مقالات

فرق هواپز و بخارپز در چیست؟

فرق هواپز و بخارپز

آیا تا به حال به فرق هواپز و بخارپز فکر کرده‌اید؟ و یا کارایی آن‌ها را مشاهده کرده‌اید؟ به نظرتان هواپز بهتر است یا بخارپز ؟ هر دو این دستگاه‌ها به شما این امکان را می‌دهند که غذایی سالم را طبخ نمایید. اما نوع کار کرد هواپز و بخارپز با هم فرق دارد. پس اگر قصد خرید یکی از این دستگاه‌ها را دارید ولی نمی‌دانید که هر کدام از آن‌ها دقیقا چه کارایی دارند و چه تفاوت‌های با هم دارند، تا آخر این مقاله با ما همراه باشید. چرا که در این مقاله ضمن معرفی هر دو دستگاه، در مورد فرق هواپز و بخارپز هم صحبت خواهیم کرد.

بخار پز چیست؟

به طور کلی بخارپز یک دستگاه برقی برای پخت و پز غذا می‌باشد. اگر از کسانی هستند که به سلامت و رژیم غذایی خود اهمیت می‌دهید، وجود بخارپز برای شما ضروری خواهد بود. همانطور که قطعا می‌دانید، غذا‌های سرخ کرده و روغن زیاد برای سلامت همه افراد خانواده بسیار ضرر دارد و یک از اصلی‌ترین دلایل اضافه وزن، سرطان و انواع بیماری می‌باشد.

یکی از سالم‌ترین شیوه‌های پخت غذا و سبزیجات، بخارپز کردن آن‌ها است. خیلی از افراد برای داشتن بدنی سالم غذای بخار پز مصرف می‌کنند و خیلی از افراد دیگر بخاطر بیماری که دارند، طبق دستور پزشک باید از غذا‌های سرخ کردنی پرهیز و به جای آن از غذای بخار پز میل نماید.

دستگاه بخارپز، مقدار زیادی بخار آب را تولید کرده و آن را با سرعت و فشار بالا به مواد غذایی منتقل می‌کند و در نتیجه غذای شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن بخار پز خواهد شد. مدل‌های مختلفی از این دستگاه وجود دارد، اما در نهایت همه آن‌ها کارایی یکسانی دارند.

روش کار دستگاه بخار پز: روش کار ساده‌ترین مدل دستگاه بخارپز به این صورت است که، مواد غذایی داخل سبد استیل دستگاه قرار می‌گیرد و بعد داخل محفظه مخصوص آب مقداری آب ریخته می‌شود و در نهایت دستگاه با تولید بخار و انتقال آن به مواد غذایی، آن‌ها را بخار پز می‌کند.

مهم ترین ابزارهای آشپزخانه را در این مقاله بشناسید

فرق هواپز و بخارپز

مزایا استفاده از بخارپز

  • برای بخار پز کردن غذا به روش سنتی ما احتیاج داریم به اجاق  گاز. اما دستگاه بخار پز بدون شعله و با برق کار می‌کند و به این ترتیب غذا شما از هر گونه خطر سوختگی در امان خواهد ماند. البته در این مورد هر دو دستگاه بخارپز و هوا پز با هم تفاهم داشته و هیچ کدام به شعله اجاق گاز نیازی ندارند.
  • دستگاه بخار پز درجه تنظیم دما دارد و این دما در طول فرآیند پخت، یکسان خواهد بود و به همین دلیل تمام مواد غذایی به صورت کاملا یکنواخت پخته خواهد شد. در صورتی که بخار پز کردن مواد به روش سنتی، با درجه حرارت ثابت پخته نمی‌شود و ممکن است در اثر افزایش حرارت آب داخل قابلمه تبخیر شده و تمام شود.
  • مزیت دیگر این دستگاه که در هواپز هم دیده می‌شود وجود چند محفظه است که به صورت طبقاتی روی هم قرار گرفته‌اند. به این ترتیب، حجم زیادی از مواد غذایی را می‌توانید بخار پز نمایید و در هزینه و زمان خود صرفه جویی نمایید. البته این نکته باید اشاره کرد که در روش بخار پز کردن به روش سنتی هم امکان ایجاد چند طبقه وجود دارد اما امکان انقال حرارت به صورت یکنواخت وجود نخواهد داشت.
  • همانطور که گفتیم شما با استفاده از دستگاه بخارپز در زمان و انرژی صرفه جویی می‌کنید. چرا که بخارپز برقی در مدث 30 ثانیه بخار تولید می‌کند و در مقایسه با جوش آمدن آب داخل قابلمه زمان بسیار زیادی صرفه جویی خواهد شد. علاوه بر این در مصرف انرژی هم صرفه جویی خواهد شد. این نیز، این نکته ممکن است برای خیلی کارها، مهم ترین فرق هواپز و بخار پز باشد.
  • خیلی از افراد طعم و مزه مواد غذایی و سبزیجات بخار پز را دوست ندارند. دلیل این موضوع می‌تواند این باشد که در روش بخار پز کردن سنتی، بخار آب داخل قابلمه به قطره آب تبدیل شده و روی مواد غذایی می‌چکد. از این رو طعم مواد تغییر پیدا خواهد کرد. اما در بخار پز برقی این اتفاق رخ نخواهد داد و طعم و مواد خوراکی حفظ شده و خوش طعم باقی می‌ماند.

اگر قصد خرید پلو پز دارید، توصیه می‌کنیم بلاگ معرفی بهترين مارك پلوپز را از دست ندهید

هواپز چیست؟

تا کنون اسم هواپز را شنیده اید و می‌دانید هواپز چیست ؟دستگاه هواپز به اندازه بخارپز شناخته شده نیست و حتی برخی از افراد این دو وسیله را با هم اشتباه می‌گیرند. در واقع هواپز یک محصول جدید برای طبخ غذا به روشی سالم است. هواپزها به کمک یک عدد لامپ و بدون نیاز یک قطره آب و یا روغن، در کمترین زمان ممکن، یک غذای خوشمزه و سالم را برای شما طبخ می‌کنند.

روش کار هواپز به این صورت است که مواد غذایی به وسیله یک لامپ حرارت می‌بینند و پخته می‌شوند. به منظور پخش یکنواخت حرارت تولید شده توسط لامپ در تمام دستگاه و امکان مغز پخت شدن غذای داخل آن، از یک فن استفاده می‌شود تا هوا داخل هواپز در گردش باشد. لامپ‌های موجود در این دستگاه اکثرا از نوع هالوژنی هستند. ظرف غذای این دستگاه از جنس پیرکس می‌باشد تا هم مقاومت بالایی در برابر حرارت داشته باشد و هم بتوانید مراحل پخت غذا را تماشا کنید.

مزیت مهم دستگاه هواپز، و چیزی که باعث به وجود امدن اصلی ترین فرق هواپز و بخارپز می‌شود این است که بدون آب و روغن غذا را طبخ می‌کند و این مورد علاوه بر پخت سالم غذا، در هزینه‌ها نیز صرفه جویی می‌کند. اما این موضوع تنها مزیت این دستگاه نیست. یکی دیگر از مزیت‌های پخت غذا به دستگاه هواپز این است که، گردش هوای داخل دستگاه، مانع از خشک شدن غذا می‌شود و همچنین اجازه نمی‌دهد که قسمت از مواد غذایی به صورت نپخته باقی بماند.

مزایا هواپز

  • یکی دیگر از مزایا هواپز که بسیار کاربردی هم می‌باشد، این است که در هواپز‌ها چند سینی وجود دارد که به صورت طبقاتی رو هم قرار گرفته‌اند و این امکان را به شما می‌دهد که به صورت هم زمان در یک سینی مرغ را سوخاری کنید و در سینی دیگر دستگاه، سبزیجات مورد نیاز خود را بپزید.
  • خیلی وقت‌ها پیش می‌آید که به هنگام پخت و پز غذا در قابلمه یا تابه، قسمتی از غذا به صورت نپخته و یا سوخته شود. استفاده از هواپز این امکان را به شما می‌دهد تا تمام مواد غذایی خود را به صورت کاملا یکنواخت تهیه بفرمایید. در واقع با گردش هوای گرم در داخل دستگاه باعث می‌شود تا به تمام قسمت‌های ماده غذایی حرارت یکسان منتقل شود.
  • شاید به این فکر بیوفتید که پخت غذا در فر هم نیازی به روغن ندارد اما مزیتی که هوا پز نسبت به فر دارد این است که رطوبت غذا حفظ شده و مثل غذای طبخ شده در فر خشک نخواهد شد.
  • قابلیت بسیار جذاب هواپز این است که از این دستگاه به جای دستگاه میوه خشک کن نیز می‌توانید استفاده کرده و میوه‌های خود را به بهترین نحو خشک کنید به صورتی که کاملا نرم باشند و از خورد آن‌ها لذت ببرید.
  • این دستگاه خدمتات پس از فروش خوبی داشته و تمامی قطعات آن در بازار موجود است به همین دلیل در صورت خراب شدن دستگاه نیاز به صرف هزینه زیاد نخواهید داشت.

خب حالا که با هر دو دستگاه تقریبا آشنا شده‌ایم، نوبت آن است که با فرق هواپز و بخار پز آشنا شویم که در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

اگر قصد خرید جهیزیه برای عروس را دارید، توصیه می‌کنیم نگاهی به بلاگ لیست جهیزیه عروس در سال 1400 بیندازید.

فرق هواپز و بخارپز

تفاوت هواپز و بخارپز در چیست؟

اصلی‌ترین فرق هواپز و بخارپز در نوع پخت آن‌ها می‌باشد. همانطور که گفتیم در دستگاه بخار پز برای طبخ غذا، به آب نیاز داریم تا دستگاه آن را بخار کند و در نهایت غذا به وسیله آب پخته شود. اما برای طبخ غذا در دستگاه هواپز شما به آب نیاز ندارید. در واقع تمام فرآیند پخت در این دستگاه به وسیله یک لامپ هالوژنی و فن انجام می‌شود.

در دستگاه هواپز امکان سرخ کردن غذا بدون روغن هم وجود دارد اما بخارپز این قابلیت را ندارد.

در دستگاه بخارپز مخزن مخصوصی وجود دارد که به شما امکان اضافه کردن ادویه‌های مختلف و معطر را می‌دهد.

کلام آخر

از این که تا پایان این مقاله با همراه بودید از شما عزیزان بسیار سپاس گذاریم و امیدواریم که اطلاعات مفیدی در رابطه با فرق هواپز و بخارپز در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم.

به عنوان نکات پایانی باید خدمتتان عرض کنیم که هر دو دستگاه در سایز‌های مختلف و تعداد طبقات مختلف در بازار به فروش می‌رسد. شما باید با توجه به نیاز خود و تعداد افراد خانواده بهترین سایز را انتخاب کرده و برای خود و خانوادتان غذایی سالم و خوش طعم طبخ نمایید.

همچنین در صورتی که سوالی در این زمینه برای شما وجود داشت، خوشحال می‌شویم در قسمت نظرها آن را برای ما به ثبت برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *