مقالات

شیوه آب کش کردن برنج چگونه است

برنج آبکشی

زمانی که بخواهید از هنر یک کدبانو مطلع شوید، می‌توانید چگونگی پخت برنج وی را معیار قرار دهید. آبکش کردن برنج و پخت آن دارای اهمیت زیادی است که از قلق‌های گوناگونی برخوردار است. برنج آبکشی دارای شیوه مخصوص به خود است که شناخت نکات آن باعث می‌شود تا در این کار مهارت کافی را کسب کنید.

تفاوت اصلی پخت برنج، در آبکش کردن آن است که قلق‌های مخصوص به خود را دارد. برنج آبکشی یکی از ساده‌ترین مراحل پخت برنج است که از حساسیت‌های زیادی برخوردار است. اگر می‌خواهید در مورد طرز آبکش کردن برنج و نکات مرتبط با آن بیشتر بدانید، کافی است تا انتها همراه ما باشید.

آبکشی برنج چگونه است

زمانی که بخواهید برنج خوش عطر و طعم تهیه کنید، کافی است به نکات گفته شده در این مقاله توجه کنید تا بتوانید به اهداف خود برسید. برای برنج آبکشی ، اضافه کردن مقداری نمک و روغن می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. در هر منطقه از کشور ایران، با توجه به سبک زندگی افراد، آبکش کردن برنج متفاوت است اما یک سری نکات اصلی در این کار وجود دارد که در ادامه به آن اشار خواهیم داشت.

اگر بخواهید به عنوان یک کدبانو، برنج خوش عطر و طعم آماده کنید، کافی است به قلق‌های بیان شده توجه داشته باشید.

 

محصول پیشنهادی : آبکش درب قابلمه آرتمیس

 

مراحل برنج آبکشی

قبل از هر کاری باید برنج را به شکل کامل بشویید. سعی کنید برنج را با آب ولرم شسته تا مواد زاید موجود در آن به سادگی از برنج خارج شوند. برنج را درون قابلمه ریخته و در داخل آن آب ولرم پر کنید. در این بخش بهتر است آب را تا جایی درون قابلمه بریزید که یک تا دو بند انگشت از سطح دانه‌های برنج بالاتر بیاید.

برای این که بتوانید برنج را خوش طعم کنید، مقداری نمک به آن اضافه کنید. ترکیب آماده شده را کنار گذاشته تا به مدت 5 ساعت استراحت نماید. حال نوبت آن رسیده است که برنج را پخته و آبکشی کنید. برنج آبکشی شده از قلق‌های مختلف برخوردار است که باعث می‌شود تا بتوانید یک غذای خوشمزه تهیه کنید.

یک قابلمه دیگر برداشته و بیش از نصف آن را با آب پر کرده و بر روی اجاق قرار دهید تا جوش بیاید. پس از جوش آمدن آب، برنج را درون آن قرار داده و هم بزنید. به صورت میانگین ده دقیقه زمان کافی است تا برنج به صورت کامل بپزد. حال نوبت به تهیه برنج آبکشی می‌رسد که در این مرحله کافی است مطمئن شوید که برنج به اندازه کافی نرم شده است یا خیر.

برنج آبکشی

پس از اطمینان از نرم شدن برنج، آن را درون آب ولرم بشویید تا نمک اضافی برنج گرفته شود. یک قابلمه جدید برداشته و کف آن را کمی چرب کنید. برنج را به گونه‌ای درون قابلمه جدید بریزید که دانه‌ها به دیواره قابلمه نچسبد. استفاده از روغن مرغوب و با کیفیت باعث می‌شود تا دم کشیدن برنج به بهترین شکل انجام شود. با توجه به نوع برنج انتخابی، چیزی حدود 45 تا 90 دقیقه زمان لازم است تا برنج به خوبی دم بکشد.

نکات کلیدی در زمان پخت برنج

یک سری نکات کلیدی وجود دارد که رعایت کردن آن باعث می‌شود تا برنج خوش عطر و طعمی تهیه کنید. یکی از تفاوت‌های بزرگ برنج آبکشی خانم‌ها با یکدیگر، به دلیل وجود آب استفاده شده در برنج است. هر چه آب مورد استفاده زیاد باشد، باعث له شدن و شفته شدن برنج می‌شود. حتما سعی کنید در زمان آبکش کردن برنج از آب به اندازه کافی استفاده کنید.

زمان جوش آمدن آب، بهتر است شعله را زیاد کرده و بعد برنج را به آن اضافه کنید. این کار باعث می‌شود تا برنج مدت زمان کمتری بر روی حرارت مستقیم گاز قرار داشته باشد که این امر باعث حفظ کیفیت دانه‌های این خوراکی خواهد شد. اگر در هنگام پخت برنج احساس کردید که دانه‌ها خیلی شور شده است، در هنگام آبکش کردن آن می‌توانید از آب بیشتری برای شستن استفاده کنید. قرار دادن چند عدد سیب زمینی در بین برنج باعث کاهش نمک آن می‌شود.

هر کدام از نکات گفته شده به شما کمک خواهد کرد تا برنج آبکشی را به بهترین شکل تهیه کرده و از عطر و طعم ایجاد شده لذت ببرید.

 

محصول پیشنهادی : سبد آبکش کشویی سینک

 

شیوه تهیه برنج آبکش به سبک رستوران

شاید برای شما این سوال ایجاد شده باشد که چگونه برنج در رستوران با سرعت بالا به مرحله دم می‌رسد. همواره طعم و عطر برنج رستوران بی‌نظیر است و با طعم برنج‌های تهیه شده در منزل متفاوت است. برای این که بتوانید از برنج آبکشی به سبک رستوران‌های امروزی بهره‌مند شوید، کافی است دو قابلمه یک اندازه تهیه کرده و در هر دو آب به میزان کافی قرار دهید تا جوش بیاید. در یکی از قابلمه‌ها برنج را قرار داده و آبکشی کنید. برنج آبکش شده را به همراه آب کش بر روی قابلمه دیگر قرار داده و درب آن را ببندید.

برنج آبکشی

بخار دوم ایجاد شده باعث دم کشیدن سریع برنج خواهد شد که این امر برای کسانی که زمان کافی برای پخت برنج ندارند مفید است. با توجه به این که در این شیوه روغن به برنج اضافه نشده است، در هنگام سرو می‌توانید مقداری روغن به آن اضافه کرده و میل کنید.

شیوه درست کردن برنج آبکش با ته دیگ سیب زمینی

بسیاری از خانم‌های کدبانو علاقه‌مند هستند که برنج آبکشی را با ته دیگ سیب زمینی تهیه کنند. ته دیگ سیب زمینی باعث خوشمزه و خوش طعم شدن برنج خواهد شد و طرفداران زیادی دارد. اگر قصد این کار را دارید پس از آبکش کردن برنج و ریختن روغن و آب در ته قابلمه، کمی صبر کنید تا روغن به شکل کامل داغ شود. سپس سیب زمینی‌های را در ته قابلمه بچینید و برنج را به آرامی روی آن بریزید.

در زمان دم کشیدن برنج باید مراقب باشید تا سیب زمینی بیش از اندازه پخته نشود. اگر احساس کردید که سیب زمینی همچنان خام است، در هنگام دم کشیدن برنج می‌توانید شعله را کمی زیاد کنید. در انتهای کار مقداری روغن را داغ کرده و روی برنج بریزید. البته باید خاطر نشان کرد که برای پخت برنج آبکشی با سیب زمینی بهتر است از قابلمه‌های نچسب استفاده کنید. بهره‌گیری از قابلمه نچسب باعث می‌شود تا بتوانید ته دیگ سیب زمینی را به راحتی از آن جدا کرده و میل کنید.

پخت برنج به سبک کته

اگر بخواهید مواد غذایی و ارزش برنج حفظ شود، کافی است برنج را به سبک کته تهیه کنید. این شیوه ارزش غذایی زیادی داشته و بسیار آسان است. برنج آبکشی به سبک کته مورد توجه بسیاری از خانواده‌ها قرار دارد لذا در ادامه مراحل تهیه برنج به سبک کته را بیان خواهیم کرد.

در ابتدا کافی است برنج را تمیز کرده و سنگریزه‌های آن را جدا کنید. سپس برنج را با آب ولرم شسته و به خوبی زیر و رو کنید. این کار باعث می‌شود تا لعاب اضافی برنج از آن جدا شود که این امر در خوش طعم شدن برنج مؤثر است. حال برنج شسته شده را درون قابلمه مناسب قرار داده و مقداری آب و نمک به آن اضافه کنید. اگر بخواهید برنج خوش عطر و طعم شود، کافی است کره به آن اضافه کنید و سپس بر روی حرارت ملایم بجوشانید. برنج آبکشی در این مرحله به گونه‌ای است که تمام آب برنج باید کشیده شود تا بتوانید از برنج پخته شده برای سرو استفاده کنید.

برنج آبکشی

تاثیر کیفیت برنج بر روی عطر و طعم نهایی غذا

زمانی که بخواهید از برنج ایرانی و مرغوب استفاده کنید، باید بتوانید خرید خود را از یک مرکز معتبر انجام دهید. برنج ایرانی در انواع مختلف در بازار وجود دارد که هر کدام دارای عطر و طعم مخصوص به خود است. اگر بخواهید در هزینه‌های خود مدیریت کنید، کافی است برنج را به صورت مستقیم از کشاورز خریداری کنید.

بسیاری از افراد از برنج‌های خارجی نیز استفاده می‌کنند که خرید بهترین برندهای موجود در بازار باعث می‌شود تا بتوانید برنج آبکشی شده را با بهترین کیفیت سرو کنید. در نهایت پخت برنج به شیوه آبکش و کته بسته به نیاز خانواده‌ها انجام می‌شود. اگر بخواهید ارزش غذایی برنج را حفظ کنید، کافی است برنج را به شکل کته تهیه کنید.

شیوه پخت برنج در مناطق مختلف ایران متفاوت است و هر قوم ایرانی با توجه به ذائقه خود می‌تواند برنج را به شکل کته یا آبکش شده تهیه نماید. فارغ از انتخاب برنج و نوع پخت آن، توجه کردن به نکات گفته شده در این مقاله باعث می‌شود تا بتوانید برنج را با کیفیت بالا تهیه کنید.

 

محصول پیشنهادی : ست لگن و آبکش

 

جمع بندی

می‌دانید که برنج یکی از گزینه‌های همیشگی خانواده‌های ایرانی است. برنج را می‌توان به شیوه‌های مختلف تهیه کرد و با انواع خورش و کباب‌های امروزی میل کرد. در این مقاله سعی شده است تا برنج آبکشی بیان شود تا خانم‌های خانه‌دار بتوانند مرغوب‌ترین برنج را به شیوه ساده تهیه کنند. اگر بخواهید هنر خود را در آشپزی به معرض نمایش بگذارید، بهتر است به نکات گفته شده در این مقاله توجه کنید.

با توجه به این که برنج را به دو شیوه آبکش شده و کته می‌توان تهیه کرد، شما کدام سبک را می‌پسندید؟ در صورت تمایل می‌توانید نظرات خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *