مقالات

سفید کردن پلاستیک زرد با راهکار ساده

سفید کردن پلاستیک زرد

آیا تا به حال برای سفید کردن پلاستیک زرد شده اقدام کرده‌اید؟ حتما تا کنون مشاهده کرده‌اید که ظروف پلاستیکی سفید به مرور زمان تغییر رنگ داده و زرد می‌شوند. در واقع این زرد شدن پلاستیک‌های سفید، به دلیل واکنش‌های شیمیایی است که در اثر مجاورت با نور، چربی و مواد غذایی رخ می‌دهد. اما روش‌های مختلفی برای از بین بردن این زردی وجود داد که اثر بخشی هر کدام با یک دیگر فرق می‌کند.

در این مقاله قصد داریم تا بهترین و اثر بخش‌ترین روش‌های سفید کردن پلاستیک زرد شده را به شما عزیزان آموزش دهیم. پس تا انتها این مقاله با ما همراه باشید.

علل زرد شدن رنگ پلاستیک

قبل از این که راهکارهای سفید کردن پلاستیک زرد یاد بگیریم، خوب است بدانیم که این فرآیند زرد شدن چگونه رخ می‌دهد. در واقع زرد شدن پلاستیک دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد اما مهم‌ترین یا رایج‌ترین آن به دلیل وجود ماده‌ای به نام (برم) در پلاستیک است. برم یک ماده ضد اشتعال می‌باشد که در ساخت بسیاری از قطعه‌های پلاستیکی مورد استفاده می‌شود. علت اضافه کردن برم به پلاستیک، این است که این ماده از مشتعل شدن روغن پلاستیک وقتی در معرض حرارت قرار بگیرد جلوگیری می‌کند. به همین دلیل پلاستیک‌های استفاده شده در قطعه‌های پلاستیکی زود‌تر از سایر قطعات زرد می‌شوند.

دیگر علت زرد شدن پلاستیک بخاطر وجود برم، این است که وقتی قطعه پلاستیکی در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد، در اثر تابش اشعه ماورا بنفش خورشید، برم داخل پلاستیک تجزیه شده و روی سطح پلاستیک جمع می‌شود که این اتفاق باعث ایجاد لکه‌های زرد روی پلاستیک خواهد شد.

سفید کردن پلاستیک زرد

برای تمیز کردن دیوار گچی، توصیه می‌کنیم سری به بلاگ تمیز کردن دیوار گچی با ساده ترین روش بزنید

روش‌های سفید کردن پلاستیک‌های زرد شده

در این بخش از مقاله به روش‌های سفید کردن پلاستیک زرد خواهیم پرداخت. خوبی این روش‌ها این است که بسیار راحت بوده و در این آن‌‌ها از مواد بسیار ساده‌ای برای از بین بردن زردی پلاستیک استفاده می‌شود.

سفید کردن پلاستیک‌ زرد شده ‏با وایتکس

وایتکس یا مایع سفید کننده یکی از بهترین مواد شیمیایی برای سفید کردن پلاستیک‌ زرد شده ‏است. مایع سفید کننده علاوه بر موثر بودن و داشتن کاربردهای زیاد، قیمت بسیار کمی هم دارد. به یاد داشته باشید که از این روش فقط و فقط برای قطعات پلاستیکی سفید استفاده کنید. چرا که وایتکس در صورت تماس با هر رنگی آن را از بین می‌برد.

وسایل مورد نیاز

 • آب
 • وایتکس
 • سطل
 • دستکش
 • دستمال حوله‌ای کاغذی
 • بطری اسپر

نحوه سفید کردن پلاستیک زرد شده

 سطل را برداشته و در آن به نسبت مساوی آب و سفید کننده بریزید. مقدار آب و وایتکس در سطل باید به قدری باشند که روی قطعه پلاستیکی را بپوشانند. در صورتی که ظروف پلاستیک روی آب غوطه ور شدند، دستکش بپوشید و دستمال حوله‌ای کاغذی را به محلول آب و وایتکس آغشته کنید. چند دقیقه این دستمال‌ها را روی ظرف‌ها بکشید و بعد دستمال‌‌های آغشته به سفید کننده را روی ظرف پهن کرده و تا یک ساعت روی ظرف باقی بماند. در صورت نیاز، هر چند دقیقه یک بار دستمال‌ها را مجددا با سفید کننده مرطوب کنید تا خشک نشوند. برای این کار را می‌توانید محلول را داخل یک بطری اسپری بریزید و هر چند دقیقه یک بار محلول را روی دستمال پهن شده بر ظرف پلاستیکی، اسپری نمایید.

اما اگر پلاستیک‌های زرد شده داخل آب و وایتکس فرو رفتند، آن‌ها را درون سطل گذاشته و اجازه دهید تا ظروف به اندازه کافی خیس بخورند تا به رنگ اصلی خود بازگردند. پس این مدت پلاستیک‌های سفید شده را از محلول خارج کرده و با مایع ظرف شویی آن‌ها بشویید و حسابی آبکشی نمایید. در نهایت ظروف را در معرض هوای آزاد قرار داده تا خشک شوند.

سفید کردن پلاستیک زرد

برای تمیز کردن پارکت ، به شکل اصولی و کاری، با این بلاگ همراه باشید

سفید کردن پلاستیک زرد شده با سنباده

مزیت این روش در این است که شما از هیچ گونه مواد شیمیایی استفاده نخواهید کرد. اما نکته‌ای که در این روش اهمیت دارد، این است که شما در هنگام کار باید صبور باشید و با دقت کار سفید کردن را انجام دهید. سفید کردن پلاستیک با این روش برای تمام پلاستیک‌ها با هر رنگی قابل اجرا است.

لوازم مورد نیاز

 • آب
 • پارچه نرم
 • کاغذ سنباده فوق نرم

نحوه سفید کردن پلاستیک زرد

 در واقع کاری که در این روش انجام می‌دهیم این است که لایه زرد شده روی پلاستیک را کاملا از بین برده و از بدنه اصلی جدا می‌کنیم تا لایه سفید زیری نمایان شود.

ابتدا ظرف پلاستیکی مورد نظر را کاملا بشویید و خشک کنید. بعد کاغذ سمباده فوق نرم را برداشته و روی سطح ظرف پلاستیکی با حرکت رفت و برگشتی انقدر بکشید تا قسمت‌های زرد شده جدا شود. بعد از این که لکه زرد رنگ از بین رفت،ظرف را با یک پارچه نرم و مرطوب پاک کنید تا ذرات پلاستیک جدا شده و باقی‌مانده روی سطح ظرف از بین بروند.

سفید کردن پلاستیک زرد شده با سنباده

تمیز کردن سرامیک، از کارهایی است که شاید لازم باشد به دفعات انجام دهید. برای آشنایی با روش های مفید این کار، توصیه می‌کنیم با بلاگ تمیز کردن سرامیک همراه باشید

سفید کردن پلاستیک زرد شده با آب اکسیژنه

پراکسید هیدروژن یا همان آب اکسیژنه برای مصاف چون ضدعفونی کردن زخم ها و خراش‌های کوچک به کار می‌روند. اما یکی دیگر کار‌هایی که این ماده می‌تواند انجام دهد، مقابله کردن با زرد شدن رنگ پلاستیک می‌باشد. در واقع اکسیژن موجود در آب اکسیژنه، رنگ زرد را از روی سطح پلاستیک جدا می‌کند. استفاده از آب اکسیژنه برای سفید کردن پلاستیک زرد شده، نسبت به وایتکس ملایم‌تر و ایمن‌تر می‌باشد، اما اثر بخشی آن نسبتا کمتر بوده و به مدت زمان بیشتری نیاز دارد.

لوازم مورد نیاز

 • آب
 • سطل
 • دستکش لاستیک
 • مایع لباسشویی
 • آب اکسیژنه (3٪)

نحوه سفید کردن پلاستیک زرد شده

 قبل از هر کاری برای محافظت از پوست دستان خود حتما از دستکش لاتکس و حتی در صورت امکان از عیک استفاده کنید.

ابتدا سطلی را برداشته و آن را با آب اکسیژنه پر کنید. بعد به ازای هر چهار لیتر آب اکسیژنه، به مقدار یک چهارم قاشق چای خوری به آن مایع ظرف شویی اضافه کنید.

اگر امکان فرو رفتن قطعات پلاستیکی به داخل آب اکسیژنه وجود دارد، آن‌ها را داخل محلول قرار داده و اجازه دهید تا مدتی خیس بخورند. اما اگر ظروف روی سطل شناور می‌مانند، یک حوله کاغذی را به آب اکسیژنه آغشته کرده و آن را روی ظروف یا قطعات پلاستیکی پهن کنید. در صورتی که سطح قطعه پلاستیکی به گونه‌ای بود که دستمال آغشته به آن اکسیژنه از روی آن سر می‌خورد، دستمال را به کمک چسب نواری روی سطح قرار دهید.

2 الی 6 ساعت اجازه دهید دستمال‌ها روی پلاستیک باقی بمانند و یا در محلول خیس بخورند. بعد قطعات یا ظروف پلاستیکی را در زیر نور خورشید قرار دهید. زمانی که قطعات به مقدار کافی سفید شدند، آن‌ها را با مایع ظرف شویی بشویید تا آب اکسیژنه به جا مانده روی ظروف از بین برود.

سفید کردن پلاستیک زرد شده با آب اکسیژنه

بهترین روش‌های تمیز کردن مبل مخمل را در این بلاگ، مشاهده کنید

کلام آخر

در این مقاله، سه روش ساده و کارساز برای سفید کردن پلاستیک زرد مطرح که با استفاده از وایتکس یا سمباده و یا آب اکسیژنه قابل انجام است.

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بسیار سپاس گذاریم و امیدواریم که اطلاعات مفیدی را در رابطه با سفید کردن پلاستیک زرد شده در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم. به یاد داشته باشید که در هر مورد از روش‌ها باید ابتدا سلامتی خورد را اولویت قرار دهید و مراقب سلامت پوست دست و چشم خود باشید. چرا که مواد شوینده شیمیایی هستند و ممکن است آسیب‌های جدی به سلامت شما وارد کنند.

همچنین در صورتی که سوالی در این زمینه برای شما وجود داشت و یا راه بهتر و جدید تری برای این کار سراغ داشتید، حتما در قسمت نظرها آن را برای ما به ثبت برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *