مقالات

راه های مفید نگهداری از ماهی قرمز

نگهداری از ماهی قرمز

یکی از سنت‌های زیبای ما ایرانیان عید باستانی نوروز است. که هر ساله آغاز فصل بهار را با عید نوروز جشن می‌گیریم. سفره هفت سین نماد عید نوروز از که شامل موارد خاصی می‌شود. یکی از اجرای محبوب سفره هفت سین، ماهی قرمز است که نمادی از زندگی و طراوت می‌باشد. هر ساله افراد زیادی برای عید نوروز خود ماهی قرمز می‌خرند اما متاسفانه این ماهی عمر زیادی نداشته و خیلی زود می‌میرد. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم تا درمورد نگهداری از ماهی قرمز و غذای ماهی قزمز صحبت کنیم. در واقع با نگهداری صحیح به ماهی و رسیدگی به غذای او، ماهی می‌تواند مدت زمان بیشتری زنده بماند. پس با ما همراه باشید.

چگونه از ماهی قرمز نگهداری کنیم

برای نگهداری از ماهی قرمز شب عید باید به سه عامل توجه ویژه شود، تا شرایط زندگی ماهی به بهترین شکل فراهم شود. این سه عامل مهم آب، تنگ و غذای ماهی است که درباره هر یک توضیحاتی خدمتتان ارائه خواهیم کرد.

برای آبی که ماهی قرار است در آن زندگی کند، نکات زیر را باید رعایت کرد.

 1. مناسب‌ترین دما آب برای نگهداری از ماهی قرمز، 20 درجه سانتی گراد می‌باشد. همچنین باید دما کل آب یکنواخت باشد و از تغییر ناگهانی دمای آن باید خودداری شود.
 2. آبی که قرار است ماهی در آن زندگی کند، باید بدون کلر باشد. خیلی از ماهی‌ها به خاطر کلر موجود در آب می‌میرند. برای این کار مقدار لازمی از آب را داخل یک ظرف بریزید و بعد آن را به مدت حداقل سه ساعت یا حداکثر 24 ساعت در گوشه‌ای قرار دهید تا تمام کلر موجود در آب از بین برود.
 3. سومین نکته در مورد آبی که ماهی در آن زندگی می‌کند این است که باید به طور مرتب تعویض شود. اما زمانی که قصد عوض کردن آب ماهی را داشتید، حتما مقداری از آب قبلی را به آب جدید اضافه کنید. چرا که ماهی در آب یک سری باکتری تولید می‌کند که برای زندگی به آن‌ها نیاز دارد. وقتی که آب ماهی به طور کامل تمیز باشد، ماهی مجبور است که دوباره باکتری تولید کند و این موضوع باعث می‌شود تا طول عمر ماهی کاهش پیدا کند.
 4. برای نگهداری از ماهی قرمز باید مواظب باشید که دمای آب بالا نرود. چرا که در صورت گرم شدن آب مقدار اکسیژن موجود در آن کاهش پیدا می‌کند. که این مورد هم باعث کاهش عمر ماهی خواهد شد. برای فهمیدن این موضوع به رفتار ماهی‌ها توجه کنید اگر ماهی‌ها به سطح آب می‌روند، ینی اکسیژن آب کم شده است.
نگهداری از ماهی قرمز

چیدمان گلدان در منزل ، بلاگی مناسب جهت چینش مناسب گلدان در خانه می‌باشد.

تنگ ماهی چگونه باشد؟

 1. تا جایی که امکان دارد بزرگترین تنگ ماهی را برای نگهداری از ماهی قرمز خود خریداری کنید.
 2. برای افزایش عمر ماهی قرمز، آن را داخل تنگی قرار دهید که دهانه آن گشاد باشد. با گشاد بودن دهانه تنگ، آب و هوا در تبادل بیشتری با هم قرار می‌گیرند و مقدار اکسیژن لازم برای ماهی بهتر تامین می‌شود. یکی از عواملی که در مرگ ماهی موثر است، کمبود اکسیژن است.
 3. برای شست و شوی تنگ ماهی هیچگاه از مواد شوینده شیمیایی استفاده نکنید.
 4. اگر بتوانید برای ماهی خود یک آکواریوم با تجهیزات مناسب خریداری کنید، عمر ماهی شما افزایش پیدا خواهد کرد. به عبارت بهتر، نگهداری از ماهی قرمز داخل تنگ عمر آن را کاهش می‌دهد.
 5. تنگ ماهی یا آکواریوم را در جلوی نور مستقیم خورشید، داخل آشپزخانه، کنار شوفاژ و یا به طور کلی در جای گرم قرار ندهید.
 6. برای خنثی سازی آمونیاک در آب، کمی سنگریزه در کف تنگ ماهی بریزید. این کار علاوه بر خنثی کردن آمونیاک به زیباتر شدن تنگ ماهی هم کمک می‌کند.
 7. برای این که هر ماهی فضای بیشتری برای زندگی در اختیار داشته باشد، تعداد ماهی کمتری خریداری کنید و همچنین ماهی‌های کوچک را انتخاب نمایید.
 8. حداقل دو بار در هفته تنگ ماهی‌ و سنگ ریزه‌های آن را بشوید. تاکید می‌شود که برای این کار از مواد شوینده شیمیایی استفاده نکنید.

مورد مهم بعدی غذای ماهی قرمز است. درمورد غذای ماهی قرمز به نکات زیر توجه کنید.

اولین نکته مهم در خصوص غذای ماهی قرمز این است که یک روز در میان و برای تنها یک وعده به ماهی‌ها غذای مخصوص گیاهی و حیوانی بدهید. اگر ماهی‌ها غذای خود ا در عرض 5 دقیقه نخوردند، غذا را از تنگ خارج کنید.

ماهی قرمز تا یک هفته بدون غذا به راحتی زندگی می‌کند. پس اگر یک روز فراموش کرید به او غذا دهید نگران نباشید. اتفاق بدی نخواهد افتاد.

بیش از حد به ماهی خود غذا ندهید. چرا که خوردن بیش از حد غذا برای ماهی قرمز مشکلات شدید گوارشی به وجود خواهد آورد. این مشکلات که ناشی از پر خوری ماهی می‌باشد، می‌تواند باعث مرگ آن‌ها هم بشود. پس لطفا بیش از اندازه به آن‌ها غذا ندهید.

اگر به ساخت استند گلدان علاقه دارید، بلاگ آموزش ساخت استند گلدان را از دست ندهید

نگهداری ماهی قرمز در یخچال

خیلی از افراد فکر می‌کنند که چون هوای گرم برای ماهی قرمز ضرر دارد، آن را داخل یخچال نگهداری می‌کنند. اما ایده نگهداری از ماهی قرمز در داخل یخچال، به شدت یک ایده اشتباه می‌باشد. زیرا زمانی که ماهی در یحچال قرار می‌گیرد، دمای آب کاهش پیدا می‌کند و همین امر باعث می‌شود تا حرکات یا فعالیت‌های ماهی محدود شود. در پی این اتفاق نیاز ماهی قرمز به غذا به صفر می‌رسد. در اثر نخوردن غذا، بی تحرکی و تغییر دمای نامناسب نه تنها عمر ماهی کاهش پیدا می‌کند بلکه این اتفاق برای ماهی عذاب آور هم می‌باشد. بنابراین تاکید می‌شود که خانواده‌ها هرگز این کار را انجام ندهند.

نگهداری از ماهی قرمز

غذای ماهی قرمز عید چیست

شما می‌توانید برای نگهداری از ماهی قرمز، غذای گیاهی برای او تهیه نمایید.

نخود فرنگی: نخود فرنگی‌های کوچک را انتخاب کرده و دانه‌های نخود فرنگی را همراه با مقداری آب داخل مایکرویو قرار دهید تا کمی نرم بشود و بعد پوست نخود‌ها را بگیرید. اجازه دهید که نخود‌ها سرد بشوند و بعد آن‌ها را ریز کرده و به ماهی‌ها بدهید.

نارنگی: پوست نارنجی و کلفت نارنگی را بکنید و بعد پوست نازک و سفید آن را هم از نارنگی جدا کنید. بعد نارنگی را به قطعات خیلی ریز تقسیم کرده و داخل تنگ ماهی‌های خود بریزید.

برای شناخت بهترین گلهای آپارتمانی این بلاگ را مطالعه نمایید

کلام آخر

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بسیار سپاس گذاریم و امیدواریم که اطلاعات بسیار مفیدی در رابطه با نگهداری از ماهی قرمز و غذای ماهی قرمز در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم. ماهی قرمز موجود بسیار حساسی است پس در نگهداری از آن به نکات گفته شده حتما عمل کنید تا او بتواند مدت طولانی‌تری مهمان خانه گرم شما بشود. همچنین به عنوان نکته پایانی مجددا تاکید می‌شود که ماهی قرمز را داخل یخچال قرار ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *