مقالات

بهترین روش شستشوی ماشین بدون کارواش

شستشوی ماشین

هر خودرویی به مرور زمان با قرار گرفتن در مکان‌های مختلف کثیف خواهد شد و جلوه زیبای خود را از دست خواهد داد. به همین دلیل افراد به صورت مرتب بدنه ماشین خود را می‌شویند و داخل آن را جارو می‌کشند. البته از آنجایی که این کار سخت و وقت گیر به نظر می‌رسد، بیشتر افراد تمایل دارند که تمیز کردن ماشین خود را به کارواش‌ها بسپارند. اما در واقعیت شستن ماشین در خانه کار بسیار راحتی است. البته به شرطی که ترفند‌های شستشوی ماشین را بلد باشید. به همین دلیل ما در این مقاله قصد داریم راحت‌ترین و بهترین راهکار‌های شست و شوی ماشین را به عزیزان بیاموزیم.

شستشوی بدنه ماشین

مهم‌ترین قسمت شسشوی ماشین، تمیز کردن بدنه خارجی آن است. برای این کار شما به وسایلی همچون؛ شلنگ، دو عدد سطل، اسفنج، مایع تمیز کننده(بهتر است از مایع سشتشوی مخصوص اتومبیل استفاده نمایید) و یک عدد حوله میکروفایبر.

روش شستن بدنه ماشین در منزل

 نخستین اقدام برای شست و شوی بدنه خارجی ماشین، بررسی وضعیت آب و هوا می‌باشد. شستن ماشین در روز‌های آفتابی و همچنین در روز‌هایی که احتمال بارش باران وجود دارد توصیه نمی‌شود. در روز‌های آفتابی،  قطرات آب باقی مانده روی ماشین به سرعت خشک شده و باعث ایجاد لکه روی آن می‌شود. در روز‌های بارانی نیز قطرات باران باعث ایجاد لکه‌های زیاد روی بدنه خورو می‌شوند و زحمات شما را از بین می‌برند.

پس بررسی آب و هوا و موقعیت سنجی اقدام به شست و شوی ماشین بگیرید. به این صورت که ابتدا به کمک شلنگ به طول مناسب، تمام بدنه ماشین را خیس کنید. به این ترتیب مواردی چون مدفوع پرندگان، حشرات مرده و خاکی که روی بدنه وجود وارد از بین خواهد رفت. برای صرفه جویی در مصرف آن می‌توانید این کار را با یک سطل پر از آب و اسفنج انجام دهید.

در مرحله بعدی دو سطل را آماده کنید به گونه‌ای داخل یک سطل آب تمیز و داخل سطل دیگر، مخلوط آب و مایع شوینده خودرو باشد. بعد اسفنج را ابتدا داخل سطل آب فرو ببرید تا تمیز بشود و بعد آن را وارد سطل آب و مایع شوینده کنید. چند بار اسفنج را فشار دهید تا هم کف بیشتری تولید کند و هم آب اضافه آن خارج شود. بعد به کمک اسفنج مورد نظر، قسمت از بدنه ماشین را با حرکت دست دورانی تمیز کنید. برای مثال قسمت کاپوت ماشین را با حرکات چرخشی و دورانی حسابی تمیز کنید. بعد از کشیدن اسفنج بر روی یک قسمت ماشین، برای قسمت دیگر مجددا اسفنج را داخل سطل آب کاملا بشویید و بعد ادامه کار را مطابق با چیزی که گفته شد انجام دهید.

دقت کنید که برای تمیز کردن بدنه ماشین حتما باید از اسفنج نرم و یا دستمال پارچه‌ای بسیار نرم استفاده کنید. همچنین فشار دستتان هم باید کم باشد و به آرامی اسنفج را روی ماشین حرکت دهید. چرا که در غیر این صورت ممکن است به رنگ بدنه آسیب بزنید و باعث ایجاد خط و خش روی آن بشوید.

نکته

 توجه داشته باشید که برای شستن خودرو خود از دو اسنفج مختلف استفاده کنید و یکی را برای شستن بدنه ماشین اختصاص دهید و دیگری را برای لاستیک‌های آن.

بعد اتمام کار با اسفنج و مواد شوینده، کل بدنه ماشین را با شلنگ و یا سطل آبکشی نمایید تا کف روی ماشین کاملا از بین برود. در نهایت از دستمال حوله‌ای میکروفایبر برای خشک کردن بدنه استفاده کنید. این کار باعث می‌شود هیچ گونه لک حاصل از خشک شدن قطراب آب به جا نماند.

مزایا و معایب شیشه دودی ماشین را در این بلاگ مشاهده نمایید

شستشوی ماشین

شستن صندلی ماشین

در ابتدا توصیه می‌کنیم تا برای صندلی ماشین خود حتما از روکش مخصوص صندلی خودرو استفاده کنید. چرا که هر زمان که متوجه شدید روکش صندلی کثیف شده‌ است، با توجه به جنس پارچه  روکش‌ها می‌تواند آن‌ها را از صندلی جدا کرده و داخل ماشین لباسشویی بیندازید و یا این که آن‌ها را با دست بشوید. اما در صورتی که صندلی ماشین روکش نداشته باشد، روش تمیز کردن آن کمی متفاوت خواهد بود. در ادامه به شما عزیزان آموزش می‌دهیم که چگونه صندلی خودرو خود را به بهترین و راحت‌ترین روش بشورید به گونه‌ای که به کارواش احتیاج پیدا نکنید.

برای شستشوی صندلی ماشین در خانه ابتدا با یک برس خشک روی صندلی‌ها را بکشید تا گرد و خبار داخل صندلی بیرون بیاید. بعد به کمک جاروبرقی سعی کنید تمامی خاک موجود در صندلی را از بین ببرید.

در قدم بعدی مقداری مایع شوینده روی صندلی می‌ریزد و آن را پخش می‌کنید. توجه کنید که بهترین ماده شوینده برای شستشوی صندلی ماشین، استفاده از شامپو فرش می‌باشد. البته توجه کنید که در هنگام استفاده از شامپو فرش، باید آن را مطابق با دستورالعملی که پشت بسته بندی محصول درج شده است، با مقدار مشخصی آب مخلوط کنید.

در مرحله بعد از یک فرچه تقریبا نرم کمک بگیرید و روی صندلی را فرچه بکشید. این کار را با حرکات دورانی انجام دهید. چرا که باعث می‌شود چرک و کثیفی از داخل منافظ پارچه صندلی بیرون بیاید و از بین برود.

بعد از این کار با یک دستمال مرطوب اقدام به پاک کردن کف از روی صندلی‌ها کنید.

قدم آخر نیز خشک کردن صندلی‌ها می‌باشد که برای این کار ابتدا از چند دستمال نخی و کامل خشک استفاده کرده و آ‌ن‌ها روی صندلی گذاشته و با دست به صندلی فشار می‌دهیم تا دستمال آب موجود در صندلی را به خود جذب کند. تا جایی که امکان پذیر است، آب داخل صندلی را خشک کنید و بعد از آن تمامی در‌های ماشین را باز بگذارید تا صندلی‌ها با قرار گرفتن در معرض هوای آزاد خشک بشوند.

در صورتی که قصد سفر با خودرو را دارید، توصیه می‌کنیم بلاگ لوازم مسافرتی ماشین را از دست ندهید

شستن صندلی ماشین

شستشوی چراغ خودرو

یکی از قسمت‌های ماشین که باید در هنگام تمیز کردن ماشین به آن توجه شود، شستشوی چراغ ماشین است. به غیر از این که کثیف بودن چراغ ماشین وجه بسیار بد و نازیبایی دارد، باعث می‌شود تا نور چراغ به اندازه نشر پیدا نکند. به عبارت بهتر کثیفی و آلودگی روی چراغ‌های ماشین مانع از عبور نور می‌شوند. پس تمیز بودن چراغ‌های ماشین برای دید بهتر راننده بسیار مهم و ضروری می‌باشد. برای شستشوی چراغ ماشین باید از مواد مخصوص آن استفاده کنید. به همین دلیل توصیه می‌شود که  در زمان تمیز کردن چراغ‌ها اطراف آن را با پلاستیک و چسب نواری بپوشانید تا رنگ بدنه ماشین در اثر برخورد با ماده مخصوص تمیز کردن چراغ خودرو آسیب نبیند.

ماده مخصوصی که برای تمیز کردن چراغ خودرو استفاده می‌شود، پولیش مخصوص چراغ خودرو می‌باشد. ابتدا با یک دستمال نرم و مرطوب گرد و غبار روی چراغ را پاک کنید و بعد با دستمالی نرم و خشک سطح چراغ را خشک کنید و در نهایت با ابر مخصوص روی چراغ‌های جلو و عقب را پولیش بکشید.

شستشوی چراغ خودرو

آفتابگیر و بادگیر پنجره ماشین 4 عددی ، محصول پیشنهادی کالامان به شما عزیزان، در جهت جلوگیری از نور خورشید و باد در حین رانندگی می‌باشد.

شستشوی داخل ماشین

معمولا افراد اهمیت کمتری به تمیز کردن داخل خودرو می‌دهند. اما توصیه می‌کنیم در هر بار شستن ماشین، داخل آن را تمیز کنید تا سرنشینان خودرو از تمیز داخل کابین نیز لذت ببرند. شستشوی داخل ماشین جدا از شستشوی صندلی‌ها شامل سه بخش اصلی می‌باشد.

خارج کردن زباله‌های داخل ماشین

 ممکن است در جای‌های مختلف ماشین مثل داشبرد، پشت صندلی و … زباله‌های خشکی مثل، بطری آب معدنی، دستمال کاغذی، رسید خرید و … وجود داشته باشد. تمامی این زباله‌ها را جمع آوری کرده و داخل کیسه زباله بیندازید.

کشیدن جاروبرقی

 بعد از خارج کردن زباله‌های بزرگ، نوبت جمع آوری زباله‌های زیر و کوچک است؛ برای این کار بهتر است از جاروبرقی و یا جارو‌های شارژی استفاده کنید. فراموش نکنید که درز‌های کوچک و باریک، محل تجمع این نوع زباله می‌باشد پس حتما این نواحی را به دقت جارو برقی بکشید.

نظم دهنده صندوق عقب ، محصول پیشنهادی کالامان به شما عزیزان در راستای مرتب کردن وسایل درون صندوق عقب می‌باشد.

واکس زدن ماشین

 پس از تمیز کردن داخل خودرو و خارج کردن تمامی زباله‌ای ریز و درشت، قسمت‌ها پشت فرمان، خود فرمان، داشت برد و اطراف دهنده را گرد گیری کنید و بعد از آن از واکس مخصوص خودرو استفاده کرده و تمامی نقاط نام برده را واکس بزنید. این کار باعث می‌شود که تمیز این نواحی دو چندان شود و براقیت خاصی نیز پیدا کند. علاوه بر این واکس کمک می‌کند تا گرد و غبار کمتری روی ماشین بنشیند.

واکس زدن ماشین

کلام آخر

تمیز کردن ماشین کار سخت و پیچیده‌اید نیست و شما می‌توانید در منزل برای  شستن ماشین خود اقدام کنید. فراموش نکنید که به نکات گفته شده توجه کنید و آن‌ها را رعایت کنید تا به رنگ ماشین آسیب وارد نکنید.

 خیلی از افراد به دلیلی نداشتن تایم کافی انجام این کار را به کارواش‌ها می‌سپارند. اما شما با خواندن این مقاله و اطلاع پیدا کردن از نحوه صحیح شست و شوی ماشین، می‌توانید خودتان در روز‌های تعطیل با کمک اعضای خانواده این کار را انجام دهید. اگر تمامی شرایط مورد نیاز محیا باشد، تمام کار‌های شست و شوی ماشین بیش از یک ساعت و نیم طول نخواهد کشید. مجددا تاکید می‌کنیم که برای شستن بدن خارجی ماشین، حتما از وضعیت آب و هوایی اطلاع پیدا کنید تا زحمتتان از بین نرود.

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما عزیزان صمیمانه سپاس گذاریم می‌کنیم و امیدواریم که اطلاعات بسیار مفید و کاربردی در رابطه با شستن ماشین در اختیارتان قرار داده باشیم. همچنین در صورتی که سوال و یا راه حل بهتری برای این کار در نظر داشتید، در قسمت نظرها آن را برای ما به ثبت برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *