مقالات

بهترین غذاهای ساده و سریع و طرز تهیه آنها

غذاهای ساده و سریع

برای همه‌ی ما موقعیت‌هایی پیش آمده است که نتوانسته‌ایم برای خودمان یا اهل منزل یک غذای مفصل تهیه کنیم. بنابراین مجبور به استفاده از غذاهای ساده و سریع شده‌ایم. معمولاً این اتفاق برای افرادی که شغل‌های حساس دارند و باید همیشه آماده به کار باشند، بیشتر رخ می‌دهد یا دانشجویانی که بواسطه مشغله‌ی درسی، علاقه‌ای از خود برای تهیه غذاهای آنچنانی نشان نمی‌دهند. اما چاره‌ی کار چیست؟

بدون شک بکارگیری از غذاهای ساده و سریع به خوبی می‌تواند افراد را از گرسنگی خلاص کند. اما شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که چه غذاهایی را می‌توان بعنوان یک غذای مناسب در نظر گرفت که در عین اینکه به سرعت قابل تهیه است، به اندازه کافی طعم دلچسبی نیز داشته باشد. در این مقاله قصد داریم به غذاهایی اشاره کنیم که در چنین موقعیت‌هایی قابل استفاده هستند.

روش غذاهای ساده و سریع 

ساندویچ فیله مرغ

ساندویچ‌ها از جمله غذاهایی هستند که در عرض چند دقیقه حاضر می‌شوند و حتی شاید نیازی به موادهای اولیه آنچنانی نیز نداشته باشند. معمولاً فیله مرغ از جمله غذاهای ساده برای شام به حساب می‌آید. اما طرز تهیه این غذا به چه صورت است؟ آن هم فقط در 20 دقیقه.

محصول پیشنهادی : انبر آشپزی تفلون

  • طرز تهیه

ابتدا موادهای اولیه این غذا را تهیه کنید که از جمله می‌توان به 1 عدد کره، 1 عدد نان باگت، 1 عدد سینه‌مرغ، کمی قارچ، نصف یک پیاز، 2 عدد پنیر ورقه‌ای و مقداری از هر کدام پودر سیر، سس مایونز، فلفل سیاه، فلفل قرمز، نمک و آویشن اشار کرد. برای تهیه فیله نیز کره را در تابه و سپس پودر سیر به آن بیفزایئد.

همین که کره ذوب شد، نان باگت را به دو نیم تبدیل کرده و کره را به آن بمالید. فیله مرغ را کاملاً له و پیاز را نیز خرد کنید. نان را داخل تابه بگذارید تا خوب بپزد. تابه‌ای دیگر برداشته و مرغ را در آن بپزید. در هنگام پختن ادویه‌های لازم را نیز اضافه کنید. نهایتاً نیز پنیر را بر روی موادهای بگذارید تا آب شود. همین که موادها آماده شد آنها را داخل نان ریخته و میل کنید. این غذا جزو بهترین غذاهای ساده و سریع است که می‌توانید تهیه کنید.

غذاهای ساده و سریع

تخم مرغ و پنیر موزارلا

از تخم مرغ بعنوان یکی از غذاهای ساده ایرانی نام برده می‌شود. اگر علاقه‌ی خاصی به این غذا دارید، می‌توانید به روش‌های مختلفی آن را تهیه کنید. ما یکی از روش‌های مناسب را در ادامه شرح می‌دهیم.

  • طرز تهیه

ابتدا موادها را که شامل 1 عدد تخم مرغ، 1 عدد پیاز، 2 عدد گوجه، 2 ورق ژامبون و مقدار کمی از پنیر موزاریلا، فلفل و روغن هستند، تهیه کنید. سپس تابه‌ای را روی گاز گذاشته و درون آن روغن ریخته و یک قالب دایره‌ای را در آن بگذارید. تخم مرغ را داخل قالب شکسته و پیاز و گوجه‌هایی که از قبل خرد شده‌اند را نیز در آن بریزید. به سراغ ژامبون رفته و آن را خرد و سپس به موادها بیفزائید. مقدار هم پنیر موزارلا اضافه کنید و قالب را بیرون بیاورید و در فر قرار دهید. همین که پنیر آب شد، تخم مرغ خوشمزه‌ی ما آماده شده است. تخم مرغ همیشه جزو غذاهای ساده و سریع است که کمتر پیش می‌آید مورد استفاده قرار نگیرد.

اسنک کالباس

یکی دیگر از غذاهای ساده و خوشمزه که هم می‌توان آن را با استفاده از دستگاه و هم تابه تهیه کرد، اسنک نام دارد. در تهیه‌ی این غذا از هر مواد اولیه‌ای می‌توان بکار برد. ما در ادامه یک اسنک کالباس مناسب را برایتان در نظر گرفته‌ایم.

محصول پیشنهادی : تابه وک 5 تیکه

  • طرز تهیه

موادهای قارچ، فلفل دلمه‌ای، ذرت پخته شده، پنیر پیتزا، کالباس، نان تست، نمک و پودر آویشن و فلفل را تهیه کنید. مقدار هر کدام به دلخواه خودتان در نظر گرفته شود. برای تهیه نیز یک نان تست را درون دستگاه ساندویچ‌ساز قرار دهید. روی آن را از پنیر پیتزا و ترکیبی از موادهای فلفل دلمه، کالباس، قارچ و ذرت بپوشانید. (موادها را خرد و مخلوط کنید). مجدداً کمی پنیر پیتزا اضافه کنید و ادویه‌های لازم را نیز بیفزائید. سر آخر یک لایه نان تست دیگر نیز قرار داده و در ساندویچ‌ساز را ببندید تا اسنک کالباس آماده شود. اسنک کالباس از جمله غذاهای ساده برای شام است.

غذاهای ساده و سریع

همبرگر خانگی

از دیگر غذاهای ساده و سریع که در خانه به راحتی قابل تهیه است، همبرگر نام دارد. طعم دلچسب این غذا و نحوه تهیه سریع همبرگر، آن را به یکی از غذاهای دم‌دستی تبدیل کرده است. برای سایر دستورات پخت همبرگر خانگی نیز می‌توانید به مقاله طرز تهیه همبرگر خانگی مراجعه نمایید.

  • طرز تهیه

ابتدا موادهای گوشت چرخ‌کرده (500 گرم)، 3 تا پیاز، 4 حبه سیر، قارچ (250 گرم)، سس‌های خردل، گوجه و مایونز، کاهو و گوجه (به مقدار لازم) و اودیه‌جات دلخواه مانند فلفل، پودر سبز، دارچین و نمک را تهیه کنید. برای تهیه همبرگر خانگی گوشت و اودیه‌ها را ترکیب و بعد از آن پیاز و سیر از قبل رنده شده را نیز موادها اضافه و به خوبی ورز دهید. (آب پیاز را نگیرید). بعد از اینکه ورز دادید، موادها را به شکل گردالی در آورده و آنها را روی گریل بگذارید. (گریل را از قبل داغ و البته چرب کنید). حال صبر کنید تا همبرگرها آماده شوند.

سیب زمینی شکم‌پر

از جمله غذاهای ساده دانشجویی سیب زمینی است. هم خرید آن آسان است و هم تهیه کردن آن دنگ و فنگ ندارد. با این حال برایتان یک آموزش سریع و ساده در نظر گرفته‌ایم.

  • طرز تهیه

ابتدا موادهای اولیه را تهیه کنید که شامل سیب زمینی، پیاز، گوشت‌چرخ‌کرده، قارچ، فلفل دلمه‌ای، فلفل قرمز، روغن، پیازچه و پنیر پیتزا هستند. حال برای تهیه یک قابلمه برداشته و در آن آب جوش بریزید و سپس سیب‌زمینی‌ها را نیز در آن بگذارید. (سیب زمینی کاملاً در آب فرو روند).  صبر کنید تا در آب جوش بپزند. همین که سیب زمینی‌ها مغز پخت شدند آنها را در آبکش قرار دهید.

سپس سیب زمینی‌ها را توو خالی کنید (یک‌سوم آن را برش بزنید و انجام دهید) حال باید موادهای دیگر را با یکدیگر ترکیب کنید و سپس درون سیب زمینی جا بزنید. (گوشت چرخ‌کرده از قبل پخته شده باشد) در آخر نیز ادویه‌ها اضافه کنید تا از جمله غذاهای ساده و سریع را داشته باشید.

محصول پیشنهادی : همبرگر زن دستی

املت عدس و سبزیجات

انواع املت همیشه در تیررس انتخاب غذاهای ساده و سریع هستند، خصوصاً اگر آقایان نیاز به یک وعده غذایی سبک داشته باشند. املت را می‌توان به موادهای مختلفی تهیه کرد که ما در ادامه به املت عدس اشاره می‌کنیم.

  • طرز تهیه

موادهای اولیه برای تهیه املت عدس شامل نصف پیمانه عدس، 225 گرم کلم بروکلی، 2 عدد پیاز، مقداری روغن، 8 عدد تخم مرغ، 3 ق سوپ‌خوری شیر یا آب، ترکیبی از سبزیجات (ترخون و جعفری و…) تعداد کمی پیازچه و 175 گرم گوجه هستند. حال برای تهیه قابلمه‌ای را آماده کرده و کمی آب به آن اضافه کنید و سپس عدس را نیز بیفزائید. صبر کنید تا عدس روی گاز بپزد.

بعد از پخته شدن کلم بروکلی را اضافه کنید تا حرارت ببیند. به سراغ آماده‌سازی فر بروید. پیازها را حلقه حلقه و روی سینی فر بگذارید. کمی هم روغن زیتون روی پیازها بپاشید. در یک ظرف تخم مرغ‌ها را بشکنید و به آن شیر، نمک و فلفل سیاه اضافه کنید. در آخر نیز ترکیب سبزیجات را بیفزائید. روی پیازها را با عدس، گوجه و کلم بروکلی پوشانده و مخلوط تخم مرغ را نیز اضافه کنید. حال صبر کنید تا املت عدس در فر بپزد. شاید فکر کنید زمان زیادی از شما گرفته است اما املت عدس از جمله غذاهای ساده و سریع است.

مقاله پیشنهادی : بهترین روش تهیه دیزی سنگی

غذاهای ساده و سریع : نان سیر

این غذا از دیگر غذاهای ساده و خوشمزه است که به صورت پیش‌ غذا نیز سرو می‌شود. درست کردن آن به زمان زیادی نیاز ندارد و همه‌ می‌توانند آن را تهیه کنند.

  • طرز تهیه

دو پیمانه آرد، 2 ق چای‌خوری خمیر مایه، 1 پیمانه شیر، 4 حبه سیر، مقداری جعفری، 3/1 پیمانه پنیر پارمزان، 100 گرم کره، نصف پیمانه پنیر موزاریلا، نصف ق چای‌خوری شکر و کمی نمک تهیه کنید و سپس به سراغ آموزش بروید. ابتدا شیر را گرم کنید. در یک ظرف خمیر مایه را قرار دهید و شکر بیفزایید. حال شیر گرم شده را به مواد اضافه نمایید.

سعی کنید موادها ترکیب شوند و بعد از آن روی ظرف را با سلفون پوشش دهید. (10 دقیقه صبر کنید). سطحی را آرد پاشی کرده و خمیر حجیم را روی آن بگذارید. کمی ورز دهید و چانه کنید. سپس درون یک مخلوط کن سیر و جعفری اضافع کنید تا ترکیب شوند. سپس کره و دو پنیر آماده کرده را اضافه کنید. سعی کنید کاملاً ترکیب شوند. حال موادها را روی خمیر انتقال دهید و سپس رول کنید و در نهایت بپزید. توصیه می‌کنیم حتما این غذا را که جزو غذاهای ساده و سریع است امتحان کنید.

بادمجان سرخ‌کرده

بادمجان سرخ‌کرده

از جمله غذاهای ساده ایرانی که طعم بسیار لذیذی دارد، بادمجان است. بعید به نظر می‌رسد که کسی این غذای دوست‌داشتنی را از دست بدهد. طرز تهیه این غذا هم به نسبت سایر غذاهای خانگی ساده‌تر است.

  • طرز تهیه

به اندازه کافی بادمجان تهیه کنید و آنها را به خوبی پوست بگیرید. ترجیحاً از بادمجان‌هایی استفاده کنید که شکم آنچنانی ندارند. حال بادمجان‌ها را به صورت ورقه ورقه در آورده و در یک ظرف قرار دهید. تابه‌ای برداشته و روی گاز روشن بگذارید. کمی در آن روغن اضافه کنید و بادمجان‌ها را به نوبت در روغن سرخ کنید. از نمک هم به اندازه‌ی کافی بهره ببرید. در کنار بادمجان می‌توانید از گوجه ورقه ورقه و پخته شده نیز استفاده کنید و نهایتاً این غذا را بهمراه سبزیجات سرو کنید.

محصول پیشنهادی : خردکن دستی کوییک چاپر

کوکو سیب زمینی

یکی دیگر از غذاهای ساده و سریع کوکو است که علاوه بر سیب زمینی با سبزیجات نیز تهیه می‌شود. ما در ادامه به یک روش ساده اشاره می‌کنیم تا دردسر خاصی برای تهیه آن نداشته باشید.

  • طرز تهیه

ابتدا موادها را که شامل 5 تا سیب زمینی، 1 عدد پیاز، 3 تا تخم مرغ و ادویه‌های فلفل سیاه، پودر سیر، زردچوبه، نمک، ریحان خشک و آرد سفید هستند را بهمراه روغن تهیه کنید. در اولین مرحله سیب زمینی‌ها به آبپز کنید. بعد از خنک شدن آنها را پوست گرفته و رنده ریز کنید. (له کنید). پیاز را هم له کنید و سپس به آن بیفزایید. حال اقدام به اضافه کردن تخم مرغ‌ها کنید. بعد از آن نمک، فلفل، ریحان خشک، زردچوبع و پودسیر را نیز اضافه کرده و کاملاً ترکیب کنید.

تابه‌ای را روی گاز بگذارید و در آن روغن بریزید. مایه کوکو را با قاشق صاف کنید و در تابه قرار دهید. اجازه دهید خوب سرخ شود. (هر دو طرف آن). بعد از سرخ شدن کامل، کوکو سیب زمینی ما آماده شده است که می‌توانید با گوجه و سبزیجات سرو کنید.

غذاهای ساده و سریع

غذاهای ساده و خوشمزه :فلافل

از دوست‌داشتنی‌ترین غذاهای ساده و سریع که مختص به استان‌های جنوبی کشورمان است، می‌توان به فلافل اشاره کرد. مطمنئاً همه‌ی ما عاشق این غذا هستیم و اگر فرصتی دست بدهد، حتماً آن را تهیه می‌کنیم؛ خصوصاً اگر زمان کافی برای تهیه دیگر غذاها را نداشته باشیم.

  • طرز تهیه

ابتدا موادهای اولیه فلافل که شامل مواردی مانند 1 پیمانه نخود خام، 5 حبه سیر، 2 عدد پیاز، اودیه‌های مختلف و دلخواه، 1 ق چا‌خوری بکینگ پودر و نمک است را تهیه کنید و سپس به سراغ آموزش بروید. در اولین مرحله نخودهای از قبل خیسانده شده را (به مدت 24 ساعت) در یک مخلوط کن ریخته و سعی کنید کاملاً نرم شوند. سپس باقی موادها را نیز به مخلوط کن اضافه کنید تا همه‌ی آنها به خورد یکدیگر بروند.

حال موادها را از مخلوط کن در آورید و خمیر بدست آمده را به به صورت گردالی جدا کنید. (چندین گردالی تهیه کنید). حال در یک تابه روغن ریخته و آن را روی گاز قرار دهید. گردالی‌های فلافل را در روغن بپزید. بعد از آماده شده کامل همه فلافل‌ها آن را با گوجه و سبزیجات و خیارشور سرو کنید. این غذا به قدری ساده است که بعنوان یکی از غذاهای ساده دانشجویی نیز به حساب می‌آید. همچنین در مقاله ای دیگر، روش تهیه فلافل ساده آبادانی نیز بیان شده است.

محصول پیشنهادی : قالب فلافل زن استیل

جمع بندی غذاهای ساده و خوشمزه

غذاهای ساده و سریع در انواع و اقسام هستند که ما در این مقاله فقط به تعداد محدودی از آنها اشاره کردیم. شما عزیزان می‌توانید از دیگر غذاهایی که چنین قابلیتی دارند نیز استفاده کنید. در هر حال به یاد داشته باشید که در زمان‌هایی نیاز به استفاده از غذاهای ساده و سریع وجود دارد که طبیعتاً از قبل باید آمادگی تهیه این‌گونه غذاها را داشته باشیم. در آخر از شما عزیزان خواهشمندیم که اگر طرز تهیه یک غذای سریع و ساده را بلد هستید، ما را در جریان آن قرار دهید تا نسبت به انتشار آن اقدام کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *