مقالات

روش‌های سریع و حرفه‌ای تیز کردن چاقو

تیز کردن چاقو

کار کردن با چاقوی کند کلافه کننده است و در کنار اینکه باید زمان زیادی را برای انجام کار با این‌گونه چاقوها صرف کرد، به انرژی بیشتری نیز به جهت سر و کله زدن با آن نیاز خواهد داشت. به طور کلی اگر به سلامت‌تان اهمیت می‌دهید و نمی‌خواهید به خودتان آسیب بزنید، حتماً قبل از بکارگیری این وسیله نسبت به تیز کردن چاقو اقدام کنید.

اما احتمالاً سوالی که برایتان پیش آمده است این باشد که اگر در شرایط خاصی قرار داشته باشیم، چگونه باید چاقو را تیز کنیم. ما در این مطلب قصد داریم به روش‌های مختلف تیز کردن چاقو بپردازیم تا در صورت نیاز بتوانید از آن استفاده کنید.

روش های سریع تیز کردن چاقو

 • نحوه استفاده از چاقو تیز کن

یکی از بهترین و سریع‌ترین راه‌های چاقو تیز کردن بکارگیری از وسیله‌ی کاربردی «چاقو تیز کن» است. برای این منظور بخش کند چاقو را به سمت درشت این وسیله و سپس ریز آن فشار داده و چندین بار عمل رفت و برگشت را پشت سر هم انجام دهید. البته ناگفته نماند که این روش تیز کردن چاقو اکثراً برای چاقوهای ارزان قیمت استفاده می‌شود و در واقع یک روش کار راه‌انداز است.

 • استفاده از سنگ چاقو تیز کن

سنگ چاقو تیز کن برای این منظور یکی از بهترین روش‌هاست. لذا چاقویی را که می‌خواهید آن را تیز کنید برداشته و با زاویه 20 درجه بر روی این وسیله شروع به تیز کردن آن کنید. البته قبل از هر کاری بهتر است که سنگ چاقو تیز کن را مقداری چرب کنید تا کار تیز کردن چاقو با سرعت بیشتری انجام شود. همانطور که حتماً می‌دانید چنین وسیله‌های دارای بخش‌های زبر و نرم هستند که توصیه می‌کنیم در ابتدای کار از قسمت زیر برای تیز کردن وسیله استفاده کنید.

تیز کردن چاقو

 • استفاده از لیوان سرامیکی

شاید زمانی که وسایل کاربردی مناسب برای چاقو تیز کردن در اختیار نباشد، بتوان به استفاده از روش‌های ساده‌تر دست زد که یکی از این روش‌ها بکارگیری از یک لیوان سرامیکی خواهد بود. نحوه تیز کردن چاقو با این وسیله بدین گونه است که لیوان را به شکل وارونه در یک سطح مسطح قرار داده و سپس با در نظر گرفتن یک زاویه 20 درجه‌ای، یک طرف چاقو را به پشت لیوان کشیده تا عملیات تیز شدن انجام شود. پس از اطمینان از تیز شدن نیز می‌توانید طرف دیگر چاقو را امتحان کنید.

 • استفاده از روزنامه

شاید برایتان عجیب باشد، اما بکارگیری از روزنامه‌ای که دارای نوشته‌های کاملاً سیاه است، به طرز شگفت‌آوری می‌تواند به تیز شدن چاقو کمک کند. در واقع در این‌گونه روزنامه‌ها نوشته‌های سیاه دارای کربن هستند که وقتی با چاقو لینک می‌شوند، اثرات مثبتی روی چاقو می‌گذارند. در این روش که شاید بهترین روش تیز کردن چاقو نباشد اما کارساز به نظر می‌رسد، باید قبل از هر کاری چاقو را شسته و بعد از خشک شدن، روزنامه‌ای پر از نوشته‌های سیاه را دور آن قرار دهید. به راحتی می‌توان هر دو لبه‌ی یک چاقو را کاملاً تیز کرد.

تیز کردن چاقو

 • استفاده از آجر

یکی از روش‌های تیز کردن چاقو در خانه استفاده از آجر است که در حیاط همه‌ی ما پیدا می‌شود. برای این منظور نیز کافی است که آجر انتخابی‌تان که ترجیحاً دارای سطح صاف است را روی سطحی قرار دهید و سپس لبه‌های چاقو را به آجر بکشید. آنقدر این کار را انجام دهید تا کاملاً تیز شود. البته از سنگ نیز می‌توانید بهره ببرید و توصیه ما بکارگیری از سنگ‌ها مسیر رودخانه است.

 • استفاده از چاقوی دیگر

روش‌های بسیار ساده‌ای برای چاقو تیز کردن وجود دارد که با بکارگیری از آنها به راحتی می‌توان چنین مشکلاتی را حل کرد. یکی از روش‌های در نظر گرفته شده برای این منظور که از گذشته باب بوده است، استفاده از یک چاقوی دیگر است که طرز تیز کردن چاقو در این روش مالیدن لبه‌های دو چاقو به یکدیگر در جهت مخالف هم است. در واقع بهترین کار این خواهد بود که از پشت لبه‌ی چاقو برای تیز کردن بکارگیری شود و دیگر چاقو را در جهت عکس مخالف لبه کشیده شود.

 • استفاده از پنجره ماشین

تا به این لحظه به چندین روش به جهت تیز شدن چاقو اشاره کردیم اما اگر هنوز هم با این سوال مواجه هستید که باید چاقو را چگونه تیز کنیم ، اجازه دهید یک راه دم‌دستی دیگر را توضیح دهیم. این روش در هر لحظه قابل انجام است حتی اگر در جاده باشید چرا که پنجره ماشین در اختیار شماست. در واقع در این روش تیز کردن چاقو کافی است که لبه‌های چاقو را به لبه شیشه پنجره ماشین سوهان بکشید. البته دقت کنید که  به شیشه پنجره آسیب وارد نشود، لذا به آرامی این کار را انجام دهید.

تیز کردن چاقو

 • استفاده از کاغذ سنباده

از دیگر روش‌های معمول، بکارگیری از وسایل دم‌دستی مانند سنباده است. برای این منظور کافی است که این وسیله را بر روی سطح کاملاً صافی بگذارید و سپس برای تیز شدن چاقو، لبه‌های آن را روی آن بکشید. دقت کنید که برعکس این عمل را نباید انجام دهید. (کاغذ سنباده را به لبه‌های چاقو نکشید).

تیز کردن چاقو

 • استفاده از سوهان میله‌ای

اموزش تیز کردن چاقو با استفاده از سوهان میله‌ای مهم‌تر از نحوه‌ی انجام آن است چرا که ترتیب خاصی برای نتیجه مناسب دارد. در واقع برای این منظور باید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. سوهان را به ‌گونه‌ای در دست بگیرید که نوک آن کاملاً بر روی زمین ثابت بماند. (سوهان میله‌ای را عمود کنید). دقت کنید که برای اینکه آسیبی به شما وارد نشود، به جهت سُر نخوردن میله یک تکه پارچه زیر آن قرار دهید.
 2. حال زاویه‌ی 30 درجه را برای تیز شدن چاقو در نظر گرفته و سپس شروع به کشیدن لبه‌های چاقو به سوهان کنید. در واقع کافی است که ابتدا یک لبه‌ی چاقو و سپس لبه‌ی دیگر را به سوهان بکشید.
 3. به طور کلی کار را به آرامی و خونسردی انجام دهید تا نتیجه‌ی کار کاملاً رضایت‌بخش باشد.
 • استفاده از جاده‌ی بتنی

یک روش جالب دیگر به منظور تیز کردن چاقو بکارگیری از بتن است. در واقع هر جا که با بتن مواجه شده‌اید، به راحتی می‌توانید از آن برای این کار استفاده کنید. البته امکان آسیب رسیدن به چاقو نیز وجود دارد، لذا حتماً بتن استفاده شده صاف باشد.

نتیجه‌گیری

در این مقاله سعی کردیم تا بهترین روش‌های تیز کردن چاقو را به شما عزیزان آموزش دهیم تا هر زمان که نیاز به این کار داشتید، بتوانید با هر کدام از روش‌هایی که راحت‌تر بوده‌اید کارتان را پیش ببرید. گفتنی است که علاوه بر روش‌های عنوان شده از دیگر روش‌ها نیز می‌توان بهره برد که هدف ما دم‌دست‌ترین راه‌کارها بوده است که سعی کردیم به زبان ساده به آنها اشاره کنیم. حال اگر شما هم روش بهتر و ساده‌تری برای این منظور سراغ دارید، می‌توانید ما را از طریق نظرات سایت آگاه کنید تا در بخش‌های دیگر سایت از آنها بهره ببریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *