مقالات

آموزش اتو کردن لباس

اتو کردن لباس

آموزش اتو کردن لباس ممکن است در ابتدا بی معنی باشد و بگویید که همه میدانیم که چجوری لباس اتو کنیم. اما باید به شما بگوییم که اتو کردن صحیح لباس‌ها نیاز به دقت و مهارت دارد. ممکن است هنگام اتو کردن لباس این کار را ساده تصور کنید اما هر لحظه که جلوتر می‌روید می‌بینید نه تنها لباس صاف‌تر نشده بلکه چروک‌های جدیدی نیز ایجاد شده‌اند اینجاست که می‌گوییم همه افراد باید حداقل یک بار آموزش اتو کردن لباس را مطالعه کنند.

از شوخی بگذریم، اتو کردن لباس به رعایت نکاتی مهم وابسته است. همان‌طور که می‌دانید انواع مختلفی از لباس، شلوار، مانتو و پیراهن وجود دارد و همچنین انواع مختلف پارچه در جنس‌های متفاوت نیز وجود دارد که هرکدام روش خاص اتوکشی خود را دارند.

در این مقاله آموزش اتو کردن لباس در انواع مختلف و همچنین اتو کردن انواع جنس پارچه را برای شما عزیزان قرار دادیم.

آموزش اتو كردن لباس

قبل از آموزش اتو لباس در انواع مختلف مانند پیراهن مردانه، شلوار و مانتو یا جنس مختلف پارچه مانند کتان، جین و مخمل و غیره، ابتدا باید یک سری نکات را در نظر داشته باشید تا به بهترین نحو ممکن لباس خود را اتو کنید.

 • در وهله اول برچسب راهنما لباس را بررسی کنید تا از تمامی شرایط لازم برای شست و شو و اتو کردن لباس خود آگاه شوید.
 • اسپری آب را فراموش نکنید. همان‌طور که در تمامی مراحل آموزش اتو کردن لباس تکرار خواهیم کرد، نمدار بودن لباس و یا خیس کردن بخشی از آن برای تمام پارچه‌ها نتیجه خوبی به همراه ندارد. بهتر است با استفاده از اسپری کردن آب بر روی پارچه لباس آن را اتو بکشید. همان‌طور که اتو کشیدن لباس نمدار (خیلی خیس) توصیه نمی‌شود بهتر است از اتو کردن لباس خشک نیز خودداری کنید.
 • جهت اتو کشیدن لباس را در نظر بگیرید. توصیه می‌شود لباس را به شکل صاف و مستقیم اتو نکنید و حرکاتی دورانی و مورب استفاده کنید تا لباس تغییر حالت و سایز ندهد.
 • لباس‌های رنگی خود را به صورت پشت و رو اتو کنید چرا که برخی از رنگ‌های پارچه استفاده شده ممکن است با حرارت طولانی مدت تغییر رنگ دهند.
 • در انتها نیز توجه داشته باشید که آب داخل مخزن آب اتو را بین هر ست اتو کردن تعویض کنید چرا که رسوب آب در طولانی مدت موجب لکه دار شدن لباس شما و همچنین آسیب به اتو می‌شود.
اتو کردن لباس

برای تمیز کردن اتو، توصیه می‌کنیم بلاگ شیوه‌ های تمیز کردن اتو را مطالعه نمایید تا از فوت و فن ها آن با خبر شوید

روش اتو كردن پيراهن مردانه

در ادامه بهترین روش و اتو کردن لباس مردانه را در هفت مرحله برای شما قرار دادیم:

اتو کردن یقه پیراهن مردانه

 از لبه یقه شروع کرده و تا وسط و مرکز یقه اتو بکشید. اگر این مسیر را رعایت نکنید یقه لباس چروک می‌شود.

اتو کردن یقه پیراهن مردانه
اتو کردن یقه پیراهن مردانه

اتوکردن سر آستین پیراهن مردانه

 ابتدا اتو را داخل سرآستین قرار دهید تا چروک‌های اصلی گرفته شود و سپس بر روی سرآتین را به دقت از سمت لبه سرآستین به وسط و مرکز سرآستین اتو بزنید. توجه داشته باشید که دکمه‌های سرآستین آسیب نبینند.

اتوکردن سر آستین پیراهن مردانه

اتو کردن آستین پیراهن مردانه

 ابتدا آستین ها را به صورت صاف بر روی میز اتو قرار داده و آن‌ها را مرتب کنید. سپس از سمت سر آستین، با نوک اتو به سمت سرشانه‌ها آستین را اتو کنید.

اتو کردن پشت پیراهن مردانه

 یکی از مهم‌ترین مراحل آموزش اتو کردن لباس مردانه، قسمت پشت لباس می‌باشد. بهتر است ابتدا قسمت‌های چروکیده را اتو کنید و سپس با کمی کشیدن لباس در سمت‌های مختلف، پشت پیراهن را با دقت اتو بزنید.

تو کردن پشت پیراهن مردانه

اتو کردن سرشانه پیراهن مردانه

 برای این کار باید پیراهن مردانه را به گونه ای بر روی میز اتو قرار بدهید که قسمت انتهایی باریک میز در داخل آستین پیراهن قرار بگیرد. سپس اتو را با دقت از بخش لبه به طرف سرشانه لباس حرکت دهید.

اتو کردن سرشانه پیراهن مردانه

اتو کردن جلو پیراهن مردانه

 برای اتو کردن جلو پیراهن اتو را به آرامی و با دقت حرکت دهید تا دکمه‌های اصلی و دکمه جیب پیراهن آسیب نبیند. جلو یقه پیراهن را نیز مانند پشت یقه که در ابتدای آموزش اتو کردن لباس مردانه توضیح دادیم، اتو کنید.

اتو کردن جا دکمه پیراهن مردانه

 این بخش از لباس از آنجا که از هر قسمت دیگر بیشتر جلوه می‌کند لازم است که با وسواس بیشتری اتو شود. می‌توانید از نوک اتو و حرکت دادن آن در میان دکمه‌ها استفاده کنید.

اگر قصد خرید میز اتو دارید، بلاگ شناخت نکات کلیدی در زمان خرید میز اتو راهنمای شما در این مسیر خواهد بود

اتو کردن جا دکمه پیراهن مردانه

روش اتو كردن شلوار

پس از اتو کردن پیراهن به آموزش اتو کشیدن شلوار، که سخت‌ترین نوع آن اتو زدن شلوار مردانه باشد، می‌پردازیم. البته باید بگوییم آن طور که ممکن است به نظر برسد اتو زدن شلوار آن‌چنان سخت نیست و فقط لازم است که با صبر و حوصله و دقت بالا انجام شود.توجه داشته باشید که بهتر است به جای حرکت دادن اتو بر روی پارچه از فشار دادن اتو استفاده کنید تا بهتر اتو شود.

روش اتو كردن شلوار
 • مرحله اول: این مرحله کلیدی‌ترین مرحله اتو کردن شلوار مردانه می‌باشد. ابتدا باید داخل شلوار و آسترهای داخلی جیب‌های شلوار را اتو بزنید چرا که اگر این قسمت چروک باشد با اتو زدن روی شلوار چروک آستر به روی شلوار نیز منقل شده و اتو کردن آن را دشوارتر می‌کند.
روش اتو كردن شلوار
 • مرحله دوم: همان‌طور که در آموزش اتو کردن لباس اشاره کردیم، اتو زدن قسمت‌های جیب، دکمه و زیپ باید با دقت انجام شود تا آسیب نبینند. قسمت جیب عقب شلوار مردانه و همچنین کنار زیپ شلوار نیز به دلیل نشستن و بلند شدن مکرر چروک می‌شود
روش اتو كردن شلوار
 • مرحله سوم: در این مرحله پاچه‌های شلوار را اتو کنید. معمولاً شلوار در قسمت پاچه بیشتر چروک می‌شود بنابراین از آنجا که پاچه‌های شلوار بیشتر به چشم می‌آیند بهتر است با دقت بیشتری آن‌ها را اتو کنید.
روش اتو كردن شلوار
 • مرحله چهارم:در این مرحله باید کمر شلوار رو اتو بزنید برای این کار قسمت بالایی شلوار را بر روی میز اتو بگذارید و سپس آن را صاف و مرتب کنید. اتو را برای چند ثانیه نگه دارید و فشار دهید. لازم نیست اتو را تکان دهید فقط برای قسمت‌های دیگر آن را بردارید و با فشار بگذارید. این کار را تکرار کنید تا کمر کاملاً صاف شود.
 • مرحله پنجم: در این مرحله باید ابتدا بررسی کنید که درزهای شلوار بر روی هم قرار گرفته باشد تا دو نوع خط اتو مختلف نداشته باشید سپس باید بالای شلوار را تا نزدیکی قسمت فاق خشتک شلوار اتو بزنید.

توری محافظ اتو کشی بلاگ پیشنهادی کالامان به شما عزیزان، در مسیر اتو کردن لباس ها می‌باشد

 • مرحله پایانی نیز اتو زدن بخش میانی شلوار می‌باشد که در تصویر مشاهده می‌کنید.
روش اتو كردن شلوار

آموزش اتو كردن مانتو

در این بخش آموزش اتو کردن لباس‌های رسمی و مانتو را برای شما قرار دادیم. اتو کردن مانتو تفاوت چندانی با سایر لباس‌ها ندارد فقط باید جنس پارچه را در نظر داشته و نکات زیر را رعایت کنید:

 1. بهتر است با بخش یقه مانتو شروع کنید. از وسط یقه به طرفین اتو بکشید و همین کار را برای پشت یقه نیز تکرار کنید.
 2. در مرحله بعد شانه مانتو را اتو کنید بدین صورت که هر شانه مانتو را بر روی بخش باریک (مخصوص آستین) اتو قرار داده و از حلقه آستین اتو کشیدن را شروع کنید.
 3. سپس سراغ آستین و سرآستین مانتو بروید و با قرار دادن آستین بر روی سطح صاف میز اتو، از قسمت سر آستین به سمت حلقه آستین اتو کنید. اگر سر آستین دارای دکمه و یا سنگ‌های زینتی است آن را روبه‌بالا قرار دهید تا بر روی لباس جا نیندازد.
 4. حال می‌توانید بخش‌های جلویی و پشتی مانتو را اتو کنید.
 5. یکی از مهم‌ترین بخش‌های مانتو دکمه دار، قسمت دکمه مانتو می‌باشد که باید به دقت میان دکمه‌ها اتو شود برای این کار می‌توانید از نوک تیز اتو استفاده کنید.
آموزش اتو كردن مانتو

نکات اتو کردن لباس‌های رسمی و مانتو:

 • مانتو را فوراً پس از اتو کشیدن آویزان کنید تا چروک نشود.
 • در هنگام اتو کشیدن مانتو ابتدا به برچسب راهنمای اتوکشی آن توجه کنید.
 • می‌توانید برای ساده‌تر شدن اتوکشی از اسپری آب استفاده کنید.

آموزش اتو کردن لباس بافتنی

روش اتو کشیدن لباس بافتنی کمی متفاوت‌تر از سایر انواع لباس می‌باشد اگر برای اتو کردن لباس بافتنی کلفت بخواهید از روش عادی اتوکشی استفاده کنید نتیجه‌ای نخواهید گرفت. طریقه اتو زدن لباس بافتنی به این شکل است که باید بیشتر از تماس خود اتو بر روی پارچه از بخار اتو استفاده کنید تا با نفوذ در رشته‌های لباس تمامی چروک‌ها را برطرف کند.

اگر لباس بافتنی شما چروک بسیار زیاد دارد و تقریباً مچاله شده است، با قرار دادن یک پارچه بر روی لباس و تماس مستقیم اتو و همچنین استفاده از بخار زیاد می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. در حالات دیگر بهتر است اتو را با فاصله بگیرید و صرفاً با استفاده از بخار چروک‌ها را از بین ببرید.

همچنین توجه داشته باشید که در هنگام اتو کردن لباس بافتنی لباس را برای بهتر اتو شدن نکشید چرا که ممکن است حالت لباس تغییر کند.

در صورتی که قصد دارید از شر پرز روی لباس خلاص شوید، بلاگ گرفتن پرز لباس و راه های جلوگیری پرز گرفتن آن را از دست ندهید

اتوکشی انواع پارچه

یکی از اصلی‌ترین نکات آموزش اتو کردن لباس، آشنایی با طریقه اتو کردن انواع پارچه می‌باشد. در این بخش آموزش اتو کشیدن لباس با پارچه‌های مختلف را برای شما قرار داده‌ایم:

اتو کردن پارچه کتان

برای بهتر اتو کشیدن لباس‌هایی از جنس کتان باید توجه کنید که هرچه لباس نمناک باشد و دمای اتو بالاتر تنظیم شود، لباس سریع‌تر صاف می‌شود. استفاده از بخار اتو و اسپری آب نیز می‌تواند کمک کند.

پارچه پشمی

برای اتو کشیدن پارچه‌های پشمی بهتر است از بخار اتو برای مرطوب کردن پارچه استفاده کنید. تنظیمات اتو باید به گونه‌ای باشد که حرارت کم به پارچه برخورد کند تا پارچه پشمی شکل درستی به خود بگیرد و شل نشود.

پارچه پنبه‌ای

برای اتوکشیدن پارچه پنبه‌ای باید دمای اتو بالا باشد و از اسپری آب و بخار استفاده شود.

محافظ اتو پارسی سازه نوین ، محصول پیشنهادی کالامان به شما عزیزان، در راستای اتوکشی لباس می‌باشد

پارچه توری

این نوع پارچه سریعاً در دمای بالا می‌سوزد. در هنگام اتو کشیدن پارچه توری یک پارچه به عنوان محافظ بر روی آن قرار دهید و سپس لباس را اتو کنید. توجه کنید که به هیچ عنوان از بخار و اسپری آب استفاده نکنید.

پارچه پلی استر

در اتو کشیدن پارچه پلی استر به دلیل حساس بودن این نوع پارچه، همان‌طور که در آموزش اتو کردن لباس در ابتدا توضیح دادیم، حتماً به دما اتو توجه داشته باشید اتو در دمای پایی قرار گرفته باشد. می‌توانید از اسپری آب برای از بین رفتن سریع‌تر چروک‌ها استفاده کنید همچنین برای براق شدن این نوع پارچه می‌توانید یک لایه از جنس پلاستیک را بر روی لباس قرار داده و سپس اتو بزنید.

پارچه مخمل

برای اتوکشیدن لباس با پارچه از جنس مخمل باید بگوییم که در وهله اول بهتر است این کار را به دست خشک‌شویی بسپارید تا پارچه آسیبی نبیند اما اگر به توانایی خود اطمینان دارید باید بدانید که اتوکشیدن پارچه مخمل به بخار زیاد نیاز دارد.

پارچه کتان زبر

برای اتوکشیدن کتان زبر و همچنین اتوکشیدن پارچه جین باید از بخار زیاد و دمای بالا استفاده کنید تا کاملاً بتوانید به این نوع جنس پارچه حالت دهد.

سخن پایانی

امیدواریم که بتوانید با دنبال کردن آموزش اتو کردن لباس که در این مقاله برای شما قرار دادیم، لباس‌های خود را در انواع مختلف با جنس‌های متفاوت از انواع پارچه به راحتی اتو بزنید.

توجه کنید که تنها دنبال کردن مراحل آموزش اتو کردن لباس کافی نمی‌باشد و لازم است تمامی نکاتی که در این مقاله به آن اشاره کردیم را رعایت کنید تا دچار مشکل نشوید.

امیدواریم توانسته باشیم مطالب مفیدی در این زمینه به شما ارائه داده باشیم. همجنین در صورتی که سوالی در این زمینه برای شما وجود داشت، در قسمت نظرها آن را برای ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *