مقالات

سفید کردن دندان با راه های مختلف

سفید کردن دندان

قطعا شما هم به سفید کردن دندان فکر کرده‌اید؛ همانطور که می‌دانید، دندان‌ها سفید و ردیف تاثیر بسیار موثری در زیبایی چهره افراد دارد. با خورد غذا‌های مختلف به مرور زمان رنگ دندان به سمت زرد شدن میل می‌کند که این اتفاق اصلا خوشایند نیست. به همین دلیل خیلی از افراد همراه در پی یافتن راهی برای سفید کردن دندان‌های خود هستند. البته  که روش‌های زیادی هم برای سفید کردن دندان در خانه وجود دارد.

این مقاله را به طور کامل به محصولات سفید کننده‌ دندان و راه های سفید کردن دندان خانگی اختصاص داده‌ایم. پس اگر داشتن دندان‌های سفید و زیبا برایتان اهمیت دارد و همیشه به ظاهر خود رسیدگی می‌کنید، تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

دلایل زرد شدن دندان‌ها

قبل از این که بفهمیم چگونه دندان را سفید کنیم، باید بدانیم که زرد شدن دندان چه دلایلی دارد و در چه اثری دندان‌های ما زرد می‌شود. زرد شدن دندان دلایل مختلفی دارد که به قرار زیر است.

 1. مهم‌ترین دلیل زرد شدن دندان عدم رعایت بهداشت دهان و مسواک نزدن مرتب است.
 2. عوامل ژنتیکی نیز در زرد شدن دندان بسیار تاثیر دارد.
 3. با بالا رفتن سن، مین‌های دندان نازک شده و باعث زردی دندان می‌شود.
 4. خشکی دهان ینی کمبود بزاق دهان، باعث تضعیف شدن مین دندان و در نهایت باعث زردی آن خواهد شد.
 5. نوشیدن روزانه مقدار زیادی چای و قهوه از عوامل بسیار رایج در زرد شدن دندان است.
 6. با کشیدن سیگار حتی طی دوره کوتاهی باعث زرد شدن دندان‌ها می‌شود.
 7. مصرف زیاد آنتی‌بیوتیک‌های خود سرانه یکی دیگر از دلایلی است که سبب زرد شدن ‌دندان‌ها می‌شود.
 8. رژیم غذایی سالم و موثر روی تمام اعضای بدن تاثیر گذار است. در صورتی که به طور مداوم از غذاهای فرآوری ‌شده با محتوای اسیدی (مثل نوشابه، شکلات و…) استفاده کنید، رنگ دندان‌ها زرد خواهد شد.
 9. برخی از مکمل‌ها نیز دارای ترکیبات اسیدی هستند، که باعث نازک شدن مین‌های دندان و در نهایت زردی دندان می‌شود.
 10. فلوراید ماده موثر در ضد عفونی کردن دهان و سلامت دندان است اما استفاده بیش از حد فلوراید، باعث زرد شدن دندان‌ها خواهد شد.
 11. نفس کشیدن با دندان و یا خوابیدن با دهان باز، علاوه بر این که باعث پوسیدگی دندان می‌شود، باعث زرد شدن دندان‌ها هم می‌شود.

چگونه دندان هایمان را سفید کنیم

در این بخش از مقاله به شما عزیزان راههای سفید شدن دندان را آموزش خواهیم داد. در این روش‌ها از مواد بسیار ساده‌ای استفاده شده که در خانه اکثر افراد پیدا می‌شود. پس اگر برایتان همیشه سوال است که برای سفیدی دندان چه کنیم؟ تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

سفید کردن دندان با زردچوبه

شاید کمی عجیب به نظر به رسد اما استفاده از زردچوبه یک روش موثر برایسفید کردن دنداناست. سفید شدن دندان با زردچوبه به این صورت می‌باشد که ابتدا یک قاشق غذاخوری زردچوبه پودر شده را با مقداری کمی آب مخلوط کرده و هم می‌زنیم تا یک خمیر(مراقب باشید که مقدار آب به قدری باشد که خمیر نه خیلی سفت باشد نه خیلی شل) یک دست حاصل شود. اگر دوست داشتید می‌توانید برای ایجاد طعمی مطبوع به خمیر زردچوبه چند قطره روغن نعنا اضافه کنید.

با استفاده از یک مسواک خمیر زردچوبه‌ای که آماده کردید را روی دندان‌ها قرار داده و 3 الی 5 دقیقه صبر کنید. بعد از گذشت این زمان، به حالت کاملا عادی روی خمیر زردچوبه را مسواک بکشید. در آخر دهان خود را بشویید و یک بار هم با خمیر دندان مسواک بزنید. این کار را هفته‌ای دو بار انجام دهید تا نتیجه دلخواه حاصل شود. زردچوبه خواص و کاربرد بسیار زیادی دارد که یکی از آن‌ها سفید کردن دندان است.

سفید کردن دندان

سفید کردن دندان با جوش شیرین

یکی دیگر از مواد خوراکی که به عنوان سفید کننده دندان می‌توان از آن استفاده کرد، جوش شیرین است. سدیم بی‌کربنات یا همان جوش شیرین یک ساینده است و می‌تواند سطوح مختلف را تمیز کند. به همین دلیل یکی از راه‌ های سفید شدن دندان، استفاه از جوش شیرین می‌باشد.

دستور استفاده از جوش شیرین

 یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با مقداری آب مخلوط کنید. خمیر حاصله را با مسواک روی دندان‌های خود قرار دهید و به مدت دو الی سه دقیقه دندان‌های خود را مسواک بزنید. این کار را روزی دو با انجام دهید. بعد از چند روز شاهد تاثیر این سفید کننده دندان خانگی خواهید بود.

نکته

 برای ایجاد یک طعم مطبوع می‌توانید به خمیر جوش شیرین چند قطره روغن نعنا اضافه کنید، که به خنک کردن دهان نیز کمک می‌کند.

در صورتی که به فکر سلامتی خود، به خصوص سلامت دهان و دندان خود هستید، از خواص ترکیب سیاهدانه و عسل، غافل نشوید

سفید کردن دندان با زغال

یکی دیگر از مواد سفید کننده دندان که عجیب به نظر می رسد، زغال است. استفاده از زغال یکی از روش های سفید کردن دندان است که خیلی هم موثر است. زغال می‌تواند لکه‌های زرد روی دندان را به خوبی از بین ببرد. وقتی که از این روش استفاده کنید چیزی که در ابتدا دیده می‌شود این است که تمام دهان شما سیاه شده است و ظاهر خیلی بدی دارد اما پس از آب کشیدن دهان و دندان خود مشاهده خواهید کرد که تمام لکه‌های زرد از روی دندانتان پاک و کاملا سفید شده است.

در واقع کربن فعال طبیعی یا همان زغال، به رنگ دهنده‌های سطحی دندان، ینی چیزهایی مثل قهوه، چای، نوشیدنی‌ها، خوراکی‌ها و پلاک‌ها می‌چسبند. با شستن زغال‌ها مواد ذکر شده نیز شسته خواهند شد و از روی دندان‌ها جدا می‌شوند و در نهایت، دندان‌های شما سفید خواهند شد.

روش سفید کردن دندان با زغال

 ابتدا یک قطعه زغال تهیه کرده و آن را بشکنید. سپس تکه‌های زغال را به خوبی پودر کنید. پور زغال را در داخل ظرف شیشه‌ای بریزید و به آن کمی آب اضافه کنید و هم بزنید تا یک خمیر یک دست حاصل شود. به کمک یک مسواک، خمیر زغال را روی دندان‌های خود قرار دهید و 3 الی 4 دقیقه صبر کنید تا زغال فرصت کافی برای چسبیدن به تمام لکه‌ها را داشته باشد. در نهایت دهان و دندان خود را آب بکشید تا تاثیر گذاری این سفید کننده دندان را مشاهده کنید.

سفید کردن دندان

سفید کردن دندان با جوش شیرین و سرکه

هر کجا که اسم سرکه و جوش شیرین با هم آورده شود ینی یک ترفند برای تمیز کردن قرار است آموزش داده شود. سریع‌ ترین روش سفید شدن دندان، استفاده از جوش شیرین به همراه سرکه است. ترفید سفید کردن دندانبا این دو ماده به این صورت است که ابتدا یک قاشق چای‌خوری سرکه را با یک قاشق غذاخوری جوش شیرین مخلوط می‌کنیم. کمی هم می‌زنیم تا خمیر یک دستی حاصل شود. بعد با استفاده از یک مسواک نرم به مدت زمان دو دقیقه دندان‌ها را با خمیر جوش شیرین و سرکه مسواک می‌زنیم. بعد از این که کارمان تمام شد، یک بار دیگر دندان‌هایمان را با خمیر دندان مسواک می‌زنیم تا سرکه باقی مانده روی دندان از بین برود. به این ترتیب دندان‌های شما سفید خواهد شد.

نکته

 دقت کنید که سرکه اسیدی است پس استفاه بیش از حد از این روش می‌تواند به دندان‌های شما آسیب وارد کند و مین‌ دندان‌ها را از بین ببرد. همچنین دقت کنید که مدت زمان مسواک زدن با خمیر جوش شیرین و سرکه بیش از دو دیقه به طول نینجامد.

شاید دلیل اصلی مسواک زدن شما، رفع بوی بد بهانتان باشد. برای این کار، توصیه می‌کنیم نگاهی به بلاگ شیوه‌های از بین بردن بوی سیر دهان بیاندازید

سفید کردن دندان با سرکه سیب

همانطور که حتما می‌دانید، سرکه سیب خواص بسیار زیادی دارد. یکی از خواص سرکه‌ سیب این است که می‌تواند به عنوان یک آنتی‌باکتریال طبیعی برای دهان و دندان باشد و آن‌ها را تمیز کند.

سرکه سیب در پاک کردن لکه‌های ناشی از قهوه و نیکوتین، که از دلایل مهم در زرد شدن دندان هستند، بسیار موثر عمل می‌کند. از سرکه سیب می‌توان به عنوان یک سفید کننده دندانطبیعی و خانگی استفاده کرد و دندان‌های سفید و زیبا داشت. در واقع سرکه‌ سیب حاوی یک سری ترکیبات ضد باکتری و نابود کننده جرم مثل اسید استیک، پتاسیم، منیزیم، پروبیوتیک‌ها و آنزیم‌ها می‌باشد. همچنین از آنجا که سرکه‌ سیب خاصیت اسیدی دارد، پلاک یا سایر مواد چسبیده به دندان‌ها را تجزیه کرده و آن را از بین می‌برد.

اما نکته‌ای درمورد تمام پاک کننده‌های اسیدی باید رعایت بشود این است که نباید تحت هیچ شرایطی زیادی مصرف شوند. در واقع استفاده زیاد از حد سرکه سیب نه نتها دندان‌ها را سفید نمی‌کند، بلکه به آن‌ها آسیب هم می‌زند.

برای سفید شدن دندانهای زرد با سرکه سیب به این گونه عمل کنید که، مقداری از سرکه سیب را داخل یک ظرف کوچک می‌ریزم و بعد انگشت خود را به سرکه سیب آغشته کرده و روی دندان‌ها بمالید. یک دقیقه صبر کنید و بعد دهان خود را با دهانشویه هیدروژن پروکسید بشوید و در نهایت آبکشی نمایید. بعد دندان‌های خود را مجددا با خمیردندان (ترجیحا خمیردندان بدون فلوراید) بشویید تا سرکه از روی دندان‌ها پاک شود.

دستگاه سفید کننده دندان

معمولا استفاده از روش‌های خانگی نیاز به صبر و حوصله دارد و کمی زمان می‌برد تا جواب دهد. اما روش دیگری هم وجود دارد که شما می‌توانید هم در کلینیک‌های دندان پزشکی و هم در منزل انجام دهید. پس اگر هنوزم برایتان سوال است که برای سفید کردن دندان چه باید کرد؟ همنچنان با ما همراه باشید.

نوارهای سفید کننده دندان

 این نوار‌ها که تقریبا می‌توان گفت محصولی جدید برای سفید کردن دندان است، به این صورت می‌باشند که به دندان‌های شما می‌چسبند و پس از برداشتن آن‌ها دندان سفید خواهد شد. استفاده از این محصول بیشتر برای دندان‌های جلویی اثر بخش است. در واقع می‌توان گفت که نوار‌های سفید کننده دندان برای دندان‌های جلویی که در لبخند و زیبایی تاثیر دارد طراحی شده است. شما می‌توانید این نوار‌ها را تهیه فرمایید و خودتان در منزل اقدام به سفید کردن دندان‌های خود کنید.

استفاده از کیت‌های سفید کننده دنداننیز یکی از راه های سفید شدن دندان می‌باشد. این کیت‌ها را باید روزانه حدود یک ساعت به مدت 7 الی 10 روز به طور مرتب استفاده کنید. داخل این کیت‌ها یک محلول ژل وجود دارد که آن را باید روی تمام دندان‌های خود به خصوص دندان‌های جانبی قرار دهید. اثر گذاری کیت‌هایسفید کننده دندان بیشتر از نوار می‌باشد و همچنین اثر گذاری این محصول نیز برای تمام دندان‌ها می‌باشد نه فقط دندان جلو.

اماسفید کردن دندانبه وسیله بلیچینگ روشی است که باید در دندانپزشکی‌ها انجام شود. این روش یکی از روش‌های سریع و موثر است که باید توسط متخصص انجام شود. در این روش دندانپزشکان، ژل پراکسید هیدروژن را مستقیماً روی دندان‌ها قرار می‌دهد و بعد یک نور زوم آبی رنگ را روی دندان‌های شما می‌تابند. به این ترتیب نور و ژل، هر دو به طور هم زمان دندان‌ها را سفید خواهند کرد.

اگر به دنبال راهی سریع و مناسب برای سفید کردن دندان خود هستید، دستگاه دستگاه سفید کننده دندان بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

دستگاه سفید کننده دندان

عوارض جانبی سفید کردن دندان

تا الان از این گفتیم که برای سفید شدن دندان چیکار کنیم؟ اما در بخش آخر مقاله می‌خواهیم از عوارض جانبی سفید کردن دندان صحبت کنیم.

به طور کلی  باید گفت که محصولات سفید کننده دندان می‌توانند سبب حساس‌تر شدن دندان‌ها به خصوص دندان‌های حساس شوند. محصولات سفید کننده موجود در فروشگاه‌ها اغلب ملایم‌تر از دیگر سفید کننده‌ها هستند، به همین دلیل عوارض کمتری دارند هم دارند اما کارایی و تاثیر آن‌ها به مراتب کمتر خواهد بود و گزینه‌ مناسبی هستند برای افرادی که دارای حساسیت دندان می‌باشند. دندان پزشک می‌تواند میزان پراکسید موجود در محلول‌های ژل را برای افراد مختلف تنظیم کند و با دستگاه بلیچینگ موجود در مطب به سفید کردن دندان بپردازند. پس اگر خودتان در منزل از دستگاه سفید کننده دندانخانگی استفاده می‌کنید، در هنگام خرید ژل دقت کنید.

چون که ماده‌های سفید کننده دندان حاوی پراکسید است، باعث حساس شدن لثه‌ها هم می‌شود. خیلی از افراد ممکن است در صورتی که مواد سفید کننده با لثه آن‌ها تماس پیدا کند دچار حساسیت شوند، اما به مرور زمان و استفاده نکردن از موادسفید کننده دندان، این حساسیت از بین خواهد رفت.

بلاگ طرز تهیه چای زنجبیل، جهت تهیه این دمنوش مفید را به پیشنهاد کالامان، مطالعه نمایید

دستگاه سفید کننده دندان

کلام آخر

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بسیار سپاس گزاریم و امیدواریم که اطلاعات بسیار مفیدی در رابطه با سفید کردن دندان در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم. به عنوان نکات پایانی باید یادآور شویم که برایسفید کردن دندانخود با هر روشی به هیچ عنوان افراط نکنید. استفاده بیش از حد از مواد سفید کنندهباعث آسیب رسیدن به دندان‌های شما خواهد شد.

نکته بعدی هم این است که حتما در هنگام خرید دستگاه سفید کننده دندان و ژل حتما دقت کنید و آن‌ها را از فروشگاه‌های معتبر خریداری فرمایید.

همچنین در صورتی که سوالی در این زمینه داشتید، حتما در قسمت نظرها آن را برای ما به ثبت برسانید.

سوالات متداول

سفید کردن دندان با زردچوبه چگونه انجام می‌شود؟

ابتدا یک قاشق غذاخوری زردچوبه پودر شده را با مقداری کمی آب مخلوط کرده و هم می‌زنیم تا یک خمیر یک دست حاصل شود. با استفاده از یک مسواک خمیر زردچوبه‌ای که آماده کردید را روی دندان‌ها قرار داده و 3 الی 5 دقیقه صبر کنید. بعد از گذشت این زمان، به حالت کاملا عادی روی خمیر زردچوبه را مسواک بکشید. در آخر دهان خود را بشویید و یک بار هم با خمیر دندان مسواک بزنید. این کار را هفته‌ای دو بار انجام دهید

روش سفید کردن دندان با زغال چگونه است؟

ابتدا یک قطعه زغال تهیه کرده و آن را بشکنید. سپس تکه‌های زغال را به خوبی پودر کنید. پور زغال را در داخل ظرف شیشه‌ای بریزید و به آن کمی آب اضافه کنید و هم بزنید تا یک خمیر یک دست حاصل شود. به کمک یک مسواک، خمیر زغال را روی دندان‌های خود قرار دهید و 3 الی 4 دقیقه صبر کنید تا زغال فرصت کافی برای چسبیدن به تمام لکه‌ها را داشته باشد. در نهایت دهان و دندان خود را آب بکشید تا تاثیر گذاری این سفید کننده دندان را مشاهده کنید.

آیا استفاده مداوم از سرکه برای سفید کردن دندان مناسب است؟

دقت کنید که سرکه اسیدی است پس استفاه بیش از حد از این روش می‌تواند به دندان‌های شما آسیب وارد کند و مین‌ دندان‌ها را از بین ببرد. همچنین دقت کنید که مدت زمان مسواک زدن با خمیر جوش شیرین و سرکه بیش از دو دیقه به طول نینجامد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *