مقالات

جا به جایی گل و گیاه در اثاث کشی

جا به جایی گل و گیاه در اثاث کشی

جا به جایی گل و گیاه در اسباب کشی چگونه باید انجام شود؟ یکی از مراحل حساس اسباب کشی منزل یا شرکت‌ها، جا به جا کردن گلدان‌ها و گیاه‌هان طبیعی می‌باشد. چرا که گلدان گل طبیعی را نمی‌توانید مثل سایر وسایلی که دارید، داخل کارتن یا چمدان بسته بندی کنید. بسته بندی محکم و مقاوم می‌تواند از آسیب رسیدن به وسایل جلوگیری کند. پس احتمال آسیب دیدن گلدان‌ها در اسباب کشی بالا خواهد بود. علاوه بر این جا به جایی گیاهان آپارتمانی در اثاث کشی از دو جهت مهم است؛ یکی سالم ماندن گلدان گیاه و دیگری سالم ماندن خود گیاه و ریشه آن.

به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به شما عزیزان آموزش دهیم که چگونه می‌توان گیاهان را در اسباب کشی جا به جا کرد، به گونه‌ای که کمترین آسیب را متحمل شوند. پس اگر در شرف اثاث کشی هستید و همچنین نگران گلدان‌های منزلتان می‌باشید، تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

مراحل جابجایی گیاهان در اسباب کشی

قبل از انجام هر کاری بهتر است شرایط محیطی و فضای خانه یا شرکت جدید که قرار است گیاه در آن مستقر شود را در نظر بگیرید. در صورتی که حس کردید فضای جدید به اندازه کافی برای انتقال گیاهان آپارتمانیتان بزرگ نیست، توصیه می‌کنیم که تعدادی از آن‌ها را به اطرافیان خود ببخشید و با خود به منزل جدید نیاورید. علاوه بر این ممکن است شرایط اقلیمی محیط جدید نیز مناسب گیاهان شما نباشد پس همراه کردن آن دسته از گیاهان که با محیط جدید سازگاری ندارند هم، کار اشتباهی خواهد بود. همچنین با کم شدن تعداد گلدان‌ها فرآیند جابجایی گیاهان در اسباب کشی به مراتب ساده‌تر خواهد بود.

در ادامه مراحل جا به جا کردن گیاهان در اساب کشی را خدمتتان ارائه خواهیم داد.

آماده سازی گیاهان برای جابجایی

دقیقا همان گونه که برای بسته بندی کردن ظروف چینی یا وسایل دیگر نیاز به انجام یک سری پیش درآمد و برنامه ریزی دارید، برای جا به جا کردن گیاهان و گلدان‌ها از محیطی به محیط دیگر هم باید برنامه ریزی کنید. برای مثال شما نباید گیاه بیمار را در اسباب کشی جا به جا کنید. پس حتما از چند هفته قبل از اسباب کشی، گیاه خود را آماده کنید. برای این کار باید گیاهان را تمیز، شاخه‌های مرده آن‌ها را هرس، و در نهایت گل‌ها یا برگ‌های مرده را از گیاه سالم و اصلی جدا کنید. به این نکته‌ هم توجه داشته باشید که هر چه شاخ و برگ گیاه کمتر باشد، یعنی گیاه حجم کمتری داشته باشد، جا به جایی آن با دردسر کمتری همراه خواهد بود. البته علاوه بر این شما می‌توانید درمورد برخی از گیاهان، در صورت زیاد بودن ساقه‌های آن‌ها، می‌توانید شاخه‌ها یا ساقه‌های مورد نظر را در هنگام جا به جایی ببندید.

جا به جایی گل و گیاه در اثاث کشی

 آبیاری گیاهان قبل از اسباب کشی

توصیه می‌شود حدود دو ساعت قبل از جا به‌ جایی گلدان گیاهان در اسباب کشی، آنها را آبیاری نمایید. توجه داشته باشید که مقدار آبیاری باید به اندازه‌ای باشد که خاک گیاه در مدت زمانی که گیاه در راه است، نه خیلی خیس باشد، نه خیلی خشک. همین قدرکه خاک گیاه کمی مرطوب شود کافی خواهد بود. البته این نکته را هم فراموش نکنید که این مرحله را برای گیاهان بیابانی مثل کاکتوس انجام ندهید.

برای شناخت بهترین گلهای آپارتمانی این بلاگ را مطالعه نمایید

دسته بندی گلدان‌ها براساس جنس

در جا به جا کردن گیاهان آپارتمانی نوع و جنس گلدان هم اهمیت دارد. با توجه به این که گلدان‌ها جنس‌های مختلفی مثل پلاستیک، سفال، چوب، فایبرگلاس، و شیشه‌ می‌توانند داشته باشند، در این مرحله باید گیاهان خود را بر اساس جنس گلدانی که دارند، دسته ‌بندی کنید. برای مثال گلدان‌های حساس مثل گلدان‌های شیشه‌ای را باید در محلی جدا از گلدان‌های مقاوم چیده شوند. بهتر از گلدان‌های حساس را در ماشین خود و با مراقبت از آن حمل کنید.

جابجایی گلدان‌های بزرگ در اسباب کشی

برای جا به جا کردن گلدان‌های بزرگ در اثاث کشی می‌توانید آن‌ها بدون قرار دادن در جعبه و بسته بندی کردن، در کامیون حمل اثاث قرار دهید. فقط باید دقت کنید که گلدان را در جایی قرار دهید تا وسیله دیگری روی گلدان نیفتد. همچنین فراموش نکنید که در هنگام اسباب کشی، گلدان‌ها آخرین وسیله‌ای هستند که در ماشین باید قرار بگیرند. برای این که گلدان‌ها در اثر تکان‌های ماشین باربری صدمه نبینند، در صورت امکان آن‌ها را به وسیله بندهای نازک به جایی متصل کنید.

جا به جایی گل و گیاه در اثاث کشی

جابجایی گلدان‌های کوچک در اسباب کشی

اگر گلدان‌هایی که قصد جا به جا کردن آن‌ها را دارید، کوچک است، یک کارتن اسباب‌ کشی محکم پیدا کنید و گلدان‌هایتان را داخل کارتن بچینید و تا حد امکان فضای خالی بین گلدان‌های داخل کارتن را پر کنید. به این منظور می‌توانید از روزنامه یا فوم استفاده کنید تا گلدان‌ها تکان نخورد.

در زمان اسباب کشی درب جعبه‌ای که گلدان‌های کوچک داخل آن قرار دارد را ببندید. همچنین فراموش نکنید که روی جعبه چند سوراخ‌ ایجاد کنید تا گیاه راه تنفس داشته باشد. شما می‌توانید روی جعبه بنویسید (گلدان طبیعی) تا کارگر اسباب کشی از محتویات جعبه مطلع باشند و آن‌ را با احتیاط حمل نماید.

آموزش ساخت استند گلدان را در این بلاگ مشاهده کنید

 جلوگیری از آسیب رسیدن به ساقه گیاهان در اسباب کشی

ساقه‌های گیاهان بخشی هستند که بیشترین آسیب را در زمان اسباب کشی ممکن است متحمل شوند. پس اگر می‌خواهید ساقه‌های گیاهتان استحکام خود را در زمان جا به جایی گیاهان در اسباب کشی حفظ کنند، آن‌ها را ببندید تا در مدت زمانی که ماشین در حال حرکت است، از هم جدا نشوند. همچنین اگر ساقه گیاه شما ارتفاع زیادی دارد، حتما از یک چوب محکم و هم قد یا بلند‌تر از ساقه گیاه برای بستن ساقه‌ها استفاده کنید.

مورد دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، رعایت نکات حمل اثاثیه در کرونا و استفاده از مواد ضد عفونی کننده است. در واقع مواد ضد عفونی کننده ممکن است به گلهای شما آسیبی وارد کنند. پس برای ضد عفونی کردن گلدان‌ها از دستمال مرطوب و ضدعفونی کننده‌های طبیعی استفاده کنید.

 بیرون آوردن گیاهان از جعبه

مرحله آخر جا به جایی گل‌ها و گیاهان در اثات کشی، بیرون آوردن آن‌ها از داخل جعبه می‌باشد. برای این منظور، ابتدا با دقت در جعبه را باز کنید و بعد گیاه را از قسمت پایین گلدانش بگیرید و به آرامی آن را از داخل جعبه خارج کنید.

این نکته را هم در نظر بگیرید که نباید پس از خارج کردن گیاهان از جعبه، آن‌ها را بلافاصله در محیط پر نور قرار دهید. بلکه باید به مرور زمان نور محیط را افزایش دهید، تا گیاه بتواند به آرامی خود را با شرایط جدیدش وفق دهد.

جا به جایی گل و گیاه در اثاث کشی

نکات جابجایی گیاهان آپارتمانی در زمان اسباب کشی

نکات مهمی که حتما باید آن‌ها را برای محافظت از گلدانتان رعایت کنید را یک بار دیگر مرور می‌کنیم.

  1. در نظر داشته باشید که جا به جایی گیاهان، آخرین مرحله در اسباب کشی منازل و شرکت‌ها می‌باشد و حتما باید آن‌ها در آخرین ردیف ماشین باربری قرار دهید. تا اولین چیزی که از ماشین خارج می‌شود، گلدان‌ها باشند.
  2. اگر تعداد گل‌ها کم باشد و همچنین سایز گلدان‌ها نیز کوچک باشد، بهتر است، جابجایی گلدان‌ها را را با وسیله نقلیه شخصی خود انجام دهید.
  3. اگر قصد اسباب کشی از شهری به شهر دیگری را دارید، و یا این که احتمال می‎دهید، مدت زمان زیادی را در ترافیک معطل خواهید شد، بهتر است زمانی را برای حرکت انتخاب کنید که دمای داخل ماشین تغییرات دمایی زیادی نداشته باشد.
  4. بعد از اتمام جا به جایی گیاهان در اسباب کشی، اگر متوجه شدید که خاک گلدان‌ها ریخته است؛ حتما کمی خاک به آن‌ها اضافه کنید.

جهت گرفتن ایده برای چیدمان گلدان در منزل ، این بلاگ را از دست ندهید

کلام آخر

به طور کلی باید گفت که گیاهان موجودات زنده‌ای می‌باشند که بسیار حساس بوده و در صورتی که تمام شرایط مورد نیازشان فراهم نباشد، خیلی زود از بین می‌روند. برای همین، جا به جا کردن آن‌ها سخت‌تر و با احتیاط بیشتر خواهد بود. اما شما می‌توانید با انجام نکات گفته شده تا حد زیادی از آسیب دیدن گلدان و گیاه داخل آن محافظت کنید.

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بسیار سپاس گذاریم و امیدواریم که اطلاعات بسیار مفیدی در رابطه با جا به جایی گل و گیاه هنگام اثاث کشی در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *