مقالات

دم کردن زعفران برای برنج

دم کردن زعفران برای برنج

زعفران به عنوان یکی از ادویه‌های خوش طعم و رنگ شناخته می‌شود که جزو جدا نشدنی زندگی امروزی است. از زعفران می‌توان برای استفاده در بیشتر مواد غذایی استفاده کرد و شیوه دم کردن آن مهم است. دم کردن زعفران برای برنج دارای قلق‌های مخصوص به خود است که اگر رعایت شود، می‌تواند باعث ایجاد طعم و رنگ فوق‌العاده برای پلو شود.

زعفران دم کرده در بسیاری از خوراکی‌های خوشمزه نظیر مرغ و انواع شربت‌ استفاده می‌شود. شناخت روش دم کردن زعفران باعث می‌شود تا بتوانید ماندگاری و کیفیت این ادویه خوش طعم و رنگ را در غذا افزایش دهید. در این مقاله قصد داریم تا در مورد شیوه‌های مختلف دم کردن این ادویه کاربردی صحبت کنیم.

دم کردن زعفران برای برنج و شیوه‌های رنگ‌دهی آن

یکی از مسائل مهم در استفاده از زعفران این است که بتوانید به شیوه صحیح این ادویه لذیذ و خوش طعم را دم کنید. قطعا استفاده از روش‌های اصولی باعث می‌شود تا طعم و عطر ادویه به شکل قابل توجهی افزایش پیدا نماید. نحوه دم کردن زعفران برای برنج بسیار مهم است و ترفندهایی در این زمینه وجود دارد که به شما کمک خواهد کرد تا بهترین شیوه را انتخاب کنید.

با استفاده از ترفندهای مختلف می‌توانید حتی زعفران دم کرده را فریز کرده و در مواقع لزوم به صورت فوری از آن استفاده کنید. در ابتدا باید توجه داشته باشید که تهیه کردن زعفران با کیفیت از فروشگاه معتبر دارای اهمیت است. زعفران‌های موجود در بازار به کیفیت‌های مختلف دسته بندی می‌شوند که زعفران با کیفیت، فاقد زردی بوده و تیر‌ه‌تر از مدل‌های دیگر است.

زمانی که بخواهید زعفران را در غذا و خوراکی‌های خود استفاده کنید، بهتر است این ادویه خوش طعم را به اندازه نیاز پودر کنید. اگر زعفران نم نداشته باشد، می‌توانید آن را درون دستگاه آسیاب کرده و به شکل پودر در بیاورید.

محصول زعفران ساب بیتا جهت خرد کردن زعفران، توصیه می‌شود

عوامل مؤثر در رنگ‌دهی زعفران

شاید برای خیلی از افراد این سوال مطرح باشد که رنگ‌دهی زعفران به چه عواملی بستگی دارد. در واقع اگر بهترین نحوه دم کردن زعفران را به کار بگیرید و همچنین از یک محصول با کیفیت و اصل استفاده کنید می‌توانید انتظار رنگ و طعم عالی را داشته باشید. پس از خرید زعفران بهتر است در مورد روش نگهداری آن نیز اطلاعات خود را افزایش دهید.

دم کردن زعفران

بسیاری از خانواده‌ها صرفا به دنبال خرید زعفران با کیفیت هستند اما در مورد نحوه نگهداری آن وسواس زیادی به خرج نمی‌دهند. اگر بخواهید از عطر و طعم زعفران استفاده کنید، باید این ادویه خوش‌طعم را در یک مکان خشک و به دور از رطوبت نگهداری کنید. بعد از اطمینان از خشک بودن زعفران با استفاده از شیوه‌های بیان شده در زیر می‌توانید از عطر و طعم این ادویه در مواد غذایی خود استفاده کنید.

بلاگ برنج کته یا آبکش را برای شناخت تفاوت های این دو سبک پخت، مطالعه نمایید

چگونه زعفران را دم کنیم ؟

دم کردن زعفران دارای شیوه‌های مختلف است که شناخت هر روش باعث می‌شود تا در صورت نیاز از آن استفاده کنید. شیوه‌های مختلف به شما کمک خواهد کرد تا در صورت کمبود زمان، بتوانید از شیوه‌ فوری برای دم کردن این ادویه استفاده کنید. هر کدام از روش‌های بیان شده بسته به نیاز خانم‌های خانه‌دار قابل استفاده است.

روش اول

اگر دارای مجلس هستید و می‌خواهید برای برنج آبکشی شده از زعفران دم کرده استفاده می‌کنید، می‌توانید مقداری زعفران پودر شده را داخل یک استکان کوچک قرار داده و سپس آن را بر روی برنج قرار دهید. این کار باعث می‌شود تا در زمان آماده شدن برنج، زعفران نیز به خوبی دم بکشد. یکی از مزیت‌های این روش این است که همزمان با دم کشیدن برنج، زعفران شما آماده شده و باعث ایجاد عطر و طعم قوی در برنج خواهد شد.

روش دوم

این شیوه یکی از روش‌های معمول در زمان دم کردن زعفران است که بسیاری از افراد از آن استفاده می‌کنند. در این روش به مانند چای، زعفران را در داخل یک استکان ریخته و بر روی سماور قرار دهید. باید خاطر نشان کرد که در استفاده از این شیوه باید از قوری یا استکان نشکن استفاده کنید تا حرارت ملایم ایجاد شده باعث شکستن استکان نشود. اگر از قوری استفاده می‌کنید، مقداری آب جوش درون پودر زعفران ریخته و بگذارید تا به آرامی بر روی سماور دم بکشد.

برای شناخت مولتی کوکر و شناخت کاربردهای آن، بلاگ مولتی کوکر چیست و چه کاربردی دارد را مطالعه نمایید

روش سوم

اگر بخواهید با صبر و حوصله بیشتر، زعفران دم کنید می‌توانید این شیوه را انتخاب کنید. این روش بیشترین عطر و طعم زعفران را به شما خواهد داد.

 در ابتدا بهتر است کمی زعفران پودر شده را درون یک ظرف شیشه‌ای تمیز بریزید و بر روی آن کمی یخ قرار دهید. اجازه دهید تا یخ به صورت کامل آب شود و بعد از آن مقداری آب جوش بر روی زعفران ریخته و درب ظرف را ببندید. این کار باعث می‌شود تا زعفران به آرامی رنگ و طعم خود را آزاد نماید. البته برای این که نتیجه بهتری کسب کنید، کافی است شب قبل از خوابیدن این کار را انجام دهید.

برای درست کردن یک کباب تابه ای خوشمزه، بلاگ طرز تهیه کباب تابه ای را مطالعه نمایید

دم کردن زعفران

روش فوری دم کردن زعفران برای برنج

دم کردن زعفران برای برنج دارای قلق‌های مخصوص به خود است که هر شیوه می‌تواند برای خانم‌های خانه‌دار مؤثر باشد. اگر زمان کافی برای آشپزی ندارید و قصد دارید تا از زعفران استفاده کنید، می‌توانید شیوه فوری را انتخاب کنید. در این روش مقداری آب جوش درون زغفران ریخته و یک تکه یخ داخل آن قرار دهید. شوک وارد شده باعث ایجاد رنگ و طعم فوری خواهد شد که با توجه به زمان در دسترس می‌تواند بهترین شیوه برای دم کردن این ادویه خوش طعم باشد.

قوری زعفران پیرکس برای دم کردن زعفران، پیشنهاد کالامان به شما عزیزان است

جمع بندی

زمانی که بخواهید یک غذای خوش عطر و طعم درست کنید، نیاز به استفاده از ادویه‌های متنوع دارید. یکی از ادویه‌های کاربردی در آشپزخانه امروزی زعفران است. دم کردن زعفران برای برنج دارای شیوه‌های مختلف است که در این مقاله سعی شده است به آن پرداخته شود. اگر بخواهید بهترین شیوه را انتخاب کنید، بهتر است متناسب با نیاز خود به دنبال دم کردن این ادویه خوش عطر و طعم باشید. سابیدن زعفران از اهمیت زیادی در ایجاد عطر و طعم این ادویه برخوردار است که باید در هاون چوبی انجام شود.

به دست آوردن پودر زعفران باعث می‌شود تا در نهایت بتوانید از رنگ و طعم ایجاد شده کمال رضایت را داشته باشید. علاوه بر روش‌های بیان شده در این مقاله، اگر بخواهید زعفران دم کنید، از چه شیوه‌هایی استفاده می‌کنید؟ نظرات و تجربیات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

زعفران چه خاصیتی دارد؟

زعفران، علاوه بر این که با داشتن طعم و رنگ جذاب، می‌تواند عطر و شکل جذابی به غذای شما بدهد، همچنین به عنوان یک ماده شادی بخش از آن یاد می‌شود. البته باید در مصرف آن دقت داشته باشید چرا که مصرف بیش از اندازه آن ممکن است خطر آفرین باشد.

معمول ترین روش دم کردن زعفران، چگونه است؟

به مانند چای، زعفران را در داخل یک استکان ریخته و بر روی سماور قرار دهید. باید خاطر نشان کرد که در استفاده از این شیوه باید از قوری یا استکان نشکن استفاده کنید تا حرارت ملایم ایجاد شده باعث شکستن استکان نشود. اگر از قوری استفاده می‌کنید، مقداری آب جوش درون پودر زعفران ریخته و بگذارید تا به آرامی بر روی سماور دم بکشد.

1 دیدگاه در “دم کردن زعفران برای برنج

  1. zahraakalami09 گفت:

    مرسی!! من سه باره هر وقت میخوام زعفرون دم کنم میام اینو میخونم:)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *