مقالات

تشخیص برنج خوب چگونه صورت می‌گیرد

تشخیص برنج خوب

برنج برای ما ایرانیان اهمیت بسیار زیادی دارد. چرا که بخش زیادی از غذای روزانه ایرانیان را برنج تشکیل می‌دهد و بسیاری از غذاها به همراه برنج سرو می‌شود. همچنین قسمت‌های شمال کشور یکی از بهترین برنج‌های دنیا را تولید می‌کند. اما مشکلی که وجود دارد تشخیص برنج خوب است. برنج نیز مثل بسیاری از مواد غذایی دیگر خوب و بد دارد. به همین دلیل این مقاله را به طور کامل به راه‌های تشخیص برنج خوب اختصاص دادیم. پس اگر قصد خرید برنج را دارید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

یک برنج خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

در این بخش از مقاله ویژگی‌های یک برنج خوب را با هم مرور می‌کنیم و در بخش بعدی درباره تشخیص این ویژگی‌ها صحبت خواهیم کرد. ویژگی‌های یک برنج خوب عبارتند از:

  1. برنج خوب باید یک دست باشد. یعنی نباید مخلوطی از چند نوع برنج باشد.
  2. دانه‌های برنج خوب نباید نیم دانه و یا شکسته باشد.
  3. خشک بودن یا به اصطلاح کهنه بودن برنج، ویژگی مهم یک برنج خوب است.
  4. دانه‌های برنج باید از لحاظ فیزیکی سالم باشند یعنی روی دانه‌ها نباید بند یا ترک وجود داشته باشد.
  5. دانه‌های برنج خوب حالت نیمه بلوری و نیمه شفاف دارد.
  6. عطر و طعم برنج خوب، بسیار دل‌پذیرمی‌باشد.
  7. برنج خوب به طور طبیعی نمی‌تواند دانه‌های کاملا یکسانی داشته باشد و حتما کمی اختلاف طول در دانه‌های وجود دارد.
تشخیص برنج خوب

تشخیص برنج خوب و بد

یکدست بودن برنج

یک دست بودن برنج به عوامل مختلفی مثل زمین، نژاد برنج و آب و هوای منطقه بستگی دارد. اما این موارد مربوط به قبل از برداشت برنج می‌باشد. بعد از کشت برنج و برداشت برنج هم عواملی مثل نوع خشک کردن برنج و الک کردن آن در یکدست شدن برنج تاثیر زیادی دارد. در واقع در زمان پوست گیری و سفید کردن برنج، حجم زیادی از دانه‌ها، تبدیل به نیم دانه خواهد شد. پس باید عملیات سورت کردن یا همان الک کردن برنج  برای جداسازی برنج‌های نیم دانه‌ها و شکسته به درستی انجام گیرد. علاوه بر یک دست بودن ظاهر برنج، خود برنج هم باید یکدست باشد. به عبارت بهتر یک کیسه برنج نباید مخلوطی از چند نژاد مختلف باشد. در صورتی که برنج از هر لحاظ یکدست نباشد، در پخت آن تاثیر منفی خواهد گذاشت.

برنج کته یا آبکش ؟ کدام بهتر است؟ برای درک این موضوع، این بلاگ را مطالعه نمایید

روش‌های تشخیص یکدست بودن برنج

  1. ابتدا یک مشت از برنج را در کف دست خود نگهدارید و دانه‌ها را با دقت نگاه کنید. توجه کنید که دانه‌های برنج نباید از لحاظ اندازه، رنگ و شفافیت با یکدیگر متفاوت باشند. در صورتی که هر یک از این موارد در دانه‌های برنج وجود داشته باشد، آن برنج مخلوطی از چند نوع برنج است و در نتیجه یکدست نیست.

نکته

 همانطور که گفته شد دانه‌های برنج باید یکدست باشند و نباید داخل آن برنج نیم دانه وجود داشته باشد. اما توجه داشته باشید که اگر 4 الی 6 درصد برنج، شامل دانه‌های شکسته باشد کاملا طبیعی است و به معنای یکدست نبودن برنج نمی‌باشد. در واقع این شکستگی در اثر حمل و نقل برنج صورت می‌گیرد و تاثیر منفی در پخت نخواهد داشت.

  • راه دیگری که برای شخیص برنج خوب از لحاظ یکست بودن وجود دارد این است که، مقداری از برنج را (حدود یک مشت) روی یک سطح شیشه‌ای ریخته و از زیر شیشه به وسیله چراغ قوه موبایل خود به دانه‌های برنج نور بتابانید و با دقت به آن‌ها نگاه کنید. اگر همه دانه‌ها به یک اندازه نور را از خود عبور دهند، یعنی دانه‌ها یک دست و از یک نوع برنج می‌باشد. اما اگر تفاوت فاحشی در میزان عبورنور وجود داشت، مشخص می‌شود که برنج یکدست نیست و مخلوطی از چند برنج مختلف است.

خشک بودن برنج

مرحله بعدی کار تشخیص برنج خوب شمال تست خشک بودن برنج است. وقتی که برنج برداشت می‌شود رطوبت بسیار زیادی دارد. این میزان از رطوبت برنج ، هم پخت آن را مشکل مواجه می‌کند وهم نگه داری برنج را سخت خواهد کرد. به گونه‌ای که در برابر حشرات مختلف آسیب پذیر خواهد شد. به همین دلیل در کارخانه‌ها برنج‌های برداشت شده را با دستگاه‌های خشک کن، خشک می‌کنند. میزان خشک شدن برنج به عواملی چون میزان حرارت دستگاه و مدت زمانی که برنج داخل آن قرار می‌گیرد بستگی دارد. متاسفانه برخی کارخانه‌ها برای افزایش سرعت کار، عملیات خشک کردن را با دماهای بالاتر انجام می‌دهند که این اتفاق باعث کاهش کیفیت برنج خواهد شد.

آبکش برنج شوی هوم کت گزینه پیشنهاد کالامان به شما عزیزان، در راستای آبکش کردن برنج

روش تشخیص

 برنجی که به خوبی خشک نشده باشد، یک مشخصه دارد و آن هم این است که این برنج به اندازه کافی سفت نیست و یا به اصلاح پوک می‌باشد. پس برای تشخیص برنج خوب از لحاظ سفتی آن به این صورت عمل کنید که چند دانه از برنج را به زیر دندان قرار دهید و بعد فشار دهید. اگر دانه برنج به راحتی و به سرعت شکست و خرد شد، معلوم می‌شود که برنج خوبی نیست و به درستی خشک نشده است.

روش دیگر برای تشخیص خشک بودن برنج مطرح است، پختن آن می‌باشد. در واقع برنجی که خوب خشک شده باشد، در هنگام پخت و دم کشیدن، خوب ری می‌کند (قد می‌کشد). به این دلیل که برنج بخاطر خشک بودنبه راحتی از آب موجود در ظرف را جذب کرده و قد می‌کشد. پس برای تست و تشخیص برنج خشک با دقت عمل کنید.

تشخیص برنج خوب

جهت پیدا کردن بهترین شیوه آب کش کردن برنج این بلاگ را از دست ندهید

بند نداشتن برنج

برنج پس از خشک شدن و خروج از کارخانه باید در جایی مناسب و به دور از هوای سرد یا باد قرار بگیرد. چرا که در غیر این صورت روی دانه‌های برنج بند و ترک ایجاد خواهد شد. برنجی که دانه‌های بند و ترک داشته باشد، برنج بی کیفیتی می‌باشد.

روش تشخیص

برای تشخیص برنج خوب، که مشخص شود ترک دارد یا نه به این صورت عمل می‌کنیم که مقداری از برنج را در کف دست پخش کرده و دانه‌ها را به دقت نگاه می‌کنیم. برنجی که دانه‌های آن بند یا ترک داشته باشند با چشم به خوبی قابل تشخیص است. البته برای تشخیص این مورد می‌توانید دانه برنج را با انگشتانتان فشار دهید اگر راحت شکست، ینی برنج ترک داشته اشت.

نیمه بلوری بودن

یکی دیگر از راه‌های تشخیص برنج خوب، بررسی رنگ برنج است. در واقع برنج درجه یک ایرانی رنگی نیمه شفاف دارد و با نگاه به آن به صورت نیمه بلوری دیده می‌شود و حالت و رنگ کدر برنج‌های خارجی را ندارد.

عطر و طعم برنج

اصلی‌ترین روش تشخیص برنج خوب بررسی طعم و عطر آن است. عطر و طعم برنج، وجه تمایز اصلی بین برنج ایرانی و خارجی می‌باشد. برنج ایرانی خوب و با کیفیت عطر و طعم بسیار خوبی دارد. البته به یاد داشته باشید که برنج فجر و شیرودی در صورتی که با کیفیت هم باشند، اما نسبت به برنج طارم و هاشمی عطر و بوی کمتری دارند.

روش تشخیص

 برای تشخیص برنج خوب، مقداری از این برنج را بین دو کف دست خود نگهدارید و آن را بو کنید. اگر برنج خوب ایرانی باشد، باید بوی مطبوعی به مشامتان برسد. البته این را هم باید بگوییم که متاسفانه برخی از سودجویان برنج اصیل و خوش عطر ایرانی را پودر می‌کنند و مقداری از گرد برنج را داخل در هر کیسه برنج نامرغوب می‌ریزند تا مشتری را به اشتباه بیندازند. در چنین شرایطی تنها راه تشخیص برنج خوب، تست کردن طعم آن است. به این صورت که چند دانه از آن را برداشته و آن را فوت کنید تا گرد برنج رویش نباشد و بعد آن را داخل دهان خود بگذارید. اگر طعم برنج مورد نظر مطبوع  نبود، ینی آن برنج، برنج مرغوبی نمی‌باشد.

برای دم کردن زعفران برای برنج این بلاگ، راهنمای شما خواهد بود

کاملاً همسان نبودن دانه‌های برنج

برنجی درجه یک ایرانی که به صورت طبیعی کشت بشود و مراحل بعد از برداشت را هم به خوبی طی کند، طبیعتاً اندازه دانه‌های آن کمی با هم تفاوت دارد. اما اگر برنجی که در حال بررسی آن هستید،  دانه‌های کاملاً یکسان و یک اندازه داشته باشد، مشخص می‌شود که برنجی ایرانی با کیفیت نیست. این گونه برنج‌ها که دانه‌های آن یک اندازه می‌باشد، برنج‌های چینی بوده و از ترکیب پلاستیک و نشاسته ساخته شده است. برنج‌های چینی وقتی در معرض حرارت مستقیم قرار بگیرند دود کرده و بوی بدی از خود ساطع می‌کنند.

تشخیص برنج خوب

کلام آخر

خیلی از افراد بر این باور است که تشخیص برنج خوب ایرانی غیر قابل تشخیص است و شاید افراد حرفه‌ای نیز در تشخیص برنج خوب به صورت خام دچار مشکل بشوند. درست است که تشخیص برنج خوب کمی دشوار می‌باشد اما شما عزیزان می‌توانید با استفاده از روش‌هایی که گفته شد و کمی دقت و حوصله، برنج خوب را تا حد زیادی تشخیص دهید.

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بسیار سپاس گزاریم و امیدوارم که اطلاعات بسیار مفیدی در رابطه با تشخیص برنج خوب در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم. همچنین در صورتی که سوالی در این زمینه داشتید، در قسمت نظرها آن را برای ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

نیمه بلوری بودن در تشخیص برنج خوب، چگونه عمل عمل

برنج درجه یک ایرانی رنگی نیمه شفاف دارد و با نگاه به آن به صورت نیمه بلوری دیده می‌شود و حالت و رنگ کدر برنج‌های خارجی را ندارد.

عطر و طعم برنج خوب چگونه

عطر و طعم برنج، وجه تمایز اصلی بین برنج ایرانی و خارجی می‌باشد. برنج ایرانی خوب و با کیفیت عطر و طعم بسیار خوبی دارد. البته به یاد داشته باشید که برنج فجر و شیرودی در صورتی که با کیفیت هم باشند، اما نسبت به برنج طارم و هاشمی عطر و بوی کمتری دارند.

روش تشخیص بند نداشتن برنج چگونه است؟

برای تشخیص برنج خوب، که مشخص شود ترک دارد یا نه به این صورت عمل می‌کنیم که مقداری از برنج را در کف دست پخش کرده و دانه‌ها را به دقت نگاه می‌کنیم. برنجی که دانه‌های آن بند یا ترک داشته باشند با چشم به خوبی قابل تشخیص است. البته برای تشخیص این مورد می‌توانید دانه برنج را با انگشتانتان فشار دهید اگر راحت شکست، ینی برنج ترک داشته اشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *