مقالات

مزایا و معایب شیشه دودی ماشین

مزایا و معایب شیشه دودی ماشین

مزایا و معایب شیشه دودی ماشین شامل چه مواردی می‌شود؟ حتما تا به حال در جاده متوجه شده‌اید که شیشه برخی از ماشین‌ها دودی بوده و امکان دیدن داخل ماشین‌ برای سایر افرادی که از بیرون به آن‌ها می‌نگرند، وجود ندارد. در واقع این آبشنی است که برخی از افراد به صورت دلخواه آن را برای ماشین خود انجام می‌دهند. به عبارت بهتر ماشینی که از کارخانه تولید می‌شود این ویژگی را ندارد و شما باید جداگانه اقدام به دودی کردن شیشه ماشین خود کنید. اما دودی کردن شیشه‌های ماشین مزایا و معایب مختلفی دارد که ما قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم. پس اگر قصد دودی کردن شیشه ماشین خود را دارید، حتما تا انتها این مقاله با ما همراه باشید تا از مزایا و معایب شیشه دودی ماشین مطلع شوید.

فواید شیشه دودی

دودی کردن شیشه‌های ماشین، مزایای مختلفی دارد که در این قسمت قصد داریم مزایای شیشه دودی خودرو را مورد بررسی قرار دهیم.

جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید

اولین مزیت شیشه دودی این است که این نوع شیشه مانع از تابش شدید و مستقیم نور خورشید به داخل کابین خودرو می‌شود. که در پی این اتفاق دمای داخل کابین ماشین خنک‌تر خواهد بود. از آنجا که نور خورشید حاوی اشعه فرابنفش است و این اشعه باعث چروک شدن پوست می‌شود، ما زمانی که در معرض نور خورشید قرار می‌گیریم، از عینک آفتابی استفاده می‌کنیم. شیشه دودی خودرو نیز می‌تواند ماننده یک عینک آفتابی بزرگ عمل کرده و از رسیدن پرتو فرابنفش به پوست افراد داخل ماشین جلوگیری کند. به این ترتیب پوست افراد داخل ماشین بخصوص راننده دچار آفتاب سوختگی نخواهد شد. پس یکی از فواید شیشه دودی ماشین در امان ماندن سرنشینان آن در برابر اشعه فرا بنفش و گرمای شدید است.

آفتابگیر و بادگیر پنجره ماشین 4 عددی ، محصول پیشنهادی کالامان، و جایگزینی ارزان برای شیشه دودی می‌باشد.

تابش زیاد نور خورشید تبعات دیگری هم دارد. اگر جنس روکش‌های صندلی ماشین از چرم (طبیعی یا مصوعی) باشد، تابش خورد به آن‌ها باعث تخریب چرم و پوسته پوسته شدن آن می‌شود. البته تابش خورشید باعث پوسیدن سایر پارچه‌ها نیز می‌شود اما اثرات مخرب آن بر روی چرم بیشتر و سریع‌تر خواهد بود. پس می‌تواند گفت که یکی دیگر از فواید شیشه دودی، جلوگیری از پوسیده شدن روکش صندلی خودرو می‌باشد.

افزایش قیمت خودرو

یکی دیگر از مزایا شیشه دودی اتومبیل، تاثیر مثبت بر قیمت آن است. خیلی از تغییراتی که افراد برای تغییر خودرو خود انجام می‌دهند باعث کاهش قیمت آن در زمان فروش خودرو خواهد شد. چرا که خودرو را از فابریک کارخانه‌ دور می‌کند. اما دودی کردن شیشه خودرو نه تنها از قیمت آن کم نمی‌کند بلکه ماشینی که از این آبشن برخوردار است، با قیمت بیشتری به فروش می‌رسد.

دیده نشدن سرنشین های ماشین

دیده نشدن سرنشینان خودرو نیز از مزایای شیشه دودی ماشین به حساب می‌آید. که مورد استقبال خیلی از افراد می‌باشد.

مزایا و معایب شیشه دودی ماشین

وسایل مورد نیاز پیک نیک را در این بلاگ بیابید

معایب شیشه دودی

علاوه بر مزایا مختلف و خوبی که برای شیشه‌های دودی وجود دارد. انجام این کار معایبی هم دارد که در این بخش از مقاله قصد داریم معایب شیشه دودی خودرو را مورد بررسی قرار دهیم.

یکی از مهم‌ترین معایب برچسب شیشه دودی این است که استحکام شیشه ماشین را بسیار بالا می‌رود؛ به گونه‌ای که شکستن آن نیاز به ضربات خیلی محکم دارد. شاید در وهله این طور به نظر برسد که بالا بودن استحکام شیشه یک مزیت است نه عیب. اما زمانی که ماشین دچار حادثه شدید بشود و بیرون کشیدن سرنشینان خودرو فقط از طریق شکستن شیشه‌های آن امکان پذیر باشد، استحکام بالا شیشه در اثر پوششی که با برچسب شیشه دودی ماشین ایجاد شده است، یک عیب بزرگ خواهد بود.

مورد دیگری که در رابطه با معایب این نوع شیشه صحبت کرد، بحث فروش آن است. با وجود مزایا خوبی که شیشه دودی دارد، اما متاسفانه طرفداران آن بسیار کم بوده و این باعث می‌شود زمانی که شما بخواهید ماشینتان را بفروشید، تعداد مشتری‌هایی که قصد خرید آن را دارند، بسیار کم باشد.

یکی دیگر از معایب شیشه دودی این است که در برخی مواقع به خصوص در شب یا در پارکینک، باعث کاهش دید راننده خواهد شد.

اکنون که متوجه معایب و مزایا شیشه دودی شدید، نوبت آن است که قوانین و مقررات وضع شده برای شیشه دودی خودرو را به شما عزیزان ارائه کنیم.

در این بلاگ با ضروری ترین وسایل مسافرتی خودرو که در سفر به آن ها احتیاج دارید آشنا شوید

قوانین مربوط به دودی کردن شیشه

جدا از مزایا و معایب شیشه دودی که مورد بررسی قرار دادیم، قوانین مشخصی برای این گونه شیشه‌ها وضع شده است که رعایت نکردن آن با پرداخت جریمه همراه خواهد بود.

قوانین مربوط به شیشه دودی حد مجاز دودی بودن خودرو را مشخص می‌کند. در واقع دودی کردن شیشه خودرو‌ها به صورت دستی می‌تواند با درصد‌های مختلفی انجام شود. اگر درصد دودی بودن شیشه خودرو بالا باشد داخل کابین ماشین از فاصله دور دیده به هیچ عنوان دیده نخواهد شد. به این ترتیب اگر راننده‌ای در حال تخلف باشد، برای مثال در حال صحبت با تلفن همراه باشد، از دید پلیس دور خواهد ماند و زمینه انواع تخلف برای راننده یا سرنشینان ماشین به وجود خواهد آمد. از این رو قوانین مربوط به درصد مجاز دودی بودن شده وضع شد.

طبق این قوانین راهنمایی و رانندگی کشور، تنها زمانی دودی بودن شیشه خودرو‌ها مجاز می‌باشد که امکان رویت شدن افراد داخل ماشین، وجود داشته باشد. بنابراین شیشه‌های ماشین مجاز هستند که نهایت تا 40 درصد دودی بشوند. در واقع دودی بودن شیشه‌ها باید در حدی باشد که افسر نیرو انتظامی بتواند از فاصله 3 متری داخل کابین ماشین و سرنشینان آن را مشاهده کند. در صورتی که افسر نتواند داخل خودرو را رویت کند، مطابق قوانین می‌توانید ماشین مورد نظر را جریمه کند.

قوانین بر اساس درصد دودی بودن ماشین

دودی بودن کم‌تر 40 درصد برای شیشه عقب ماشین از اهمیت بیشتری برخوردار است. به گونه‌ای که اگر شیشه عقب ماشین بیشتر از 40 درصد دودی باشد، برای آن ماشین برگه معاینه فنی صادر نخواهد شد.

در صورتی که شخصی از قوانین پیروی نکند و شیشه‌های ماشین خود را بیش از 40 درصد دودی کنید باید جریمه پرداخت کند. جریمه دودی کردن ماشین بیش از حد مجاز برای کلان شهر‌ها 50 هزارتومن و برای دیگر شهر‌ها 30 هزار تومن خواهد بود. مبلغ این جریمه در روستا‌ها نیز 10 هزار تومان خواهد بود. البته در نظر داشته باشید که در صورتی که شیشه‌ها بیش از حد مجاز دودی باشند، گواهی معاینه فنی برای آن‌ها صادر نخواهد شد. پس است خودرو‌ها مشمول جریمه نداشتن معاینه فنی خودرو نیز می‌شوند.

نکته قابل ذکر دیگر درمورد قوانین مربوط به دودی کردن شیشه‌های خودرو این است که برخی افراد در صورت تایید پزشک و بررسی میسیون‌های فنی و پزشکی پلیس راهور و تحت یک سری شرایط خاص می‌توانند برای دودی کردن شیشه‌های ماشین خود (بیشتر از درصد مجاز) مجوز دریافت کنند.

وسایل لازم برای سفر چه مواردی هستند؟ با این بلاگ همراه باشید

کلام آخر

دودی کردن شیشه دودی آبشنی است که هر کسی می‌تواند آن را برای ماشین خود انجام دهد. همانطور که متوجه شده‌اید دودی کردن شیشه ماشین مزایا و معایب مختلفی دارد و شما می‌توانید با توجه به سلیقه و نیاز خود این کار را انجام دهید یا از انجام آن خودداری کنید. اما در نهایت توصیه ما به شما این است که اگر در رانندگی احتیاط به خرج می‌دهید و از سرعت مجاز عبور نمی‌کنید، احتمال تصادف کردن ماشین شما پایین خواهد بود. در این صورت می‌توانید شیشه‌های ماشین خود را تا حد مجاز یعنی تا 40 درصد، دودی کنید تا از مزایای مفید آن بهره‌مند شوید.

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما صمیمانه تشکر می‌کنیم و امیدواریم که توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در رابطه با مزایا و معایب شیشه دودی ماشین در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم

همچنین در صورتی که سوالی در این زمنیه داشتید، در قسمت نظرها آن را برای ما به ثبت برسانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *