مقالات

چند روش کاملا کاربدی برای تیز کردن چاقو

روش تیز کردن چاقو

یکی از ابزار مهم در امر آشپزی چاقو می‌باشد. پوست کندن مواد خوراکی مختلف، قطعه قطعه کردن آن‌ها و ریز ریز کردن آن‌ها همگی با چاقو انجام می‌گیرد. پس پخت خیلی از غذاها بدون چاقو تقریبا غیر ممکن است. اما نکته‌ای در این بین وجود دارد و آن هم این است که چاقو باید حتما تیز باشد تا آشپزی لذت بخش شود. کارکردن با چاقو‌های کند بسیار عذاب آور خواهد بود. اما هر چاقویی به مرور زمان در و در اثر کار کردن زیاد، ممکن است کند شود. در این زمان سوال پیش می‌آید که آیا چاقو کند شده دوباره تیز خواهد شد؟ روش تیز کردن چاقو چگونه انجام می‌شود؟

اگر تا به حال این سوال‌ها برایتان پیش آمده است، این مقاله را تا انتها مطالعه فرمایید چرا که قصد داریم در این مقاله بهترین روش های تیز کردن چاقو را به شما عزیزان آموزش دهیم. تا با این روش‌ها بتوانید چاقو‌های کند شده خود را مجددا تیز کنید و دوباره از آشپزی کردن لذت ببرید.

نحوه تیز کردن چاقو

برای تیز کردن چاقو و ساطور در منزل روش‌های مختلفی وجود دارد. که در این بخش به معرفی و آموزش چند تا از این روش‌ها که امنیت بیشتری دارند می‌پردازیم. اما فراموش نکنید که نهایت دقت را به خرج دهید تا باعث آسیب به خودتان نشوید. همچنین تیز کردن چاقو نیاز به ابزارهای مختلفی دارد که در ادامه به تمامی این موارد خواهیم پرداخت.

نکته

 برای این که چاقوهایتان مدت طولانی‌تری تیز بمانند سعی کنید بلافاصله پس از استفاه از چاقو آن را تمیز و خشک کنید و در جایی مخصوص قرار دهید. به عبارت بهتر چاقو‌ها را در همراه با قاشق و چانگال‌هایی که دارید نگهداری نکنید.

نکته

 دقت کنید که هر چاقو برای یک کار مخصوص طراحی شده است. پس از یک چاقو برای انجام تمام کار‌های آشپزی استفاده نکنید.

وسایل مورد نیاز سفر کدامند؟ برای آشنایی این موارد، این بلاگ را مطالعه نمایید

تیز کردن چاقو با لیوان

بهترین روش تیز کردن چاقو، تیز کردن آن با لیوان می‌باشد. چرا که در خاله هر کسی لیوان پیدا می‌شود. همچنین شما می‌توانید برای انجام این کار به جای لیوان، از نعلبکی، بشقاب یا کاسه هم استفاده کنید. البته فراموش نکنید که جنس آن‌ها باید از سرامیک باشد نه چیز دیگری. چرا که ما برای تیز کردن چاقو نیاز به یک جسم سفت و زبر داریم و سرامیک هم این خاصیت را دارد.

روش تیز کردن چاقوبه این صورت است که ابتدا لیوان را برعکس می‌کند تا دایره زبر و سفتی که ته لیوان قرار دارد، در دسترس قرار بگیرد. برای این که کار با امنیت بیشتری انجام شود، لیوان را روی میز یا یک تکیه‌گاه قرار دهید. بعد چاقو مورد نظر را برداشته و تیغه آن را با زاویه‌ای مناسب روی دایره زبر تکه لیوانی که آماده کردید، بکشد. دقت کنید که بعد از هر بار کشیدن چاقو بر روی لیوان آن را بردارید و بعد دوباره تیغه را روی لیوان بکشید. به عبارت بهتر، کشید تیغه باید در یک جهت باشد نه به صورت حرکت رفت و برگشتی. این کار را برای هر دو سمت تیغه چاقو انجام دهید تا تیز بشود.

تیز کردن چاقو با لیوان

تیز کردن چاقو با چاقویی دیگر

بسیاری از آشپز‌های حرفه‌ای چاقو‌های خود را با استفاده از چاقویی دیگر تیز می‌کنند. همانطور که متوجه شده‌اید این روش افراد حرفه‌ای است. پس انجام آن برای افرادی مبتدی در آشپزی انجام نمی‌شود. چرا که نیاز یه دقت و مهارت دارد. البته این روش تیز کردن چاقو تاثیر بهتری دارد و می‌تواند چاقو شما را به بهترین نحو تیز کند.

برای تیز کردن یک چاقو با چاقویی دیگر باید، از تیزی چاقوی دوم را در جهت مخالف لبه چاقو اول استفاده کنید و روی یک دیگر با زاویه‌ای مناسب در یک جهت بکشید.

نکته

 توجه کنید که نباید لبه‌های دو چاقو را به همدیگر بمالید. این کار باعث کند شدن هر دو چاقو خواهد شد.

تیز کردن چاقو با چاقویی دیگر

تیز کردن چاقو با استفاده از مصقل

یکی از روش‌های آسون، کم خطر و راحت برایتیز کردن چاقو، استفاده از مصقل است. مصقل یکی از انواع چاقو نیز کن است که هم به صورت جداگانه و هم همراه با سرویس چاقو آشپزخانه به فروش می‌رسد. این نوع جاقو تیز کن، یک میله فلزی است که دسته‌ای شبیه به دسته چاقو دارد. این میله خیلی سفت و خیلی زبر می‌باشد.

برای شناخت مهم‌ترین ابزار‌های آشپزخانه این بلاگ را از دست ندهید

روش تیز کردن چاقو با مصقل

 با یک دست مصقل و با دست دیگر چاقو مورد نظر را نگه می‌دارید. توجه که حتما و حتما انگشتانتان باید در زیر علاف مصقل قرار داشته باشد نه روی غلاف آن. بعد خیلی نرم مصقل را روی چاقو بکشید. دقت کنید که در هنگام کشیدن مصقل روی چاقو باید یک زاویه‌ای بینشان وجود داشته باشد. مراقبت باشید که هر دو طرف تیغه چاقو را به یک اندازه مصقل بکشید و تیز کنید.

نکته

 اگر تیغه چاقو شما سالم باشد تنها با دو یا سه بار کشیدن مصقل بر روی هر طرف تیغه آن کاملا تیز خواهد شد.

 تیز کردن چاقو با مصقل

تیز کردن چاقو با کاغذ سنباده

کاغذ سمباده یک کاغذ خیلی زبر است که برای رنگ کردن دیوار ساختمان‌ها و کار‌های هنری استفاده می‌شود. اما از این وسیله برای تیز کردن چاقو نیز می‌توان استفاده کرد.

روش تیز کردن چاقو با کاغذ سمباده

 برای ایمنی بهتر کاغذ سمباده را روی یک سطح صاف مثل میز آشپزخانه یا روی کابینت قرار دهید. با یک دست کاغذ را نگهدارید و با دستی دیگر، تیغه چاقو را یا زاویه‌ای مناسب روی کاغذ بکشید از بالا به پایین و در یک جهت. حرکات رفت و برگشتی انجام ندید. بعد از تکرار این کار برای هر دو طرف تیغه، چاقو شما تیز خواهد شد.

نکته

 توجه کنید که حتما باید چاقو را روی کاغذ سمباده بکشید نه برعکس. در صورتی که کاغذ را روی چاقو بکشید، ممکن است کاغذ پاره شود و در نهایت دست شما آسیب ببیند. علاوه بر این چاقو به این صورت به خوبی تیز نخواهد شد.

تیز کردن چاقو با بتن

روش‌هایی تا کنون گفتیم، روش‌های خانگی بود که نیاز به ابزار‌های مختلفی داشت. اما گاهی ممکن است در مسافرت و در وسط جاده به استفاده از چاقو نیاز پیدا کنید و چاقو شما کند است. در این صورت می‌توانید از لبه شیشه‌های ماشین و یا بتن‌های موجود در جاده استفاده کنید. چرا که هر دو این موارد به قدری زبر و سفت هستند که بتوانند چاقو را تیز کنند. تنها نکته‌ای که برای تیز کردن چاقو با بتن باید رعایت کنید، این است که باید بتن تمیز باشد. برای همین بهتر است قطعه بتنی را با آن بشویید.

البته برای تیز کردن چاقو در آشپزخانه نیز سنگ‌های مخصوصی در بازار وجود دارد که با کمک آن‌ها می‌توانید چاقو‌های مورد نیاز خود را تیز کنید. البته سنگ‌های داخل باغچه که سطح صافی داشته باشند هم می‌توانند همین کار را انجام دهند. تنها کافی هست که هنگام کار آن‌ها را کمی خیس کنید.

تیز کردن چاقو با بتن

تیز کردن چاقو با روزنامه

روش تیز کردن چاقو با استفاده از روزنامه یک روش جالب و کم هزینه برای تیز کردن انواع چاقو می‌باشد.

برای این کار شما نیاز دارید به یک عدد روزنامه که روی آن نوشته‌های مشکی رنگ زیادی چاپ شده باشد. چاقو مورد نظر خود را کاملا بشویید و بعد آن را خوب خشک کنید. بعد چاقو را روی روزنامه قرار دهید به گونه‌ای که تمام تیغه چاقو روی روزنامه قرار بگیرد. سپس به آرامی و کاملا با دقت، چاقو را چند بار روی روزنامه بکشید.

 این کار را برای هر دو طرف چاقو  انجام دهید و بعد از اتمام کار، مجددا چاقو را بشویید و بعد آن را خشک کنید. در واقع مواد کربنی داخل جوهر مشکی روزنامه به تیز شدن چاقو کمک می‌کند. به این ترتیب با کمترین هزینه و خیلی راحت می‌توانید چاقو‌های کند شده خود را تیز کنید.

خرد کردن مرغ برای جوجه کباب چگونه انجام می‌شود ؟ با این بلاگ همراه ما باشید

دستگاه چاقو تیز کن خانگی

روش‌هایی که تا کنون گفته شد روش‌هایی هستند که ابزار آن‌ها کاملا در دسترس می‌باشد. اما ممکن است پیدا کردن زاویه مناسب بین چاقو و ابزار تیز کننده برای همه افراد ساده نباشد. همچنین فشار دست نیز در تیز کردن چاقو تاثیر زیادی دارد.

 از همین رو دستگاهی به نام چاقو تیز کن خانگی طراحی و تولید شده است که به افراد کمک می‌کند چاقو‌های کند شده خود را به راحتی در منزل تیز کنند. علاوه بر این روش استفاده از این دستگاه‌ها هم در دفترچه‌ای همراه آن‌ها ارائه می‌شود.

 پس اگر فرد مبتدی هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم که این وسیله را تهیه کرده و بدون کوچک‌ترین دردسری چاقو‌های خود را تیز کنید. در واقع در سایر روش‌ها امان آسیب دیدن چاقو یا دست فرد تیز کننده آسیب ببند اما به استفاده از چاقو تیز کن خانگی تنها کافی است چاقو را چند بار از شیار مخصوص دستگاه عبور دهید تا چاقو تیز بشود.

دستگاه چاقو تیز کن خانگی

کلام آخر

آشپزی کردن یک هنر لذت بخش است که نیاز به یک سری ابزار و وسایل مخصوص دارد. یکی از ابزار مهم در آشپزی چاقو می‌باشد. البته وجود چاقو به تنهایی کاری را از پیش نمیبرد. چاقو باید کاملا تیز و برند باشد تا کار آشپزی با سرعت و ظرافت انجام بگیرد و لذت بخش باشد.

تیز شدن تیغه تیز چاقو در اثر کار کردن زیاد با آن کاملا عادی است و بهترین چاقو‌های دنیا نیز بعد از استفاده مکرر کند خواهد شد. اما شمایی که این مقاله را مطالعه کردید روش تیز کردن چاقو با ابزار مختلف را یاد گرفته‌اید و می‌توانید هر زمان که حس کردید چاقوتان کند شده است، آن را تیز نمایید.

در آخر از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بسیار سپاس گزاریم و امیدواریم که اطلاعات بسیار مفید و کاربردی در مورد روش تیز کردن چاقو در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم. همچنین در صورتی که سوالی در این زمینه برای شما وجود داشت، در قسمت نظرها آن را برای ما ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *