مقالات

راه‌های کاربردی تشخیص عسل اصل

تشخیص عسل اصل

عسل به عنوان یکی از مقوی‌ترین خوراکی‌های جهان است که طرفداران زیادی دارد. یکی از دغدغه‌های افراد برای خرید عسل، تشخیص کیفیت آن است. تشخیص عسل اصل از طریق شیوه‌های مختلف امکان پذیر است که در این مقاله می‌خواهیم به بررسی آن بپردازیم. تشخیص عسل طبیعی به وسیله آب و کبریت در زمان‌های قدیم بسیار رایج بوده است که امروزه کاربردی نیست.

قبل از تشخیص عسل اصل بهتر است به باورهای غلط و غیر علمی تشخیص کیفیت این خوراکی خوشمزه بپردازیم. اگر می‌خواهید عسل با کیفیت را بشناسید بهتر است تا پایان همراه ما باشید.

باورهای اشتباه در مورد تشخیص عسل طبیعی

همان‌طور که می‎دانید عسل طبیعی دارای یک سری ویژگی‌های کلیدی است که با شناخت آن می‌توانید بهترین عسل موجود در بازار را خریداری کنید. یک سری باورهای اشتباه در تشخیص عسل طبیعی وجود دارد که در این بخش به آن اشاره خواهیم داشت:

 

محصول پیشنهادی : ظرف عسل خوری هانی پات

 

1. تشخیص عسل طبیعی به کمک کبریت

شاید به جرات بتوان گفت که یکی از باورهای اشتباه در تشخیص عسل اصل که در زمان‌های قدیم بین مردم رایج بوده است، تشخیص این خوراکی خوشمزه به کمک کبریت است. برخی از افراد بر این باور هستند که اگر عسل تحت حرارت بسوزد، یعنی تقلبی است و برخی دیگر نیز ادعا می‌کنند که اگر عسل تحت حرارت بالا بسوزد یعنی طبیعی است. با توجه به خصوصیات فیزیکی و نحوه تولید عسل می‌توان گفت که این شیوه تشخیص بسیار غیر علمی و اشتباه است.

2. تشخیص عسل طبیعی به کمک آب

در این دیدگاه بسیاری از افراد اعتقاد دارند که ترکیب کردن عسل با آب می‌تواند میزان طبیعی بودن آن را مشخص نماید. این افراد بیان می‌دارند که عسل را در آب سرد مخلوط کنید، اگر عسل حل شود یعنی تقلبی است و اگر به آسانی حل نشود طبیعی است. باید بدانید که این شیوه تشخیص عسل اصل نامعتبر است و با توجه به غلظت عسل‌های موجود در بازار نمی‌توان به یک جمع بندی مناسب رسید.

شیوه‌های مختلف تشخیص عسل اصل با آب غیر علمی است لذا استفاده از این شیوه‌ها نمی‌تواند شما را در خرید عسل با کیفیت و اصل یاری نماید.

تشخیص عسل اصل

3. تشخیص عسل طبیعی از روی رنگ

یکی دیگر از شیوه‌های اشتباه در تشخیص عسل طبیعی، توجه به رنگ آن است. رنگ عسل با توجه به شهد مورد استفاده زنبور، نوع خاک منطقه و بسیاری از عوامل دیگر متغیر است و نمی‌توان از روی رنگ عسل به کیفیت آن پی برد. به عنوان نمونه، یکی از عسل‌های پرطرفدار بازار عسل یونجه است که به دلیل نوع فرآوری آن به رنگ زرد روشن است. این عسل از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و با مشاهده رنگ آن نمی‌توان به کیفیت محصول پی برد.

باید بدانید که برخی از شرکت‌های تولید کننده عسل، برای تیره‌تر شدن رنگ این خوراکی خوشمزه، آن را تحت حرارت مستقیم قرار می‌دهند که این امر باعث کاهش کیفیت عسل می‌شود. در واقع تیره بودن رنگ عسل به معنای کیفیت بالای آن نیست.

4. تشخیص عسل اصل از روی غلظت

برای تشخیص عسل گیاهی استفاده از غلظت آن نمی‌توان مبنای علمی و معتبر داشته باشد. همان‌طور که بیان شد، عسل تحت شرایط مختلف و با توجه به نوع آب و هوای شهرهای ایران تولید می‌شود که می‌تواند غلظت متفاوتی داشته باشد. به عنوان نمونه عسل‌های تولید شده در شمال کشور به دلیل رطوبت بالای این مناطق، روان‌تر از سایر عسل‌ها هستند.

5. تشخیص عسل گیاهی با زرده تخم مرغ

تشخیص عسل اصل از تقلبی با استفاده از زرده تخم مرغ امکان پذیر نیست. برخی از افراد معتقدند که ترکیب کردن عسل با تخم مرغ می‌تواند کیفیت عسل را بر ملا نماید. این افراد بیان می‌دارند که ترکیب کردن زرده تخم مرغ و عسل باید منجر به ایجاد ترکیب رنگ زرد روشن شود، در این غیر این صورت عسل خریداری شده غیر طبیعی است، این گفته اساس علمی نداشته و به صورت کامل رد می‌شود.

 

محصول پیشنهادی : عسل خوری چاپدار رزمن

 

6. تشخیص عسل طبیعی با ریختن روی ناخن انگشت

یکی از عجیب‌ترین ادعاهای تشخیص عسل کوهی اصل این است که عسل طبیعی را به کمک ناخن انگشت تشخیص دهید. در این شیوه مقداری عسل را بر روی ناخن انگشت ریخته و اگر عسل بر روی ناخن باقی ماند یعنی اصل است. غلظت این خوراکی خوشمزه در بازار متفاوت است و با استفاده از این معیار نمی‌توان پی به کیفیت عسل برد.

تشخیص عسل اصل

7. تشخیص عسل طبیعی از روی عطر و بو

این شیوه به دلیل این که در برخی از عسل‌های موجود در بازار اسانس تزریق می‌شود نامعتبر است. در واقع برای تشخیص عسل اصل نمی‌توان تنها به عطر و بوی آن اکتفا کرد. عسل‌های موجود در بازار از کیفیت‌های مختلف تولید شده است که در برخی از موارد سودجویان با استفاده از اسانس سعی می‌نمایند تا عطر و طعم عسل را حفظ نمایند.

بهترین شیوه تشخیص عسل گیاهی چیست

حال که با باورهای غلط در زمینه تشخیص عسل گیاهی آشنا شدید، بهتر است در مورد راه‌کارهای آن نیز بیشتر بدانید. شاید به زبان ساده بتوان گفت که صحیح‌ترین و علمی‌ترین روش تشخیص عسل اصل از گیاهی، استفاده از لوازم آزمایشگاهی است. در واقع برای این که به کیفیت عسل خریداری شده پی ببرید، کافی است مقداری از عسل را به آزمایشگاه تخصصی عسل برده و درخواست کنید تا محتویات درون آن را آنالیز کنند.

شاید به دنبال یک شیوه خانگی و آسان برای تشخیص کیفیت عسل باشید، اما به جرات می‌توان گفت که چنین شیوه‌ای وجود نداشته و گمانه‎ زنی‌های مختلف در این زمینه صحیح نیست. در آزمایشگاه عسل، این خوراکی خوشمزه و مقوی تحت آزمایش قرار گرفته و فاکتورهای مختلف آن مورد بررسی قرار می‌گیرد. بررسی میزان ساکارز، هیدروکسی متیل فورفورال، گلوکز، فروکتوز و غیره از جمله موادی است که تحت آزمایش قرار می‌گیرد.

استفاده از مراحل آزمایشگاهی می‌تواند یک شیوه قطعی و مطمئن برای تشخیص عسل اصل باشد. در بسیاری از موارد اگر ساکارز عسل بالای 5 باشد یعنی عسل تولید شده تا حدود زیادی طبیعی است.

 

محصول پیشنهادی : عسل خوری باریز Bariz

 

آیا عسل طبیعی شکرک می‌زند

یکی از ابهامات افراد در زمینه انتخاب عسل گیاهی این است که آیا عسل طبیعی شکرک می‌زند یا خیر. عوامل بسیاری وجود دارند که نشان می‌دهد که عسل طبیعی نیز می‌تواند شکرک بزند. در تشخیص عسل اصل بهتر است به برخی از فاکتورهای محیطی توجه داشته باشید. عوامل محیطی زیادی وجود دارند که باعث می‌شود تا عسل شکرک بزند که از جمله مهم‌ترین آن می‌توان به رطوبت، درجه حرارت، میزان گرده گل موجود در عسل و غیره اشاره کرد. عسل خام فاقد برخی از مواد غیر ضروری است که برای حفظ سلامت بدن کاربردی است.

استفاده از عسل‌های بسته بندی شده توصیه نمی‌شود، چرا که دارای مقادیر زیادی از مواد غیر ضروری و مضر بدن است.

چگونه بهترین عسل را خریداری کنیم

حال که با شیوه تشخیص عسل اصل آشنا شدید، برای این که بتوانید بهترین عسل‌های موجود در بازار را خریداری کنید، کافی است به دنبال خرید از فروشنده و زنبوردار معتمد باشید. این شیوه به عنوان بهترین و ساده‌ترین شیوه برای خرید عسل طبیعی است که باعث می‌شود تا بدون دغدغه بتوانید بهترین خرید را داشته باشید.

خرید عسل از افراد یا بستگانی که به آنها اعتماد دارید باعث می‌شود تا بدون اتلاف وقت و هزینه بتوانید با کیفیت‌ترین عسل‌های موجود در بازار را خریداری کنید.

تشخیص عسل اصل

برخی از شیوه‌های خانگی تشخیص کیفیت عسل

باید بدانید که روش اصلی تشخیص عسل اصل از طریق آزمایشگاه اماکن پذیر است و با استفاده از برخی نکات زیر می‌توانید به کیفیت عسل خریداری شده پی ببرید:

  • چسبندگی عسل

عسل با کیفیت را اگر بین دو انگشت خود قرار دهید، انگشتان دست تمایلی به چسبندگی ندارند. عسل‌های دارای مواد شیرین کننده کمی احساس چسبندگی در دست ایجاد می‌نمایند.

  • ناخالصی

عسل طبیعی به صورت کامل از کندو خارج می‌شود که مقداری ناخالصی در آن وجود دارد. از ناخالصی‌های عسل می‌توان به موم، گرده گل و غیره اشاره کرد. عسل‌های تولید شده در کارگاه‌ها به صورت کامل صاف بوده و فاقد این مواد هستند.

  • استفاده از نان تست

اگر یک نان تست وردارید می‌توانید با ریختن مقداری عسل بر روی آن، از کیفیت عسل خریداری شده مطمئن شوید. عسل طبیعی و با کیفیت بعد از چند دقیقه بر روی نان سفت و سخت می‌شود، در صورتی که عسل دارای مواد افزودنی این گونه نیست.

 

محصول پیشنهادی : عسل خوری اکرولیک

 

جمع بندی

یکی از خوراکی‌های مقوی صبحانه عسل است که با داشتن فواید زیاد می‌تواند باعث حفظ سلامت بدن شود. مهم‌ترین دغدغه افراد برای خرید عسل، تشخیص عسل اصل از تقلبی است که در این مقاله سعی شده است تا به بررسی آن پرداخته شود. یک سری باورهای غلط در زمینه شیوه تشخیص عسل گیاهی از تقلبی وجود دارد که به آن اشاره شده است.

برای این که بتوانید عسل طبیعی را به آسانی از نوع تقلبی آن تشخیص دهید، باید مقداری از این خوراکی را به آزمایشگاه تخصصی برده و مواد درون آن را بررسی کنید. چند شیوه خانگی نیز برای تشخیص کیفیت عسل خریداری شده بیان شده است که تا حدودی می‌تواند میزان کیفیت عسل را مشخص نماید. در نهایت برای این که بتوانید بدون دغدغه خرید خود را انجام دهید، کافی است به دنبال خرید از فروشنده معتمد باشید. ساده‌ترین راه برای تشخیص عسل اصل از تقلبی این است که خرید خود را از زنبورداران معتمد انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *