مقالات

بهترین راه های تميز كردن سنگ كف اپارتمان

تميز كردن سنگ كف اپارتمان

تميز كردن سنگ كف اپارتمان می‌تواند برای بسیاری از افراد عملی چالش بر انگیز باشد. همچنین با توجه به نزدیک شدن به روزهای خانه تکانی، آگاهی از روش‌های براق کردن سنگ کف خانه می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد. در بسیاری از موارد، تميز كردن سنگ كف خانه می‌تواند با مشکلاتی همراه باشد؛ سنگ‌ها می‌توانند به درستی تمیز نشوند و یا رد لک و مواردی دیگر از این دست، بر روی سنگ‌ها بماند (به خصوص اگر رنگ سنگ‌ها تیره باشد)، در برخی موارد نیز حتی رد مایع تمیز کننده نیز ممکن است بر روی سنگ به جای بماند.

از دیگر مشکلات به هنگام تميز كردن سنگ كف اپارتمان می‌تواند تمیز نشدن درزهای لای سنگ‌ها باشد. از این رو، شاید برای بسیاری از افراد، نحوه تميز كردن سنگ كف خانه تبدیل به یک چالش شود. در این مقاله از مجموعه مقالات بلاگ رسمی کالامان، قصد داریم در خصوص تميز كردن سنگ كف اپارتمان و براق كردن سنگ كف خانه نکاتی را به شما عزیزان معرفی کنیم و نیز جزئیات مهم برای این کار را بررسی کنیم تا بتوانید همیشه سنگ‌هایی شفاف و زیبا داشته باشید که جذابیت آپارتمان شما را دو چندان می‌کند.

براق كردن سنگ كف

برای براق کردن سنگ کف خانه، بهتر است که در ابتدا جنس سنگ به کار رفته شده در کف خانه خود را بدانید. این موضوع در بیشتر موارد، چیزی است که افراد از آن غافل می‌شوند چرا که در نگاه اول ممکن است زیاد مهم به نظر نرسد که بدانید جنس سنگ کف خانه‌تان از چیست ولی زمانی که بخواهید یک محلول شستشوی مناسب برای تميز كردن سنگ كف اپارتمان خود انتخاب کنید، این قضیه به موضوع مهمی تبدیل می‌شود چرا که برخی از سنگ‌هایی که ممکن است در کف آپارتمان به کار روند، نسبت به محلول‌های قلیایی حساس هستند و برخی دیگر نسبت به محلول‌های اسیدی.

به همین جهت، در صورتی که از محلول نامناسب استفاده کنید، ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری به کف خانه خود وارد نمایید که از نظر مالی نیز خسارات سنگینی محسوب شوند. لذا برای تميز كردن سنگ كف منزل خود، ابتدا از جنس و نوع سنگ آگاه شوید و پس از آن برای خرید محلول مخصوص شستشو، اقدام کنید.

برای تميز كردن سنگ كف خانه از چه محلولی استفاده کنیم؟

استفاده از مواد شوینده مناسب جزو آن دسته از الزاماتی است که باید حتماً رعایت کنید ولی متأسفانه در بین ایرانیان، برای براق سازی سنگ کف خانه اصلاً به آن توجهی نمی‌شود و گاهی بدون هیچ توصیة کارشناسی روی سنگ جوهر نمک می‌پاشند و به وسیله آن اقدام به برق انداختن کف ساختمان می‌نمایند غافل از اینکه بعد از چند سال کف ساختمان به حدی تخریب می‌شود که دیگر حاضر به دیدن آن نیستند و نا گریز از کندن و سنگ کاری مجدد برای کف یا نمای ساختمان خود می‌شوند. اما بسیاری از افراد سؤال می‌پرسند که دلیل تخریب سنگ‌ها در موارد این چنینی چیست.

برای پاسخ به آن باید گفت به سنگ‌ها، بر اساس ویژگی‌هایی که دارند، هر کدام به میزان PH خاصی حساسیت دارند و از یک بازه PH نباید برای تمیز کردن آن‌ها استفاده کرد.

در صورتی که سنگ‌های حساس به مواد شوینده اسیدی را با این مواد بشویید، اول سطح آن و سپس ساختار آن تخریب می‌شود و همین مسئله نیز در مورد سنگ‌های حساس به مواد شوینده قلیایی نیز صدق می‌کند. در اولین قدم، شما شاهد از بین رفتن رنگ سنگ کف خانه‌تان می‌شوید و پس از آن بعد از استفاده مکرر، ممکن است سنگ‌ها به صورتی تخریب شوند که پس از چند سال نیاز باشد به طور کلی آن‌ها را عوض کنید.

تميز كردن سنگ كف اپارتمان

جهت تمیز کردن دیوار گچی ، این بلاگ را مطالعه نمایید

مراحل تميز كردن سنگ كف اپارتمان

برای آن که بتوانید به بهترین شکل ممکن به تميز كردن سنگ كف اپارتمان خود بپردازید، مراحلی را در ادامه شرح داده‌ایم که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. توجه داشته باشید که این مراحل باید به ترتیب انجام شوند پس به هنگام استفاده از این روش، توجه کافی را به این مسئله داشته باشید.

در صورتی که تمایل دارید سنگ کف آپارتمان شما براقی و درخشندگی بیشتری داشته باشد، می‌توانید تا چند بار مراحل زیر را تکرار کنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که برخی از لکه‌ها و خراش‌های به جا مانده بر روی سنگ کف آپارتمان شما، ممکن است با طی کردن مراحل ساده تمیز کردن کف اپارتمان که در زیر ذکر شده است، از بین نروند و برای آن نیاز داشته باشید تا با متخصصین کفسابی ارتباط بگیرید. ولی در صورتی که فقط می‌خواهید برای عید، خانه تکانی کنید و سنگ‌های کف خانه خود را تمیز و زیبا جلوه دهید، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید.

برای تمیز کردن پارکت با ساده ترین روش، این بلاگ را مطالعه نمایید

قدم اول

در اولین قدم لازم است که یک سطل پر از آب سرد فراهم کنید. در این مورد توجه داشته باشید که به هیچ عنوان از آب ولرم و یا گرم برای تميز كردن سنگ استفاده نکنید چرا که این کار، محلول‌ها و مواد شستشوی سنگ کف خانه شما را بی اثر می‌کند.

این مواد شستشو، آنزیم‌هایی درون خود دارند که به براق شدن و تمیزی بیشتر سنگ‌های خانه شما، کمک بسیار زیادی می‌کند و نکته این جاست که این آنزیم‌ها، در دماهای بالا عملکرد کم‌تری داشته و یا به طور کامل غیر فعال می‌شوند؛ پس برای استفاده از این مواد تميز كردن سنگ كف اپارتمان، بهتر است که از آب سرد استفاده کنید.

قدم دوم

در قدم دوم، لازم است که به مقدار کافی، از محلول مناسب سنگ خانه خود در سطل آب سرد بریزید و آن‌ها را به خوبی با یکدیگر مخلوط نمایید. مقدار مناسب محلول بر روی بسته بندی آن درج شده است و شما می‌توانید از همان مقیاس استفاده کنید.

قدم سوم

در مرحله سوم، لازم است تا محلول درست شده را با استفاده از تی، در کل سطح سنگ کف اپارتمان خود، پخش کنید. دقت داشته باشید که این کار را باید با دقت و با استفاده از یک تی خوب که بتواند به خوبی محلول را در تمامی نقاط پخش بکند، انجام دهید.

برخی از لکه‌هایی که بر روی سنگ کف آپارتمان شما افتاده است ممکن است در حالت عادی معلوم نباشد و با برخورد با آب و یا اکسید شدن، رنگ زننده آن‌ها نمایان شود؛ به همین جهت، سعی کنید محلول را با استفاده از یک تی خوب، در تمامی نقاط کف به خوبی پخش نمایید.

بهتر است کمی فاصله زمانی بین قدم سوم و چهارم در نظر بگیرید تا آنزیم‌های موجود در محلول، بتوانند به خوبی عمل کنند و تأثیر خود را به صورت حداکثری بگذارند. البته دقت داشته باشید این زمان آن قدر نباید طولانی شود که کف سنگ آپارتمان شما خشک شود.

قدم چهارم

برای قدم چهارم، باید یک سطل دیگر را از آب سرد و تمیز پر کنید. آب را با استفاده از یک تی دیگر می‌توانید به تمامی نقاط کف خانه خود برسانید و یا می‌توانید با شدت، آب داخل سطل را به کف خانه بریزید تا ترکیبات محلول شستشو و نیز جرم‌های جدا شده از کف سنگی آپارتمان شما را بشوید و با خود ببرد.

طی زمین شوی اسپری دار محصول پیشنهادی کالامان به شما عزیزان، جهت تمیز کردن کف سنگی می‌باشد

قدم پنجم

عملکرد شوینده‌ها با تمیز کردن به وسیله آب تغییر می‌کند لذا ممکن است چند ساعتی طول بکشد تا نتیجة نهایی شستن کف آپارتمان خود را ببینید و به وضوح سنگ‌های براق شده را مشاهده نمایید در این فاصله بهتر است ابتدا مانع از تردد در فضای شسته شده شوید چراکه ممکن است مجدداً باعث کثیف شدن و لکه دار شدن سطح شود و اثرات آنزیم‌های شوینده‌ها را از بین ببرد؛ به همین جهت، بهتر است که تا چند ساعت، بر روی کف سنگی آپارتمان خود که آن را تمیز کرده‌اید، تردد نکنید.

تميز كردن سنگ كف اپارتمان

قدم ششم

در این مرحله، کف سنگی آپارتمان شما باید به طور کامل تمیز شده باشد و براق بودن آن را باید بتوانید به خوبی مشاهده کنید. البته برخی از لکه‌ها ممکن است همچنان بر روی سنگ مانده باشند و پاک نشده باشند که در این صورت، می‌توانید به صورت دقیق‌تر و با تمرکز بر روی آن لکه، آن را بشویید و از بین ببرید. برای این کار، می‌توانید از یک دستمال نسبتاً زبر، مثل دستمال نمدی و یا پشمی، استفاده کنید و آن را به محلول و مواد شوینده آغشته کرده و بر روی لکه بکشید تا لکه از بین برود.

برای آن که این لکه‌ها را از بین ببرید، لازم است به این نکته نیز دقت داشته باشید که دستمال را به صورت دورانی و دایره شکل بر روی لکه نکشید و آن را به صورت خطی حرکت دهید. حرکت دورانی دستمال بر روی لکه‌های این چنینی در بسیاری از موارد ممکن است سبب پخش بیشتر لکه شود.

در صورتی که قصد دارید سرامیک منزل خود را برق بیاندازید، بلاگ تمیز کردن سرامیک را از دست ندهید

نکات تکمیلی تميز كردن سنگ كف اپارتمان

با این که این مواد به راحتی می‌توانند نیازهای شما برای بر تميز كردن سنگ كف اپارتمان را برطرف نمایند اما باز هم بسیاری از افراد عقیده دارند که برای برق انداختن سنگ‌های مرمر، از ماده مخصوصی به نام روغن مرمر استفاده می‌شود. در این جا لازم است این نکته را ذکر کنیم که چنین ماده‌ای وجود خارجی ندارد و روش یاد شده، به راحتی می‌تواند اغلب سنگ‌های به کار رفته در ساختمان‌های ایرانی را برق بیندازد اما این که برخی از سطوح بسیار صاف و صیقلی می‌شوند و کاملاً برق می‌زنند، به این دلیل است که از شیوه کفسابی، خصوصاً کفسابی ایتالیایی، برای تمیزی آن‌ها استفاده شده است.

تميز كردن سنگ كف اپارتمان

طی مپ پد جادویی میکروفایبر ، جهت تمیز کردن کف اپارتمان، توصیه کالامان به شما عزیزان است

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات کالامان، در زمینه تميز كردن سنگ كف اپارتمان صحبت کردیم و جزئیات مهم در این خصوص را نیز به شما عزیزان معرفی کردیم تا بتوانید در این روزها که نزدیک به عید نوروز و سال نو هستیم و نیاز است تا بتوانید به بهترین شکل ممکن، آپارتمان خود را تمیز کنید، بهترین اطلاعات را به شما بدهیم و روشی کاربردی برای تميز كردن سنگ كف اپارتمان معرفی کنیم. در صورتی که سوالی در این زمینه داشتید، در قسمت نظرها آن را برای ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *