مقالات

آشنایی با روش های سفيد كردن ظروف مسي در منزل

سفید کردن مس

در زمان‌های قدیم برای پخت انواع غذاهای خوشمزه از ظروف مسی استفاده می‌شده است. امروزه به دلیل سختی در تمیز کردن این ظروف بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند تا کمتر از این ظرف‌ها برای پخت و پز استفاده کنند. سفید کردن مس دارای قلق‌های مخصوص به خود است که افراد با شناخت شیوه‌های سفید کردن ظروف مسی در منزل می‌توانند در کمترین زمان ممکن این ظروف را تمیز کنند.

مس به عنوان یکی از بهترین فلزهای قابل انتخاب برای ساخت انواع ظروف مسی است. کاربردهای فراوان آن باعث شده است تا در صنایع مختلف از مس استفاده شود. ظروف مسی بالاترین میزان انتقال حرارت را در میان سایر ظروف داراست. اگر به این ظروف علاقه‌مند هستید و می‌خواهید نحوه سفید کردن مس را یاد بگیرید، کافی است تا پایان همراه ما باشید.

سفيد كردن ظروف مسي در منزل

چند شیوه کلیدی برای سفید کردن ظروف مسی در منزل وجود دارد که در این بخش قصد معرفی آن را داریم. متناسب با نیاز و سلیقه خود می‌توانید از هر یک از موارد گفته شده در زیر برای سفيد كردن قابلمه مسي استفاده کنید. از مهم‌ترین این شیوه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از ترکیب سرکه، نمک و آرد

برای سفید کردن ظروف مسی در منزل از جمله قابلمه مسی کافی است ترکیب سرکه، نمک و آرد را تهیه کنید تا یک مایه خمیری ایجاد شود. این ترکیب دارای خاصیت اسیدی است که باعث می‌شود تا بتوانید سطوح درونی و بیرونی ظروف مسی را تمیز کنید. نمک در این ترکیب به عنوان یک عامل ساینده شناخته می‌شود. آرد نیز به دلیل تاثیر سایندگی زیادی که دارد باعث درخشان شدن ظروف مسی می‌شود.

طريقه سفيد كردن مس در منزل در این شیوه بدین صورت است که ابتدا کمی آرد را درون ظرف ریخته و به آن نمک اضافه کنید. سرکه را تا جایی به مواد اضافه کرده تا یک ترکیب روان ایجاد شود. مواد را با یکدیگر به خوبی هم بزنید تا یک مایه خمیری یکدست ایجاد شود. مواد را درون ظروف مسی به مدت 30 دقیقه قرار دهید تا تمام لکه‌های موجود به صورت کامل از بین بروند.

  • استفاده از ترکیب لیمو و نمک

لیمو به دلیل خاصیت بالایی که در پاک کنندگی دارد، می‌تواند برای سفید کردن مس در خانه مورد استفاده قرار بگیرد. ترکیب لیمو و نمک یک ترکیب عالی برای پاک کردن تیرگی‌های ظروف مسی است. اسیدی بودن لیمو زمانی که با نمک ترکیب شود باعث ایجاد یک محلول قوی خواهد شد. برای این که بتوانید از ترکیب لیمو و نمک جهت سفید کردن داخل ظروف مسی استفاده کنید، کافی است یک لیمو را برداشته و نصف کنید و روی آن را نمک بپاشید. اضافه کردن نمک به لیمو باعث افزایش قابلیت سایندگی آن خواهد شد.

سفيد كردن ظروف مسي در منزل

لیموی نمک پاشیده شده را درون بخش‌های ظروف مسی کشیده تا سطح درونی ظرف درخشان شود. این کار را می‌توانید در چند مرتبه تکرار کنید تا بتوانید به نتیجه دلخواه برسید. سپس پس از پایان کار می‌توانید بخش‌های درونی ظروف مسی را با یک حوله خشک کنید.

برای تشخیص بهترین ظروف چوبی بامبو به مقاله بهترین ظروف بامبو مراجعه کنید.

  • بهره‌گیری از سرکه و جوش شیرین

سفيد كردن ظروف مسی در منزل با استفاده از سرکه و جوش شیرین امکان پذیر است. روش سفيد كردن داخل ظروف مسي بدین صورت است که سرکه را با جوش شیرین ترکیب کنید تا یک مایه یکدست ایجاد شود. سفيد كردن ظروف مسی در منزل با استفاده از این روش بسیار آسان است و باعث می‌شود تا در کمترین زمان ممکن به نتیجه دلخواه برسید. کمی جوش شیرین را درون یک ظرف تمیز ریخته و به آن سرکه اضافه کنید. مواد را به خوبی با یکدیگر ترکیب کرده تا حباب‌های روی آن از بین بروند.

خمیر آماده شده را با استفاده از یک قلم مو بر روی بخش‌های مورد نظر بکشید. این کار را چند بار تکرار کرده و سپس اجازه دهید تا ماده خمیری به مدت 30 دقیقه بر روی ظرف باقی بماند. پس از اتمام کار می‌توانید با یک حوله تمیز سطح داخلی ظرف را پاک کنید.

سفيد كردن ظروف مسي در منزل

  • استفاده از سس گوجه فرنگی

سفید کردن ظروف مسی در منزل با استفاده از روش‌های بیان شده در این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا در کمترین زمان ممکن بتوانید به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید. وجود نمک و سرکه موجود در سس گوجه فرنگی به نوبه خود می‌تواند باعث سفید شدن بخش‌های درونی و بیرونی ظروف مسی شود. سفید کردن مس در خانه با استفاده از این شیوه بدون ضرر بوده و باعث می‌شود تا به نتیجه دلخواه برسید.

برای دریافت نتیجه بهتر کافی است سس گوجه فرنگی را درون ظرف مسی ریخته و صبر کنید تا پس از گذشت یک ساعت، مواد جذب بخش‌های داخلی ظرف مسی شود. اضافه کردن یک قاشق از روغن زیتون به این ترکیب نیز می‌تواند معجزه نماید.

سفيد كردن ظروف مسي در منزل

  • ترکیب جوش شیرین و لیمو

همان‌طور که بیان شد جوش شیرین و لیمو به عنوان مواد سفید کننده ظروف مسی هستند که اگر با یکدیگر ترکیب شوند می‌توانند یک ترکیب ایده‌ال را ایجاد نمایند. برای سفید کردن مس با استفاده از این شیوه کافی است مقداری جوش شیرین را درون یک ظرف تمیز ریخته و به آن آب لیمو اضافه کنید تا حالت خمیری به خود بگیرد. خمیر را با استفاده از یک قلم مو بر روی بخش‌های مورد نظر بریزید. پس از گذشت چند دقیقه مواد را با حوله از روی ظرف مسی پاک کنید.

بلاگ شناخت انواع ظروف گرم نگهدارنده غذا به شما در انتخاب ظروف عایق، کمک خواهد کرد.

سفید کردن مس

نکات مهم در هنگام سفید کردن ظروف مسی در منزل

سفيد كردن مس در خانه

حال که با شیوه سفید کردن مس آشنا شدید، در این بخش یک سری نکات کلیدی وجود دارد که رعایت کردن آن باعث می‌شود تا بتوانید بدون آسیب رساندن به قابلمه و ظرف مسی به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید:

  • توجه داشته باشید که رطوبت بیش از اندازه باعث سیاه شدن ظرف مسی در طولانی مدت می‌شود.
  • روش‌های گفته شده برای سفید کردن ظروف مسی ، جهت پاکسازی دیگر آلیاژها نظیر برنز و برنج نیز کاربردی است.
  • در صورت نیاز می‌توانید از مایع ظرفشویی برای درخشان کردن بخش‌های بیرونی ظروف مسی استفاده کنید.
  • اگر بخواهید از سیاه شدن بیش از اندازه ظرف مسی جلوگیری کنید، کافی است چند هفته یکبار از روغن گیاهی برای برق انداختن بخش‌های داخلی و بیرونی ظرف مسی استفاده کنید.
  • ظروف مسی به دلیل داشتن مزایای زیاد در هنگام پخت و پز مورد توجه بسیاری از افراد نسل جوان قرار دارد، لذا بهتر است محل قرارگیری این ظروف را در یک مکان خشک انتخاب کنید.

جمع بندی

ظروف مسی یکی از ظرف‌های پرطرفدار امروزی است که در آشپزخانه‌های مدرن و کلاسیک به چشم می‌خورد. در این ظروف می‌توان به دلیل انتقال حرارت بالا، انواع غذاهای خوشمزه را طبخ کرد. یکی از موضوعات مهم در ظروف مسی، نحوه نگهداری از آن است. زمانی که ظرف مسی شما تیره شده است برای سفید کردن مسی در منزل بهتر است از شیوه‌های گفته شده در این مقاله استفاده کنید.

شستشوی دقیق قابلمه مسی باعث افزایش ماندگاری قابلمه خواهد شد. استفاده از یک شیوه استاندارد برای ظروف مسی باعث می‌شود تا روکش تعبیه شده در این ظروف حفظ شود که این امر به بالا بردن کیفیت پخت غذا کمک خواهد کرد. با توجه به حساسیت این ظروف اگر بخواهید از هر یک از شیوه‌های بیان شده در بالا، ظروف مسی خود را تمیز کنید، کدام شیوه را انتخاب خواهید کرد؟ در صورت تمایل می‌توانید نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *