مقالات

طرز تهیه فلافل ساده آبادانی

طرز تهیه فلافل

فلافل یک غذا حاضری بسیار خوشمزه است که در زمان‌هایی که وقت کافی برای تهیه غذاهای مفصل نداریم، می‌توانیم از آن استفاده کنیم. از طرفی وقتی اسم فلافل به گوش‌مان می‌خورد، یاد غذاهای ساده جنوبی‌ها می‌افتیم. با این حال در حال حاضر می‌توان ادعا کرد که این غذای حاضری در همه‌ی شهرها به سادگی در دسترس است. البته نکته‌ای که اهمیت دارد این است که طرز تهیه فلافل ممکن است در شهرهای مختلف با هم فرق داشته باشد و شاید به پای فلافل جنوب نرسد. اما در خوشمزه بودن کلیه‌ی فلافل‌ها با هر گونه‌ موادی که تهیه می‌شوند، شکی نیست.

حال شاید شما هم تصمیم گرفته‌اید که در خانه و برای وعده‌ی شام دست به تهیه فلافل بزنید و اهل منزل را سوپرایز کنید. اما مشکلی وجود دارد، آن هم اینکه طرز تهیه فلافل خانگی را به خوبی نمی‌دانید و شاید از موادهای اولیه آن نیز بی‌اطلاع باشید. خب! نگرانی به خودتان راه ندهید، چرا که ما اینجا هستیم که در چند دقیقه، نحوه‌ی درست کردن یک فلافل خوشمزه را آموزش دهیم. پس اگر می‌خواهید همین امشب دستور تهیه این غذا را به طور کامل یاد بگیرید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

بهترین طرز تهیه فلافل ساده آبادانی

همانطور که عرض کردیم، برای آنکه فلافل تهیه شود، می‌توان از موادهای مختلفی استفاده کرد. اما ما در این مطلب قصد بکارگیری از اصلی‌ترین موادهای تهیه فلافل را داریم تا در انتها یک فلافل بسیار خوشمزه در اختیار داشته باشید. حال بدون معطلی به سراغ تهیه موادهای اولیه تهیه فلافل بروید که در ادامه آورده‌ شده‌اند.

 

مقاله پیشنهادی : بهترین روش تهیه انواع کتلت و تزیین آن

  • موادهای اولیه

قبل از مطالعه‌ و تهیه‌ی موادهای اولیه، متذکر می‌شویم که موادهای عنوان شده در نهایت برای 3 الی 4 نفر فلافل تدارک خواهد دید. لذا اگر قصد دارید برای تعداد افراد بیشتری از این غذای خوشمزه تهیه کنید، حتماً مقدار موادهای اولیه در ادامه را به دلخواه افزایش دهید. پر واضح است که بعد از آماده‌سازی موادها می‌توانید به سراغ طرز تهیه فلافل بروید.

– 2 فنجان نخود

– 3 حبه متوسط سیر

– یک‌چهار فنجان جعفری

– 1 عدد پیاز متوسط

– 1 ق چای‌خوری بکینگ پودر

– 2 ق غذاخوری کنجد

– 2 ق غذاخوری آب

– 1 ق چای‌خوری نمک

– به مقدار لازم فلفل سیاه و فلفل قرمز

روش تهیه فلافل خانگی

دقت کنید که تمامی مراحل را بدون کم و کاست انجام دهید تا نهایتاً یک فلافل خوشمزه داشته باشید.

  • گام اول تهیه فلافل

– در اولین مرحله از طرز تهیه فلافل به سراغ نخودها بروید. همانطور که می‌دانید باید نفخ نخودها گرفته شود که برای این منظور کافی است که این نوع حبوبات را حداقل 48 ساعت قبل از تهیه فلافل بخیسانید. در بهترین حالت خیساندن نخودها، بکارگیری از آب ولرم توصیه می‌شود. دقت کنید، زمانی که نفخ نخودها گرفته شود، به خوبی نرم خواهند شد. البته اگر مجبور به استفاده از نخود بدون خیساندن هستید، می‌توانید به سراغ مرحله‌ی بعدی تهیه فلافل بروید.

– بعد از آنکه نخودها خیسانده شدند (بعد از 2 روز) باید آنها به یک آبکش منتقل کنید و سپس با استفاده از آب سرد، چندین بار آنها را شستشو دهید. به محض انجام این کار آبکش را که در آن نخودها قرار دارند، به کناری گذاشته تا به طور کامل آب اضافی‌اش گرفته شود. به مرحله بعدی نروید و آنقدر صبر کنید تا آب نخودها کم شود چرا که در مرحله بعدی از طرز تهیه فلافل نیز دوباره سر و کارمان با نخود است.

طرز تهیه فلافل

  • گام دوم تهیه فلافل

– حال با فرض اینکه آب نخودها گرفته شده است به سراغ دستگاه چرخ‌کن بروید و همه‌ی نخوده را در آن ریخته و اجازه دهید که کاملاً خرد شوند. در واقع بعد از چرخ کردن به شکل خمیر در می‌آیند، لذا در زمانی که خمیر مانند نشدند، به چرخ کردن ادامه دهید. بعد از آن نیز دوباره باید نخودهای چرخ شده را، این بار با دیگر موادها مانند جعفری، پیاز و سیر چرخ کنید. این مرحله مهم است. پس دقت کنید. لذا موادهای عنوان شده باید به خوبی به خورد هم بروند.

 

محصول پیشنهادی : قالب فلافل زن استیل

 

– حال موادهای چرخ شده را باید ورز دهید. این کار را هم می‌توانید با دست و هم با وردنه انجام دهید. به طور کلی کاری کنید که موادها به خوبی با هم ترکیب تا در نهایت کاملاً یکدست شوند. تا اینجای کار مایه فلافل را تهیه کرده‌ایم. حال اقدام به اضافه کردن فلفل‌ها، نمک، کنجد و بکینگ پودر به مایه فلافل کنید. دقت کنید که از هر کدام به اندازه‌ای که می‌خواهید استفاده نمایید. بعد از افزودن این مودها دوباره مایه‌ را ورز داده تا ادویه‌ها به خورد آن بروند.

  • گام سوم تهیه فلافل

– در مرحله بعدی از طرز تهیه فلافل مایه را درون یک ظرف قرار داده و یک سلفون روی آن قرار دهید و به مدت 2 ساعت آن را داخل یخچال بگذارید. (جهت مزه‌دار شدن). بعد از سپری شدن این زمان، مایه را از یخچال خارج کرده و به سراغ یک تابه بروید. بهتر است که تابه گود باشد. سپس گاز را روشن و تابه را روی آن بگذارید. اجازه دهید تابه با استفاده از کمی روغن داغ شود. روغن را تا حدی به تابه اضافه کنید که فلافل‌ها در آن شناور باشند.

– حالا باید فلافل درست کنید. یعنی مایه‌ها را به هر شکلی که می‌خواهید، درآورید. اگر یک فلافل ساده آبادنی دوست دارید، مایه‌ها را به شکل گرد یا بیضی شکل تهیه کنید. تصمیم با خودتان است. تمامی مایه را به شکل دلخواه در آورده و در تابه بگذارید و اجازه دهید تا به خوبی سرخ شوند. (باید کاملاً پوک شوند). معمولاً به حداقل 6 الی7 دقیقه زمان برای هر دانه فلافل نیاز است که کاملاً پخته شوند. وقتی تمامی فلافل‌ها را به همین روش تهیه کردید، آنها را در یک توری فلزی بگذارید.

– حال باید چند دقیقه‌ای صبر کنید تا روغن اضافی فلافل‌ها کاملاً گرفته شود. تقریباً فلافل خوشمزه ما آماده شده است و همانطور که مشاهده کردید، طرز تهیه فلافل پیچیده و خاص نبوده است. این غذا را با خیارشور، گوجه، کاهو، سس دلخواه و حتی نان مخصوص می‌توانید سرو کنید. البته نکته‌ی مهم درباره‌ی استفاده از سس این است که در زمان اضافه کردن ادویه‌ها می‌توانید به مایه سس هم بزنید تا تندتر شود. هر چند شاید خیلی‌ها علاقه به فلافل بیش از اندازه تند نداشته باشند. به طور کلی روش تهیه یک فلافل به همین صورت است که عرض کردیم.

طرز تهیه فلافل

نکته مهم

در آخر توصیه می‌کنیم که اگر مشکلی با مصرف جوش شیرین ندارید و اگر می‌خواهید فلافل‌های تهیه شده، کاملاً پوک شوند، به جای بکارگیری از بکینگ پودر از این ماده بهره ببرید. البته معمولاً با توجه به زیان‌های جوش شیرین کمتر از این ماده استفاده می‌شود. توصیه‌ی ما هم این است که از همان بکینگ پودر بکارگیری کنید تا یک فلافل کاملاً سالم و دوست‌داشتنی داشته باشید.

 

مقاله پیشنهادی : طرز تهیه همبرگر خانگی در کمترین زمان

 

جمع بندی

همان‌طور که دیدید، طرز تهیه فلافل آنقدرها هم که فکر می‌کردید، سخت نبود. با این حال برای آن که این غذای حاضری به بهترین وجه ممکن تهیه شود، باید تمامی مراحل آن را با وسواس انجام دهید. ضمناً از موادهای دیگری که به آن علاقه‌مند هستید نیز می‌توانید در نحوه‌ی تهیه فلافل استفاده کنید.

در آخر از همه‌ی عزیزانی که این مطلب را از نظر گذرانده‌اند، خواهش می‌کنیم که اگر طرز تهیه فلافل را به شیوه‌ی بهتری می‌دانند، حتماً ما را در جریان چگونگی تهیه آن قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *