مقالات

بهترین چیدمان کابینت آشپزخانه ایرانی کدام است؟

چیدمان کابینت آشپزخانه ایرانی

برای این که بتوانید ضمن ایجاد نظم در محیط آشپزخانه، احساس آرامش داشته باشید، کافی است به چیدمان وسایل درون کابینت توجه کنید. شناخت ایده‌های چیدمان کابینت آشپزخانه ایرانی به افراد کمک خواهد کرد تا بتوانند با ذهن باز، از سبک‌های مختلف چیدمان استفاده کنند. برای بسیاری از خانم‌ها که ساعات زیادی در آشپزخانه هستند، مهم است که بتوانند از چیدمان مناسب استفاده کنند.

نظم دهی کابینت باعث می‌شود تا وسایل درون آن به خوبی از یکدیگر قابل تشخیص باشند که این امر به دسترسی سریع و آسان کمک خواهد کرد. در این مقاله می‌خواهیم در مورد چیدمان کابینت آشپزخانه ایرانی ، ایده‌های جذاب زیادی را با شما به اشتراک بگذاریم.

آشنایی با ایده‌های جذاب چیدمان وسایل درون کابینت

لوازم درون کابینت بسیار متنوع هستند، از این رو برای این که بتوانید شیوه اصولی مرتب کردن کابینت را در برنامه خود قرار دهید، بهتر است با ایده‌های چیدمان وسایل درون کابینت آشنا شوید. در ادامه به مهم‌ترین ایده‌ها اشاره خواهیم داشت:

 • شناسایی مکان خاص برای وسایل برقی

بسیاری از وسایل برقی بر روی پیشخوان آشپزخانه قرار می‌گیرند اما شاید دل‌تان بخواهد که این وسایل را که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، درون کابینت قرار دهید. برای این کار کافی است ابتدا یک مکان خاص برای قرارگیری وسایل برقی مشخص کنید. بهتر است وسایل را در مکانی قرار دهید که نیاز به جا به جایی نداشته باشد. در این صورت در زمان مورد نیاز قادر خواهید بود تا به آسانی به وسایل برقی دسترسی پیدا کنید.

 • در نظر گرفتن کابینت جداگانه برای مواد خوراکی

در بحث چیدمان کابینت آشپزخانه ایرانی ، بهتر است برای مواد خوراکی و ادویه‌های مختلف یک کابینت مجزا در نظر بگیرید. این کار باعث می‌شود تا ادویه و حبوبات بر روی ظروف تمیز نریزد که این امر باعث حفظ زیبایی وسایل درون کابینت خواهد شد. برای این که بتوانید مواد خوراکی را با نظم درون کابینت بچینید، کافی است کف کشوی کابینت را با یک کف پوش یکبار مصرف پوشانده و سپس مواد خوراکی را بر روی آن قرار دهید.

چیدمان کابینت آشپزخانه ایرانی

 • از وسایل پرکاربرد غافل نشوید

در بحث مرتب كردن داخل كابينت ها بهتر است وسایل پرکاربرد را مدنظر قرار دهید. برای دسترسی سریع‌تر به این گونه وسایل کافی است آنها را در دم دستی‌ترین کابینت موجود در آشپزخانه قرار دهید. یک سری وسایل پرکاربرد در آشپزخانه امروزی وجود دارند که مورد استفاده افراد قرار می‎‌گیرند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به پوست کن، در بازکن، رنده و غیره اشاره کرد.

می‌توانید یک کشو نیز برای قرارگیری انواع دستمال و دستگیره‌های آشپزخانه انتخاب کنید. این امر باعث می‌شود تا بتوانید با ایجاد یک نظم خاص، به وسایل مورد نظر خود دسترسی پیدا کنید.

 • قرار دادن مواد شوینده در کابینت زیر سینک

در حال مطالعه چیدمان کابینت آشپزخانه ایرانی هستید که به بحث قرار دادن مواد شوینده رسیدیم. نظم دهی کابینت زیر سینک نیز از اهمیت بالایی برای خانم‌های خانه‌دار برخوردار است. فضای زیر ظرفشویی یک مکان مناسب برای قرارگیری انواع مواد شوینده است. این مکان جهت قرارگیری انواع مواد شوینده، نایلون زباله، دستکش پلاستیکی و اسفنج‌های اضافی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آشنایی با شیوه مرتب کردن داخل کابینت

حال که با چیدمان کابینت آشپزخانه ایرانی آشنا شدید، برای این که بتوانید وسایل درون کابینت را استفاده از سبک خاص و منحصر به فرد، درون کابینت قرار دهید و به محیط آشپزخانه شادابی ببخشید، کافی است به موارد زیر دقت کنید:

 • قرار دادن دیس و بشقاب بزرگ به صورت افقی

یک بخش مهم در کابینت درون آشپزخانه، توجه کردن به قرار دادن دیس و بشقاب‌های بزرگ است که به صورت افقی می‌تواند انجام شود. بشقاب‌های بزرگ معمولا به عنوان یکی از عنصرهای دکوراتیو منزل به شمار می‌روند، اگر بتوانید این نوع از بشقاب‌ها را به عنوان تزئین در آشپزخانه خود استفاده کنید، قادر خواهید بود تا زیبایی دکوراسیون را افزایش دهید.

 • قرارگیری روغن و ادویه در نزدیکی اجاق گاز

زمانی که بخواهید انواع ادویه و روغن را درون کابینت آشپزخانه قرار دهید، بهتر است کابینتی را انتخاب کنید که در نزدیکی اجاق گاز قرار داشته باشد. چیدمان کابینت آشپزخانه ایرانی زمانی می‌تواند کارآمد باشد که به اصول چیدمان وسایل درون کابینت توجه داشته باشید. به دلیل این که ادویه و روغن جزو مواد پرمصرف آشپزخانه شناخته می‌شوند، توجه کردن به این مورد می‌تواند سرعت پخت غذا را افزایش دهد.

 • استفاده از ریل مناسب برای آویزان کردن قابلمه

زمانی که به دنبال حفظ استاندارد و جذابیت مهم آشپزخانه هستید، بهتر است از قرار دادن تمام وسایل خود درون کابینت خودداری کنید. تهیه کردن ریل و میله‌ای که بتوانید قابلمه را بر روی آویزان کنید می‌تواند بسیار جذاب باشد. این امر باعث می‌شود تا فضای کافی برای قرارگیری وسایل ضروری درون کابینت داشته باشید. اگر در آشپزخانه دارای دیوار خالی هستید، می‌توانید این ایده را اجرایی کنید.

چیدمان کابینت آشپزخانه ایرانی

 • نگهداری چاقو با استفاده از پایه مخصوص چاقو

برای حفظ چیدمان کابینت آشپزخانه ایرانی بهتر است از پایه‌های مخصوص چاقو جهت نگهداری آنها استفاده کنید. قرارگیری هر چاقو در مکان مرتبط با خود باعث می‌شود تا زیبایی محیط به شکل قابل توجهی افزایش پیدا نماید. مرتب کردن داخل کابینت به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید یک محیط پر از آرامش را ایجاد کنید.

استفاده از چند ترفند جالب برای چیدمان وسایل

برای بهره‌گیری بهتر و کامل‌تر از سبک چیدمان کابینت آشپزخانه ایرانی کافی است به ترفندهای گفته شده در زیر توجه داشته باشید تا هارمونی لوازم چیده شده در آشپزخانه را بهبود ببخشید:

 • بهتر است از شلوغ کردن بیش از اندازه فضای درون کابینت خودداری کنید تا نظم محیط به خوبی حفظ شود.
 • کافی است برای جذابیت محیط آشپزخانه چند ظرف دم دستی را در بیرون قرار دهید و سایر ظروف را با استفاده از زوایای مختلف درون کابینت بچینید.
 • یک کشوی نزدیک به اجاق گاز را برای قرارگیری خرده ریزها قرار دهید تا بتوانید در صورت نیاز به آنها دسترسی پیدا کنید.
 • از خود بپرسید که آیا وسایل موجود درون کابینت اضافی است یا به آن احتیاج دارید. پاسخ گویی به این سوال می‌تواند حجم لوازم موجود در آشپزخانه را تعدیل نماید.
 • از فضاهای کوچک باقی مانده درون کابینت به نحو احسن استفاده کنید تا چیدمان کابینت آشپزخانه ایرانی را به بهترین شکل طراحی کنید.
 • سعی کنید علاوه بر توجه به زیبایی، به کارایی چیدمان خود توجه داشته باشید تا در بلندمدت از سبک چیدمان خود خسته نشوید.

چیدمان کابینت آشپزخانه ایرانی

جمع بندی چیدمان کابینت آشپزخانه ایرانی

از نظر روانشناسان، وجود یک آشپزخانه شلوغ و نامرتب می‌تواند باعث افزایش استرس خانم‌ها شود. این امر باعث می‌شود تا کیفیت پخت و پز مواد غذایی کاهش پیدا نماید. برای این که بتوانید آشپزخانه زیبا داشته باشید بهتر است به چیدمان وسایل درون آن توجه کنید. یکی از بخش‌های اساسی آشپزخانه امروزی کابینت است. در این مقاله سعی شده است تا به چیدمان کابینت آشپزخانه ایرانی پرداخته شود.

با استفاده از نکات گفته شده در این مقاله می‌توانید از ایده‌های جذاب برای چیدمان وسایل خود استفاده کنید. رعایت کردن هر نکته باعث حفظ هارمونی محیط خواهد شد. در صورتی که بخواهید از محیط آشپزخانه به عنوان یک محیط آرام و بدون تنش استفاده کنید، باید به نکات گفته شده توجه داشته باشید. شما به عنوان خانم خانه‌دار برای چیدمان وسایل درون کابینت از چه ایده‌هایی استفاده خواهید کرد؟ در صورت تمایل نظرات خود را با سایر کاربران در این بخش به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *