مقالات

از بین بردن جرم کتری با مواد موجود در خانه

از بین بردن جرم کتری

تا به حال برای از بین بردن جرم کتری اقدامی کرده‌اید؟ حتما تا حالا متوجه این اتفاق شده‌اید که وقتی برای یک مدت از کتری خود استفاده می‌کنید، روی دیواره‌ها و کف آن جرم یا همان رسوب ایجاد می‌شود. این رسوب به خاطر املاح موجود در آب است که در اثر به جوش آمدن آب روی دیواره کتری می‌نشینند. وجود جرم‌های داخل کتری بسیار آزار دهنده و ظاهر نامناسبی را برای کتری ایجاد می‌کند. به همین دلیل بسیاری از افراد به دنبال راهی برای از بین بردن جرم کتری هستند. ما در این مقاله قصد داریم تا به شما عزیزان روش از بین بردن رسوب کتری را بیاموزیم، پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

روش‌های خانگی از بین بردن جرم کتری

در این بخش شش تا از روش رسوب زدایی کتری با استفاده از موادی ساده که در اکثر خانه‌ها پیدا می‌شوند را خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم کرد.

استفاده از سرکه

 حتما اسم سرکه را در بسیاری از ترفند‌های خانه ‌داری و تمیز کردن لکه‌های سر سخت شنیده‌اید. حال در این ترفند می‌خواهیم از سرکه برای رسوب زدایی کتری و جرم گیری سماور استفاده کنیم.

 برای این کار ابتدا یک لیوان آب و یک لیوان سرکه (نسب سرکه و آب باید برابر باشد) را داخل کتری بریزید و بعد آن را روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا مخلوط آب و سرکه به جوش بیاید. اجازه دهید یک ساعت این روند ادامه پیدا کند. پس از گذشت یک ساعت شعله را خاموش کرده و صبر کنید تا کتری کاملا خنک شود.

 در مرحله بعد از یک برس نرم استفاده کرده و داخل کتری را خوب بشویید. به این ترتیب رسوب‌های کتری شما از بین خواهد رفت. شما از این ترفند حتی برای رسوب‌های بسیار ضخیم هم می‌توانید استفاده کنید. پس از اتمام کار، برای از بین بردن بوی سرکه، یک یا دو بار آب را داخل کتری به جوش آورید و آب جوش آمده را بیرون بریزید. بعد از انجام این کار می‌توانید از کتری خود مجددا استفاده کنید.

پیشنهاد می‌کنیم برای از بین بردن جرم کتری برقی از این روش استفاده کنید.

بلاگ رسوب زدایی چای ساز به شما در تمیز کردن چای ساز تا حد زیاد، کمک خواهد کرد

استفاده از سرکه در از بین بردن جرم کتری

از بین بردن جرم کتری با استفاده از آبلیمو

 از بین بردن رسوب کتریبا استفاده از آبلیمو، تفاوت زیادی با روش قبلی ندارد. اما این روش شناخته شده‌ تر از قبلی می‌باشد و خیلی از افراد از این روش استفاده می‌کنند که کتری‌ بوی سرکه را نگیرد. همچنین استفاده از آبلیمو برای رسوب‌های نازک‌تر کتری مناسب می‌باشد. چرا که آبلیمو خاصیت اسیدی کمتری نسبت به سرکه دارد.

در این روش به این صورت عمل می‌کنیم که یک عدد لیمو سنگی را به صورت حلقه‌ای برش زده و به همراه مقداری آب، داخل کتری بریزید و اجازه دهید تا آب همراه با لیمو ترش به جوش آید. صبر کنید تا یک ساعت این روند ادامه پیدا کند و پس از آن کتری را خاموش کرده و با برس شروع به جدا کردن رسوب از روی کتری نمایید. در نهایت کتری را آبکشی نمایید و از آن مانند قبل استفاده نمایید.

محصول قوری زعفران پیرکس ، گزینه‌ای مناسب برای درست کردن چای و لذت بردن از رنگ آن

نکته

 با توجه به اندازه کتری خود از تعداد لیمو کمتر و یا بیشتری باید استفاده کنید.

استفاده از آبلیمو برای از بین بردن جرم کتری

از بین بردن جرم کتری با نوشابه

 به خاطر داشتن خاصیت اسیدی استفاده کنید از نوشابه و جرم کتری را از بین ببرید. برای رسوب گیری کتری با استفاده از نوشابه، کافی است که کتری را از نوشابه پر کرده و اجازه دهید روش شعله گاز به مدت یک ساعت بجوشند. سپس شعله را خاموش کرده وبعد از گذشت یک ساعت، کتری یا سماور خود را آب بکشید. به این ترتیب رسوب ضخیم کتری با استفاده از نوشابه بر طرف خواهد شد. نوشابه برای تمیز کردن جرم سطوح مختلف نیز کاربرد دارد.

بهترین مارک چای ساز را در این بلاگ پیدا کنید

استفاده از نوشابه برای از بین بردن جرم کتری

از بین بردن جرم کتری با استفاده از جوش شیرین

 یکی دیگر از مواد در دسترس که می‌توان از آن برای جرم گیری کتریاستفاده کرد، جوش شیرین است. این ماده می‌تواند تا حد قابل‌ قبولی رسوب ضخیم کتری را از بین ببرد. علاوه بر دیواره داخلی کتری، جوش شیرین می‌تواند رسوب زدایی شیر سماور را هم به خوبی انجام دهد.

برای انجام این کار باید کمی از جوش شیرین (متناسب با حجم کتری) را در کتری ریخته و بعد آن را پر از آب نمایید. طبق روش‌های قبلی به مدت یک ساعت اجازه دهید که کتری روی اجاق گاز بجوشد و بعد از صبر کنید تا خنک شود.

 در مرحله آخر کتری را با استفاده از یک برس تمیز کرده و در نهایت آن را آب کشی نمایید. به ازای هر لیتر آب یک قاشق غذاخوری جوش شیرین برای جرم زدایی داخل آن بریزید.

اگر قصد خرید قوری و کتری دارید، توصیه می‌کنیم بلاگ قدم به قدم با انتخاب بهترین مارک کتری و قوری را از دست ندهید

استفاده از جوش شیرین

از بین بردن جرم کتری با شوک دادن

 این روش برای جرم گیری سماور یا کتری می‌باشد که رسوب دیواره آن‌ها نازک است و یا این که به تازگی این رسوب روی دیواره ایجاد شده است.

برای این کار ابتدا سماور یا کتری خالی از آب را روی شعله بگذارید و کمی صبر کنید تا بدنه آن، کاملا داغ شود. بعد کتری را بالا فاصله داخل آب سرد قرار دهید. این کار باعث می‌شود تا به بدنه کتری شک وارد شود و رسوب‌های نازک درون کتری، کنده شوند. در نهایت رسوبات کنده شده را از کتری خارج کرده و دو الی 3 بار آن را آب کشی نمایید. به این ترتیب کتری شما کاملا تمیز و بدون جرم خواهد شد.

صاف کن چای طرح چتر گزینه این مناسب برای جلوگیری از ورود تفاله به درون لیوان چای

از بین بردن جرم کتری با شوک دادن

از بین بردن جرم کتری با استفاده از سیب زمینی

 در این روش ما به پوست سیب زمینی نیاز داریم. در واقع  پوست سیب زمینی حاوی مقدار زیادی نشاسته است و زمانی که نشاسته موجود در آن در معرض حرارت، قرار بگیرد؛ مایعی ژل مانند با ظرفیت جذب فوق‌العاده را از خود تولید می‌کند. این ماده می‌تواند رسوب آهک باقی مانده روی دیواره کتری را به خوبی از بین ببرد.

در این روش ابتدا باید کتری را پر از آب کرد و روی شعه گاز قرار داد تا آب به جوش آید. در مرحله بعد پوست سیب زمینی را داخل آب در حال جوش ریخته و چند دقیقه صبر کنید. تولید مایع ژل مانند توسط پوست سیب زمینی و برخورد این ماده با رسوب کتری باعث می‌شود تا رسوب‌ها شل شده و به راحتی از بدنه کتری جدا شوند. این روش در مقایسه با روش‌های قبلی کمی ضعیف‌تر عمل می‌کند. پس در صورتی که از این روش استفاده کردید ولی تمام رسوب‌ها جدا نشد مجددا آن را تکرار کنید. همچنین برای نتیجه بهتر می‌توانید یک سیب زمینی کامل را خورد کرده و همراه با پوست آن داخل کتری بریزید.

با بلاگ آشنایی با بهترین سماور گازی موجود در بازار، می‌توانید با اطمینان، یک خرید مناسب داشته باشید

از بین بردن جرم کتری با استفاده از سیب زمینی

پیشگیری از جرم گرفتن کتری

حال که با روش‌های از بین بردن جرم کتریآشنا شده‌اید؛ می‌خواهیم دو روش را به شما یاد بدهیم که به وسیله آن‌ها بتوانید از از بین بردن رسوب کتری برقی جلوگیری کنید. به این ترتیب دیگر نیازی به روش‌های از بین بردن جرم کتری یا سماور خود نخواهید داشت.

وارمر قوری شیشه ای گزینه ای مناسب برای گرم نگه داشتن چای به کمک شمع وارمر

  • برای جلوگیری از تشکیل رسوبات آهکی در داخل کتری، باید به کتری به چشم یک ظرف غذا خوری نگاه کنید. یعنی بعد از هر بار استفاده از آن، کتری را بشویید و سپس آن را خشک کنید. در صورتی که این کار را انجام ندهید و آب داخل کتری شما باقی بماند، رسوب ایجاد خواهد شد.
  • عمل اصلی ایجاد جرم و رسوب داخل کتری، سختی آب است. پس برای جلوگیری از ایجاد جرم و رسوب باید در کتری مقداری نرم کننده آب اضافه کنیم. نرم کننده آب یک محلول است که منیزیم و کلسیم (عامل سختی آب) موجود در آب را از بین می‌برد و به این ترتیب آب نرم خواهد شد. با انجام این ترفند خواهید دید که تشکیل رسوب داخل کتری به طور چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد. علاوه بر این آب نرم در طعم چای نیز تاثیر داشته و آن را بهبود می‌بخشد. به عبارتی بهتر، چای دم شده با آب نرم طعم بسیار بهتری نسبت به چای دم کرده با آب سخت دارد. دستگاه نرم کننده آب نیز گزینه مناسب برای تمامی لوازم آشپزخانه از جمله کتری، شیر آلات و آبگرم کن می‌باشد و ایجاد رسود در آن‌ها جلوگیری می‌کند.
پیشگیری از جرم گرفتن کتری

کلام آخر

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما عزیزان بسیار سپاس گزاریم و امیدواریم که اطلاعات مفیدی در رابطه با از بین بردن جرم کتری در اختیار شما قرار داشته باشید. به یاد داشته باشید که راه اصلی رفع رسوب کتری یا سماور جلوگیری از ایجاد آن است. راحت‌ترین راه هم برای جلوگیری از ایجاد رسوب نرم کردن آب است. پس توصیه می‌کنیم که برای طولانی شدن عمر وسایل منزل خود، کتری، سماور، شیرآلات و … دستگاه نرم کننده آب را تهیه و نصف کنید و در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *