مقالات

نگهداری پنیر در فریزر به چه شکل انجام می‌شود ؟

نگهداری پنیر در فریزر

آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که مواد غذایی بیشتر از نیاز شما موجود باشد و شما به دنبال راهی برای نگهداری طولانی مدت آن ماده غذایی باشید؟ در این مقاله می‌خواهیم در مورد نگهداری پنیر در فریزر مطالبی را ارائه دهیم. با توجه به بافت پنیر، روش‌های مختلفی برای نگهداری پنیرهای گوناگون وجود دارد. پس با ما همراه باشید؛ تا بهترین روش نگهداری پنیر را یاد بگیرید.

نکات مربوط به نگهداری پنیر

  1. اگر پنیر را به صورت فله تهیه کردید و فروشنده آن را داخل یک پلاستیک قرار داده است؛ بهتر است وقتی که به منزل رسیدید، بسته بندی پنیر را بلافاصله از آن جدا کنید. در واقع  بدترین روش نگهداری از پنیر، نگهداری آن درون بسته بندی پلاستیکی است. نگهداری پنیر داخل پلاستیک علاوه بر این که عطر و طعم آن را از بین می‌برد، پس از چند روز طعم پلاستیک را به خود گرفته و مزه‌اش به کل عوض می‌شود.
  2. اگر پنیر را به صورت فله از مغازه یا فروشگاه تهیه کردید اما فروشنده آن را برای شما درون کاغذ پیچید؛ شما می‌توانید پنیر را تا چند روز با همان بسته‌ بندی کاغذی درون یخچال نگهداری کنید. استفاده از کاغذ باعث تبادل هوا بین پنیر و محیط می‌شود و در عین حال آن را خشک نمی‌کند.
  3. یکی از گزینه‌های مناسب برای نگهداری پنیر، استفاده از باکس یا جعبه مخصوص نگهداری پنیر است. این باکس مخصوص که معمولاً به شکل قفسه‌ی کوچک چوبی با درب شیشه‌ای ساخته می‌شود، از پنیر در برابر آلودگی محیطی محافظت کرده و آن را در رطوبت ۷۵ درصد قرار می‌دهد. جعبه پنیر را می‌توانید درون کابینت یا یخچال نگهداری کنید.
  4. برای نگهداری بهتر پنیر داخل یخچال می‌توانید از ظروف مخصوص پنیر با درب شیشه‌ای گنبدی شکل استفاده کنید. داخل این ظروف پنیر محیط مناسب خود را به وجود می‌آورد و همیشه رطوبت کافی در اختیار دارد.

محصول ظرف کره خوری آکرولیک درب دار ، برای مصرف کره و پنیر به شما عزیزان توصیه می‌شود

نگهداری پنیر در فریزر

نگهداری پنیر در فریزر

نکاتی که گفته شد برای نگهداری کوتاه مدت پنیر بود. برای نگهداری طولانی مدت پنیر اقدامات دیگری لازم است.

 نگهداری پنیر در فریزر راهی است برای نگهداری طولانی‌تر که در ادامه توضیح می‌دهیم.

فریزرهای صنعتی به شکلی ساخته شده‌اند که پنیر داخل آن‌ها یخ می‌زند. پنیر در دمای منفی 35 درجه سانتی گراد به سرعت یخ می‌زند و مشکلی هم به وجود نمی‌آید. اما دمای فریزرهای خانگی بین 5- تا 10- درجه سانتی گراد است و این باعث می‌شود پنیر پس از فریز شدن طعم حقیقی خود را از دست بدهد؛ چرا که پنیر، خاصیتی دارد که بوی یخچال و فریزر را به خودش می‌گیرد و با این اتفاق، کیفیت آن به شدت کاسته می‌شود.

راهکاری که برای نگهداری پنیر در فریزر وجود دارد به صورت است که شما باید پنیر را در بسته بندی‌هایی که امکان نفوذ هوا در آن کم است نگهداری کنید. پس ابتدا پنیر را داخل کاغذ روغنی بگذارید و دور تا دور آن را با فویل بپوشانید. به این صورت شما می‌توانید پنیر را به مدت یک ماه در فریزر نگهداری کنید و همچنین خواص و طعم پنیر را هم حفظ کنید.

نکته: هنگام نگهداری پنیر در فریزر، بهتر است دمای فریزر خود را روی دمای منفی 18 درجه سانتی گراد تنظیم کنید.

برای شناخت انواع ظروف گرم نگهدارنده غذا ، این بلاگ را تهیه نمایید

نگهداری پنیر در فریزر

انواع پنیر و تفاوت در نگهداری از انواع آن ها

پنیر‌ها بر اساس بافتی که دارند، به طور کلی به دو دسته نرم و سفت تقسیم می‌شوند. نگهداری هر نوع متفاوت است.

پنیر نرم

 این نوع پنیر مثل پنیر تولید شده با شیر بز یا پنیر موزارلا دارای بافتی بسیار نرم و لطیف است. بهترین زمان مصرف پنیر‌های نرم یک هفته بعد از تولید آن‌ها می‌باشد. شما می‌توانید این محصولات را در بسته بندی پلاستیکی یا کاغذی خودش نگهداری کنید. اما بهتر است بعد از باز کردن بسته بندی پنیر حداکثر ظرف یک هفته آن را مصرف کنید.

 پنیر‌های نرم، با توجه به خاصیتی که دارند، زود تر از پنیرهای سفت فاسد می‌شوند به همین دلیل نگهداری و بسته بندی آن‌ها اهمیت بیشتری دارد.

برای اینکه از شر بوی یخچال خلاص شوید، بلاگ شیوه‌های از بین بردن بوی بد یخچال را مطالعه نمایید

پنیر سفت

 پنیر‌هایی که بافت سفت‌تر دارند مثل پنیر لیقوان، برای نگهداری نیازی نیست نگران رطوب آن‌ها باشیم. اما نگهداری از این پنیر‌ها درون یخچال باعث خشک‌تر شدنشان می‌شود. پس برای این‌ که  این حالت پیش نیاید، می‌توانید از کاغذ مومی یا پوستی استفاده کرده و آن را محکم به دور پنیر بپیچید و سپس با چسب آن را سفت کنید. بنابراین برای نگهداری از پنیر محلی و این چنین پنیرهایی، در صورتی که مصرفی پنیر شما هم بالا است، می‌توانید آن را درون کیسه پلاستیکی، ظرف شیشه‌ای درب دار و یا زیپ کیپ نگهداری کنید.

نگهداری پنیر در فریزر

چگونه مطمئن شویم که پنیر فاسد شده است؟

برای پنیر نوع سفت اگر مشاهده کردید که روی پنیر لکه سفیدی تشکیل شده و یا پنیر بیش ار حد سفت شده است، یعنی پنیر شما فاسد شده و دیگر قابل خوردن نیست.

در رابطه با پنیر نرم اگر قسمتی از آن برآمده یا ترک خورده باشد، یعنی دوره مصرفش گذشته است. برای این‌ که مطمئن شوید؛ می‌توانید پنیر را بو کنید؛ اگر بویی شبیه به آمونیاک استشمام کردید، پنیر شما قطعا فاسد شده است.

خوردن پنیر فاسد مانند سایر لبنیات، باعث بروز انواع مشکلات گوارشی مثل دل درد، دل پیچه، استفراغ و اسهال می‌شود.

آشنایی با چیدمان یخچال به شیوه مؤثر به شما در چینش مواد در یخچال کمک می‌کند

سخن پایانی

با این‌ که نگهداری پنیر در فریزر باعث می‌شود دیر تر فاسد شود. اما امکان فاسد شدن پنیر داخل فریزر وجود داشته و باید حتما مطمئن شوید پنیری که قصد دارید مصرف کنید سالم باشد.

از این‌ که تا پایان مقاله با ما همراه بودید از شما بسیار سپاس گزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *