مقالات

تمیز کردن طلا با ساده ترین روش ها

تمیز کردن طلا

تمیز کردن طلا چه زمانی مطرح می‌شود؟ درست است زیورآلاتی که از جنس طلا ساخته می‌شوند، در اثر مرور زمان، رطوبت هوا و برخورد با آب سیاه نشده و زنگ نمی‌زند؛ اما وقتی که طلا را یک مدت به طور مدام استفاده کنید، کثیف و کدر شده و آن برق و جلای سابق را نخواهد داشت.

اما خبر خوب این که راه‌هایی برای تمیز کردن طلا در خانه وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید زیورآلات خود را دوباره درخشان و زیبا کنید. پس اگر زیورآلات شما کدر شده‌اند، تا انتها این مقاله با ما همراه باشید تا روش‌های مختلف تمیز کردن طلا را بیاموزید.

تمیز کردن طلا در خانه

تمیز کردن و براق کردن طلا را هم می‌توان در منزل انجام داد و هم می‌توان به مغازه‌های تعمیرات طلا سپرد. در این بخش به شما آموزش می‌دهیم که چگونه‌ طلاهای خود را خیلی راحت و آسان در منزل تمیز کنید.

تمیز کردن طلا با مایع ظرف شویی

 نحوه تمیز کردن طلا با مایع ظرفشویی، حتما باید از مایعی استفاده کنید که فاقد فسفات باشد. چرا که فسفات در برخورد با طلا آن را می‌خورد. چند قطره از این نوع مایع ظرفشویی را درون یک کاسه حاوی آب ولرم بریزید. 10 دقیقه مخلوط آب ولرم و مایع ظرفشویی را هم بزنید تا کاملا با هم ترکیب شوند. در مرحله بعد طلا‌های خود را به مدت 15 دقیقه داخل کاسه که گفتیم بیندازید. حتما توجه داشته باشید که مقدار آب حاوی مایع ظرفشویی، باید به گونه‌ای باشد که روی طلا‌ها را کامل بپوشاند.

بعد از 15 دقیقه طلا‌ها را خارج کرده و با یک دستمال پارچه‌ای آن‌ها خشک و تمیز کنید. بعد از این مرحله یک مسواک نرم بردارید و شروع به برس کشیدن زیورآلات خود کنید. اگر هنوز لکه‌های سیاهی روی طلا وجود دارد؛ مسواک نرمی که گفتیم را به محلول آب و مایع ظرفشویی که درست کرده بودید، آغشته کنید و آن را روی لکه‌های سیاه مجددا بکشید. این کار باید با دقت و حوصله انجام شود تا فشار زیادی روی طلا وارد نشود. اگر با فشار زیاد روی طلا را برش بکشید، خط و خش روی آن ایجاد می‌شود.

بعد از تمام شدن این مرحله زیورآلات خود را داخل یک سبد بریزد و زیر شیرآب، آن‌ها را آب کشی کنید تا لیزی و مایع ظرفشویی که روی طلا باقی مانده است کاملا پاک شود.

در نهایت با یک دستمال نرم و بدون پرز طلاها را خشک کرده و اجازه دهید چند ساعت در معرض هوا بماند.

تمیز کردن طلا

تمیز کردن طلا با جوش شیرین

 نحوه تمیز کردن طلا با جوش شیرین، ابتدا دو لیوان آب را داخل قابلمه به جوش می‌آوریم. بعد از آن یک ظرف شیشه‌ای برداشته و با یک لایه فویل آلومینیومی، کل ظرف را می‌پوشانیم. لبه‌های فویل را به صورتی تا بزنید که به سمت بیرون ظرف بوده و لبه‌ها را هم بپوشاند. همچنین ورق آلومینیوم را به گونه‌ای روی ظرف قرار دهید که طرف براق آن به سمت بیرون باشد.

محصول آویز زیورآلات طرح شاخ گوزن ، این قابلیت را به شما می‌دهد تا جواهرات خود را روی آن قرار دهید

نکته

 ظرف شیشه‌ای شما حتما باید پیرکس باشد چون این روش با دمای بالا همراه خواهد بود

در مرحله بعدی زیورآلات خود را داخل ظرف شیشه‌ای و روی فویل بگذارید. پودر جوش شیرین را به مقدار یک قاشق غذاخوری (حدود 20 گرم) روی هر قطعه از طلا‌ خود بپاشید. در این مرحله باید دو لیوان آبی که به جوش آمده را داخل ظرف مورد نظر ریخته و اجازه دهید این مخلوط به مدت 5 دقیقه استراحت کند.

 مخلوط آب و جوش شیرین باید روی طلاها را کامل بپوشاند. در نهایت فویل آلومینیوم و مخلوط آب داغ و جوش شیرین باهم واکنش شیمیایی می‌دهند و این واکنش منجر به تمیز شدن طلاها خواهد شد. 5 دقیقه که گذشت زیورآلات خود را با جنگال و یا انبر مخصوص آشپزخانه بردارید و آن‌ها را زیر آب سرد بگیرید. اگر زیورآلات شما ظریف و نازک است می‌توانید آن‌ها را بعد از بیرون کشید از ظرف پیرکس، داخل یک کاسه حاوی آب سرد بیندازید و اجازه دهید طلاها یک دقیقه داخل آب سرد بماند تا ذره‌ای از محلول جوش شیرین روی آن‌ها باقی نماند.

در مرحله آخر زیورآلاتی که از آب سرد خارج می‌کنید را با یک دستمال پارچه‌ای نرم و بدون پرز خشک کنید. سپس طلاها را چند ساعت در معرض هوا قرار دهید تا مطمئن شوید که کاملا خشک شده باشد.

نکته

 تمیز کردن طلا با این روش فقط و فقط مختص زیورآلاتی می‌باشد که فاقد نگین و سنگ قیمتی باشد. جواهراتی که با سنگ‌های قیمتی تزیین شده‌اند را به هیچ وجه با این روش تمیز نکنید. چرا که خود جوش شیرین و واکنشی که با آلومینیوم انجام می‌دهد؛ به درخشش، استحکام و بافت سنگ‌های قیمتی آسیب جدی وارد می‌کند.

تمیز کردن طلا

مقاله پیشنهادی : بهترین روش های تمیز کردن مبل پارچه ای برای انواع لکه‎‌ها

براق کردن طلا با آمونیاک

 برای تمیز کردن طلا با آمونیاک مهم‌ترین و اولین نکته‌ای که باید رعایت کنید، این است که حتما باید دستکش بپوشید. چون اگر آمونیاک با پوست دست تماس پیدا کند، حساسیت ایجاد کرده و باعث سوزش و خارش دست شما خواهد شد.

در مرحله اول داخل یک کاسه شیشه‌ای یک لیوان آب ولرم ریخته و یک قاشق چای‌خوری مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید و بعد هم نصف یک قاشق چای‌خوی آمونیاک به این محلول اضافه کنید. توجه داشته باشید که آمونیاک بوی تند و زننده‌ای دارد. پس تا حد امکان این کار را در فضای باز یا زیر هود انجام دهید. برای مثال می‌توانید این کار را داخل بالکن و یا کنار پنجره انجام دهید. همچنین هنگام کار، زدن ماسک فراموش نشود.

حال برای براق کردن طلا های خود، آن‌ها را خیلی آرام داخل کاسه‌ای که آماده کرده‌اید بیندازید و مراقب باشید که قطرات آب و آمونیاک به شما نپاشد. اجازه دهید به مدت 10 ثانیه زیورآلات داخل این محلول باقی بماند و بعد به وسیله یک انبر طلاها را خارج کنید. البته می‌تواند هر قطعه را به صورت جداگانه داخل محلول فرو ببرید تا مطمئن شوید که همه‌ی قسمت‌های طلا مورد نظر به طور کامل به آمونیاک آغشته شده است.

پس از این که قطعات طلا را از محلول به وسیله انبر خارج کردید، هر کدام را با دستکش گرفته و با یک مسواک نرم آن‌ها را برس بکشید. این کار را بالای همان ظرف آب و آمونیاک انجام دهید تا قطرات اضافی به داخل ظرف برگردد. پس از این که تمام قسمت‌های طلا را خوب برس کشیدید، حدود 30 ثانیه آن‌ها را زیر شیر آب سرد بگیرید و بعد با دستمال طلاها را خشک کنید.

در نهایت طلا‌ها را یک بار دیگر با آب و مایع ظرفشویی بشویید تا آمونیاک به طور کامل از روی طلا پاک شود و سپس با یک دستمال پارچه‌ای زیورآلات خود را خشک نمایید.

تمیز کردن طلا

تمیز کردن طلا با سرکه

 چون که سرکه حالت اسیدی و خورندگی‌دارد، نحوه تمیز کردن طلا با سرکه حتما آن را با آب رقیق کنید. همچنین شما می‌توانید به جای سرکه از آب لیموترش هم استفاده کنید. در صورت استفاده از آبلیمو نیازی به رقیق کردن آن نیست.

در این روش ابتدا نصف لیوان سرکه سفید را با یک چهارم لیوان آب رقیق کرده و بعد 2 قاشق مربا خوری نمک به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید. بعد طلاها را به این محلول اضافه کرده و 5 دقیقه صبر کنید در آخر طلاها را از محلول بیرون آورده و با آب و صابون یک بار دیگر آن‌ها را بشویید و در آخر هم با دستمال پارچه‌ای نرم زیورآلات خود را خشک کنید.

تمیز کردن طلا

شیوه های تمیز کردن اتو را برای تمیز کردن استاندارد اتو مطالعه نمایید

نکات مهم تمیز کردن طلا و جواهر و نگهداری از آن‌ها

  • اگر شما از جواهرات و طلا‌های خود به طور مداوم استفاده نمی‌کنید، بهتر است آن‌ها در جعبه‌های مخصوص جواهر قرار دهید تا در معرض خاک و گرد و غبار قرار نگیرند. چرا که زیورآلات طلا خیلی زود خاک را به خود جذب می‌کنند.
  • ·         تمام زیورآلات خود را داخل یک جعبه قرار ندهید. بهتر است هر قطعه طلا در جعبه مخصوص به خودش نگهداری شود. چون برخورد زیورآلات با یکدیگر باعث می‌شود روی هم دیگر خط و خش ایجاد کنند.
  • زمانی که به استخر می‌روید به هیچ وجه از طلا و جواهرات خود استفاده نکنید. چرا که داخل آب استخر مقدار زیادی کلر وجود دارد و این کلر مانند یک دشمن برای طلا و جواهرات شما می‌ماند و باعث می‌شود که طلا درخشندگی و جلای خود را از دست بدهد. حتی موقع حمام کردن هم بهتر است زیورآلات خود را دربیاورید.
  • زیورآلات ساخته شده از طلا و نقره‌ را به راحتی می‌توان به وسیله یک مسواک نرم و مقداری خمیر دندان براق و درخشان کرد. برای تمیز کردن طلا با این روش، به این صورت عمل می‌کنیم که، کمی خمیر دندان روی طلایی که ‌می‌خواهید براق شود بریزید و با دست خمیر را روی طلا پخش کنید. به طوری که تمام سطح طلا به خمیر دندان آغشته شود و بعد با مسواک نرم روی آن را بکشید. در نهایت با آب خمیر دندان را از روی طلا پاک کرده و با یک دستمال پارچه‌ای نرم آن را خشک کنید.
  • بعد از استفاده از طلا، ینی زمانی که خواستید زیورآلات خود را دربیاورید. تا زمان استفاده مجدد آن‌ها را در جای خشک و بدون رطوبت و داخل کیف جواهرات نگهداری کنید.
  • برای براق و تمیز کردن جواهرات گران قیمت بهتر است که از فروشگاه‌های فروش طلا و جواهر محلول سشت و شوی مخصوص آن‌ها تهیه و استفاده کنید.
  • زیورآلات طلا، صابون باقی مانده روی خود را جذب می‌کنند و در مجاورت مداوم آب داغ رنگ خود را از دست می‌دهند. به همین دلیل هنگام شستن دست‌های خود بهتر است آن‌ها را از دست خود خارج کرده و روی یک حوله نرم قرار دهید.
تمیز کردن طلا

تفاوت تمیز کردن طلا و جواهر

تا اینجا مقاله با روش‌های مخصوص تمیز کردن طلا آشنا شدیم. اما برای تمیز و براق کردن جواهراتی که دارای سنگ‌های قیمتی هستند چه باید کرد؟ در این بخش راجب این موضوع صحبت خواهیم کرد.

برای تمیز و براق کردن نگین و سنگ‌های قیمتی جواهرات باید به این صورت عمل کرد.

ابتدا داخل یک کاسه شیشه‌ای را با آب گرم پر کرده و به آن دو قاشق غذاخوری پودر صابون اضافه کنید.

یک دستمال پارچه‌ای نرم و بدون پرز(برای مثال از دستمال مخصوص جواهر یا دستمال عینک استفاده کنید) را برداشته و داخل محلول گفته شده فرو کنید. بعد دستمال را درآورده و آب اضافی آن را بگیرید. با استفاده از این دستمال، سطح سنگ و یا نگین را تمیز کنید. دقت کنید که این کار باید به آرامی انجام شود تا به سنگ آسیب وارد نشود.

در مرحله بعدی باید یک دستمال پارچه‌ای و نرم دیگر برداشته و این بار فقط کمی آن را نم دار کنید. دستمال نم دار را روی سطح سنگ چند بار به آرامی بکشید تا صبون روی آن پاک شود.

در نهایت قطعه جواهر خود را چند ساعت در معرض هوای آزاد قرار دهید تا کاملا خشک شود. فراموش نکنید که در صورتی که رطوبت روی سنگ یا کناره‌های آن باقی بماند، باعث ترک خوردن سنگ می‌شود.

نکته مهم

 هنگام خرید جواهر حتما نام سنگ را به خاطر بسپارید. اگر سنگ جواهر شما اوپال، زمرد و یا تانزانیت باشد، به هیچ وجه آن‌ها را خیس نکنید و روی آن را با مسواک، برس نکشید. حتی اگر مسواکی که استفاده می‌کنید نرم باشد.

نحوه تمیز کردن مروارید اصل

مرواریدهای اصل خاصیت جالبی دارند و آن هم این است که به مرور زمان ساییده شده و این سایش باعث زیباتر شدن آن‌ها می‌شود.

اگر در زیورآلات شما از مروارید(چه مروارید اصلی چه تقلبی) استفاده شده است و به دنبال راهی برای تمیز و براق کردن آن هستید، بهترین روش این است که مقداری روغن بدن را به وسیله یک قلم آرایشی کوچک روی مروارید ‌ها بکشید و به این ترتیب مرواریدها را تمیز کنید.

علاوه بر روغن بدن می‌توانید از محلول آب ولرم و یک شوینده ملایم هم استفاده کنید. اما تمیز کردن مروارید با لوسیون بدن تاثیری نخواهد داشت.

نکته: توجه داشته باشید که در صورت تمیز کردن مروارید با آب حتما حتما آن را کاملا خشک کنید.

بلاگ تمیز کردن سرامیک را برای آشنایی با اصول پاکسازی سرامیک، بخوانید

تمیز کردن طلا

جمع بندی

روش‌های تمیز کردن طلا در این مقاله با استفاده از پاک کننده‌هایی مثل سرکه، جوش شیرین، مایع ظرفشویی و … بررسی شد همچنین روش براق کردن جواهر و مروارید نیز.

 از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم. امیدواریم که اطلاعات مفیدی را کسب کرده باشید و بتوانید طلاها و جواهرات خود را خیلی راحت در منزل تمیز کنید و از درخشندگی ‌آن‌ها همیشه لذت ببرید.

همچنین در صورتی که سوالی در این زمینه برای شما به وجود آمده بود، می‌توانید در قسمت نظر‌ها آن را برای ما ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *