایش دهید. بهترین راه برای داشتن یک آشپزخانه مناسب و زیبا این است که اجاق گاز تمیزی داشته باشید. اگر پس از پخت روزانه مواد غذایی، گاز را به خوبی تمیز کنید، قطعا طول عمر اجاق گاز افزایش خواهد یافت.

چربی‌زدایی در فواصل زمانی کوتاه به شما کمک خواهد کرد تا در بلندمدت برای تمیز کردن بخش‌های داخلی اجاق گاز دچار مشکل نشوید. هر چه فاصله زمانی تمیز کردن گاز را کاهش دهید، قطعا زمان کمتری برای تمیز کردن چدن اجاق گاز خواهید داشت.

بخش‌های داخلی گاز از تنوع زیادی برخوردارند که هر کدام نیاز به چربی‌زدایی دارند. از مهم‌ترین بخش‌های اجاق گاز که در فاصله زمانی کوتاه نیاز به چربی‌زدایی دارند شامل میله‌های چدنی، درب‌های روی شعله، جرقه‌زن گاز و سطح اصلی اجاق گاز هستند. اگر به صورت روزانه یا هفتگی، بخش‌های گفته شده را تمیز کنید، بدون دغدغه و زحمت زیاد می‌توانید از داشتن یک آشپزخانه تمیز و براق لذت ببرید.

 

محصول پیشنهادی : فرچه سیمی مسواکی 3 عددی رنگی

 

جمع بندی

اجاز گاز یکی از وسایل اصلی آشپزخانه است که به صورت روزانه نیاز به چربی‌زدایی دارد. اجاق گاز کثیف علاوه بر ایجاد ظاهر نامناسب در محیط آشپزخانه باعث آتش‌ سوزی می‌شود. بسیاری از خانم‌ها نسبت به تمیز بودن اجاق گاز دارای حساسیت زیادی هستند، از این رو برای این که بتوانند بخش‌های داخلی گاز را تمیز کنند نیاز به استفاده از مواد شوینده دارند.

از بخش‌های مهم گاز می‌توان به میله‌های چدنی اشاره کرد. زمانی که در فواصل کوتاه بخش‌های مختلف گاز را تمیز کنید، نیاز به استفاده از مواد شوینده فراوان نخواهید داشت. در این مقاله سعی شده است تا شیوه‌های تميز كردن چدن اجاق گاز بیان شود. خانم‌های خانه‌دار با توجه به نیاز خود می‌توانند از هر یک از شیوه‌های بیان شده برای تمیز کردن اجاق گاز استفاده کنند.

در صورتی که با استفاده از روش بیان شده نتوانستید به صورت کامل اجاق گاز را تمیز کنید، کافی است از روش‌های ترکیبی استفاده کنید. تکرار در چربی‌زدایی گاز، باعث تمیز و براق شدن بخش‌های مختلف آن می‌شود. اگر بخواهید گاز آشپزخانه را تمیز کنید، از چه روشی استفاده می‌کنید؟ شما عزیزان همیشه همراه می‌توانید نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *