مقالات

تمیز کردن کفش جیر

تمیز کردن کفش جیر

تمیز کردن کفش جیر چگونه است ؟ شاید خیلی از افراد این موضوع را ندانند؛ اما کفش‌های جیر نوعی کفش چرم محسوب می‌شوند. با وجود این که کفش‌های جیر از زیبایی خاصی برخوردار هستند، اما طرفداران زیادی ندارند. چرا که وقتی کفش‌های جیر کثیف بشوند، ضمن این که زیبایی خود را از دست می‌دهند، تمیز کردن آن‌ها نیز بسیار سخت خواهد بود. به همین دلیل ما در این مقاله می‌خواهیم بهترین روش‌‌های تمیز کردن کفش جیر را به شما عزیزان بیاموزیم. پس اگر به این دلیل از خریدن کفش جیر خودداری می‌کنید، تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

روش‌های تمیز کردن کفش جیر

قبل از مطالعه هر کدام از این روش‌ها باید دقت کنید که کفش‌های جیر در برابر خراشیدگی، سایش و لکه بسیار آسیب‌پذیر هستند. پس برای تمیز کردن آن‌ها باید نهایت صبر و حوله را به خرج دهید.

استفاده از چاقو

 برای برداشتن لکه‌های سفت و ضخیم از روی کفش جیر باید از یک چاقو کمک گرفت. البته فراموش نکنید که چاقویی که برای این کار انتخاب می‌کنید باید کند مثل چاقو آشپزخانه. در حین انجام کار مراقب باشید چاقو با قسمت‌های تمیز برخورد نداشته باشد و به آن‌ها آسیبی وارد نکند. علاوه بر چاقو می‎توانید از چاقو پلاستیکی و یا سوهان ناخن استفاده کنید فقط این وسایل نباید نوک تیزی داشته باشند.

استفاده از مسواک

 اگر احساس کردید که روی کفشتان یک سری خط ایجاد شده است؛ یک مسواک کهنه و نرم بردارید و آن را به صورت حرکات دایره‌ای روی کفش جیر خود بکشید. بعد از انجام این کار تمام سطح کفش را با مسواک مجددا صاف کنید. علاوه بر این از یک حوله نیز می‌توانید برای یک دست کردن سطح کفش جیر استفاده کنید.

تمیز کردن کفش جیر

استفاده از اتو

 اگر متوجه شدید که قسمتی از کفش شما لک ایجاد شده است؛ یک حوله کوچک بردارید و آن را روی قسمت کثیف کفش خود بیندازید و بعد اتو را بردارید و آن را روی حالت بخار و کمترین درجه حرارت  قرار دهید. وقتی که اتو خوب داغ شد، آن را روی حوله قرار دهید و 3 تا 3 ثانیه اتو را روی کفش نگهداید تا حسابی بخار اتو به داخل جسم کفش برود. توجه داشته باشید که نگهداشتن بیش از حد اتو روی کفش باعث آسیب رسیدن به جیر آن خواهد شد. در نهایت اتو و حوله را از روی کفش بردارید و با یک برسنرم آن قسمت را فرچه بکشید. به این ترتیب کفش جیر شما تمیز خواهد شد.

نکته

 هیچ گاه اتو را یه صورت مستقیم روی کفش جیر قرار ندهید.

استفاده از دستمال کاغذی

 هنگاهی که آب روی کفش بریزد به شکل یک سری لکه‌های پر رنگ روی آن ظاهر خواهد شد. در مواقعی که آب یا هر مایع دیگری روی کفش جیر شما ریخته شد، سریعا از این دستمال کاغذی استفاده کرده و آن را روی لکه خیس مورد نظر گذاشته و با دست فشار دهید تا دستمال آن مایع را به خودش جذب کند. این کار را انقدر تکرار کنید که لکه تا حد ممکن کم رنگ بشود و هر چه زود‌تر خشک و تمیز شود.

اگر قصد دارید کفش سفید خود را برق بیاندازید، بلاگ تمیز کردن کفش سفید را مطالعه نمایید

استفاده از سرکه سفید

 اگه لکه‌های روی کفش سر سخت بود و روش‌های قبلی تمیز نشد، از سرکه سفید برای تمیز کردن آن استفاده کنید. برای این کار یک دستمال پارچه‌ای برداشته و آن را به سرکه سفید آغشته کنید. دستمال را چندین بار روی لک کفش بکشید و اجازه دید تا خشک شود و بعد کفش را برس بکشید. برای از بین رفتن بوی سرکه از بوگیر‌های مخصوص کفش استفاده کنید و یا این که کفش را به مدت دو روز در معرض هوای آزاد قرار دهید.

تمیز کردن کفش جیر

استفاده از پاک کن

 شاید برایتان جالب باید که پاک کن غیر از پاک کردن کاغذ می‌تواند کفش جیر را هم تمیز کند. اگر در اثر گلد شدن پای شما توسط فرد دیگری کفش جیر شما کثیف شد، ناراحت نباشید. مداد پاک کن خود را برداشته و آن را روی قسمت لک شده بکشید. خواهید دید که لک روی کفش به راحتی پاک خواهد شد.

روش تمیز کردن کفش جیر گلی شده

در هنگام تمیز کردن کفش جیر باید حوصله به خرج دهید. زمانی که کفش شما گلی شد اولین اقدامی که باید انجام دهید این است که کفش خود را درآورده و به مدت یک شب تا صبح صبر کنید تا کفش و گل روی آن کاملا خشک بشود. بعد از آن تکه‌های بزرگ گل را با دست یا یک چاقو کند بکنید. در مرحله بعد برای جدا کردن تکه‌های کوچک گل‌ و غباری که به داخل بافت جیر گیر افتاده‌اند از یک برس نرم استفاده می‌کنیم و آن را در یک جهت روی کفش می‌کشم. در مرحله آخر از یک دستمال پارچه‌ای استفاده کرده و آن را روی کفش می‌کشیم تا کامل تمیز شود. زمانی که کفش به طور کامل تمیز شد، چند ساعت صبر کنید تا کفش کاملا خشک شود و دوباره بتوانید از آن استفاده کنید.

نکته: برای خشک شدن کفش آن را در هوای آزاد قرار دهید نه داخل کمد.

تمیز کردن لک روغن از روی کفش جیر

در صورتی که روی کفش شما قطره‌ای روغن بچکد و یا این که تکه‌ای از غذای چرب روی آن بیفتند، کفش شما لک خواهد شد. برای بر طرف کردن این لک، به این صورت عمل می‌کنیم که مقداری مایع ظرف شویی و یا پودر ماشین لباسشویی را را داخل کاسه‌ای ریخته و آن را به آب مخلوط می‌کنیم. محلولی که درست کرده‌ایم را روی لکه ریخته و با کمک یک برس یا مسواک کهنه روی لکه را به صورت دورانی و خیلی آرام برس می‌کشیم. کف ایجاد شده روی کفش را با دستمال برمی‌داریم. وقتی که تمام کفش‌ها را برداشتیم. کفش را برای 24 ساعت در گوشه‌ای قرار می‌دهیم تا کامل خشک شود و بعد از آن می‌توانیم دوباره از کفش خود استفاده کنیم.

برای پاک کردن چربی از روی لباس، بلاگ بهترین راه‌کارها برای از بین بردن لکه چربی لباس را مشاهده

نکته

 اگر لکه روغن خیلی زیاد و عمیق بود، ابتدا مقداری نشاسته بر روی کفش بریزید تا روغن  را به خود جذب کند و بعد مراحل بالا را انجام دهید.

تمیز کردن لکه خون از کفش جیر

تمیز کردن کفش جیری که روی آن لکه خون افتاده است، کار سختی نیست. فقط کافی است به داروخانه بروید و محلول آب اکسیژنه خریداری کنید. یک تکه پنبه را به آب اکسیژنه آغشته کرده و به آرامی و در یک جهت روی کفش بکشید. این کار را انقدر تکرار کنید تا لکه خون به طور کامل از روی کفش محو شود. در صورتی که خواهستید کفش خود را آبکشی کنید، لطفا از آب سرد استفاده کنید.

نکته: هر چه زودتر نسبت به پاک کردن لکه خود اقدام کنید، لکه زودتر و بهتر پاک خواهد شد.

تمیز کردن کفش جیر

تمیز کردن کفش جیر با اسپری

در صورتی که از کفش جیر خود به صورت روزانه استفاده می‌کنید. هم برای تمیز کردن و هم برای ضد آب  کردن کفش خود و جلوگیری از کثیف شدن آن می‌توانید از اسپری مخصوص کفش جیر استفاده کنید. با اسپری این محصول روی کفش خود، می‌توانید در آب و هوای بارانی از آن استفاده کنید و مطمئن باشید که هیچ آسیبی به کفش شما وارد نخواهد شد. از دیگر کاربردی که این محصول دارد، می‌توان به قابلیت بازگرداندن رنگ کفش اشاره کرد. وقتی که به مدت زیادی از کفش جیر استفاده کنید به مرور زمان رنگ کفش از بین خواهد رفت. در صورت استفاده از این اسپری این اتفاق دیگر رخ نخواهد داد.

نحوه مرتب کردن کمد لباس، برای داشتن یک کمد لباس تماشایی ، به شما کمک خواهد کرد

کلام آخر

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بسیار سپاس گزاریم و امیدواریم که اطلاعات مفیدی در رابطه با تمیز کردن کفش جیر در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم.

به عنوان نکات پایانی لازم است تاکید کنیم که برای تمیز کردن کفش جیر هر چه زود‌تر اقدام کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت. در صورتی که تمیز کردن کفش را به تعویق بیندازید، لکه روی کفشتان کهنه شده و تمیز کردن آن سخت‌تر خواهد شد. دومین نکته‌ هم این که بعد از تمیز کردن کفش حتما چند ساعت صبر کنید تا کاملا خشک شود و بعد از آن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *