مقالات

تمیز کردن پشت قابلمه با ساده ترین روش ها

تمیز کردن پشت قابلمه

فکر می‌کنید تمیز کردن پشت قابلمه کار ساده یا دشواری است؟ حتما تا‌ کنون متوجه شده‌اید که وقتی که از قابلمه تفلون یا چدن استفاده می‌کنید، به مرور زمان پشت قابلمه ینی دقیقا جایی که در تماس مستقیم با شعله گاز قرار می‌گیرد، سیاه و کدر می‌شود. این کثیفی به راحتی پاک نمی‌شود و نیاز به اجرا یک سری ترفند‌های شست و شو دارد. در این مقاله قصد داریم تا یک سری راهکار برای تمیز کردن پشت قابلمه‌ تفلون، چدن و … را به شما عزیزان آموزش دهید تا به راحت‌ترین روش ممکن قابلمه‌های خود را تمیز کنید تا مثل روز اول تمیز و درخشان شوند. پس اگر پشت قابلمه‌هایتان کثیف شده و نمی‌دانید چگونه باید آن را تمیز کنید تا انتها این مقاله با ما همراه باشید.

تمیز کردن پشت قابلمه

راه های زیادی برای این کار وجود دارد که ما، راحت ترین و ارزان ترین راه ها را برای این کار برای شما آورده‌ایم که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم

تمیز کردن پشت قابلمه با جوش شیرین

اگر تا به حال درمورد ترفندهای مختلف شست و شو تحقیق کرده باشید؛ حتما متوجه شده‌اید که جوش شیرین به همراه سرکه یک پاک کننده طبیعی و پر قدرت است. برای تمیز کردن پشت قابلمه هم می‌توانید از این پاک کننده حرفه‌ای استفاده کنید.

روش تمیز کردن با جوش شیرین

 در این روش ابتدا داخل یک کاسه بزرگ (اندازه کاسه باید از اندازه قابلمه بزرگ‌تر باشد) مقداری آب داغ بریزید. قابلمه را داخل کاسه قرار داده و اجازه دهید تا حدود یک ساعت پشت قابلمه خیس بخورد. بعد از گذشت یک ساعت، قابلمه را از آب بیرون بیاورید و روی آن جوش شیرین بریزید.

 به قدری جوش شیرین را بریزید که تمام لکه‌های پشت قابلمه با جوش شیرین پوشیده شود. در این مرحله روی جوش شیرین‌ها سرکه بریزید. سرکه و جوش شیرین با هم واکنش داده و به کف تبدیل می‌شوند. اجازه دهید این کف به مدت 15 دقیقه پشت قابلمه باقی بماند و بعد با یک اسکاج زبر و مایع ظرفشویی پشت قابلمه را بشویید. مشاهده خواهید کرد که تمام کثیفی‌ها از بین رفته و پشت قابلمه شما تمیز شده است.

تمیز کردن پشت قابلمه با آب داغ و مایع ظرفشویی

اگر قابلمه شما به تازگی کثیف و چرب شده است می‌توانید تنها با آب داغ و مایع ظرفشویی، پشت آن را تمیز کنید. برای تمیز کردن با مایع ظرفشویی، ابتدا مثل روشی که در قسمت قبلی توضیح دادیم اجازه می‌دهید تا پشت قابلمه به مدت دو الی سه ساعت در آب داغ خیس بخورد بعد با استفاده از یک سیم و مقداری مایع ظرفشویی پشت قابلمه خود را به خوبی شیم بکشید تا تمام آلودگی‌ها از پشت قابلمه از بین برود. دقت کنید که به هنگام سیم کشیدن قابلمه حتما از دستکش استفاده کنید.

تمیز کردن پشت قابلمه با سس کچاپ

شاید برایتان عجیب باشد اما با استفاده از سس گوجه فرنگی یا همان سس کچاپ می‌توانید قابلمه‌های جرم گرفته خود را به گونه‌ای تمیز کنید که مثل روز اول تمیز و درخشان بشود.

برای تمیز کردن پشت قابلمه استیل ، مقداری از سس کچاپ را پشت قابلمه ریخته و آن را روی تمام سطح قابلمه پخش می‌کنید تا روی همه لکه‌ها را بپوشاند. اجازه دهید 10 دقیقه سس روی لکه‌ها باقی بماند تا به عمق آن‌ها نفوذ کرده و بتواند آن‌ها را از بین ببرد. بعد از گذشت 10 دقیقه یک اسفنج بردارید و با استفاده از آن قابلمه را تمیز کنید. مشاهده خواهید کرد که قابلمه تا حدی چشم گیری تمیز شده است. در نهایت یک بار دیگر قابلمه را با مایع ظرفشویی و اسکاج بشویید. از این روش برای براق کردن ظروف مسی نیز استفاده می‌شود.

توصیه می‌کنیم قبل از خرید قابلمه استیل، از معتبر بودن برند آن مطمئن شوید. برای این کار می‌توانید نگاهی به بلاگ بهترین مارک قابلمه استیل بیاندازید

تمیز کردن پشت قابلمه با سس کچاپ

تمیز کردن پشت قابلمه با آبلیمو و فویل

یکی دیگر از روش‌های تمیز کردن پشت قابلمه چدن، استفاده از آبلیمو و فویل است. آبلیمو هم مانند سرکه به خاطر داشتن خاصیت اسیدی، یک پاک کننده قوی و طبیعی انواع چربی و لکه است.

برایتمیز کردن پشت قابلمهبا استفاده از آبلیمو، ابتدا داخل یک ظرف بزرگ (ظرف باید بزرگ‌تر از قابلمه مورد نظر باشد) مقداری آب، جوش شیرین، آبلیمو ترش و دو قطعه توپی شکل آلومینیم می‌ریزیم. ظرف و مواد داخل آن را روی شعله گاز قرار دهید تا به جوش آید و وقتی که آب داخل ظرف جوش آمد، پشت قابلمه را در این محلول قرار دهید و صبر کنید که قابلمه 2 الی6 دقیقه در این مواد باقی بماند. وقتی که قابلمه را از محلول مورد نظر خارج کردید آن را با مایع ظرفشویی و سیم تمیز کنید تا تمام لکه‌های سیاه و چرب از بین برود.

تمیز کردن پشت قابلمه با ترکیب بیکینگ پودر و سرکه سفید

یکی دیگر از ترکیبات وقتی که می‌توانید چربی‌ها و لکه‌های سرسخت پشت قابلمه را به خوبی از بین ببرد ترکیب بیکینگ پودر و سرکه سفید است. برای تمیز کردن پشت قابلمه گرانیتی ، به ترتیب عمل کنید. ابتدا دو قاشق غذاخوری بیکینگ پودر را در یک ظرف ریخته و به آن مقداری آب و سرکه سفید اضافه کنید. به وسیله یک قاشق بیکینگ پودر، سرکه و آب را به خوبی مخلوط کنید. در مرحله بد یک اسکاج زبر برداشته و آن را به مخلوطی که آماده کرده‌اید آغشته کنید و بعد شروع به تمیز کردن پشت قابلمه خود کنید. از مزایا قابلمه گرانیتی همین مورد است که راحت می‌توان آن را شست.

اگر لکه‌ها کاملا تمیز نشدند همین کار را مجددا با یک برس کوچک یا مسواک انجام دهید. در نهایت قابلمه را آبکشی کرده و از تمیزی قابلمه خود لذت ببرید.

تمیز کردن پشت قابلمه

تمیز کردن پشت قابلمه با پاک کننده‌ها

تا الان روش‌هایی را به شما عزیزان یاد دادیم که در آن‌ها از مواد طبیعی و خانگی استفاده می‌شود. اکنون در این بخش از مقاله مواد شوینده‌ای به شما عزیزان معرفی می‌کنیم که با استفاده از آن‌ها هم می‌توانید به خوبی چربی‌ها و لکه‌های سیاه پشت قابلمه را تمیز نمایید. البته فراموش نکنید که به هنگام استفاده از مواد پاک کننده شیمیایی، برای حفظ سلامت پوست دست‌های خود حتما از دستکش استفاده کنید.

برای شستن اصولی قابلمه روحی، توصیه می‌کنیم بلاگ بهترین راه برای سفيد كردن قابلمه روحی را مطالعه نمایید

پودر رخشا

 پودر رخشا یک محصول نام آشنا و بسیار پرکاربرد در امر نظافت انواع سطوح آشپزخانه است. پودر رخشا با ساختار منحصر به فردی (یعنی همان دانه‌های بسیار ریز) که دارد، کارایی زیادی چون تمیز کنندگی، سفید کنندگی، براق کنندگی و لکه زدایی دارد. دانه‌های ریز و زبر رخشا به راحتی می‌توانند لکه‌های سیاه و چرب پشت قابلمه را تمیز کرده و اثری درخشان و باورنکردنی بر جای ‌گذارند.

گاز پاک کن

 گاز پاک‌ها قابلیت بالایی در نفوذ در انواع لکه‌های چرب و سرسخت را دارند و با استفاده از آن‌ها به راحتی می‌توان پشت انواع قابلمه به خصوص قابلمه استیل را تمیز کرد.

مایع سفید کننده

 وایتکس را مایع سفید کننده یکی از پر کاربردترین مواد شوینده به حساب می‌آید. در واقع هر زمان که جایی نیاز به تمیز کردن داشته باشد اولین گزینه استفاده از وایتکس است. برای تمیز کردن پشت قابلمه هم می‌توانید از مایع سفید کننده استفاده کرده و لکه‌های سیاه روی قابلمه را کاملا پاک کنید.

نکته

 نکته‌ای که نباید آن را در خصوص استفاده از پاک کننده‌های شیمیایی فرآموش کرد این است که تا حد امکان این کار را در هوای آزاد انجام دهید، چرا که گازهایی که از این مواد شیمیایی متصاعد می‌شوند برای انسان به خصوص کودکان ضرر دارد حتی و ممکن است در دراز مدت باعث بروز مشکلات تنفسی و آسم شود.

طرز تهیه محلول رفع سیاهی پشت قابلمه گرانیتی و چدن

در این بخش از مقاله نیز یکی دیگر ترکیبات قوی برای تمیز کردن پشت انواع قابلمه بخصوص قابلمه‌های گرانیتی و چدن را معرفی می‌کنیم.

برای تمیز کردن پشت قابلمه به این روش ابتدا جوش شیرین را روی محل مورد نظر ریخته و کل سطح قابلمه را با آن بپوشانید. بعد مقداری آب اکسیژنه را روی جوش شیرین اسپری نمایید تا کمی مرطوب شود. بعد از این کار اجازه دهید تا به مدت 20 دقیقه قابلمه با ترکیبات که روی آن است، در همان حالت باقی بماند. بعد از 20 دقیقه سرکه سفید را بر روی ترکیب جوش شیرین و آب اکسیژنه اسپری نمایید.

 دوباره صبر کنید تا این ترکیب جدید روی قابلمه باقی بماند و بعد با یک فرچه کوچک و یا یک مسواک کهنه پشت قابلمه را تمیز کنید. در نهایت قابلمه را به خوبی آب کشی کنید. مشاهده خواهید کرد که تمام لکه‌های سیاه از بین رفته و پشت قابلمه کاملا تمیز شده است.

برای شستن ظروف حاوی مس، باید با دقت و تکنیک رفتار کنید. به همین دلیل توصیه می‌کنیم نگاهی به بلاگ سفید کردن ظروف مسی بیاندازید

تمیز کردن پشت قابلمه

کلام آخر

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما قدر دانی می‌کنیم و امیدواریم اطلاعات بسیار مفیدی در رابطه با تمیز کردن پشت قابلمه کسب کرده باشید و از مطالب گفته شده حتما استفاده کنید. در آخر مجددا تاکید می‌کنیم فراموش نکنید که مهم‌ترین چیزی که در زندگی وجود دارد سلامت شما است پس حتما هنگام استفاده از سیم ظرفشویی (یا اسکاج زبر) و مواد پاک کننده شیمیایی دستکش بپوشید تا پوست دستتان آسیب نبیند. همچنین مواد پاک کننده شیمیایی را حتما از فروشگاه‌های معتبر خریداری کرده و قبل از استفاده به تاریخ انقضا محصول حتما توجه نمایید.

در صورتی که سوالی در این زمینه برای شما بدون پاسخ مانده بود، حتما در قسمت نظرها آن را برای ما به ثبت برسانید.

سوالات متداول

آیا با مایع سفید کننده می‌توان پشت قابلمه را تمیز کرد؟

وایتکس را مایع سفید کننده یکی از پر کاربردترین مواد شوینده به حساب می‌آید. در واقع هر زمان که جایی نیاز به تمیز کردن داشته باشد اولین گزینه استفاده از وایتکس است. برای تمیز کردن پشت قابلمه هم می‌توانید از مایع سفید کننده استفاده کرده و لکه‌های سیاه روی قابلمه را کاملا پاک کنید.

چگونه از آب اکسیژنه برای تمیز کردن پشت قابلمه استفاده می‌شود؟

برای تمیز کردن پشت قابلمه به این روش ابتدا جوش شیرین را روی محل مورد نظر ریخته و کل سطح قابلمه را با آن بپوشانید. بعد مقداری آب اکسیژنه را روی جوش شیرین اسپری نمایید تا کمی مرطوب شود. بعد از 20 دقیقه سرکه سفید را بر روی ترکیب جوش شیرین و آب اکسیژنه اسپری نمایید.
 دوباره صبر کنید تا این ترکیب جدید روی قابلمه باقی بماند و بعد با یک فرچه کوچک و یا یک مسواک کهنه پشت قابلمه را تمیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *