مقالات

ترمیم چرم مبل با چند راهکار ساده

ترمیم چرم مبل

اگر در منزل خود مبلمان چرم دارید و از طرفداران دکوراسیون‌ چرمی می‌باشید، ممکن است تا کنون مشاهده کرده باشید که بعد از گذشت یک مدت، چرم مبل دچار ترک شده و حالت پوسته پوسته پیدا می‌کند. بنابراین یکی از دغدغه‌های شما، نگهداری و ترمیم مبل چرمی خواهد بود. برای مثاله برخی از افراد برای خراب نشدن و پوسته پوسته نشدن چرم مبل، روی آن روکش مخصوص (رو مبلی) می‌کشند. به طور کلی روش‌های مناسبی برای افزایش طول عمر مبل چرمی و ترمیم آن وجود دارد. به همین دلیل ما قصد داریم در این مقاله ترمیل مبل چرم و راه‌های نگهداری آن را به شما بیاموزیم پس با ما همراه باشید.

چرا مبل چرمی ترک خورده و پوسته پوسته می‌شود؟

قبل از این که وارد بحث نگهداری و روش‌های ترمیم مبل چرم پوسته شده بریم. قصد داریم به شما عزیزان توضیح دهیم که دلیل ترک خوردن چرم مبل چیست؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت که چرم طبیعی از پوست حیوانات ساخته می‌شود. پس طبیعی است که بعد از مدتی مثل هر ماده طبیعی دیگری در طول زمان آسیب ببیند و فرسوده شود. در واقع با گذشت زمان چرم طبیعی رطوبت خود را از دست داده و در صورت عدم مراقبت، خشک شده و در نتیجه آسیب خواهد دید. الیاف چرم بسیار ریز و در هم تنیده می‌باشد و ترک خوردگی که رخ می‌دهد، نتیجه تغییرات میکروسکوپی در همین الیاف می‌باشد. بافت چرم متخلل می‌باشد. یعنی وقتی روی مبل‌ها می‌نشینیم، چرم، روغن و موهای ریز را جذب می‌کند و این اتفاق باعث پوسیدگی و ترک خوردگی مبل چرم خواهد شد.

ترمیم چرم مبل

نکات جلوگیری از ترک خوردن چرم مبل

واضح است که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. چرم شباهتی زیادی به پوست بدن انسان دارد و به همان اندازه نیاز به مراقب و رطوبت رسانی دارد تا خشک نشود و آسیب نبیند. پس نکاتی را که این بخش اشاره شده است را رعایت کنید تا حد امکان از ترک خوردن مبل چرمی خود جلوگیری کنید.

  1. مبل‌های چرمی باید به دور از تابش مستقیم آفتاب نگهداری شود. پس اگر خانه‌ شما آفتاب رو است و پنجره بزرگی در قسمت پذیرایی خانه دارید، حتما از زیر پرده‌ای استفاه کنید و هم چنین در صورتی که پرده‌های خود را در طول روز کار می‌زنید، روی مبل چرمی خو روکش بکشید.
  2. مبل‌های چرمی منزل خود را تا حد امکان به دور از وسایل گرمازا مثل شوفاژ و بخاری قرار دهید.
  3. مبل‌های چرمی را در محیط بسیار خشک قرار ندهید.
  4. فراموش نکنید که به طور منظم از نرم کننده‌ها و واکس‌های مخصوص چرم، برای آبرسانی و حفظ رطوبت مبل، حتما استفاده کنید.

برای ترمیم چرم ترک خورده کاپشن و یا کفش، این بلاگ، کمک حال شما خواهد بود

ترمیم ترک کم عمق و پر عمق مبل

همیشه اولین اقدام برای ترمیم مبل چرم پوسته شده و ترک خورده به خونه‌ای که ترک‌های آن کم عمق باشد، استفاده از یک نرم کننده قوی مخصوص چرم می‌باشد. مصرف نرم کننده چرم باعث می‌شود تا فیبرهای اطراف ترک مبل تقویت شده و در نتیجه ترک‌ها با بقیه چرم یک دست می‌شود. استفاده از یک نرم کننده خوب شما را شگفت زده خواهد کرد. شما طبق دستور زیر و با استفاده از مرطوب کننده، می‌توانید خودتان ترمیم مبل چرم مصنوعی در منزل را انجام دهید.

وسایل مورد نیاز

 یک عدد نرم کننده یا واکس چرم مرغوب، یک عدد برس یا پارچه خشک و نرم، مقداری صابون ملایم و یک عدد قاشق.

مرحله اول

 در اولین اقدام برای ترمیم چرم مبل، تمیز کردن آن است. برای این کار مقداری آب و صابون تهیه کرده و چرم اطراف ترک مورد نظر را با استفاده از پارچه‌ای نرم و خشک، تمیز کنید. با انجام این کار می‌توانید تا حد امکان، چرم را به حالت نرم و انعطاف پذیر درآورید.

مرحله دوم

 قبل از این که بخواهید نرم کننده را برای تمام قسمت‌های مبل استفاده کنید، آن را روی قسمتی از مبل که قابل دید نیست امتحان کنید. اگر تغییر رنگی مشاهده نکردید، می‌‌توانید برای سایر قسمت‌های مبل هم  از آن استفاده کنید. پس از تست نرم کننده آن را روی ترک‌ها بمالید. برای این کار می‌توانید از انگشتتان و یا پشت قاشق استفاده کنید. این کار را اقدر ادامه دهید تا سطح مبل کاملا یکدست و هموار شود. اگر مقدار نرم کننده‌ای که استفاده کرده‌اید زیاد است، آن را با دستمال نرم پاک کنید و بعد از آن منتظر بمانید تا چرم به طور طبیعی خشک شود. در واقع چرم برای جذب نرم کننده و آبرسانی به زمان نیاز دارد، پس حداقل 12 الی 24 ساعت صبر کنید تا سطح مبل خشک بشود.

ترمیم چرم مبل

مرحله سوم

 پس از سپری شدن تایم گفته شده به سراغ مبل بروید. اگر مشاهده کردید که چرم همچنان خشک به نظر می‌‌رسد، مراحله گفته شده را مجددا تکرار کنید. اما حتما دقت داشته باشید که بیش از احد از واکس چرم یا مرطوب کننده استفاده نکنید، چرا که ممکن است سطح مبل مومی و لغزنده به نظر برسد.

نکته

 لازم نیست که حتما پس از مشاهده ترک کم عمق روی مبل خود اقدام به ترمیم چرم مبل کنید، شما می‌توانید برای جلوگیری از ایجاد ترک، ماهی یک بار یا سه ماه یک بار این مراحل را انجام دهید تا طول عمر چرم را بالا ببرید.

نکته

 در صورتی که عمق ترک‌ها زیاد باشد، می‌توانید از بتونه مخصوص چرم هم استفاده کنید.

اما گاهی آسیب دیدگی مبل خیلی عمیق‌تر از این حرف‌ها می‌باشد. یعنی ممکن است مبل شما پاره شده باشد و نیاز به ترمیم دارد. به همین دلیل قصد داریم در ادامه درباره ترمیم مبل چرم پاره شده صحبت کنیم.

در صورتی که مبل پارچه ای دارید، بلاگ بهترین روش های تمیز کردن مبل پارچه ای برای انواع لکه‎‌ها را از دست ندهید

ترمیم پارگی چرم مبل

شاید تا به حال برایتان پیش آمده باشید که متوجه بشوید قسمتی از جرمی مبل پارگی دارد و یا سوراخی روی آن ایجاد شده است؛ اما زیاد به آن اهمیت ندید. باید بگوییم که اگر پارکی مبل تعمیر نشود به مرور زمان این خرابی بدتر خواهد شد و در اثر استفاده‌‎ی مداوم از مبل پارگی و سراخ بزرگتر می‎‌شود. پس بهتر است قبل این که مبلتان به طور کلی از رده خارج شود، نسبت به ترمیم چرم مبل اقدام کنید. به این صورت عمر مبل را افزایش داده و می‌توانید در هزینه‌ها صرفه جویی کنید.

در این بخش به شما خواهیم گفت که چگونه می‌توانید در منزل خورتان ترمیم چرم مبل را انجام داده و پارگی آن را بر طرف کنید. قبل از انجام مراحل ترمیم، با استفاده از یک دستمال میکروفایبر تمیز، هر گونه کثیفی، گرد و خاک و غبار نشسته روی مبل را کاملا پاک کنید.

 قدم بعدی نیز رفتن به بازار و خرید یک تکه چرم می‌باشد. این چرم را برای ترمیم و رفع پارگی چرم مبل نیاز داریم. فراموش نکنید تا حد امکان چرمی خریداری کنید که به رنگ چرم مبل شما نزدیک باشد. در صورتی که نتوانستید چرم تهیه بفرمایید می‌توانید از پارچه جین هم استفاده کنید. اندازه پارچه جین و یا چرمی که تهیه می‌کنید، باید به اندازه باشد که قسمت پارگی را کاملا پوشش دهد.

موارد مورد نیاز

 تکه‌ای چرم، قیچی، خلال دندان، چسب و پرکننده.

مرحله اول

 تکه پارچه چرمی یا جین را که تهیه کرده‌اید اندازه پارگی برش داده و در زیر قسمت پاره شده یا سوراخ شده قرار دهید. بعد به کمک قیچی یا نخ‌چین، نخ‌هایی که در اثر از پارگی چرم مبل بیرون زده و آویزان شده‌ است را بچینید. همچنین شما می‌توانید به جای چیدن نخ‌ها، آن‌ها را با خلال دندان به سطح زیرین آن فشار دهید.

مرحله دوم

 تکه چرم یا پارچه جینی را که آمده کرده و بودید و زیر پارگی قرار داده بودید را به روکش اصلی مبل بچسبانید. برای چسابند می‌تواندید از یک چوب بستنی و یا یک گوش پاک کن استفاده کنید و با کمک آن، قسمت زیری یعنی تکه چرم را به چسب آغشته کرده و با فشار روی این ناحیه مورد نظر، دو قسمت را به محکم به هم بچسانید پیشنهات می‌شود از چسب چوب بی رنگ برای این کار استفاده کنید.

ترمیم چرم مبل

مرحله سوم

 حدود 3 الی 4 دقیقه دو قسمت را به هم فشار دهید تا کاملا بهم بچسبد. همچنین دقت کنید که تمام قسمت‌ها به چسب آغشته شود. در صورت‌ای محل پارگی در جایی قرار دارد که می‌توانید روی آن کتاب قرار دهید، این کار را انجام دهید. یعنی روی قسمت پارگی که به چسب آغشته کرده‌اید، یک کتاب قرار داده و حدود نیم ساعت صبر کنید. به این ترتیب می‌توانید کاملا مطمئن شوید که دو قسمت محکم به هم چسبیده است. علاوه بر این برای این که خشک شدن چسب زود‌تر انجام شود، می‌توانید از سشوار هم استفاده کنید.

برای تمیز کردن مبل مخمل، بلاگ بهترین روش‌های تمیز کردن مبل مخمل را مطالعه نمایید

مرحله چهارم

 نوبت استفاده از پرکننده است. پرکننده را روی قسمت مورد نظر بمالید. این کار را با کاردک انچام دهید و سعی کنید تا حد امکان یک سطح صاف و یک دست ایجاد نمایید. بعد از بسته به مقدار مواردی که استفاده کرده‌اید 12 الی 24 ساعت صبر کنید تا پر کننده کاملا خشک بشود.

نکته

 شما می‌توانید برای راحتی این کار را انجام دهید. کیت ترمیم پارگی چرم که در بازار موجود است را تهیه فرمایید و خودتان در منزل اقدام به ترمیم چرم مبل کنید. با این کیت خیلی راحت، با پارگی‌های به وجود آمده در سطح چرم را خودتان در منزل ترمیم و رفو کنید.

کلام آخر

مبل‌های چرم از زیبایی و جذابیت خاطی برخوردار هستند و خیلی از افراد به آن علاقه دارد. اما چرم برای طول عمر بیشتر نیاز به نگهداری مناسب دارد. فرقی نمی‌کند که چرم مبل شما طبیعی باید یا مصنوعی در هر صورت برای استفاده بهینه و طولانی مدت از مبل چرمی باید نکاتی که برای نگهداری آن ذکر کردیم را رعایت کنید. خوشبختانه در صورتی که آسیب دیدگی جزئی یا پارگی‌های مختصر برای مبل چرمی اتفاق بیوفتند مطابق آنچه که به شما عزیزان آموزش داده شد می‌توانید ترمیم مبل چرم را انجام دهید و دوباره از مبل خود استفاده کنید. در واقع شما برای استفاده از نگهداری و ترمیم مبل چرمی به نرم کننده و پر کننده نیاز دارید.

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بسیار سپاسگزاریم و امیدواریم که اطلاعات مفیدی در رابطه با ترمیم چرم مبل در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم. همچنین در صورتی که سوالی در این زمنیه برای شما وجود داشت، در قسمت نظرها آن را برای ما به ثبت برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *