مقالات

ست مبل و فرش را چگونه انتخاب کنیم؟

ست مبل و فرش

مهمترین بخش در دکوراسیون داخلی منازل چیدمانمبلمان و فرش می‌باشد. انتخاب ست مبل و فرش مناسب می‌تواند زیبایی خانه شما را چندین برابر افزایش دهد. فرقی نمی‌کند که استایل کلی منزل شما مدرن باشد یا سنتی در هر صورت مبل و فرش عناصر اصلی قسمت پذیرایی و حال هر خانه‌ای محسوب می‌شوند. به دلیل تنوع بسیار زیادی که در بازار مبلمان و بازار فرش وجود دارد، ممکن است انتخاب این وسایل (به گونه‌ای که در نهایت با یکدیگر هماهنگی داشته باشند) کمی دشوار به نظر برسد.

 اما خوشبختانه برای ست کردن مبل با فرش، یک سری اصول و تنکنیک‌های وجود دارد که با دانستن و رعایت کردن آن‌ها می‌توانید بهترین انتخاب و زیباترین ست مبل و فرش را داشته باشید. برای مثال بهتر است که شما ابتدا مبل مورد علاقه خود را تهیه کنید و بعد به دنبال فرشی متناسب با آن مبل بگردید. به دلیل تاثیر زیادی که ست فرش با مبلمان در زیبایی دکوراسیون داخلی دارد، این مقاله را به طور کامل به اصول انتخاب ست مبل و فرش اختصاص داده‌ایم. پس اگر برای منزل خود قصد خرید فرش و مبل جدید دارید و یا در حال خرید جهزیه هستید، حتما تا انتها این مقاله با ما همراه باشید.

ست مبل و فرش

انتخاب رنگ در ست کردن مبل و فرش

انتخاب رنگ، اصل ست کردن فرش و مبل است که به آن می‌پردازیم.

رنگ‌هایی که با هم همخوانی داشته باشند

 مهم‌ترین اصل در ست کردن وسایل منزل، انتخاب رنگ‌ آن‌ها می‌باشد. در واقع لزومی ندارد که حتما رنگ فرش دقیقا همان رنگ مبل‌ها باشد. بلکه شما می‌توانید با استفاده از اصول رنگ شناسی از دو رنگ متفاوت برای مبل و فرش خود استفاده کنید. برای مثال اگه مبلمان شما قرمز باشد، لزومی ندارد که حتما فرش قرمز انتخاب کنید؛ بلکه می‌تواند رنگ فرش را کرم رنگ انتخاب کنید. به طور کلی شما می‌توانید هر رنگی را با رنگ‌های خنثی مثل سفید، طوسی، کرم و مشکی ست کنید. البته قراموش نکنید که رنگ روشن به بزرگ دیده شدن فضای خانه کمک بیشتری خواهد کرد. نکته دیگری که در انتخاب دو رنگ متفاوت می‌توان به کار برد استفاده از رنگ‌های مکمل است. برای مثال مکمل رنگ زرد، رنگ بنفش می‌باشد. برای اطلاعات بیشتر باید خدمتتان به گوییم که رنگ مکمل آبی، رنگ نارنجی و رنگ مکمل قرمز، رنگ سبز است.

ست مبل و فرش

برای ترمیم چرم مبل، این بلاگ را مطالعه نمایید

ست کردن رنگ کوسن مبل با رنگ فرش

 یکی از بهترین پیشنهاد‌ها برای ست کردن مبل و فرش این است که به جای هماهنگ کردن رنگ فرش با رنگ بدنه اصلی مبل، آن را با کوسن مبل ست کنید. یعنی فرشی همرنگ با کوسن مبل خریداری فرمایید. معمولا طراح مبل، از چند کوسن با رنگ‌ متضاد و متناسب با رنگ اصلی مبل در نظر می‌گیرد تا کاربر بتواند راحت‌تر درمورد انتخاب رنگ فرش، پرده و وسایل تزیینی مثل تابلو و … تصمیم گیری کند.

 اما اگر مبل شما کوسن ندارد، می‌توانید خودتان برای مبل کوسن تهیه کرده و رنگ فرش را همرنگ با کوسن خریداری نمایید اما دقت داشته باشید که رنگ کوسن با رنگ مبل همخوانی داشته باشد یعنی یا رنگی خنثی باشد یا رنگی مکمل. استفاده از تناژ‌های مختلف یک رنگ هم می‌تواند جذابیتی خاصی را ایجاد کند. یعنی اگر زمینه مبل شما آبی تیره است می‌توانید آن را با کوسن و فرش آبی روشن ست کنید.

ست مبل و فرش

برای شستشوی مبلمان پارچه ای این بلاگ را مشاهده نمایید

ست کردن رنگ فرش با بدنه مبل

 روش دیگری که برای ست کردن رنگ مبل و فرش وجود دارد این است که رنگ فرش را با رنگ بدنه مبل ست کنید. یعنی فرشی را خریداری نمایید که  با رنگ پایه‌های مبل و یا رنگ دسته‌های آن هماهنگی داشته باشد. اکثر مبل‌ها بدنه چوبی دارند و رنگ دسته‌ها و پایه‌های مبل قهوه‌ای (رنگ چوب) است اما در برخی از مدل‌های مبل روی پایه‌ها و دسته‌ها روکش می‌کشند و می‌توان آن‌ها با رنگ فرش هماهنگ کرد و یک دست فرش و مبل ست ایجاد کرد.

ست مبل و فرش

نکات خرید ست مبل و فرش

ابتدا مبلمان را خریداری کنید

 برای خرید ست فرش و مبلمانیک چالش بزرگ وجود دارد و آن هم این است که ابتدا کدام یک را باید خریداری کرد و بعدی را متناسب با وسیله اول خرید. همانطور که پیش‌تر خدمتتان عرض کردیم، پیشنهاد می‌شود که ابتدا مبل مورد نظر خود را خریداری بفرمایید و بعد از آن به دنبال فرشی متناسب و همانگ با مبل انتخابی خود بگردید. چرا که پیدا کردن فرش متناسب با مبل راحت‌تر بوده و همچنین فرش نسبت به مبل حمل و نقل راحت‌تری دارد و در صورتی که از انتخاب خود راضی نباشید، آسان‌تر می‌توانید آن را تعویض نمایید.

برای تمیز کردن مبل مخمل این بلاگ را از دست ندهید

متناسب بودن فرش و مبل از لحاظ طرح و نقش

 فرش و مبل ست باید از لحاظ طرح و نقش هم با یکدیگر هماهنگی داشته باشد. به عبارتی بهتر برای داشتن دکوراسیونی شیک، باید دقت کنید که اگر طرح پارچه مبلمانتان شلوغ می‌باشد، بهتر است فرشی ساده انتخاب کنید تا هماهنگی بهتری بین فرش و مبل ست ایجاد شود. همچنین اگر مبل شما بدون طرح و کاملا ساده است، می‌توانید از فرش‌های طرح دار استفاده نمایید.

ست مبل و فرش

هماهنگی سبک مبل و فرش

 یک ست زیبا از فرش و مبل، ستی می‌باشد که علاوه بر هماهنگی در رنگ، از لحاظ سبک هم با یک دیگر هم خوانی داشته باشند. یعنی اگر مبلمان منزل شما سلطنتی یا استیل می‌باشد، بهترین فرشی که می‌توانید برای آن انتخاب کنید، فرش سنتی ایرانی می‌باشد. اما در صورتی که از مبلمان ال و مدرن برای دکوراسیون منزل خود استفاده کرده‌اید، بهترین گزینه برای شما فرش و یا موکت مدرن می‌باشد.

ست مبل و فرش

برای گرفتن پرز لباس و راه های جلوگیری پرز گرفتن آن، این بلاگ را مطالعه نمایید

نکته

 البته در برخی مواقع هم ترکیب سنتی و مدرن می‌تواند در نوع خودش جالب و جذاب باشد اگر به قدر کافی با یکدیگر همخوانی داشته باشند.

ست مبل و فرش

نکات چیدمان مبل و فرش

علاوه بر هماهنگی که باید در رنگ، سبک و نقش ست مبل و فرشباید وجود داشته باشد، نوع چیدمان این دو وسیله هم بسیار مهم است. یک چیدمان درست و اصولی می‌تواند زیبایی منزل و ست فرش و مبل شما را دو برابر کند.

  • در صورتی که پذیرایی منزل شما بزرگ باشد، بهتر است فرش‌ بزرگ خریداری کنید که وقتی مبل را روی آن می‌چینید، مبل به طور کامل روی فرش قرار بگیرد.
  • مدل دیگری که می‌توانید برای چیدمان ست مبل و فرش استفاده کنید این است که فقط پایه جلویی مبل روی فرش قرار بگیرد نه کل فرش. به این ترتیب نیازی نیست که فرش بزرگ خریداری کنید بلکه می‌توانید مبل‌ها را بچینید و بعد متناسب با فضای خالی که بین مبل‌ها وجود دارد فرشی همان اندازه تهیه فرمایید.
  • مدل دیگری هم وجود دارد و آن استفاده از فرش‌های کوچک است. به این صورت که فقط مبل روی فرش قرار می‌گیرد. اما نکته قابل توجه در این نوع چیدمان این است که نباید در خانه‌هایی که کف آن سرامیک است استفاده شود.
  • اما برای مبلمان مدرن به خصوص مبل ال بهترین گزینه برای پوششی که باید زیر مبل قرار داده شود موکت است نه فرش. این روز‌ها موکت‌های بسیار شیک و مدرنی به بازار عرضه شده است که برای برای ست کردن با مبلمان ال بسیار شیک و مناسب است.
  • به یاد داشته باشید که استفاده از رنگ‌های دیره باعث می‌شود تا فضای خانه کمی کوچک‌تر به نظر برسد. همچنین برای خانه‌های کوچک ست مبل و فرش روشن، مدرن و ساده پیشنهاد می‌شود تا به دلباز شدن فضای خانه کمک کند.
  • از ست کردن پرده‌ها با مبل غافل نشوید و اگر منزلتان به گونه‌ای می‌باشد که باید تعدادی از مبل‌ها را رو به روی پرده قرار دهید حتما رنگ و طرح پرده را هماهنگ با ست فرش و مبل انتخاب کنید. برای مثال می‌تواند کوسن مبل و پرده را همرنگ و متضاد با رنگ اصلی مبل انتخاب کنید.
ست مبل و فرش

بلاگ لیست جهیزیه عروس سال 1400 ، به شما در جمع کردن جهیزیه کمک خواهد کرد.

کلام آخر

در آخر باید این نکته را متذکر شویم که سلیقه و حس خوب شما نسبت وسایل منزل همیشه در اولویت قرار دارد. چرا که این شمایید که ساعات‌های زیادی را در منزلتان به سر می‌برید و قطعا باید تمامی وسایل خانه باید باب میل شما باشد تا در منزلتان احساس آرامش داشته باشید و نکاتی که گفته شد صرفا جهت کمک برای تصمیم گیری درست بین دو راهی‌های انتخاب وسایل خانه می‌باشد. اما برای افرادی هماهنگ بودن اصولی رنگ و مدل وسایل منزل به خصوص ست مبل و فرشو پرده خیلی خیلی مهم است، این مقاله می‌تواند کمک بسیار زیادی به آن‌ها بکند.

ست مبل و فرش

در نهایت از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بسیار سپاس گزاریم و امیدواریم که اطلاعات بسیار مفیدی در رابطه با ست کردن مبل و فرش در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم. همچنین به عنوان حسن ختام این مقاله چند عکس زیبای دیگر از ست مبل و فرش را در اختیارتان قرار می‌دهیم تا با دیدن آن‌ها بتوانید بهترین ایده پردازی را برای مبلمان و فرش منزل خود داشته باشید.

امیدواریم توانسته باشیم در این مسیر، شما را راهنمایی کرده باشیم. همچنین در صورتی که سوالی در این زمینه داشتید، در قسمت نظرها آن را برای ما به اشتراک بگذارید.

در ادامه نیز تصاویر بیشتری برای شما ارائه شده است.

ست مبل و فرش
ست مبل و فرش
ست مبل و فرش
ست مبل و فرش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *