مقالات

ترفندهای اساسی برای تميز كردن هود آشپزخانه

تميز كردن هود آشپزخانه

هود یکی از وسایل ضروری آشپزخانه است که به دلیل عملکردی که دارد به مرور زمان دچار گرفتگی و کثیفی می‌شود. برای این که بتوانید عملکرد هود را در بالاترین سطح نگه دارید، باید تميز كردن هود آشپزخانه را به صورت ماهیانه در برنامه کاری خود قرار دهید. برای پاک کردن چربی هود باید از ترفندهای مخصوص استفاده کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

در این مقاله سعی خواهیم داشت به ترفندهای تميز كردن هود آشپزخانه اشاره داشته باشیم. در صورت تمایل پیشنهاد می‌کنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید.

تميز كردن هود آشپزخانه

چرا باید هود را تمیز کنیم

می‌دانید که آشپزخانه به عنوان قلب تپنده محیط داخلی خانه است که نیاز به رعایت بهداشت دارد. زمانی که آشپزخانه مملو از آلودگی و چربی باشد، این موضوع می‌تواند تاثیر زیادی بر روی بهداشت خانواده داشته باشد. یکی از راه‌های انتقال بیماری به غذاهای در حال طبخ، آلودگی در هود آشپزخانه است. تميز كردن هود آشپزخانه نیاز به دقت و تمرکز دارد.

برای این که بتوانید از ورود انواع آلودگی و میکروب به درون هود جلوگیری کنید، کافی است به تمیزی هود توجه داشته باشید. شاید بتوان نشانه‌های مختلفی را برای زمان تمیز کردن هود در نظر گرفت. زمانی که دیوارهای آشپزخانه به صورت مداوم چرب می‌شوند یعنی هود آشپزخانه نمی‌تواند به خوبی وظایف خود را اجرا نماید. در این صورت بهتر است به فکر تميز كردن هود آشپزخانه باشید.

نکات کلیدی قبل از تمیز کردن هود

قبل از تمیز کردن هود باید توجه داشته باشید که این وسیله کاربردی به بخش‌های مختلف تقسیم می‌شود که هر بخش وظایف مخصوص به خود را دارد. عدم تميز كردن هود آشپزخانه باعث کاهش قدرت مکش دستگاه شده که این امر برای بسیاری از خانم‌های خانه‌دار ناخوشایند است. هود به دلیل این که در معرض غبار و ذرات چربی قرار می‌گیرد نیاز به رسیدگی دارد. قبل از تمیز کردن هود باید بدانید که این وسیله برقی از بدنه خارجی، فیلتر هوشمند و سایر قطعات داخلی برخوردار است.

پاک کردن چربی هود باعث می‌شود تا عملکرد دستگاه به مانند روز اول باشد که این امر برای داشتن مکش قوی مورد نیاز است.

چربی هود را چگونه پاک کنیم ؟

نحوه تميز كردن هود آشپزخانه ساده است به شرطی که به نکات گفته شده در این مقاله توجه داشته باشید. فیلتر هود آشپزخانه یکی از بخش‌های مهم این دستگاه است که در معرض آلودگی قرار می‌گیرد. به دلیل این که ذرات گرد و غبار به صورت مداوم در حال برخورد با فیلتر هود هستند، به مرور زمان فیلتر دچار گرد و غبار خواهد شد.

مهم‌ترین بخش برای پاک کردن آلودگی هود، تمیز کردن فیلتر هود است. برای تمیز کردن هود مراحل زیر را دنبال کنید:

تميز كردن هود آشپزخانه

  • فیلترها را جداسازی کنید

اولین قدم برای پاک کردن هود آشپزخانه این است که فیلترهای آن را به درستی از دستگاه جدا کنید. هر هود دارای فیلتر مخصوص به خود است که قابلیت جدا شدن را دارد. برای جدا شدن فیلتر هود کافی است، مقداری فیلتر با به سمت بیرون بکشید. برخی از دستگاه‌ها دارای دسته مخصوص برای جداسازی فیلتر هستند که باید آن را مدنظر قرار دهید.

تميز كردن هود آشپزخانه

  • استفاده از آب داغ و مایع ظرفشویی

برای تميز كردن هود آشپزخانه باید از آب داغ استفاده کنید تا بتوانید به خوبی چربی‌زدایی را انجام دهید. آب را به صورت جداگانه جوش آورده و در سینک بریزید و سپس فیلتر هود را درون آب داغ قرار دهید. این کار باعث جدا شدن ذرات و آلودگی‌های موجود بر روی فیلتر خواهد شد. در این مرحله برای شستشوی آسان فیلتر، کافی است مقداری مایع ظرفشویی و جوش شیرین را به آب داغ اضافه کنید تا یک ماده شوینده قوی ایجاد کنید.

خیس کردن فیلترهای هود

  • خیس کردن فیلترهای هود

بهتر است برای تمیز شدن کامل فیلتر عجله نداشته باشید و به مدت 2 ساعت فیلتر هود را درون آب و محلول آماده شده قرار دهید. این کار باعث می‌شود تا تمیز کردن فیلتر با سرعت بیشتری انجام شود. در این حین می‌توانید نسبت به تميز كردن هود آشپزخانه اقدام کنید. در واقع با یک پارچه مناسب و تمیز، بدنه هود را از آلودگی پاکسازی کنید.

تمیز کردن بدنه هود با دستمال مرطوب

  • تمیز کردن بدنه هود با دستمال مرطوب

در حالی که فیلتر هود در حال تمیز شدن است، می‌توانید با یک دستمال مرطوب بدنه هود را پاکسازی کرده تا بدنه هود از هر گونه چربی و گرد و غبار تمیز شود. این کار باعث می‌شود تا بتوانید در زمان جایگذاری فیلتر، نگران انتقال آلودگی از بدنه به درون موتور دستگاه نباشید.

لایه برداری فیلتر

  • لایه برداری فیلتر

در بحث تميز كردن هود آشپزخانه، لایه برداری فیلتر دارای اهمیت است. پس از خیس خوردن کامل فیلتر، کافی است با استفاده از یک برس تمیز، تمام لایه‌های فیلتر هوشمند را از آلودگی پاکسازی کنید. بخش اصلی پاک کردن چربی هود مربوط به فیلتر است. زمانی که مطمئن شدید فیلتر به صورت کامل تمیز شده است، می‌توانید با یک پارچه تمیز، به آرامی بخش‌های داخلی فیلتر را خشک کنید.

  • نصب فیلتر

حال وقت آن رسیده است تا به همان روشی که فیلتر را از بدنه اصلی هود جدا کردید، بخش‌های داخلی فیلتر را به صورت کامل به یکدیگر وصل کنید. در این بخش توجه داشته باشید تا هر وسیله سر جای خود قرار بگیرد تا در عملکرد هود مشکلی ایجاد نشود.

چگونه بخش شیشه‌ای هود را تمیز کنید

چگونه بخش شیشه‌ای هود را تمیز کنید

بعد از تمیز کردن بخش‌های داخلی هود، بهتر است نسبت به بخش شیشه‌ای آن اقدام کنید. قسمت بیرونی هود یکی از مراحل آسان تميز كردن هود آشپزخانه است که با مواد پاک کننده به خوبی قابل انجام است. تنها نکته‌ای که در این زمینه جهت پاک کردن چربی هود وجود دارد این است که به مواد تشکیل دهنده پاک کننده توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین مواد شوینده را انتخاب کنید.

انتخاب مواد شوینده قوی باعث می‌شود تا در کمترین زمان ممکن بتوانید به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید. بهتر است برای تمیز کردن بخش شیشه‌ای هود یک دستمال تمیز انتخاب کنید. مقداری مواد شوینده را بر روی دستمال ریخته و به آرامی بر روی بخش‌های بیرونی هود بکشید.

این کار را تا جایی ادامه دهید تا آلودگی‌های موجود بر روی هود به صورت کامل از بین برود. برای دریافت نتیجه مطلوب کافی است یک حوله خشک برداشته و بر روی بخش‌های بیرونی دستگاه بکشید. این کار باعث می‌شود تا در انتهای کار هیچ لکه‌ای بر روی بخش‌های بیرونی هود خودنمایی نکند. برای تميز كردن هود آشپزخانه می‌توانید از ترکیب جوش شیرین و یا سرکه استفاده کنید. هر کدام از ماده گفته شده به عنوان یک شوینده قوی برای از بین بردن چربی‌ محسوب می‌شود.

جمع بندی

تمیز نگه داشتن آشپزخانه از اهمیت زیادی برخوردار است چرا پخت و پز غذا در این مکان انجام می‌شود. یکی از موضوعات کلیدی در رعایت بهداشت آشپزخانه، تميز كردن هود آشپزخانه است. در این مقاله به شیوه اصولی تمیز کردن هود پرداخته شده است. اگر بخواهید هود آشپزخانه را تمیز کنید، بهتر است به نکات گفته شده توجه داشته باشید. تمیز کردن هود باعث افزایش راندمان دستگاه شده و طول عمر مفید دستگاه را افزایش می‌دهد.

انتخاب مواد شوینده مناسب و با کیفیت باعث خواهد شد تا بتوانید در کمترین زمان ممکن، آلودگی‌های درون دستگاه را به خوبی تمیز کنید. امید است که با خواندن مقاله بالا بتوانید هود آشپزخانه را به شکل دلخواه از چربی و گرد و غبار پاکسازی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *