مقالات

بهترین راه برای سفيد كردن قابلمه روحي

سفید-کردن-قابلمه-روحی

سفيد كردن قابلمه روحي برای بانوان ایرانی دغدغه‌ای همیشگی است. علاقه ایرانیان به استفاده از ظروف روحی منجر شده تا انواع مختلفی از ظروف روحی در آشپزخانه هر ایرانی پیدا شود. طبخ غذاهای ایرانی در ظروف روحی یکی از پرکاربردترین استفاده از ظروف روحی می‌باشد اما مشکلی که در استفاده این ظروف وجود دارد، مشکل سیاه شدن سریع این ظروف می‌باشد. برای این مشکل چه باید کرد؟

سفید کردن قابلمه روحی با روش های مختلف

ما در این مقاله برای سفيد كردن ظروف روحي و جلوگیری از سیاه شدن آن‌ها نکات کاربردی و آموزش مرحله به مرحله قرار دادیم. تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا متوجه شوید با چه موادی می‌تواند قابلمه روحی را سفید کرد

سفيد كردن قابلمه روحي با آب داغ

قابلمه را روی اجاق گاز قرار دهید و زیر آن را روشن کنید. وقتی ظرف به اندازه‌ی کافی داغ شد، یک فنجان آب بریزید و بگذارید کمی بجوشد (در صورت تمایل مقداری صابون ظرف‌شویی اضافه کنید). سپس از یک قاشق چوبی یا کاردک نایلونی برای خراش دادن قسمت‌های سوخته در حالی که آب آن را شل می‌کند، استفاده کنید.

قرص ماشین ظرف‌شویی

در این حالت، کف قابلمه روحی را با کمی آب بپوشانید و آن را روی حرارت ملایم گرم کنید. سپس قابلمه را از روی حرارت بردارید و قرص را روی تکه‌های سوخته بتراشید. سپس قابلمه را با آب گرم و صابون بشویید.

سفيد كردن قابلمه روحي با قرص ماشین ظرف‌شویی

ورق خشک کن

از ورق خشک کن برای جلوگیری از الکتریسیته شدن لباس‌ها و از بین بردن لک آن‌ها در ماشین لباسشویی استفاده می‌شود. می‌توانید در تميز كردن قابلمه روحي نیز از آن استفاده کنید.

 ظرف را با آب گرم پر کنید، یک ورقه خشک کن داخل آن بگذارید (ظرف را زیر آب بگیرید تا ورق کاملاً خیس آب شود)، و چند ساعت صبر کنید. سپس از ورق خشک کن به عنوان اسکراب استفاده کرده و کثیفی‌های کف قابلمه را بسابید.

بسیاری از افراد استفاده از این روش را به دلیل وجود مواد شیمیایی در ورق خشک کن مضر می‌دانند.

مقاله پیشنهادی : سفید کردن ظروف مسی

استفاده از لیمو برای سفید کردن قابلمه روحی

دو یا سه برش لیمو را به همراه آب داخل قابلمه بریزید و آن را روی شعله بگذارید. اجازه دهید لیموها به مدت 5-10 دقیقه در آب بجوشد. سپس آب و لیمو را دور بریزید و ظرف را آبکشی کنید.

فویل آلومینیوم

مقدار زیادی جوش شیرین روی تکه‌های سوخته و سیاه بپاشید و کمی آب به آن اضافه کنید تا خمیر به دست آید. مقداری فویل آلومینیومی را مچاله کنید و شروع به مالش دادن آن در اطراف ظرف کنید تا تمام تکه‌های غذا و قسمت‌های لکه دار تمیز شوند. ظرف را با آب گرم و صابون بشویید.

سفيد كردن قابلمه روحي با جوش شیرین

در اینجا چند روش برای سفيد كردن ظروف روحي با جوش شیرین قرار دادیم:

روش اول: جوش شیرین و سرکه

کف ظرف را با یک لایه کوچک از آب و سرکه سفید بپوشانید.

سرکه رقیق شده را روی اجاق گاز گرم کنید و اجازه دهید تا بجوشد.

بعد از یک دقیقه جوش آمدن آن را از روی حرارت بردارید و سرکه را داخل سینک بریزید.

یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را به ظرف خالی اضافه کنید (در صورت باقی ماندن سرکه در ظرف کف ز ترکیب با جوش شیرین ایجاد می‌شود، بنابراین از خال شدن سرکه اطمینان حاصل کنید). از یک اسفنج برای از بین بردن لکه‌های باقیمانده استفاده کنید. سپس ظرف را آب بکشید.

روش دوم: جوش شیرین و آب

تا جایی که ممکن است مواد غذایی و خرده ریزهای داخل قابلمه را تمیز کنید.

خمیری از 3 قسمت جوش شیرین و 1 قسمت آب درست کنید. خمیر را بر روی قسمت‌های سیاه شده قرار دهید به‌طوری‌که تمام نواحی را بپوشاند. اجازه دهید این مخلوط چند ساعت یا یک شب بماند، سپس جوش شیرین بیشتری اضافه کنید و با یک برس نایلونی یا اسفنج، ظرف را تمیز کنید.

همچنین اگر عجله دارید می‌تواند ظرف را روی شعله بگذارید و به خمیر آب اضافه کنید و اجازه دهید تا چند دقیقه بجوشد. پس از تغییر رنگ محلول به قهوه‌ای، شعله را ببندید و اجازه دهید خنک شود. سپس ظرف را آبکشی کنید.

مقاله پیشنهادی : تميز كردن هود آشپزخانه

روش سوم: جوش شیرین و لیمو

لیمو یک راه عالی برای تمیز کردن و درخشندگی ظروف می‌باشد. همراه با قدرت جوش شیرین، می‌توانید لکه‌های اکسیداسیون سیاه، زرد را از بین ببرید و به  سفيد كردن قابلمه روحي سوخته کمک کنید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

تا جایی که ممکن است مواد غذایی و خرده ذرات باقیمانده را از قابلمه خارج کنید.

یک لایه نازک آب در قابلمه بریزید، سپس کف آن را به مقدار زیاد با جوش شیرین بپوشانید.

یک لیمو را از وسط نصف کنید و از قسمت گوشتی آن برای تميز كردن قابلمه روحي با خمیر جوش شیرین استفاده کنید. ترکیب مکن است کف کند و این نشانه ی خوبی است.

اگر اطراف بدنه قابلمه هم سیاه یا کدر شده است، قابلمه را زیر و رو کنید و از این روش برای پاک کردن لکه‌ها و بازگرداندن درخشش آن استفاده کنید.

روش چهارم: جوش شیرین و هیدروژن پراکسید

جوش شیرین را با هیدروژن پراکسید به نسبت یک به سه ترکیب کنید.

محلول را داخل قابلمه بریزید و یک ساعت صبر کنید.

سپس محلول را با استفاده از استرس، بر روی بدنه و کفه زیر قابلمه اسپری کنید و یک ساعت دیگر منتظر بمانید.

سپس قابلمه را با آب ولرم آبکشی کنید.

سفيد كردن قابلمه روحي با نمک

نمک، به خصوص نمک درشت، برای از بین بردن جای سوختگی در ظروف روحی عالی است. چرا که به سرعت باعث زدودن چربی‌های سفت شده می‌شود. می‌توانید نک را با کمی آب داغ، مایع ظرف‌شویی و یا آبلیمو ترکیب کرده و با این ترکیب سیاهی‌های قابلمه را اسکراب کنید. سپس قابلمه را با آب ولرم آبکشی کنید.

سس کچاپ

استفاده از سس کچاپ برای احیای قابلمه‌ها و ظروف روحی  کدر بسیار رایج است. ناحیه آسیب دیده را با یک لایه نازک از سس کچاب بپوشانید و پس از گذشت 10 دقیقه قابلمه را با آب ولرم بشویید.

نقش خمیر دندان در سفید کردن قابلمه روحي

از یک خمیر دندان سفید کننده برای این کار استفاده کنید. خمیر دندان را بروی سطح داخلی قابلمه به صورت دایره‌وار فشار دهید. با استفاده از یک اسفنج آن را به طور یکنواخت پخش کنید. سپس داخل قابلمه آب گرم بریزید و پس از چند دقیقه با استفاده از یک اسفنج یا اسکاچ قابلمه را بشورید.

مقاله پیشنهادی : تميز كردن چدن اجاق گاز

نکاتی برای جلوگیری از سیاه شدن قابلمه روحي

در ادامه نکاتی را برای جلوگیری و به حداقل رساندن سیاهی قابلمه روحي را در اختیارتان قرار دادیم

1. هنگام پختن سوپ، آش و یا خورشت در ظروف روحی، چند قطره آبلیمو یا سرکه به محتویات داخل آن اضافه کنید. این کار در هنگام جوشیدن غذا موجب می‌شود تا داخل ظروف روحی شما سیاه نشود.

2. از قرار دادن ظروف روحی بر روی شعله و حرارت مستقیم خودداری کنید. در صورت لزوم، بهتر است قبل از این کار کف و بدنه اطراف قابلمه را به مایع ظرف‌شویی آغشته کنید تا از سیاه شدن بدنه قابلمه جلوگیری کند.

3. گاهی اوقات ممکن است سیاهی کف قابلمه به دلیل کثیف و چرب بودن شعله اجاق باشد؛ بنابراین بهتر است شعله اجاق گاز را تا حد امکان تمیز نگه دارید.

سفيد كردن قابلمه روحي

سخن پایانی

امیدواریم که توانسته باشیم با این مقاله به تمامی سؤالات شما درباره سفيد كردن قابلمه روحي پاسخ داده باشیم. در حد امکان سعی کنید از استفاده از مواد شیمیایی و پاک‌کننده‌های قوی در سفيد كردن قابلمه روحي بپرهیزید چرا که وارد شدن این مواد به درزهای بدنه قابلمه، سلامت شما را تهدید خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *