مقالات

شیوه‌های از بین بردن بوی سیر دهان

از بین بردن بوی سیر دهان

سیر به دلیل خواص بی‌نظیری که دارد همواره در لیست تهیه مواد غذایی ایرانی‌ها قرار دارد. از آنجایی که پس از مصرف این خوراکی بی‌نظیر بوی بدی در دهان ایجاد می‌شود، شناخت راه‌کارهای از بین بردن بوی سیر دهان می‌تواند حائز اهمیت باشد. وجود یک سری ترکیبات در سیر و پیاز باعث ایجاد بوی بدن در دهان می‌شوند.

آلیسین، آلیل متیل سولفید، سولفوکساید سیستئین و غیره از جمله موادی هستند که در سیر وجود داشته و زمانی که در رگ‌های خونی وارد می‌شوند، باعث ایجاد بوی بدن در دهان خواهند شد. در این مقاله قصد داریم تا در مورد شیوه‌های از بین بردن بوی سیر دهان مطالب جالبی را با شما به اشتراک بگذاریم.

بوی سیر تا چند ساعت باقی می‌ماند

سیر حاوی ترکیبات مختلف نظیر آلیل متیل سولفید و آلیسین است که به سرعت تجزیه نمی‌شوند. از این رو پس از مصرف و آزاد شدن در بدن باعث ایجاد بوی بد در دهان خواهند شد. به صورت معمول می‌توان گفت که پس از مصرف سیر، مواد تولید شده به مدت 1 الی 2 ساعت اول در معده باقی مانده و سپس باعث ایجاد بوی بد خواهند شد.

بوی بد سیر چیزی حدود چند ساعت الی 2 روز در دهان باقی می‌ماند. این موضوع باعث می‌شود تا بسیاری از افراد از مصرف سیر خودداری کنند. در ادامه به راه‌حل‌های خانگی درمان بوی سیر می‌پردازیم.

از بین بردن بوی سیر دهان

 راه‌های از بین بردن بوی سیر دهان

سیر یکی از خوراکی‌های مقوی و طعم دهنده است که در دستور تهیه ‌غذاهای مختلف وجود دارد. مصرف سیر باعث ایجاد بوی بد دهان خواهد شد که این موضوع باعث می‌شود تا خیلی از افراد به دلیل حضور در اجتماع، از مصرف آن خودداری کنند. چندین راه‌حل خانگی برای خلاص شدن از بوی بد سیر وجود دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم داشت:

 

محصول پیشنهادی : رنده سیر مدل کشویی

 

 • مصرف غذاهای نعنایی

نعنا یکی از سبزیجات معطر است که با داشتن عطر و طعم خاص می‌تواند علاوه بر خوش طعم کردن مواد غذایی، از منتشر شدن بوی بد سیر جلوگیری نماید. اگر بخواهید از یک شیوه اصولی برای از بین بردن بوی سیر دهان استفاده کنید، می‌توانید چای نعنا دم کرده و یا از سبزیجات دیگر نظیر جعفری کمک بگیرید.

 • از خردل غافل نشوید

برای این که بتوانید از شر بوی بد سیر در امان باشید، کافی است یک قاشق خردل را برای یک دقیقه در دهان خود غرغره کنید. زمانی که خردل در دهان شما قرار می‌گیرد، با ایجاد بوی مطبوع مانع انتشار بوی بد سیر می‌شود. همچنین در صورت تمایل می‌توانید نصف قاشق چای‌خوری خردل را قورت داده و وارد معده خود کنید. این کار نیز برای جلوگیری از بوی بد سیر در دهان مفید است.

 • جویدن آدامس

یکی از راه‌های خانگی برای از بین بردن بوی سیر دهان ، جویدن آدامس است. در این مبحث انتخاب آدامس با طعم مناسب از اهمیت زیادی در رسیدن به هدف برخوردار است. در واقع بهتر است به دنبال آدامس با طعم نعنا یا دارچین باشید. جویدن آدامس یک راه آسان برای پنهان کردن بوی بد سیر است.

 • مصرف مایعات را افزایش دهید

مایعات زیادی وجود دارند که باعث می‌شوند تا بوی بد سیر در دهان خودنمایی نکند. از جمله مایعات مورد استفاده در این بخش می‌توان به آب، لیموناد، چای نعنا استفاده کرد. هر کدام از مایعات گفته شده را در دهان خود ریخته و چند ثانیه غرغره کنید.

 • مسواک بزنید

یکی از مؤثرترین راه‌هایی که برای از بین بردن بوی سیر مؤثر خواهد بود، مسواک زدن است. برای این که بتوانید از شر بوی بد سیر در دهان خلاص شوید، بهتر است مسواک زدن را به مدت 3 الی 4 دقیقه ادامه دهید و سپس دهان خود را آب بکشید.

 • استفاده از شستشو دهنده زبان

یکی دیگر از شیوه‌های از بین بردن بوی سیر دهان ، استفاده از شستشو دهنده‌هاست. پرز‌های موجود در دهان می‌توانند باکتری‌ها را به شکل حرفه‌ای گیر بی‌اندازند که در این زمان، استفاده از شستشو دهنده باعث از بین بردن بوی بد سیر می‌شود.

از بین بردن بوی سیر دهان

 • سیر را پخته مصرف کنید

اگر از بوی بد سیر متنفر هستید، می‌توانید سیر را به صورت پخته مصرف کنید. این کار باعث می‌شود تا بوی بد سیر به حداقل خود برسد. بیان این نکته حائز اهمیت است که سیر پخته شده خواص و آنتی اکسیدان کمتری نسبت به سیر خام دارد.

 

مقاله پیشنهادی : راه‌های کاربردی تشخیص عسل اصل

 

 • بهره‌گیری از ماست

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که مصرف مقادیر زیادی از ماست در طول روز می‌تواند باعث کاهش بوی بد سیر در دهان شود. اگر بخواهید از شیوه‌های خانگی و بدون دردسر برای از بین بردن بوی بد سیر استفاده کنید، کافی است مصرف ماست را در برنامه خود قرار دهید.

 • نوشیدن شیر

از دیگر شیوه‌های از بین بردن بوی سیر دهان ، مصرف یک لیوان شیر است. مصرف مواد غذایی که دارای سولفور هستند باعث می‌شود تا بوی بد دهان به شکل قابل توجهی کاهش پیدا نماید. استفاده از شیرپرچرب تاثیر بیشتری بر روی کاهش بوی سیر دارد.

 • لیموترش را فراموش نکنید

لیموترش یکی از خوراکی‌های خوش عطر و طعم است که خواص زیادی برای سلامت بدن دارد. باکتری‌های مولد بوی بد دهان از طریق لیموترش به راحتی از بین می‌روند. اگر به دنبال استفاده از یک شیوه خانگی برای درمان بوی سیر در دهان هستید، کافی است یک تکه لیموترش را در دهان خود گذاشته و بمکید.

 • استفاده از دارچین خشک

جویدن دارچین خشک می‌تواند اثربخشی فوق العاده زیادی در رفع بوی سیر در دهان داشته باشد. برای این کار کافی است مقداری دارچین خشک تهیه کرده و به مدت 2 دقیقه در دهان خود قرار داده و بجویید.

 • دانه‌های قهوه مفید است

طبق تحقیقات انجام شده، دانه‌های قهوه به دلیل داشتن ترکیبات ضدباکتری قادر است تا بوی بد دهان را از بین ببرد. جویدن روزانه دانه قهوه علاوه بر حفظ سلامت دهان و دهان، باعث خوشبو شدن دهان می‌شود.

 • جوش شیرین

شاید جالب باشد بدانید که یکی از شیوه‌های خانگی و ارزان از بین بردن بوی سیر دهان ، استفاده از جوش شیرین است. برای استفاده از خواص جوش شیرین، کافی است مقداری از این مواد را به دست خود مالیده و سپس اجازه دهید تا اثربخشی خود را نشان دهد.

 • بهره‌گیری از قاشق استیل

یکی از شیوه‎‌های عجیب و جذاب از بین بردن بوی بد سیر، استفاده از قاشق استیل است. برای این که کافی است یک قاشق استیل تمیز را درون دهان خود قرار داده و بر روی زبان‌ بکشید. این کار به مرور زمان باعث می‌شود تا بوی بد سیر به خوبی جذب قاشق شود.

از بین بردن بوی سیر دهان

 • از سیب غافل نشوید

سیب به عنوان یک میوه حاوی فیبر و ویتامین، شامل یک دئودورانت طبیعی است که به عنوان یکی از راه‌های اصولی از بین بردن بوی بد دهان شناخته می‌شود. بعد از خوردن سیر، کافی است یک عدد سیب متوسط انتخاب کرده و میل کنید.

جمع بندی

سیر یکی از خوراکی‌های مقوی و محبوب است که در دستور تهیه بسیاری از غذاهای ایرانی وجود دارد. از بین بردن بوی سیر یکی از مهم‌ترین مشکلاتی است که افراد در طول زندگی با آن مواجه می‌شوند. در این مقاله سعی شده است تا شیوه‌های از بین بردن بوی سیر دهان بیان شود. در صورتی که می‌خواهید بوی سیر را در سریع‌ترین زمان ممکن و به شکل خانگی رفع کنید، کافی است به راه‌حل‌های گفته شده در این مقاله توجه داشته باشید. هر راه‌حل می‌تواند به عنوان یکی از راه‌های مؤثر برای درمان خانگی بوی بد سیر از دهان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *